Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδι - Βρες την ταινία


floyd89gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

33 λεπτά πριν, Millennium είπε

Ποιά είναι τελικά; Μόνο ο Psyhas τη βρήκε;

Μιλάει με γρίφους ο γέροντας πάντα. Άντε να δώσω εγώ την ολοκληρωμένη απάντηση.

"Τα σταφύλια της οργής" (1940 - The Grapes of Wrath) σε σκηνοθεσία Τζον Φορντ. Μεταφορά του διάσημου και ομώνυμου βιβλίου του Στάινμπεκ. Η προσωπική μου προτίμηση από "ταινίες" του Στάινμπεκ είναι το "Ανατολικά της Εδέμ".

https://www.imdb.com/title/tt0032551/

Πολύ καλημέρα σας. 

 

  • Like 6
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, BadIndian είπε

Μιλάει με γρίφους ο γέροντας πάντα. Άντε να δώσω εγώ την ολοκληρωμένη απάντηση.

"Τα σταφύλια της οργής" (1940 - The Grapes of Wrath) σε σκηνοθεσία Τζον Φορντ. Μεταφορά του διάσημου και ομώνυμου βιβλίου του Στάινμπεκ. Η προσωπική μου προτίμηση από "ταινίες" του Στάινμπεκ είναι το "Ανατολικά της Εδέμ".

https://www.imdb.com/title/tt0032551/

Πολύ καλημέρα σας. 

εξαιρετικές και αγαπημένες ταινίες (και νουβέλες) και οι δυο. να προσθέσω και αυτήν

https://www.imdb.com/title/tt0037017/?ref_=nm_flmg_knf_t_1

που βασίστηκε σε κειμενο (κατά παραγγελία) επίσης του Steinbeck, ο οποίος όμως μάλλον δεν έμεινε και πολύ ευχαριστημένος από την κινηματογραφική απόδοση και τα "έχωσε" στον Hitchcock, όπως επεξηγεί το παρακάτω άρθρο https://starsandletters.blogspot.com/2018/01/steinbecks-complaints-about-lifeboat_11.html

 

4 ώρες πριν, Tsoukos87 είπε

Καλημέρα, αν η καθημερινότητα ήταν ταινία...

image.png.866b49cf3cb8c22912b824843c741380.png

αυτό δε ξέρω αν μπήκε για την ταινία, αλλά είμαι πολύ υποψιασμένος ότι το είχα δει είτε στο There's Something About Mary είτε στο Me, Myself & Irene, αμφότερα των ίδιων δημιουργών (αφοί Farelly).

ή μηπως Dumb and Dumber ? Όλες τις ραψωδίες των "δημιουργών" αυτών, τις εχω κάνει ενα αχταρμά μέσα μου..

αν και το Mary λίγο καλύτερο νομίζω ήταν

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, PSYHAS είπε

αυτό δε ξέρω αν μπήκε για την ταινία, αλλά είμαι πολύ υποψιασμένος ότι το είχα δει είτε στο There's Something About Mary είτε στο Me, Myself & Irene, αμφότερα των ίδιων δημιουργών (αφοί Farelly).

ή μηπως Dumb and Dumber ? Όλες τις ραψωδίες των "δημιουργών" αυτών, τις εχω κάνει ενα αχταρμά μέσα μου..

αν και το Mary λίγο καλύτερο νομίζω ήταν

Ναι μπήκε για ταινία, είναι ταινιάρα δεκαετίας του 90 και πολύ γνωστή. Θα δώσω και άλλο ένα hint. 

MV5BODcyMzkwZDYtMGQwNC00ZTYxLWFkNDMtZWUzMzg0ZWI2MmY3XkEyXkFqcGdeQXVyMTIwODk1NTQ@._V1_QL75_UX1640_.jpg

Επεξ/σία από Tsoukos87
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Koopas είπε

Movie 58.jpg

Tim Roth φυσικά. Νομίζω είναι από μια παλιά ταινία των αρχών της δεκαετίας του 90, όπου ενσαρκώνει τον πρεζάκια που κάνει προσπάθεια να κόψει αλλά καταλήγει κυριολεκτικά μες στα σκουπίδια. Είμαι βέβαιος ότι την έχω δει, αλλά η γέρικη μνήμη μου δεν βοηθά για ακόμα μια φορά να θυμηθώ τον τίτλο της. Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό για κάποιο λόγο είναι ο δίσκος Junkyard του πρώτου συγκροτήματος του Nick Cave των Birthday party. Ξέρω το έκαψα...

5 λεπτά πριν, PSYHAS είπε

Το "Ξεχωριστή ημέρα" το έχω ξαναβάλει εγώ. Από τις καλύτερες ερμηνείες του Ντάγκλας για μένα που είμαι φαν του τρόμου/θρίλερ. Την πινακίδα όμως δεν τη θυμόμουν. Άλλα μου έχουν μείνει από τη συγκεκριμένη...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, PSYHAS είπε

Μικρη Οδησσός ? 

Χμμμμμ... Τώρα που το λες, τέτοιο πέτσινο δεν γίνεται να έχει το τζάνκι. Θα το είχε σκοτώσει προ πολλού. Μάλλον έχεις δίκιο και ταιριάζει στο προφίλ του πληρωμένου δολοφόνου. Πάλι για πανωλεθρίαμβο πάω 🙃

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BadIndian είπε

Το "Ξεχωριστή ημέρα" το έχω ξαναβάλει εγώ. Από τις καλύτερες ερμηνείες του Ντάγκλας για μένα που είμαι φαν του τρόμου/θρίλερ. Την πινακίδα όμως δεν τη θυμόμουν. Άλλα μου έχουν μείνει από τη συγκεκριμένη...

Ισως η καλυτερη ταινια του Σουμαχερ μαζι με "Τα παιδιά της νύχτας" και τα "8 Χιλιοστά" που τις θεωρώ τις πιο καλές του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PSYHAS είπε

Μικρη Οδησσός ? 

Σωστός!

https://m.imdb.com/title/tt0110365/?ref_=nv_sr_srsg_0_tt_8_nm_0_in_0_q_little%20od

1 ώρα πριν, BadIndian είπε

Tim Roth φυσικά. Νομίζω είναι από μια παλιά ταινία των αρχών της δεκαετίας του 90, όπου ενσαρκώνει τον πρεζάκια που κάνει προσπάθεια να κόψει αλλά καταλήγει κυριολεκτικά μες στα σκουπίδια. Είμαι βέβαιος ότι την έχω δει, αλλά η γέρικη μνήμη μου δεν βοηθά για ακόμα μια φορά να θυμηθώ τον τίτλο της. Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό για κάποιο λόγο είναι ο δίσκος Junkyard του πρώτου συγκροτήματος του Nick Cave των Birthday party. Ξέρω το έκαψα... 

Περασες παραδίπλα με την πρέζα σαν σχολιο. Tim Roth μαζί με τον Edward Furlong, ο οποίος ήταν στην πραγματική ζωή εξαρτημένος. Δεν ξέρω εάν παλεύει ακόμα.

1 ώρα πριν, Millennium είπε

MV5BOGUyOTEyOTYtYjlmOS00YzdjLTg1OWEtZWUx

Για κάποιο λόγο θα πω το μικρά εγκλήματα μεταξύ φίλων, αν και δεν θυμάμαι ποιοι έπαιζαν. Αυτόματα μου ήρθε με τη σκηνή των τριών.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...