Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδι - Βρες την ταινία


floyd89gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

54 λεπτά πριν, MadPax είπε

αν δεν υπάρχει άλλη σε εκκρεμότητα, ας βάλω μια πολύ καλή ταινία, καλογυρισμένη που μου είχε κάνει εντύπωση όταν βγήκε στις αίθουσες, το θέμα της είναι τελείως διαφορετικό από αυτό που περιμένεις.

 

vlcsnap-2024-09-21-10h48m39s167.jpg

Δεν ξερω για καποιο λογο μου ερχεται στο νου το Interstellar , αν και δεν παιζει να ειναι αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Tsoukos87 είπε

Νομίζω το είχε βάλει ο Ινδιάνος στην αρχή της σχολικής χρονιάς, παρόλα αυτά σχετικά καλή ταινία με επικό soundtrack. 

Θα καληνυχτισω την παρέα με μια κλασσική αγαπημένη ταινία που έχει και αυτή επικό soundtrack και νομίζω ούτε αυτή παραδόξως δεν έχει μπει σε κάποια σελίδα. 

MV5BMTQxODMxMDg4Ml5BMl5BanBnXkFtZTgwMDA2ODIwMjE@._V1_QL75_UX704_.jpg

Καλημέρα στους Ασυμβίβαστους του νήματος!

@Koopas Όντως φίλτατε, όπως επισήμανε ο αγαπητός @Tsoukos87  είχα δημοσιεύσει απόσπασμα από την "Ασυμβίβαστη Γενιά" την ημέρα της έναρξης της σχολικής χρονιάς. Είχα αμφιταλαντευτεί μεταξύ της φωτογραφίας του Ραούλ που επέλεξες τελικά και της όμορφης μαυρούλας της Κάλι, που αποτέλεσε τη δική μου επιλογή εν τέλει.

Όσον αφορά τώρα το θρυλικό "Stand by me", απλά να προσθέσω τη μικρή λεπτομέρεια πως είναι βασισμένο στο ομώνυμο διήγημα του βασιλιά του τρόμου Stephen King κι ας μην έχει καμία σχέση με ιστορία τρόμου. Εξάλλου είναι αρκετά τα διηγήματα του που ελάχιστη, έως καθόλου σχέση δεν έχουν με τρόμο και έγιναν πολύ ωραίες ταινίες. Χαρακτηριστικά παραδείγματα "Το πράσινο μίλι" με τον Τομ Χανκς και οι "Καρδιές στην Ατλαντίδα" με τον Άντονι Χόπκινς.

Και μιας και είπα Ραούλ, κοιτάξτε ποιον θυμήθηκα...

 

134629.webp

Υ.Γ. Δεν θα με εξέπληττε πάντως αν τα περίεργα λάχανα του @MadPax είναι από κάποια τρόμου κι όχι sci-fi.

Επεξ/σία από BadIndian
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, BadIndian είπε

Καλημέρα στους Ασυμβίβαστους του νήματος!

@Koopas Όντως φίλτατε, όπως επισήμανε ο αγαπητός @Tsoukos87  είχα δημοσιεύσει απόσπασμα από την "Ασυμβίβαστη Γενιά" την ημέρα της έναρξης της σχολικής χρονιάς. Είχα αμφιταλαντευτεί μεταξύ της φωτογραφίας του Ραούλ που επέλεξες τελικά και της όμορφης μαυρούλας της Κάλι, που αποτέλεσε τη δική μου επιλογή εν τέλει.

Όσον αφορά τώρα το θρυλικό "Stand by me", απλά να προσθέσω τη μικρή λεπτομέρεια πως είναι βασισμένο στο ομώνυμο διήγημα του βασιλιά του τρόμου Stephen King κι ας μην έχει καμία σχέση με ιστορία τρόμου. Εξάλλου είναι αρκετά τα διηγήματα του που ελάχιστη, έως καθόλου σχέση δεν έχουν με τρόμο και έγιναν πολύ ωραίες ταινίες. Χαρακτηριστικά παραδείγματα "Το πράσινο μίλι" με τον Τομ Χανκς και οι "Καρδιές στην Ατλαντίδα" με τον Άντονι Χόπκινς.

Και μιας και είπα Ραούλ, κοιτάξτε ποιον θυμήθηκα...

 

134629.webp

Υ.Γ. Δεν θα με εξέπληττε πάντως αν τα περίεργα λάχανα του @MadPax είναι από κάποια τρόμου κι όχι sci-fi.

Panic Room 99% ειμαι σιγουρος με την Τζοντι Φοστερ , πιτσιρικα Κριστεν Στουαρτ και Φορεστ Γουιτακερ.

https://www.imdb.com/title/tt0258000/?ref_=nv_sr_srsg_3_tt_4_nm_4_in_0_q_panic%20

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Tsoukos87 είπε

Panic Room 99% ειμαι σιγουρος με την Τζοντι Φοστερ , πιτσιρικα Κριστεν Στουαρτ και Φορεστ Γουιτακερ.

https://www.imdb.com/title/tt0258000/?ref_=nv_sr_srsg_3_tt_4_nm_4_in_0_q_panic%20

 

Ακριβώς! Συγχαρητήρια. Είναι όντως το "Δωμάτιο Πανικού" (2002) του Ντέιβιντ Φίντσερ. Μια αρκετά καλή και κλειστοφοβική ταινία, η οποία εξελίσσεται σχεδόν ολόκληρη εντός ενός οικήματος. Σίγουρα δεν έτυχε ανάλογης αναγνώρισης, όπως όλες οι υπόλοιπες ταινίες του σκηνοθέτη, παρά το πολύ καλό καστ της (ξεχώρισα τότε θυμάμαι την πιτσιρίκα Κρίστεν Στιούαρτ) και τις στιβαρές ερμηνείες με τους Γουίτακερ και Φόστερ να σηκώνουν το βάρος. Για άλλη μια φορά ξεχάστηκε ότι ο συμμετέχει ο Τζάρεντ Λέτο, ως εις εκ των τριών διαρρηκτών, που αναγκαστικά θα μετατραπούν σε ένοπλους ληστές. Ο εικονιζόμενος "Ραούλ" είναι ο πιο αμφιλεγόμενος από τους τρεις ως χαρακτήρας της ταινίας, αλλά μια πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση ανθρώπου, αφού στις ΗΠΑ είναι πιο γνωστός ως τραγουδιστής της country. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Millennium είπε

MV5BNzcwNjRlNjgtY2M1ZS00NmE1LWFmYjgtNWI4

Φυσικα John Boorman, με Jon Voight εδω. Ταινία δύσκολη, αποφευγω για χρόνια να τη ξαναδώ , κυριως λογω εκείνης της σοκαριστικής σκηνής με Ned Beaty, αν θυμαμαι καλα. Και Burt στο καστ. 
Απο Boorman, αγαπημένη ταινια το μαγευτικό Excalibur με θεα Hellen Mirren μεταξύ άλλων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, PSYHAS είπε

Φυσικα John Boorman, με Jon Voight εδω. Ταινία δύσκολη, αποφευγω για χρόνια να τη ξαναδώ , κυριως λογω εκείνης της σοκαριστικής σκηνής με Ned Beaty, αν θυμαμαι καλα. Και Burt στο καστ. 
Απο Boorman, αγαπημένη ταινια το μαγευτικό Excalibur με θεα Hellen Mirren μεταξύ άλλων.

Ας την εκλαϊκεύσω εγώ (ξανά) αφού συνεχίζεις να μιλάς με γρίφους και φοβάμαι πως θα χαθεί στη λήθη... Μπούρμαν και σοκαριστική λογικά θα πρόκειται για το "Όταν ξέσπασε η βία" (Deliverance -1972-).

https://www.imdb.com/title/tt0068473/

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Tsoukos87 είπε

Ας βάλουμε άλλη μια ταινιάρα της δεκαετίας του '90 , την βάζει συχνά πυκνά τα κανάλια του Nova Cinema.

image.png.ffeaf4ab9ff8b92867ec2965851950c9.png

Έπος

https://m.imdb.com/title/tt0119174/?ref_=ext_shr_lnk

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, MadPax είπε

Ω ναι, είναι το The Game του David Fincher με τον Michael Douglas και Sean Penn απο τις πιο ωραιες και συναρπαστικες ταινιες που εχω δει!!

Εν τω μεταξυ η εισαγωγη της ταινιας θυμιζει την φοβερη σειρα Succession που ετσι αρχιζε στους τιτλους.

 

Επεξ/σία από Tsoukos87
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, BadIndian said:

Ας την εκλαϊκεύσω εγώ (ξανά) αφού συνεχίζεις να μιλάς με γρίφους και φοβάμαι πως θα χαθεί στη λήθη... Μπούρμαν και σοκαριστική λογικά θα πρόκειται για το "Όταν ξέσπασε η βία" (Deliverance -1972-).

https://www.imdb.com/title/tt0068473/

 

Ναι αυτή είναι φυσικά. Δύσκολη ταινία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Millennium είπε

Ναι αυτή είναι φυσικά. Δύσκολη ταινία.

Ναι συμφωνώ πως είναι δύσκολη και να τη βρεις και να τη δεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Millennium είπε

MV5BMGVmMDFjMTMtOGQ2MC00Njg0LWExZDMtYjc2

https://www.imdb.com/title/tt0071970/?ref_=nv_sr_srsg_0_tt_8_nm_0_in_0_q_the%20parallax%20

άλλη ταινιάρα αυτή νομίζω από τις πρώτες του είδους και ο Πάκουλα ήταν μάστορας σε αυτό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...