Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδι - Βρες την ταινία


floyd89gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, BadIndian είπε

Θεά Κόνελυ αλλά και Έλεν Μπέρνστιν, όπου μετά τον εξορκιστή δίνει άλλη μια φοβερή ερμηνεία. Βασισμένη στο βιβλίο του Σέλμπυ και φυσικά με ένα εξαιρετικό soundtrack.

Τρομερή ταινία! Ολόκληρο το cast ωραίο αλλά η Ellen Burstyn άλλη κλάση ηθοποιός. Δίνει ρεσιτάλ ερμηνείας, από τις καλύτερες που έχω δει ever. Έτσι για του λόγου το αληθές κουβέντα να γίνεται, εκείνη την χρονιά παραδόξως έχασε το όσκαρ από την Julia Roberts για την (υποδεέστερη) ερμηνεία της στην ταινία 'Erin Brokovich'. Από τις μεγαλύτερες αδικίες των βραβείων κατ'εμέ.

Θυμήθηκα την επίμαχη σκηνή με της Connelly μαζί με την άλλη κοπέλα. 😄

32 λεπτά πριν, Millennium είπε

Κόμης του Μόντε Κρίστο.

Ταινιάρα και αυτή! Θα την ξαναδώ!

Επεξ/σία από Glikos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 minute ago, lovesucks said:

The Prestige(2006)??

https://m.imdb.com/title/tt0482571/

Αν μάντεψα σωστά, νομίζω  έχει ξαναμπεί άλλες δύο φορές..😋

Ναι αυτή είναι. Ταινιαρα που αξίζει να μπει 10 φορές :P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tsoukos87 είπε

Trainspotting μονο σε αυτη την ταινια θυμαμαι τον πρωταγωνιστη να βουταει μεσα στην λεκανη για να μην χασει την δοση του, αν θυμαμαι καλα ειναι ο αγαπημενος μας Ομπι Ουαν (Βιουαν Μακ Γκρεγκορ), αυτη ειναι;

Τρομερή και σοκαριστική ταινία για την εποχή της, αλλά όχι από αυτές που αντέχουν στο χρόνο. Την είδα με τον κολλητό μου λίγες ημέρες πριν πάμε σινεμά για το T2 (όχι τον εξολοθρευτή) και προβληματιστήκαμε, καθώς μας φάνηκε εκτός εποχής, χωρίς να μας συγκλονίζουν οι σκηνές, όπως η χαρακτηριστική με το μωρό.

Κρατάμε την τρομερή μουσική, ένα soundtrack που μπορείς άνετα να το βάλεις να παίζει σήμερα (ίσως το μόνο αναλλοιώτο στοιχείο της στο χρόνο).

Α, κι έναν φοβερό Robert Carlyle, του οποίου το όνομα είδα ότι φιγουράρει και στον κανιβαλιστικό τρόμο που αναφέρατε πριν λίγα ποστ.

3 ώρες πριν, BadIndian είπε

Εύκολη και λόγω πληροφορίας που έδωσες, αλλά θα την έβρισκα και μόνο από τη φωτογραφία. Είναι το Χέρι του Jared Leto, πριν κοπεί, από το Requiem for a dream (2000) του Αρονόφσκι. Έχει ξαναμπεί και μάλιστα εγώ την παρέθεσα. 

https://www.imdb.com/title/tt0180093/

Θεά Κόνελυ αλλά και Έλεν Μπέρνστιν, όπου μετά τον εξορκιστή δίνει άλλη μια φοβερή ερμηνεία. Βασισμένη στο βιβλίο του Σέλμπυ και φυσικά με ένα εξαιρετικό soundtrack.

20 χρόνια μετά "ανακάλυψα" πως πρωταγωνιστής ήταν ο Leto (όχι του Παναθηναϊκού). Η ζωή δεν παύει να με εκπλήσσει ποτέ!

2 ώρες πριν, Glikos είπε

 

Θυμήθηκα την επίμαχη σκηνή με της Connelly μαζί με την άλλη κοπέλα. 😄

 

Ass to ass, dust to dust.

Ashes ήθελα να πω, συγγνώμη!

1 ώρα πριν, Millennium είπε

Ναι αυτή είναι. Ταινιαρα που αξίζει να μπει 10 φορές :P

Κάτσε μην βάλουμε άλλες 9 τον κυνηγό, ε. Παίζει να έχει τα περισσότερα post.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ωχ .. απο τις πιο δυσκολες σκηνες σε ταινια .. δεν αντεχα να την δω ..

https://www.imdb.com/title/tt0290673/?ref_=nm_knf_t_3

Irreversible με Μονικα Μπελουτσι και Βενσαν Κασελ .

Επεξ/σία από floyd89gr
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, floyd89gr είπε

ωχ .. απο τις πιο δυσκολες σκηνες σε ταινια .. δεν αντεχα να την δω ..

https://www.imdb.com/title/tt0290673/?ref_=nm_knf_t_3

Irreversible με Μονικα Μπελουτσι και Βενσαν Κασελ .

Πολύ σωστά αυτή είναι, ναι πολύ σκληρή σκηνή είχε ακουστεί ότι οι γονείς της Μπελουτσι δεν μπόρεσαν να δουν αυτήν την σκηνή στο σινεμά όταν βγήκε η ταινία στις αίθουσες, όπως επίσης πολύ σκληρή σκηνή είναι όταν ψάχνουν για να πάρουν εκδίκηση για το βιασμό της Μπελουτσι ο Κασελ με τον φίλο του και πολτοποιουν το κρανίο του βιαστή (που εν τέλει αν θυμάμαι καλά δεν χτύπησαν τον σωστό άνθρωπο αλλά άλλο θαμώνα στο μπαρ) με τον πυροσβεστήρα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Glikos είπε

Τρομερή ταινία! Ολόκληρο το cast ωραίο αλλά η Ellen Burstyn άλλη κλάση ηθοποιός. Δίνει ρεσιτάλ ερμηνείας, από τις καλύτερες που έχω δει ever. Έτσι για του λόγου το αληθές κουβέντα να γίνεται, εκείνη την χρονιά παραδόξως έχασε το όσκαρ από την Julia Roberts για την (υποδεέστερη) ερμηνεία της στην ταινία 'Erin Brokovich'. Από τις μεγαλύτερες αδικίες των βραβείων κατ'εμέ.

Όντως η Έλεν δίνει ρέστα στην ερμηνεία της ως γιαγια-junkie και μας προσφέρει μια από τις πλέον στενάχωρες ιστορίες. Θυμόμουν ότι ήταν υποψήφια για Όσκαρ, αλλά ότι έχασε το αγαλματίδιο από την αχώνευτη Roberts το είχα ξεχάσει εντελώς. Πιο στενάχωρο και από την κατάληξη της ηρωίδας... Γενικά πάντως η Ακαδημία έχει αγκυλώσεις και αναμφισβήτητα πολλές τέτοιες αδικίες στο παλμαρέ της. Ωστόσο ας μην ανοίξουμε αυτή τη συζήτηση εδώ.

13 ώρες πριν, HPXMAN είπε

Ρε 3 σελίδες από το πρωί 

Χαχαχα! Ελπίζω να μην κουράζουμε. Έχω μερίδιο ευθύνης για την έκταση, αλλά ίσως είναι πιο σωστό αντί για σελίδες να μετράμε τις ταινίες που παραθέτουμε από το πρωί. Θα κάνω σχετική εισήγηση στο Δ.Σ.  :-) 

11 ώρες πριν, Koopas είπε

1) Τρομερή και σοκαριστική ταινία για την εποχή της, αλλά όχι από αυτές που αντέχουν στο χρόνο. Την είδα με τον κολλητό μου λίγες ημέρες πριν πάμε σινεμά για το T2 (όχι τον εξολοθρευτή) και προβληματιστήκαμε, καθώς μας φάνηκε εκτός εποχής, χωρίς να μας συγκλονίζουν οι σκηνές, όπως η χαρακτηριστική με το μωρό.

Κρατάμε την τρομερή μουσική, ένα soundtrack που μπορείς άνετα να το βάλεις να παίζει σήμερα (ίσως το μόνο αναλλοιώτο στοιχείο της στο χρόνο).

Α, κι έναν φοβερό Robert Carlyle, του οποίου το όνομα είδα ότι φιγουράρει και στον κανιβαλιστικό τρόμο που αναφέρατε πριν λίγα ποστ.

2) 20 χρόνια μετά "ανακάλυψα" πως πρωταγωνιστής ήταν ο Leto (όχι του Παναθηναϊκού). Η ζωή δεν παύει να με εκπλήσσει ποτέ!

3) Ass to ass, dust to dust.

Ashes ήθελα να πω, συγγνώμη!

4) Κάτσε μην βάλουμε άλλες 9 τον κυνηγό, ε. Παίζει να έχει τα περισσότερα post.

1) Αν και καταλαβαίνω πως εννοείς το "δεν αντέχει στο χρόνο", θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω αγαπητέ. Αναμφισβήτητα η ταινία στρέφεται γύρω από την εποχή της (90's) και μας παρουσιάζει πολλά τέτοια στοιχεία. Ωστόσο το κεντρικό της θέμα/νόημα νομίζω πως παραμένει αναλλοίωτο μέσα στο χρόνο ακριβώς όπως κι η ηρωίνη. Σίγουρα κάποιες σκηνές ίσως να έχουν "ξεφτίσει", όμως νομίζω πως και σήμερα εύκολα μπορεί κάποιος να τη δει και να αντιληφθεί το μήνυμα που θέλει να περάσει η ταινία. Choose Life. Καλά για τον Θεό "Bugsby" δεν το συζητάω. Είναι και παραμένει η ερμηνεία του αλλά και ο χαρακτήρας του από τα ατού της ταινίας και βοηθά να ισορροπήσει δεξιοτεχνικά ανάμεσα στην κωμωδία και το δράμα. Η σκηνή με την μπύρα και τον καυγά που ξεκινάει ως δήθεν μεσολαβητής ειρήνης είναι από τις κορυφαίες στιγμές!

2) Σε συνεπήρε η Κόνελυ με τις ματάρες της, για αυτό παρέβλεψες τον καημένο τον Jared. Σε καταλαβαίνω. Να προσθέσω δε πως ο κολλητός του (ο έγχρωμος) στην ταινία είναι ένα από τα αδέρφια Wayans (νομίζω ο Σον) πασίγνωστοί για τις κωμωδίες τους. 

3) Back to back... Πέρα από την πλάκα πάντως ναι η σκηνή είναι άκρως σεξουαλική, ωστόσο λίγο το soundtrack, λίγο το background και λίγο τα αίτια που έσπρωξαν την Τζένιφερ σε αυτό, την καθιστούν τέρμα καταθλιπτική και στενάχωρη. Πιο εύκολα εντάσσω το Irreversible, που ήδη αναφέρθηκε, στο σινεμά της κ@υλ@ς, το οποίο κατά την ταπεινή μου άποψη έχει ως αποκλειστικό σκοπό του σκηνοθέτη απλά να σοκάρει με τις σκηνές ωμού ρεαλισμού, άνευ πραγματικού λόγου ή βαθύτερου νοήματος. Και για να κάνω και τον αθλητικό παραλληλισμό αν ο Αρονόφσκι είναι ο Μέσι του κινηματογράφου, ο Γκασπάρ μοιάζει με τον Λέτο του Παναθηναϊκού...

4) Συμφωνώ και επαυξάνω. Μεγαλύτερος ντόρος για άλλη ταινία πλην του Predator δεν έχει γίνει σε αυτό το νήμα. Θα εισηγηθώ στο Δ.Σ. δημιουργία ομάδας "Κυνηγών" και νέα θέση ειδικού Συμβούλου αν θες να παραιτηθείς από ταμίας. 

14 ώρες πριν, lovesucks είπε

The Prestige(2006)??

https://m.imdb.com/title/tt0482571/

Αν μάντεψα σωστά, νομίζω  έχει ξαναμπεί άλλες δύο φορές..😋

Ορθή η τοποθέτηση σου στην κομβική θέση της Γραμματείας δια την τήρηση αρχείου. Εύγε αγαπητή!

 

Καλημέρα και καλή εβδομάδα στην Συντροφιά του Δακτυλιδιού Παιχνιδιού!!! Ρίχνω και μια τώρα που βρήκα τον εαυτό μου ξανά. Θρίλερ. Κάποια μέρα έτσι θα αντιδράσω κι εγώ...

WP-1024x587.jpg

Υ.Γ. 

26 λεπτά πριν, dekulinkgr είπε

To hotel Mumbai του 2018 ?

Κι εγώ αυτό σκέφτηκα. Εναλλακτικά θα έλεγα το Slumdog Millionaire του Boyle (2008). Νομίζω κι αυτό βασίζεται σε πραγματική ιστορία.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...