Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδι - Βρες την ταινία


floyd89gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, Tsoukos87 said:

Lance Henriksen ο ηθοποιός δεξιά που έχει παίξει στο Alien 2 και στο Alien VS Predator και είναι η ταινία Αγριά Νύχτα σωστά, έχω να την δω αιώνες τότε που έπαιρνα μαζικά απο τα video club πριν 15 και βάλε χρόνια μαζεμένα dvd με ταινίες θρίλερ και τρόμου της δεκαετίας 70-80-90.

https://www.imdb.com/title/tt0093605/?ref_=nm_flmg_t_71_act

Σωστός. Αυτή είναι...

Είχε παίξει και στη σειρά "Millennium" στα 90s 😎

Επεξ/σία από Millennium
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ας βάλω και μια εντελώς διαφορετική απ' όσες σας έχω συνηθίσει. Έτσι για το "ονόρε". Αγαπημένος σκηνοθέτης και ταινία. Χαρακτηριστική η φωτογραφία. Όποιος την έχει δει θα την αναγνωρίσει αμέσως νομίζω.

 

400-00_1581_107747171.jpg

46 λεπτά πριν, Tsoukos87 είπε

Lance Henriksen ο ηθοποιός δεξιά που έχει παίξει στο Alien 2 και στο Alien VS Predator και είναι η ταινία Αγριά Νύχτα σωστά, έχω να την δω αιώνες τότε που έπαιρνα μαζικά απο τα video club πριν 15 και βάλε χρόνια μαζεμένα dvd με ταινίες θρίλερ και τρόμου της δεκαετίας 70-80-90.

https://www.imdb.com/title/tt0093605/?ref_=nm_flmg_t_71_act

Κάθριν Μπίγκελοου η σκηνοθέτης btw (Hurt Locker)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, BadIndian said:

Ας βάλω και μια εντελώς διαφορετική απ' όσες σας έχω συνηθίσει. Έτσι για το "ονόρε". Αγαπημένος σκηνοθέτης και ταινία. Χαρακτηριστική η φωτογραφία. Όποιος την έχει δει θα την αναγνωρίσει αμέσως νομίζω.

 

400-00_1581_107747171.jpg

The 400 Blows

https://m.imdb.com/title/tt0053198/

Ωραίος ο Ινδιάνος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Millennium είπε

The 400 Blows

https://m.imdb.com/title/tt0053198/

Ωραίος ο Ινδιάνος.

Πολύ σωστά και ολοκληρωμένη απάντηση!  Εύγε φίλτατε @Millennium. Τα "400 χτυπήματα" (1959), η σχεδόν βιογραφική ταινία του Φρανσουά Τρυφώ με έναν εκπληκτικό πιτσιρικά να κλέβει την παράσταση. Εξαιρετική ταινία και την συστήνω χωρίς δεύτερη σκέψη σε όσους δεν την έχουν δει. 

Πάμε άλλη μια; Σήμερα εκπέμπω σε άλλη συχνότητα. Μάλλον με πείραξε η ζέστη...

 

165id_489_w1600-1-1600x900-c-default.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, BadIndian είπε

Πολύ σωστά και ολοκληρωμένη απάντηση!  Εύγε φίλτατε @Millennium. Τα "400 χτυπήματα" (1959), η σχεδόν βιογραφική ταινία του Φρανσουά Τρυφώ με έναν εκπληκτικό πιτσιρικά να κλέβει την παράσταση. Εξαιρετική ταινία και την συστήνω χωρίς δεύτερη σκέψη σε όσους δεν την έχουν δει. 

Πάμε άλλη μια; Σήμερα εκπέμπω σε άλλη συχνότητα. Μάλλον με πείραξε η ζέστη...

 

165id_489_w1600-1-1600x900-c-default.jpg

Οι 7 Σαμουράι δεν είναι;

Επεξ/σία από Tsoukos87
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, BadIndian είπε

Τελευταία σκηνή που θα αναφέρω και αγγίζει τα όρια της ταινίας τρόμου είναι αυτή με το μάτι του Άρνι στην τουαλέτα. Το αίμα στάζει και ο εξολοθρευτής μας παρουσιάζει με ανατριχιαστικό τρόπο την πραγματική του φύση μένοντας με ένα ανθρώπινο μάτι και ένα μηχανικό, με μια κατα-κόκκινη μηχανική κόρη και οι τρίχες των θεατών σηκώνονται, ενώ το ρίγος διαπερνάει την σπονδυλική τους στήλη. 

Αυτή τη σκηνή φοβόμουν πραγματικά να τη δω, παιδάκι που ήμουν. Κάθε φορά που βάζαμε την ταινία με τον αδερφό μου, γυρνούσα το βλέμμα μου αλλού. Έπρεπε να φτάσω στην εφηβεία για να δω τι στο καλό δείχνει (και μετά ακολουθεί η επιλογή απάντησης από το μενού "f*** you as*h0l3")

3 ώρες πριν, Tsoukos87 είπε

Lance Henriksen ο ηθοποιός δεξιά που έχει παίξει στο Alien 2 και στο Alien VS Predator και είναι η ταινία Αγριά Νύχτα σωστά, έχω να την δω αιώνες τότε που έπαιρνα μαζικά απο τα video club πριν 15 και βάλε χρόνια μαζεμένα dvd με ταινίες θρίλερ και τρόμου της δεκαετίας 70-80-90.

https://www.imdb.com/title/tt0093605/?ref_=nm_flmg_t_71_act

Στο Aliens (ή κατά κόσμον Alien 2) ήταν ο καλός μας Bishop. Ο προστάτης της Ripley, σε πλήρη αντίθεση με το κακό, ψυχρό ανδροειδές της πρώτης ταινίας (τον μετέπειτα αγαπητό μας γέρο Bilbo). Και πάλι, η πρώτη ταινία, η δυνατή, στα όρια του πραγματικού τρόμου, με τον Cameron να παίρνει τη σκυτάλη από τον R. Scott και να δίνει βάση στη δράση και τα εφέ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Tsoukos87 είπε

Οι 7 Σαμουράι δεν είναι;

Παρεμβλήθηκε το χέρι του Θεού και η ταινία ανευρέθη. Σωστός! Μπράβο! Είναι πράγματι "Οι 7 Σαμουράι" του Κουροσάβα. Αριστούργημα με αρκετά remake, που όσο διασκεδαστικά ή και καλογυρισμένα, αν προτιμάτε, υπήρξαν, δεν μπόρεσαν ποτέ να πλησιάσουν το πρώτο, το ορθόδοξο. Προσωπική μου εκτίμηση μάλιστα είναι ότι βασική διαφορά μεταξύ τους υπήρξε και το φινάλε, καθώς ο μεγάλος Ακίρα διατήρησε το απαισιόδοξο τέλος και την ψυχολογία του όχλου κάνοντας εικόνα το ρητό "Ουδείς πλέον αγνώμων εκ του ευεργετηθέντος". 

Να προσθέσω σε αυτό το σημείο πως αυτή την περίοδο στους θερινούς κιν/φους παίζεται άλλη μια ταινία του Κουροσάβα το "Ρασομον". Σπεύσατε για τραπεζάκι, μπυράκι και autan...

Παραθέτω ακόμα μια στην ίδια συχνότητα, μακριά από τρόμο και θρίλερ. Δεν θυμάμαι να έχει μπει. Αγαπημένη ταινία και σκηνοθέτης ομοίως. Χαρακτηριστική η εικόνα. Μια αγαπημένη οικογένεια... 

 

image (11).webp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και αναφερατε ταινιες που σας τρομαξαν μικρους, μεχρι και ενηλικιωθω αυτη η ταινια δεν μπορουσα να την δω με τιποτα σε καποιες σκηνες ακομη και τωρα μου φαινονται αρκετα τρομακτικες, η κορυφαια σε αυτο το ειδος τρομου-θριλερ, σε αυτη την κατηγορια με απιστευτο καστ, σκηνοθετη και μουσικη.

Να βαλω και ενα μικρο hint της ταινιας "Love Never Dies".

BTW την ειχαν παιξει και σε θερινο σινεμα πριν 2-3 χρονια επειτα απο 30η επετειο της ταινιας.

image.png.bd9839a065f99b17cfc32feb6287ab74.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members
48 λεπτά πριν, Tsoukos87 είπε

Μιας και αναφερατε ταινιες που σας τρομαξαν μικρους, μεχρι και ενηλικιωθω αυτη η ταινια δεν μπορουσα να την δω με τιποτα σε καποιες σκηνες ακομη και τωρα μου φαινονται αρκετα τρομακτικες, η κορυφαια σε αυτο το ειδος τρομου-θριλερ, σε αυτη την κατηγορια με απιστευτο καστ, σκηνοθετη και μουσικη.

Να βαλω και ενα μικρο hint της ταινιας "Love Never Dies".

BTW την ειχαν παιξει και σε θερινο σινεμα πριν 2-3 χρονια επειτα απο 30η επετειο της ταινιας.

image.png.bd9839a065f99b17cfc32feb6287ab74.png

O Δράκουλας του Κόπολα δεν είναι; 

 

Μιας και πιάσαμε τα θρίλερ, άλλο ένα, όχι τόσο γνωστό, από την ίδια δεκαετία:

image.png.3879e4010fb497fb6ce349e2a0e59770.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/7/2024 στις 12:58 ΜΜ, BadIndian είπε

@lovesucks Άξια Αναπληρωτής Γραμματέας του νήματος. Εύγε!

Χαχαχαχα ευχαριστώ!!😊😊

Μα έχω μία απορία...Αν εγώ είμαι αναπληρώτρια τότε ποιος/ποια είναι ο/η κανονικός/ή γραμματέας...;;😋😋

1 ώρα πριν, BadIndian είπε

 

image (11).webp

The Royal Tenenbaums(2001)

https://m.imdb.com/title/tt0265666/

Πολύ καλή ταινία!

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gsarig είπε

O Δράκουλας του Κόπολα δεν είναι; 

 

Μιας και πιάσαμε τα θρίλερ, άλλο ένα, όχι τόσο γνωστό, από την ίδια δεκαετία:

image.png.3879e4010fb497fb6ce349e2a0e59770.png

Ναι πολυ σωστα, οταν ο νεανιας Κιανου Ριβς εμπαινε στο καστρο του Κομη Δρακουλα χρονια πριν γινει Τζον Γουικ-Νιο-Τζον Κονσταντιν αλλιως τον Κομη (Γκαρι Ολντμαν) θα τον ειχε στειλει για βρουβες...

https://www.imdb.com/title/tt0103874/?ref_=hm_rvi_tt_i_2

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Tsoukos87 είπε

Ναι πολυ σωστα, οταν ο νεανιας Κιανου Ριβς εμπαινε στο καστρο του Κομη Δρακουλα χρονια πριν γινει Τζον Γουικ-Νιο-Τζον Κονσταντιν αλλιως τον Κομη (Γκαρι Ολντμαν) θα τον ειχε στειλει για βρουβες...

https://www.imdb.com/title/tt0103874/?ref_=hm_rvi_tt_i_2

Μην ξεχνάς και τον Johnie Silverhand (Cyberpunk 2077). Μεγάλο σουξέ κι αυτό.

3 ώρες πριν, lovesucks είπε

Χαχαχαχα ευχαριστώ!!😊😊

Μα έχω μία απορία...Αν εγώ είμαι αναπληρώτρια τότε ποιος/ποια είναι ο/η κανονικός/ή γραμματέας...;;😋😋

The Royal Tenenbaums(2001)

https://m.imdb.com/title/tt0265666/

Πολύ καλή ταινία!

Ναι! Πολύ σωστά! "Οικογένεια Τενεμπάουμ" του πολύ ιδιαίτερου και ευφυή Γουές Άντερσον. Εξαιρετική ταινία με πολύ ωραίο καστ.

Όσον αφορά λοιπόν την απορία σας αγαπητή.

Κατόπιν των (σοβιετικού τύπου) αρχαιρεσιών που έλαβαν χώρα σε άγνωστο χρόνο και τόπο, αυτοανακηρύχθηκε το Δ.Σ. του παρόντος νήματος ως εξής:

Γενικός Γραμματέας (εν είδη Προέδρου, αλλά είπαμε είμαστε κομμουνιστικό νήμα αφού μοιραζόμαστε τις ταινίες μας) --> @floyd89gr 

Αναπληρωτής Γενικός Γραμματέας (Αντιπρόεδρος, επίτιμος Πρόεδρος άνευ χαρτοφυλακίου και παντογνώστης Ειδικός Σύμβουλος) --> Master @Arkin

Γραμματέας Ειδικού Σκοπού (παρά τω Πρωθυπουργώ, επιμένων ελληνικά και εκπρόσωπος Τύπου) --> ο υποφαινόμενος @BadIndian

Ταμίας (άνευ χρημάτων, ταμείου και προϋπολογισμού) --> @Millennium

Αναπληρωτής Ταμίας (για τα "μαύρα ταμεία" του κόμματος νήματος) --> @Koopas

Αναπληρώτρια Ειδική Γραμματέας Ειδικού (και Ανειδίκευτου) Σκοπού (Τήρηση αρχείου και Δημόσιες σχέσεις) --> @lovesucks

Μέλος Ειδικού Σκοπού και Σύμβουλος Ελληνικών Ταινιών --> @HPXMAN

Μέλος Γενικού Σκοπού και Ειδικός Σύμβουλος ταινιών τρόμου--> @Waiss

Μέλος Γενικών Καθηκόντων και Πρόεδρος επιτροπής Αθλητισμού --> @Tsoukos87

Special Guest Star και Υπεύθυνος Ασφαλείας του νήματος από παρείσακτους (εκτελών κατά περίπτωση και χρέη σωματοφύλακα λόγω φυσιογνωμίας) --> @Agent_Orange

*Το παρόν μήνυμα είναι προφανώς χιουμοριστικό και θα αυτοκαταστραφεί στα επόμενα 5'' (ταινία κανείς;). Ουδεμία σχέση έχει με την πραγματικότητα, ενώ πρόσωπα και καταστάσεις αποτελούν προϊόν της καλπάζουσας φαντασίας μου. Απολογούμαι απ΄ όσους ξέχασα να μνημονεύσω και να διορίσω εκλεγούν νόμιμα και όταν γίνει ο ανασχηματισμός υπόσχομαι να λάβουν την ανάλογη θέση, αναλόγως προσόντων, δημοσιεύσεων και ψήφων προτίμησης. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την κατανόηση και συγγνώμη εκ προοιμίου για το εκτός θέματος.

Και μια ταινία ανάλογου ύφους με την παρούσα δημοσίευση (για γέλια δηλαδή).

image (4).webp

3 ώρες πριν, Waiss είπε

Tαινία εκδίκησης. ΤΑΙ-ΝΙ-Α-ΡΑ!!!

 

Χωρίς τίτλο.jpg

Για να μην ξεχνιόμαστε κιόλας.

Rolling Thunder (1977)

https://www.imdb.com/title/tt0076637/

 

Επεξ/σία από BadIndian
  • Haha 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, BadIndian said:

Μην ξεχνάς και τον Johnie Silverhand (Cyberpunk 2077). Μεγάλο σουξέ κι αυτό.

Ναι! Πολύ σωστά! "Οικογένεια Τενεμπάουμ" του πολύ ιδιαίτερου και ευφυή Γουές Άντερσον. Εξαιρετική ταινία με πολύ ωραίο καστ.

Όσον αφορά λοιπόν την απορία σας αγαπητή.

Κατόπιν των (σοβιετικού τύπου) αρχαιρεσιών που έλαβαν χώρα σε άγνωστο χρόνο και τόπο, αυτοανακηρύχθηκε το Δ.Σ. του παρόντος νήματος ως εξής:

Γενικός Γραμματέας (εν είδη Προέδρου, αλλά είπαμε είμαστε κομμουνιστικό νήμα αφού μοιραζόμαστε τις ταινίες μας) --> @floyd89gr 

Αναπληρωτής Γενικός Γραμματέας (Αντιπρόεδρος, επίτιμος Πρόεδρος άνευ χαρτοφυλακίου και παντογνώστης Ειδικός Σύμβουλος) --> Master @Arkin

Γραμματέας Ειδικού Σκοπού (παρά τω Πρωθυπουργώ, επιμένων ελληνικά και εκπρόσωπος Τύπου) --> ο υποφαινόμενος @BadIndian

Ταμίας (άνευ χρημάτων, ταμείου και προϋπολογισμού) --> @Millennium

Αναπληρωτής Ταμίας (για τα "μαύρα ταμεία" του κόμματος νήματος) --> @Koopas

Αναπληρώτρια Ειδική Γραμματέας Ειδικού (και Ανειδίκευτου) Σκοπού (Τήρηση αρχείου και Δημόσιες σχέσεις) --> @lovesucks

Μέλος Ειδικού Σκοπού και Σύμβουλος Ελληνικών Ταινιών --> @HPXMAN

Μέλος Γενικού Σκοπού και Ειδικός Σύμβουλος ταινιών τρόμου--> @Waiss

Μέλος Γενικών Καθηκόντων και Πρόεδρος επιτροπής Αθλητισμού --> @Tsoukos87

Special Guest Star και Υπεύθυνος Ασφαλείας του νήματος από παρείσακτους (εκτελών κατά περίπτωση και χρέη σωματοφύλακα λόγω φυσιογνωμίας) --> @Agent_Orange

*Το παρόν μήνυμα είναι προφανώς χιουμοριστικό και θα αυτοκαταστραφεί στα επόμενα 5'' (ταινία κανείς;). Ουδεμία σχέση έχει με την πραγματικότητα, ενώ πρόσωπα και καταστάσεις αποτελούν προϊόν της καλπάζουσας φαντασίας μου. Απολογούμαι απ΄ όσους ξέχασα να μνημονεύσω και να διορίσω εκλεγούν νόμιμα και όταν γίνει ο ανασχηματισμός υπόσχομαι να λάβουν την ανάλογη θέση, αναλόγως προσόντων, δημοσιεύσεων και ψήφων προτίμησης. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την κατανόηση και συγγνώμη εκ προοιμίου για το εκτός θέματος.

Και μια ταινία ανάλογου ύφους με την παρούσα δημοσίευση (για γέλια δηλαδή).

image (4).webp

Για να μην ξεχνιόμαστε κιόλας.

Rolling Thunder (1977)

https://www.imdb.com/title/tt0076637/

 

👏

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...