Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδι - Βρες την ταινία


floyd89gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, kajwbtfe είπε

Μπότες σπιρουνια και καυτές σέλες?

Πολύ σωστός! Μπράβο φίλτατε! Μην έχεις καμία αμφιβολία. Είναι το "Blazing Saddles" (1974) του Μελ Μπρουκς, με τον ίδιο φυσικά και τον Τζιν Γουάιλντερ. https://www.imdb.com/title/tt0071230/

Μια ταινία διακωμώδηση των γουέστερν και της άγριας Δύσης. Παροιμιώδης η σκηνή των καουμπόυ, οι οποίοι  μαζεύονται γύρω από τη φωτιά τη νύχτα, τρώγοντας τα αγαπημένα τους φασόλια και επιδίδονται σε ένα ομαδικό κρεσέντο... πορδών! Όποιος την δει δυσκολεύεται να πιστέψει και απορεί πως αυτοί οι άνθρωποι εξαπάτησαν (εμάς) τους Ινδιάνους με μπιχλιμπίδια και νερά της φωτιάς. Μα τον μεγάλο Μανιτού κάποιο λάθος πρέπει να έχει γίνει...

@Koopas Δύσκολη η λήψη σου και πονηρή θα έλεγα φίλε μου. Γραφομηχανή, μπριζόλα, Τζακ Τόρανς και ασπρόμαυρη... Χμμμμμμμμμ. Δικαίωμα, όπως λεν και στα χαρτιά. Θα μπορούσε να είναι κάποιο του Τζάρμους που μου διαφεύγει;

 

Επεξ/σία από BadIndian
  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, BadIndian είπε

@Koopas Δύσκολη η λήψη σου και πονηρή θα έλεγα φίλε μου. Γραφομηχανή, μπριζόλα και Τζακ Τόρανς... Χμμμμμμμμμ. Δικαίωμα, όπως λεν και στα χαρτιά.

 

Την είδα προχθές και μόλις έφτασε στη συγκεκριμένη σκηνή, λέω "εδώ είμαστε". Εκτύπωση οθόνη που λένε στα εγγλέζικα, και βουρ για το thread (το είχα τάξει).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Koopas είπε

Την είδα προχθές και μόλις έφτασε στη συγκεκριμένη σκηνή, λέω "εδώ είμαστε". Εκτύπωση οθόνη που λένε στα εγγλέζικα, και βουρ για το thread (το είχα τάξει).

Μ' αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, BadIndian είπε

@HPXMANΟ τύπος με την οξυγονοκόλληση είναι ο Ιωσήφ Πολυζωίδης νομίζω. Τον θυμάμαι σε δύο ελληνικές ταινίες, εκτός από την (χαζό)σειρά Λίτσα.com. Η πρώτη που σίγουρα δεν αντιστοιχεί, καθόσον τυγχάνει ασπρόμαυρη είναι το "Πες στη Μορφίνη την Ψάχνω". Και η 2η είναι το "Bang Bank". Δεν έχω όμως ανάμνηση της σκηνής, ούτε σε αυτή την ταινία. Αγαπητέ, ειδικό μέλος των ελληνικών ταινιών, είμαι τουλάχιστον στον σωστό δρόμο ή στραβά αρμενίζω;;;

Όσον αφορά το new entry θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες πως πρόκειται για σκηνή από το "Alien" το 1ο, το ορθόδοξο του Riddley Scott. Έχει ξαναπαρατεθεί βεβαίως (και δη από εμένα) με φωτογραφία από το εσωτερικό του Nostromo.

Με την άδεια σας φορτώνω άλλη μια. Εύκολη νομίζω. Λέτε να τους μύρισε κάτι;;;

image (6).webp

Τελείως εκτός παραγωγή 82 και ένας σκηνοθέτης γνωστός 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Arkin είπε

Nolan? Αν ναι ξέρω πια είναι. 

Η πρώτη μεγάλου μήκους ταινία του; Ασπρόμαυρη, low budget. Εκεί που τα έκανε όλα μόνος του από το σενάριο μέχρι το μοντάζ; We are following Christopher Nolan.:)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στον Κύκλο των Χαμένων Ταινιών! 

Αν και άδικο θα δρέψω της δάφνες της επιτυχίας στηριζόμενος πάνω στην προεργασία των Master @Arkin & @Sibyl δίνοντας ολοκληρωμένη την απάντηση και το link κι ας μην την έχω δει.

"Following" του Κρίστοφερ Νόλαν (1998)

https://www.imdb.com/title/tt0154506/ .

Μπράβο παίδες. Περιμένουμε ένα μίνι review από @Koopas.

3 ώρες πριν, HPXMAN είπε

Τελείως εκτός παραγωγή 82 και ένας σκηνοθέτης γνωστός 

Βοήθησες πολύ. "Άγρια Νειάτα" του Νίκου Φώσκολου (1982). 

https://www.imdb.com/title/tt0231109/ 

Αφήνω μια με τη σειρά μου, με την υποσημείωση της απουσίας μου μέχρι αύριο. Δύσκολη ταινία. Εύκολη λήψη λόγω ηθοποιού, εφόσον φυσικά την έχει δει κάποιος.

photo110211.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, HPXMAN είπε

ως ειδικό μέλος ελληνικών ταινίων βάζω τις πρώτες εμφανίσεις τηλεοπτικών αστέρων

σδ.jpg

 

Ο ηθοποιός είναι ο Διονύσης Ξανθός, στη ταινία Άγρια νιάτα σε σκηνοθεσία Νίκου Φώσκολου.

https://m.imdb.com/title/tt0231109/

Υ.Γ.: Μάλλον πρέπει να κάνω ανανέωση σελίδας πριν πατήσω υποβολή. Απάντησε ήδη ο Ινδιάνος της παρέας😋

Καλημέρα σε όλους!!🥤🌻

 

Επεξ/σία από lovesucks
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Koopas είπε

Την είδα προχθές και μόλις έφτασε στη συγκεκριμένη σκηνή, λέω "εδώ είμαστε". Εκτύπωση οθόνη που λένε στα εγγλέζικα, και βουρ για το thread (το είχα τάξει).

μας ειχες προετοιμασει οτι θα την εβλεπες . αντε τωρα μας εβαλες στην πριζα να την δουμε . περιμενουμε εντυπωσεις .:)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, BadIndian είπε

Αφήνω μια με τη σειρά μου, με την υποσημείωση της απουσίας μου μέχρι αύριο. Δύσκολη ταινία. Εύκολη λήψη λόγω ηθοποιού, εφόσον φυσικά την έχει δει κάποιος.

photo110211.jpg

Είναι το Taste of Cherry του Κιαροστάμι?

https://www.imdb.com/title/tt0120265/?ref_=nv_sr_srsg_2_tt_7_nm_1_in_0_q_taste%20of%20

Με τη σειρά μου, μια ταινία με φοβερή αισθητική και mood:des1.jpg.1f169ea2e748573f9c5405c062191467.jpgdes2.jpg.969676dbbc85a8959a607aed96bd361a.jpg:

 

Επεξ/σία από christoi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, dekulinkgr said:

Σωστά. Δυνατό buddy western film που ούτε κατά διάνοια δεν βλέπεις κάτι αντίστοιχο σήμερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...