Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδι - Βρες την ταινία


floyd89gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, BadIndian είπε

Αν και στην τρίτη απόπειρα καίγομαι αφενός και αφετέρου έχω δηλώσει ψιλοαδύναμος στις επιστημονικής φαντασίας, ίσως κάποια ατάκα από την ταινία να βοηθούσε κι εμένα και τους υπόλοιπους. Οπότε ναι. Γιατί όχι;

Υ.Γ. Δεν είναι ο Σιάμαλαν σωστά;

Οχι δεν ειναι ο Μ. Ναιτ Σιαμαλαν.

Θα δωσω hint και θα πω το αποφθεγμα του πρωταγωνιστη.

'Τώρα έγινα ο θάνατος, ο καταστροφέας των κόσμων'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Tsoukos87 είπε

Θα δωσω hint και θα πω το αποφθεγμα του πρωταγωνιστη.

'Τώρα έγινα ο θάνατος, ο καταστροφέας των κόσμων'

Οπενχαιμερ ε ? γμτ δεν το εχω δει ακομα . Ειχα παει περσι στο θερινο της περιοχης μου να το δω με εναν φιλο και η ουρα ηταν απιστευτη και το παγωσα .

https://www.imdb.com/title/tt15398776/?ref_=nm_flmg_t_1_wr

Επεξ/σία από floyd89gr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται οτι θα την δω αλλα το θεμα τωρα ειναι πως και ποτε . εγω παντα οτι ταινια εχανα στο σινεμα την εβλεπα σε dvd απο βιντεοκλαμπ . Πανε αυτα ..:angry:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερή ταινία την έβαλα αργά κιόλας να την δω με την συζύγο και πέρασαν 3 ώρες νεράκι, όλες οι ταινίες του Νόλαν είναι για μένα πάρα πολύ καλές ίσως ο καλύτερος σκηνόθετης των τελευταίων ετών.

https://www.imdb.com/title/tt15398776/?ref_=nv_sr_srsg_0_tt_5_nm_3_in_0_q_op

και εδώ ο κανονικός Ρόμπερτ Οπενχαίμερ που αναφέρει αυτά τα λόγια (επιχρωματισμένο)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρομοίως δεν την έχω δει αν και όντως ο σκηνοθέτης (Κρίστοφερ Νόλαν) είναι όντως καταπληκτικός και με εξαιρετική φιλμογραφία. Στη watchlist απαρεγκλίτως!

Την δικιά μου ρε παιδιά με τον μυστακιοφόρο, διοπτροφόρο και ονειροπόλο κύριο, με επίθετο που παραπέμπει σε οικονομολόγο και το hint για το "φαγητό" που έφαγα και μου έπεσε βαρύ για βράδυ, κανείς δεν την αναγνώρισε; Είναι παλιά δε λέω αλλά πολύ κλασική κωμωδία.

1 λεπτό πριν, Tsoukos87 είπε

Φοβερή ταινία την έβαλα αργά κιόλας να την δω με την συζύγο και πέρασαν 3 ώρες νεράκι, όλες οι ταινίες του Νόλαν είναι για μένα πάρα πολύ καλές ίσως ο καλύτερος σκηνόθετης των τελευταίων ετών.

Συμφωνώ.

17 ώρες πριν, gsarig είπε

O Δράκουλας του Κόπολα δεν είναι; 

 

Μιας και πιάσαμε τα θρίλερ, άλλο ένα, όχι τόσο γνωστό, από την ίδια δεκαετία:

image.png.3879e4010fb497fb6ce349e2a0e59770.png

Κι αυτή δεν έχουμε βρει. Θρίλερ της δεκαετίας του 90. Όχι πολύ γνωστή κατά τον συμφορουμίτη που την παρέθεσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Tsoukos87 είπε

όλες οι ταινίες του Νόλαν είναι για μένα πάρα πολύ καλές ίσως ο καλύτερος σκηνόθετης των τελευταίων ετών.

συμφωνω 100% . απο το Memento κιολας που εχω ποσταρει στις αρχες του νηματος , Insomnia ,τα 3 Batman , Prestige , Inception , Interstellar , Dunkirk αυτες που εχω δει ειναι ολες του φοβερες . Και σιγουρα και το Oppenheimer θα ειναι .

Και το απιστευτο ειναι οτι ειναι και σεναριογραφος στις περισσοτερες . Εξαιρετικος !

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά για τα Batman των οποίων είμαι θαυμαστής παιδιόθεν, μετά τις εκπληκτικές ταινίες του Μπάρτον και τη φλόμπα των Σίλβερ δεν πίστεψα ποτέ πως θα βρεθεί σκηνοθέτης που θα ξεπεράσει αυτόν τον πήχη και θα ξαναδώσει την χαμένη αίγλη στον αγαπημένο μου ήρωα με πρωτότυπη ιστορία μάλιστα. Βεβαίως τα δείγματα γραφής είχαν ήδη δοθεί από το ντεμπούτο του με το Memento. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, floyd89gr είπε

συμφωνω 100% . απο το Memento κιολας που εχω ποσταρει στις αρχες του νηματος , Insomnia ,τα 3 Batman , Prestige , Inception , Interstellar , Dunkirk αυτες που εχω δει ειναι ολες του φοβερες . Και σιγουρα και το Oppenheimer θα ειναι .

Και το απιστευτο ειναι οτι ειναι και σεναριογραφος στις περισσοτερες . Εξαιρετικος !

3 λεπτά πριν, BadIndian είπε

Ειδικά για τα Batman των οποίων είμαι θαυμαστής παιδιόθεν, μετά τις εκπληκτικές ταινίες του Μπάρτον και τη φλόμπα των Σίλβερ δεν πίστεψα ποτέ πως θα βρεθεί σκηνοθέτης που θα ξεπεράσει αυτόν τον πήχη και θα ξαναδώσει την χαμένη αίγλη στον αγαπημένο μου ήρωα με πρωτότυπη ιστορία μάλιστα. Βεβαίως τα δείγματα γραφής είχαν ήδη δοθεί από το ντεμπούτο του με το Memento. 

Ναι σίγουρα το μόνο που μου έχει ξεφύγει είναι το Tenet, ο Νόλαν και ο Βιλνέβ είναι οι κορυφαίοι σκηνοθέτες των τελευταίων ετών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

31 λεπτά πριν, BadIndian είπε

Την δικιά μου ρε παιδιά με τον μυστακιοφόρο, διοπτροφόρο και ονειροπόλο κύριο, με επίθετο που παραπέμπει σε οικονομολόγο και το hint για το "φαγητό" που έφαγα και μου έπεσε βαρύ για βράδυ, κανείς δεν την αναγνώρισε; Είναι παλιά δε λέω αλλά πολύ κλασική κωμωδία.

Marx Brothers και με βάση το hint που δωσες για το βραδινό γεύμα(σούπα) είναι..

13 ώρες πριν, BadIndian είπε

 

image (2).webp

Duck soup(1933)

https://m.imdb.com/title/tt0023969/

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, lovesucks είπε

Καλησπέρα σε όλους!

Marx Brothers και με βάση το hint που δωσες για το βραδινό γεύμα(σούπα) είναι..

Duck soup(1933)

https://m.imdb.com/title/tt0023969/

Ναι! Πολύ σωστά! Μπράβο! Επιτέλους! Είναι η "Σούπα Πάπιας" των αδερφών Μαρξ! Εξαιρετική κωμωδία με έναν απολαυστικό Γκράουτσο. Η Φριντόνια και η Συλβάνια πάνε για πόλεμο. Δεν θα πω άλλα για να μην κάνω spoiler. Αν δεν την έχετε δει να το κάνετε όταν φυσικά θα έρθει ξανά κάποια επανέκδοση της σε θερινό, όπως την είδα κι εγώ δηλαδή. Και το "Μια νύχτα στην όπερα" έχει πάρα πολύ πλάκα αλλά θεωρώ την "Σούπα" λίγο καλύτερη καθώς στηλιτεύει επί της ουσίας τον πόλεμο, τις κυβερνήσεις και πολλά άλλα κακώς κείμενα της κοινωνίας με πολύ ιδιαίτερο και χιουμοριστικό τρόπο. Κλασική αξία.

Καλή όρεξη σε όλους και τα ξαναλέμε στον καφέ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members
1 ώρα πριν, BadIndian είπε

Κι αυτή δεν έχουμε βρει. Θρίλερ της δεκαετίας του 90. Όχι πολύ γνωστή κατά τον συμφορουμίτη που την παρέθεσε.

Ας βάλω κι άλλες δυο εικόνες 

image.png.5eca59d1c54961a3cb12f39d3fe1c428.png

image.png.b5135cc660cbcf90486fadca6471c8d5.png

Επίσης, να πω ότι μότο της ταινίας είναι το "Είμαστε όποιοι τρώμε", κατά το "είμαστε  ό,τι τρώμε". 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gsarig είπε

Ας βάλω κι άλλες δυο εικόνες 

image.png.5eca59d1c54961a3cb12f39d3fe1c428.png

image.png.b5135cc660cbcf90486fadca6471c8d5.png

Επίσης, να πω ότι μότο της ταινίας είναι το "Είμαστε όποιοι τρώμε", κατά το "είμαστε  ό,τι τρώμε". 

 

https://www.imdb.com/title/tt0129332/?ref_=tt_mv_close

Ravenous με τον Guy Pearce ωραία ταινία, με το hint που έδωσες και τις παραπάνω εικόνες το θυμήθηκα με την μια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, BadIndian είπε

Ειδικά για τα Batman των οποίων είμαι θαυμαστής παιδιόθεν, μετά τις εκπληκτικές ταινίες του Μπάρτον και τη φλόμπα των Σίλβερ δεν πίστεψα ποτέ πως θα βρεθεί σκηνοθέτης που θα ξεπεράσει αυτόν τον πήχη και θα ξαναδώσει την χαμένη αίγλη στον αγαπημένο μου ήρωα με πρωτότυπη ιστορία μάλιστα. Βεβαίως τα δείγματα γραφής είχαν ήδη δοθεί από το ντεμπούτο του με το Memento. 

1989 (ή 1990) είδα τον Μπάτμαν του Μπάρτον στον κινηματογράφο Μετρόπολις, με τον αδερφό μου, τον κολλητό μου και τις μανάδες μας (9 και 11 ετών, που να πάμε μόνα μας). Η ταινία είχε μείνει ανεξίτηλη στη μνήμη μου, μπήκε στο top-5 των αγαπημένων μου, όπως και ο ήρωας, ειδικά αυτή η εκδοχή, του σκοτεινού και μυστήριου Μάικλ Κίτον (ακόμα τον σέβομαι ως ηθοποιό).

1 ώρα πριν, floyd89gr είπε

συμφωνω 100% . απο το Memento κιολας που εχω ποσταρει στις αρχες του νηματος , Insomnia ,τα 3 Batman , Prestige , Inception , Interstellar , Dunkirk αυτες που εχω δει ειναι ολες του φοβερες . Και σιγουρα και το Oppenheimer θα ειναι .

Και το απιστευτο ειναι οτι ειναι και σεναριογραφος στις περισσοτερες . Εξαιρετικος !

Έχω έτοιμο προς προβολή το Following, την οποία έγραψε και σκηνοθέτησε το 1998. Θα επανέλθω με εντυπώσεις, ίσως αύριο το πρωί.

Επεξ/σία από Koopas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Tsoukos87 είπε

https://www.imdb.com/title/tt0129332/?ref_=tt_mv_close

Ravenous με τον Guy Pearce ωραία ταινία, με το hint που έδωσες και τις παραπάνω εικόνες το θυμήθηκα με την μια.

Παρομοίως με την πρώτη εικόνα και το hint που έδωσε ο φίλος το θυμήθηκα. Με τους κανίβαλους. Την είχα δει στο filmnet όταν προβαλλόταν. Ομολογώ όμως πως τη λιθογραφία ακόμα και τώρα δεν μπορώ να τη θυμηθώ. Μου ήρθε όμως στο μυαλό και το πιο πρόσφατο Ravenous (2017 -Les Affames-) παραγωγής Netflix (καμία σχέση με την ταινία που παρατέθηκε), ένα συμπαθητικό θρίλερ, επηρεασμένο από την μυθολογία των ζόμπι, αλλά κάπως διαφοροποιημένο. Παραθέτω μια φωτογραφία ως "εύφημο μνεία".

@Koopas Να τη δεις φίλε μου και να μας ενημερώσεις σχετικά. Κι εμένα τα "Following", "Tenet" & "Oppenheimer" είναι αυτά που δεν έχω δει ακόμα. Και ναι εννοείται πως ο Κίτον είναι αξιοπρεπέστατος ηθοποιός και έδωσε στον άνθρωπο νυχτερίδα την υπόσταση της εποχής με την συμβολή φυσικά του σπουδαίου παραμυθά Τίμοθυ Μπάρτον.

1a0cc36a1b.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...