Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδι - Βρες την ταινία


floyd89gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, BadIndian είπε

Σωστός και με πλήρη απάντηση!!! "Η 7η πύλη της Κολάσεως" του Lucio Fulci. Μια εξαιρετική ταινία τρόμου.

Πάμε τώρα σε άλλη μια πανεύκολη, που την βάζω για να γίνει ντόρος και κουβέντα ανάλογη με εκείνη του "Κυνηγού", καθώς είμαι βέβαιος ότι ήμαστε αρκετοί οι θαυμαστές της.

1890234.jpg

Υ.Γ. Έχει ξαναμπεί η ταινία τελικά. Mea culpa.

You're dead honey!!(απο την εν λογω σκηνη)

Ειναι ταινια που την βλεπω τουλαχιστον μια φορα το χρονο,σαββατο βραδυ κατα προτιμηση.

Και για μενα ειναι μακραν καλυτερη της 2ης ταινιαρας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, BadIndian είπε

Σαφέστατα. Η πρώτη ταινία αν και είναι pure επιστημονική φαντασία, αγγίζει τα όρια του τρόμου, τόσο με την μανιώδη καταδίωξη από έναν χαρακτήρα που ενσαρκώνει το απόλυτο κακό, όπως οι περισσότεροι vilains και δεν πεθαίνει με τίποτα, όσο και από τους διαπραττομένους φόνους. Η 2η προφανώς και είναι διασκεδαστική, καλά σκηνοθετημένη, αλλά απέχει έτη φωτός από τον πρωτόλειο τρόμο που μας χάρισε η πρώτη ταινία το 1984.

Αλήθεια, για ποια ταινία μιλάμε....;;;

Sarah Connor?

Yes?

BOOOOOOM

13 ώρες πριν, BadIndian είπε

Σωστός και με πλήρη απάντηση!!! "Η 7η πύλη της Κολάσεως" του Lucio Fulci. Μια εξαιρετική ταινία τρόμου.

Πάμε τώρα σε άλλη μια πανεύκολη, που την βάζω για να γίνει ντόρος και κουβέντα ανάλογη με εκείνη του "Κυνηγού", καθώς είμαι βέβαιος ότι ήμαστε αρκετοί οι θαυμαστές της.

1890234.jpg

Υ.Γ. Έχει ξαναμπεί η ταινία τελικά. Mea culpa.

Δεύτερη φορά δεν θα κάνω λάθος αγαπητέ ινδιάνε, σε πρόλαβα. Χαχαχαχα!

Αλλά και οι 2 ταινίες είναι για ντόρο, όντως!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"Come with me if u want to live!" 

Ο Κάηλ Ρης στην έντρομη Σάρα Ο Κόνορ. Τρομερή η σκηνή της ντισκοτεκ με σασπένς και κλιμάκωση της δράσης και αποκορύφωμα φυσικά τον Άρνι που δεν καταλαβαίνει Χριστό και παρά το γεγονός ότι έχει δεχτεί καταιγισμό σφαιρών και έχει σωριαστεί στο πεζοδρόμιο, μετά από λίγο... σηκώνεται ως δια μαγείας για τους ανυποψίαστους θαμώνες.

Η προηγούμενη φωτογραφία που είχε παρατεθεί, ήταν από την επίθεση στον αστυνομικό σταθμό, όπου ο Ρης κρατείται και η Σάρα έχει τεθεί σε καθεστώς προστασίας. Είναι κατά την ταπεινή μου άποψη μια από τις πιο συγκλονιστικές σεκάνς της ταινίας που ομολογουμένως κλονίζει τον θεατή, καθώς το αστυνομικό τμήμα προφανώς και αποτελεί για όλους μας ένα καταφύγιο και θεωρούμε αυτονόητη την προστασία που θα μας παρέχουν οι ένοπλοι αστυνομικοί. Εν έτη 1984 ειδικά ήταν αδιανόητο κάτι τέτοιο και κάπου εκεί όλοι μας (μαζί και η Σάρα) συνειδητοποιούμε πως δεν θα ήμαστε ασφαλείς ούτε λεπτό. Μακελειό κυριολεκτικά από τον εξολοθρευτή που δεν "βλέπει" κανέναν και δεν χαμπαριάζει από περίστροφα και κοντόκανες. 

Τελευταία σκηνή που θα αναφέρω και αγγίζει τα όρια της ταινίας τρόμου είναι αυτή με το μάτι του Άρνι στην τουαλέτα. Το αίμα στάζει και ο εξολοθρευτής μας παρουσιάζει με ανατριχιαστικό τρόπο την πραγματική του φύση μένοντας με ένα ανθρώπινο μάτι και ένα μηχανικό, με μια κατα-κόκκινη μηχανική κόρη και οι τρίχες των θεατών σηκώνονται, ενώ το ρίγος διαπερνάει την σπονδυλική τους στήλη. 

Και για να κάνω και μια διασύνδεση που μου ήρθε, ο ηθοποιός που υποδύεται τον Ρης (Μπιν) παίζει και στο 7ο σημάδι που παρέθεσα κανα-δυο σελίδες πριν τον σύζυγο της Ντέμι Μουρ. Όσον άφορα τώρα τη δεύτερη ταινία, όπως προείπα στερείται της σκοτεινής ατμόσφαιρας και του σασπένς και επικεντρώνεται περισσότερο στη δράση και τη σχέση του καλού πλέον εξολοθρευτή με τους ανθρώπους. Υπερτερεί σαφώς σε εφέ και σε μουσική επένδυση, ενώ αναμφίβολα πολύς κόσμος το έχει άρρηκτα συνδέσει με την άνοδο των Guns 'n' Roses και την κομματάρα "You could be mine" το βιντεοκλιπ της οποίας μας έχει μείνει αξέχαστο λόγω των αποσπασμάτων της ταινίας, αλλά και της συμμετοχής του Άρνολντ σε αυτό, με το φινάλε και το visualization των μελών του γκρουπ, με τον Axl να ξεχωρίζει ως "dangerous". 

Πολύ καλημέρα σε όλους τους σινεφίλ insomniacs!

Υ.Γ. Για την ταινία του Diego (Tsoukos87) θα πω στην τύχη το Thinner (https://www.imdb.com/title/tt0117894/) αν και δεν νομίζω πως έχω πέσει μέσα.

Υ.Γ.2 Έτσι για την αλητεία...

 

Επεξ/σία από BadIndian
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Millennium είπε

Εκκρεμεί αυτή του Tsoukos87.

 

Μόλις τώρα, Millennium είπε

Ότι θέλεις εσύ. Εμένα δε μου λέει κάτι.

Νεανίας Viggo Mortensen ως εωσφόρος είναι στην συγκεκριμένη εικόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tsoukos87 είπε

Πολύ σωστά, το 1ο μέρος σχετικά καλό το 2ο μέτριο και το 3ο άθλιο, νομίζω έβγαλαν και 4ο μέρος.

Ειναι 5 οι ταινιες της προφητειας. Δεν εχω δει καμια πρεπει να μπουν στο προγραμμα. 

Screenshot-1.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Tsoukos87 είπε

Πατρικ Σουειζι και Ντειβιντ Καρανταιν παιζουν;;

Lance Henriksen ο ηθοποιός δεξιά που έχει παίξει στο Alien 2 και στο Alien VS Predator και είναι η ταινία Αγριά Νύχτα σωστά, έχω να την δω αιώνες τότε που έπαιρνα μαζικά απο τα video club πριν 15 και βάλε χρόνια μαζεμένα dvd με ταινίες θρίλερ και τρόμου της δεκαετίας 70-80-90.

https://www.imdb.com/title/tt0093605/?ref_=nm_flmg_t_71_act

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...