Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδι - Βρες την ταινία


floyd89gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 λεπτά πριν, HPXMAN είπε

Σωστά! Είναι το  "The 7th Sign" (Το έβδομο σημάδι -1988-) με πρωταγωνίστρια την Demi Moore στα καλύτερα της, ενώ ο εικονιζόμενος είναι ο Jurgen Prochnow. Ένα καλούτσικο θριλεράκι με σαφείς επιρροές από "το μωρό της ρόζμαρι" και μεταφυσικές ανησυχίες.

https://www.imdb.com/title/tt0096073/

Θα δώσω λίγο χώρο και χρόνο, για να βρούμε κι αυτές που υπολείπονται και θα επανέλθω δριμύτερος με λίγο αυθεντικό τρόμο. Η φωτογραφία που παραθέτω δεν είναι προς ανεύρεση ταινίας, αλλά ως φόρος τιμής.

RIP Shelley Duvall

-071124-c20b1c169af94410b0310f8e23e5331c.webp

33 λεπτά πριν, HPXMAN είπε

"Μυρίζει" βιντεοκασέτα... Ο αριστερά είναι ο Μάρκος Λεζές; Δεν θα συμμετάσχω αφού αφενός δεν την έχω δει και αφετέρου δεν είμαι φαν της ελληνικής βιντεοκασέτας, βασικά τις απεχθάνομαι (sorry).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Τι επος εβαλες.

Μοναδικος Tarkovsky με τον Καθρεφτη. 

https://www.imdb.com/title/tt0072443

Ακριβώς! Μοναδική ομορφιά ακόμα και σε σύγκριση με την υπόλοιπη φιλμογραφία του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Millennium είπε

Εκκρεμεί και αυτή.

Πως μας ξέφυγε αυτή? Εξορκιστής όχι το original όμως αλλά το 3 του 1990 κλασεις ανώτερο από το τραγικό 2. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Millennium είπε

Πολύ σωστός...

Peter Blatty ο σεναριογράφος του πρώτου και του τρίτου στο τρία είναι και ο σκηνοθέτης. Για αυτό το 3 είναι τόσο καλύτερο για όποιον αναρωτιέται συγκριτικά με το 2. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Arkin είπε

Πως μας ξέφυγε αυτή? Εξορκιστής όχι το original όμως αλλά το 3 του 1990 κλασεις ανώτερο από το τραγικό 2. 

 

37 λεπτά πριν, Arkin είπε

Peter Blatty ο σεναριογράφος του πρώτου και του τρίτου στο τρία είναι και ο σκηνοθέτης. Για αυτό το 3 είναι τόσο καλύτερο για όποιον αναρωτιέται συγκριτικά με το 2. 

Μπράβο ρε Μάστερ!  Ήμουν σίγουρος πως την έχω δει, αλλά πολύ δύσκολο να την θυμηθώ από το μακρινό 1998, όταν και την παρακολούθησα σε vhs. Νομίζω πως το έχω ξαναναφέρει, αλλά αποτελούσε και το κόλλημα του Jeffrey Dahmer, γνωστού και ως κανίβαλου του Μιλγουόκι.

Εκκρεμεί η ελληνική του HPXMAN με τους αστυνόμους και το θρίλερ του Diegito. Ωστόσο βάζω κι εγώ άλλη μια. Δεν θυμάμαι να έχει παρατεθεί ξανά. Κατηγορία τρόμος. Giallo για την ακρίβεια.

b123y098nd2147.jpg

Επεξ/σία από BadIndian
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, BadIndian said:

 

Μπράβο ρε Μάστερ!  Ήμουν σίγουρος πως την έχω δει, αλλά πολύ δύσκολο να την θυμηθώ από το μακρινό 1998, όταν και την παρακολούθησα σε vhs. Νομίζω πως το έχω ξαναναφέρει, αλλά αποτελούσε και το κόλλημα του Jeffrey Dahmer, γνωστού και ως κανίβαλου του Μιλγουόκι.

Εκκρεμεί η ελληνική του HPXMAN με τους αστυνόμους και το θρίλερ του Diegito. Ωστόσο βάζω κι εγώ άλλη μια. Δεν θυμάμαι να έχει παρατεθεί ξανά. Κατηγορία τρόμος. Giallo για την ακρίβεια.

b123y098nd2147.jpg

The Beyond (1981)

https://m.imdb.com/title/tt0082307/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Millennium είπε

Σωστός και με πλήρη απάντηση!!! "Η 7η πύλη της Κολάσεως" του Lucio Fulci. Μια εξαιρετική ταινία τρόμου.

Πάμε τώρα σε άλλη μια πανεύκολη, που την βάζω για να γίνει ντόρος και κουβέντα ανάλογη με εκείνη του "Κυνηγού", καθώς είμαι βέβαιος ότι ήμαστε αρκετοί οι θαυμαστές της.

1890234.jpg

Υ.Γ. Έχει ξαναμπεί η ταινία τελικά. Mea culpa.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, BadIndian said:

Σωστός και με πλήρη απάντηση!!! "Η 7η πύλη της Κολάσεως" του Lucio Fulci. Μια εξαιρετική ταινία τρόμου.

Πάμε τώρα σε άλλη μια πανεύκολη, που την βάζω για να γίνει ντόρος και κουβέντα ανάλογη με εκείνη του "Κυνηγού", καθώς είμαι βέβαιος ότι ήμαστε αρκετοί οι θαυμαστές της.

1890234.jpg

Υ.Γ. Έχει ξαναμπεί η ταινία τελικά. Mea culpa.

Για εμένα, καλύτερη της δεύτερης

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Waiss είπε

Για εμένα, καλύτερη της δεύτερης

Σαφέστατα. Η πρώτη ταινία αν και είναι pure επιστημονική φαντασία, αγγίζει τα όρια του τρόμου, τόσο με την μανιώδη καταδίωξη από έναν χαρακτήρα που ενσαρκώνει το απόλυτο κακό, όπως οι περισσότεροι vilains και δεν πεθαίνει με τίποτα, όσο και από τους διαπραττομένους φόνους. Η 2η προφανώς και είναι διασκεδαστική, καλά σκηνοθετημένη, αλλά απέχει έτη φωτός από τον πρωτόλειο τρόμο που μας χάρισε η πρώτη ταινία το 1984.

Αλήθεια, για ποια ταινία μιλάμε....;;;

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...