Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδι - Βρες την ταινία


floyd89gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, lovesucks είπε

Some like it hot(1959)(??)

https://m.imdb.com/title/tt0053291/

Υ.Γ.: χαρά στο κουράγιο σου να γράψεις το καταστατικό του νήματος..😋😋

Πολύ σωστά! Μπράβο! "Μερικοί το προτιμούν καυτό" (1959) με το απίστευτο δίδυμο Τζακ Λέμον και Τόνυ Κέρτις και φυσικά την θεά της εποχής και απίστευτη γυναικάρα Μέρλιν Μονρόε. Επική δε η τελευταία ατάκα του εικονιζόμενου προς τον Τζακ Λέμον όταν ο τελευταίος του αποκαλύπτει πως δεν μπορεί να ενδώσει στην επίμονη παράκληση του να παντρευτούν επειδή... είναι άντρας. "Well! Nobody's perfect".

Ένα απλό πρακτικό αρχαιρεσιών είναι. Παιχνιδάκι για έναν Γραμματέα (από τους πολλούς που μαζευτήκαμε) 😛 . Το καταστατικό θα συνταχθεί εν ευθέτω χρόνο με απόλυτα δημοκρατικές σοβιετικές διαδικασίες.

Εκκρεμούν παρεμπιπτόντως η ελληνική του HPXMAN και το θρίλερ με την περίεργη λιθογραφία (;) του φίλου που δεν θυμάμαι το "όνομα".

5 ώρες πριν, Koopas είπε

Αυτή τη σκηνή φοβόμουν πραγματικά να τη δω, παιδάκι που ήμουν. Κάθε φορά που βάζαμε την ταινία με τον αδερφό μου, γυρνούσα το βλέμμα μου αλλού. Έπρεπε να φτάσω στην εφηβεία για να δω τι στο καλό δείχνει (και μετά ακολουθεί η επιλογή απάντησης από το μενού "f*** you as*h0l3")

Φίλε μου πολύς κόσμος έστρεψε αλλού το βλέμμα του σε αυτήν ακριβώς τη σκηνή για τους ακριβώς ίδιους λόγους με εσένα. Εντυπωσιακή σκηνή αν μη τι άλλο...

Υ.Γ. Αντέχετε άλλη μια πολύ κλασσική ή πήγε αργά; Μη φοβάστε. Συνεχίζω και εκπέμπω σε άλλο μήκος κύματος από το συνηθισμένο μου. Φταίει η ζέστη και η σούπα που μου έπεσε βαριά για βράδυ...

image (2).webp

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

57 λεπτά πριν, BadIndian είπε

Ταμίας (άνευ χρημάτων, ταμείου και προϋπολογισμού) --> @Millennium

Αναπληρωτής Ταμίας (για τα "μαύρα ταμεία" του κόμματος νήματος) --> @Koopas

Κατάλαβες @Millennium βάλανε τους λύκους να φυλάνε τα πρόβατα. Καλοφάγωτα να τα 'χουμε!

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μάλλον την ελληνική θα τη φάει η μαρμάγκα είναι ένας πρωτάρης στο κολλέγιο με το Τζιβελέκο αντιγραφή από το γρανίτα από λεμόνι που μπήκε πιο πάνω 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tsoukos87 είπε

Καλημέρα, βάζω απο μια ταινία δεκαετίας του'60, ίσως απο τις πιο ωραίες κωμωδίες που έχουν βγει.

image.png.3b2713641123d8bf837b22e5000f8ba0.png

 

Καλημέρα στην ταινιοπαρέα! Ευκολάκι για τους λάτρεις της καλής κωμωδίας.

Το Πάρτυ (1968) του Μπλέηκ Έντουαρντς με τον Πίτερ Σέλλερς.

https://www.imdb.com/title/tt0063415/

Έχει ξαναμπεί βεβαίως αλλά οκ. Επανάληψη μήτηρ μαθήσεως. Πολύ συνοπτικά.

Birdy nam nam & howdie partener. Τρελή κωμωδία με απίστευτα γκανγκς, πηγαίο χιούμορ και παρανοϊκή διάθεση. Ειδικά ο σερβιτόρος που γίνεται ντίρλα όλα τα λεφτά μετά τον αξεπέραστο "Ινδό". Στα αξιοσημείωτα και ο καυτηριασμός της εργασιακής παρενόχλησης των γυναικών στο Χολυγουντ. Όπως είχε πει και κάποιος στην προηγούμενη παράθεση της, αν θες να σου φτιάξει το κέφι βλέπεις αυτή την ταινία.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, Koopas said:

Κατάλαβες @Millennium βάλανε τους λύκους να φυλάνε τα πρόβατα. Καλοφάγωτα να τα 'χουμε!

Χαχαχαχαχαχα

Γιατί οι άλλοι που γίνονται ταμίες καλύτεροι είναι; :D

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, BadIndian είπε

Καλημέρα στην ταινιοπαρέα! Ευκολάκι για τους λάτρεις της καλής κωμωδίας.

Το Πάρτυ (1968) του Μπλέηκ Έντουαρντς με τον Πίτερ Σέλλερς.

https://www.imdb.com/title/tt0063415/

Έχει ξαναμπεί βεβαίως αλλά οκ. Επανάληψη μήτηρ μαθήσεως. Πολύ συνοπτικά.

Birdy nam nam & howdie partener. Τρελή κωμωδία με απίστευτα γκανγκς, πηγαίο χιούμορ και παρανοϊκή διάθεση. Ειδικά ο σερβιτόρος που γίνεται ντίρλα όλα τα λεφτά μετά τον αξεπέραστο "Ινδό". Στα αξιοσημείωτα και ο καυτηριασμός της εργασιακής παρενόχλησης των γυναικών στο Χολυγουντ. Όπως είχε πει και κάποιος στην προηγούμενη παράθεση της, αν θες να σου φτιάξει το κέφι βλέπεις αυτή την ταινία.

Χρουντι Β. Μπακσι τεραστίων διαστάσεων αυτός ο ρόλος όπως και στο ξεκίνημα της ταινίας που χαλάει την ταινία ως κομπάρσος και αποτελειώνει την δεξίωση με τα καμώματα του.

Ήθελα εδώ και καιρό να δώ την ταινία της φώτο και τα κατάφερα χθες (κρίμα που δεν την είδα στο σίνεμα), πολύ καλή, μου αρέσουν σχεδόν όλες οι ταινίες του συγκεκριμένου σκηνοθέτη.

image.png.0189195a60fe5c3192427072b5d45a69.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Tsoukos87 είπε

Χρουντι Β. Μπακσι τεραστίων διαστάσεων αυτός ο ρόλος όπως και στο ξεκίνημα της ταινίας που χαλάει την ταινία ως κομπάρσος και αποτελειώνει την δεξίωση με τα καμώματα του.

Έχω την εντύπωση ότι η φωτογραφία που είχε ξαναπαρατεθεί για να καταλάβεις ήταν αυτή του Μπάκσι ο οποίος βάζει το πόδι του πάνω στον πυροκροτητή ΤΝΤ, προκειμένου να δέσει τα κορδόνια του, με τα γνωστά αποτελέσματα. Η ταινία είναι top κωμωδία και κάθε της σκηνή προκαλεί το αυθόρμητο γέλιο. Άλλη μια σκηνή που μου έχει μείνει είναι όταν ειδοποιούν τον μεγαλο-παραγωγό και διοργανωτή του πάρτυ πως η κατάσταση πλέον έχει ξεφύγει και η γυναίκα του κινδυνεύει κι εκείνος απαντά "Σώστε τα έπιπλα!" (αν θυμάμαι καλά) ή κάτι παρεμφερές. Όσο για τον Πήτερ Σέλλερς είναι ένας απίστευτος κωμικός και ουσιαστικά όλη η ταινία στηρίζεται σε αυτόν. Αποτελεί αγαπημένη μου συνήθεια να μιμούμαι την προφορά του Ινδού και τις ατάκες του από την ταινία. Η σκηνή που παραθέτεις είναι από το δείπνο, προτού ξεκινήσει ο όλεθρος όταν και το έδεσμα του ταλαίπωρου που τον βάζουν σε σκαμνάκι δίπλα στην πόρτα της κουζίνας, εκτινάσσεται από το πιάτο στο μαλλί της ανυποψίαστης κυρίας, από το ξαφνικό άνοιγμα της πόρτας. Νομίζω μάλιστα πως υπεύθυνος είναι ο αλκοολικός σερβιτόρος που έχει ήδη σουρώσει. Τρέλα η ταινία!!!

Υ.Γ. Η φωτογραφία που παραθέτεις προς ανεύρεση ταινίας μοιάζει με Deep Impact ή Armagedon. Είναι κάποια από αυτές τις δύο;

Επεξ/σία από BadIndian
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, BadIndian είπε

Έχω την εντύπωση ότι η φωτογραφία που είχε ξαναπαρατεθεί για να καταλάβεις ήταν αυτή του Μπάκσι ο οποίος βάζει το πόδι του πάνω στον πυροκροτητή ΤΝΤ, προκειμένου να δέσει τα κορδόνια του, με τα γνωστά αποτελέσματα. Η ταινία είναι top κωμωδία και κάθε της σκηνή προκαλεί το αυθόρμητο γέλιο. Άλλη μια σκηνή που μου έχει μείνει είναι όταν ειδοποιούν τον μεγαλο-παραγωγό και διοργανωτή του πάρτυ πως η κατάσταση πλέον έχει ξεφύγει και η γυναίκα του κινδυνεύει κι εκείνος απαντά "Σώστε τα έπιπλα!" (αν θυμάμαι καλά) ή κάτι παρεμφερές. Όσο για τον Πήτερ Σέλλερς είναι ένας απίστευτος κωμικός και ουσιαστικά όλη η ταινία στηρίζεται σε αυτόν. Αποτελεί αγαπημένη μου συνήθεια να μιμούμαι την προφορά του Ινδού και τις ατάκες του από την ταινία. Η σκηνή που παραθέτεις είναι από το δείπνο, προτού ξεκινήσει ο όλεθρος όταν και το έδεσμα του ταλαίπωρου που τον βάζουν σε σκαμνάκι δίπλα στην πόρτα της κουζίνας, εκτινάσσεται από το πιάτο στο μαλλί της ανυποψίαστης κυρίας, από το ξαφνικό άνοιγμα της πόρτας. Νομίζω μάλιστα πως υπεύθυνος είναι ο αλκοολικός σερβιτόρος που έχει ήδη σουρώσει. Τρέλα η ταινία!!!

Υ.Γ. Η φωτογραφία που παραθέτεις προς ανεύρεση ταινίας μοιάζει με Deep Impact ή Armagedon. Είναι κάποια από αυτές τις δύο;

Ναι όλες οι σκηνές απο το πάρτι με τον Σέλερς είναι μία και μία.

Όσον αφορά την άλλη ταινία δεν είναι κάποια απο τις δύο που ανέφερες, πάντως είναι πασίγνωστη η ταινία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tsoukos87 είπε

Ναι όλες οι σκηνές απο το πάρτι με τον Σέλερς είναι μία και μία.

Όσον αφορά την άλλη ταινία δεν είναι κάποια απο τις δύο που ανέφερες, πάντως είναι πασίγνωστη η ταινία.

Χμμμ. Λήψη από το διάστημα με τη Γη να καταστρέφεται (ουσιαστικά) και σκηνοθέτης με αξιοπρεπή (τουλάχιστον) φιλμογραφία. Για να δούμε ποιος είναι και ποια η πασίγνωστη ταινία. Κιούμπρικ μήπως από την οδύσσεια του διαστήματος (αν και δεν θυμάμαι τη σκηνή);

27 λεπτά πριν, HPXMAN είπε

Πρόσφατη που παίζετε στα θερινά 

IMG_2844.webp

Hit Man (2023)

https://www.imdb.com/title/tt20215968/

Χαρακτηριστική η φάτσα του πρωταγωνιστή και προφεσόρε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Millennium είπε

Είχε παίξει και στη σειρά "Millennium" στα 90s 😎

https://www.imdb.com/title/tt0115270/?ref_=fn_al_tt_1

αυτη ? έχει σχέση με το nickname σου ? :P σε πιασαμε !!

 

 

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BadIndian είπε

Χμμμ. Λήψη από το διάστημα με τη Γη να καταστρέφεται (ουσιαστικά) και σκηνοθέτης με αξιοπρεπή (τουλάχιστον) φιλμογραφία. Για να δούμε ποιος είναι και ποια η πασίγνωστη ταινία. Κιούμπρικ μήπως από την οδύσσεια του διαστήματος (αν και δεν θυμάμαι τη σκηνή);

Τσου και παλι δεν ειναι ο Στανλει Κιουμπρικ ειναι πολυ πιο συγχρονος..
Θες να βαλω καποιο αποφθεγμα απο τον πρωταγωνιστη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tsoukos87 είπε

Τσου και παλι δεν ειναι ο Στανλει Κιουμπρικ ειναι πολυ πιο συγχρονος..
Θες να βαλω καποιο αποφθεγμα απο τον πρωταγωνιστη;

Αν και στην τρίτη απόπειρα καίγομαι αφενός και αφετέρου έχω δηλώσει ψιλοαδύναμος στις επιστημονικής φαντασίας, ίσως κάποια ατάκα από την ταινία να βοηθούσε κι εμένα και τους υπόλοιπους. Οπότε ναι. Γιατί όχι;

Υ.Γ. Δεν είναι ο Σιάμαλαν σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...