Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδι - Βρες την ταινία


floyd89gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, dekulinkgr είπε

To wild things του 1998.

 

Πολύ σωστά. Νιβ Κάμπελ και Ντενίζ Ρίτσαρντς σε καυτές σκηνές ερωτικού περιεχομένου, γύρω από μια ιστορία, όπου γίνεται της (όχι αυτό που νομίζετε...) ανατροπής. Ερωτικό θρίλερ. Από τα καλύτερα στο είδος της, όμως παρόλες τις ανατροπές, το μυστήριο και το σασπένς, η ταινία στους περισσότερους θυμίζει την σεξοβόμβα Ρίτσαρντς και τις ιδιαίτερα τολμηρές σκηνές της. Άντε και τον Θεό Μπιλ Μάρεη σε μικρό αλλά κομβικό ρόλο έκπληξη. 

https://www.imdb.com/title/tt0120890/

Θα αφήσω μια ακόμα τελευταία, με την υποσημείωση της απουσίας μου τις επόμενες ημέρες σε παραθαλάσσιο και απομονωμένο ινδιάνικο καταυλισμό. Ως εκ τούτου θα απαντήσω εν ευθέτω (όχι τόσο πολύ) χρόνο. Είναι εύκολη νομίζω όμως και θα βρεθεί γρήγορα. Πρόκειται για remake και ίσως από τις σπάνιες περιπτώσεις, που η διασκευή είναι έστω και οριακά καλύτερη από την πρωτότυπη. Μικρό ρόλο στην ταινία έχει και ο πρωταγωνιστής της πρώτης έκδοσης, σε άλλο ρόλο φυσικά. Ψάχνουμε λοιπόν την ταινία της φωτογραφίας και τον ηθοποιό/συνδετικό κρίκο και των δύο ταινιών. Κατηγορία ψυχολογικό Θρίλερ.

Και μιας και ανέφερα τα θρίλερ να πω για όποιον/α ενδιαφέρεται ότι εντός του καλοκαιριού θα κυκλοφορήσει για τα θερινά σινεμά επανέκδοση ενός (ακόμα) αριστουργήματος από τον μετρ του είδους, Άλφρεντ Χίτσκοκ. Ο " Σιωπηλός Μάρτυς" (Rear window) -1954-. Από τις καλύτερες ταινίες του. Αν δεν την έχετε δει, μην την χάσετε. Αν την έχετε δει, μην την ξεχάσετε.

Εις το επανιδείν αγαπητοί λάτρεις του κινηματογράφου!

6dad92266cd60ef4-600x338.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

27 λεπτά πριν, BadIndian είπε

Πολύ σωστά. Νιβ Κάμπελ και Ντενίζ Ρίτσαρντς σε καυτές σκηνές ερωτικού περιεχομένου, γύρω από μια ιστορία, όπου γίνεται της (όχι αυτό που νομίζετε...) ανατροπής. Ερωτικό θρίλερ. Από τα καλύτερα στο είδος της, όμως παρόλες τις ανατροπές, το μυστήριο και το σασπένς, η ταινία στους περισσότερους θυμίζει την σεξοβόμβα Ρίτσαρντς και τις ιδιαίτερα τολμηρές σκηνές της. Άντε και τον Θεό Μπιλ Μάρεη σε μικρό αλλά κομβικό ρόλο έκπληξη. 

https://www.imdb.com/title/tt0120890/

Θα αφήσω μια ακόμα τελευταία, με την υποσημείωση της απουσίας μου τις επόμενες ημέρες σε παραθαλάσσιο και απομονωμένο ινδιάνικο καταυλισμό. Ως εκ τούτου θα απαντήσω εν ευθέτω (όχι τόσο πολύ) χρόνο. Είναι εύκολη νομίζω όμως και θα βρεθεί γρήγορα. Πρόκειται για remake και ίσως από τις σπάνιες περιπτώσεις, που η διασκευή είναι έστω και οριακά καλύτερη από την πρωτότυπη. Μικρό ρόλο στην ταινία έχει και ο πρωταγωνιστής της πρώτης έκδοσης, σε άλλο ρόλο φυσικά. Ψάχνουμε λοιπόν την ταινία της φωτογραφίας και τον ηθοποιό/συνδετικό κρίκο και των δύο ταινιών. Κατηγορία ψυχολογικό Θρίλερ.

Και μιας και ανέφερα τα θρίλερ να πω για όποιον/α ενδιαφέρεται ότι εντός του καλοκαιριού θα κυκλοφορήσει για τα θερινά σινεμά επανέκδοση ενός (ακόμα) αριστουργήματος από τον μετρ του είδους, Άλφρεντ Χίτσκοκ. Ο " Σιωπηλός Μάρτυς" (Rear window) -1954-. Από τις καλύτερες ταινίες του. Αν δεν την έχετε δει, μην την χάσετε. Αν την έχετε δει, μην την ξεχάσετε.

Εις το επανιδείν αγαπητοί λάτρεις του κινηματογράφου!

6dad92266cd60ef4-600x338.jpg

Ντε Νιρο στο Ακρωτηρι του Φοβου (Cape fear)) δεν ειναι;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, Tsoukos87 είπε

Ντε Νιρο στο Ακρωτηρι του Φοβου (Cape fear)) δεν ειναι;

ναι. το πρωτοτυπο ειναι καλυτερο.

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Εκκρεμούν οι παρακάτω..

Στις 6/7/2024 στις 6:31 ΜΜ, Koopas είπε

 

movie 44a.JPG

 

Στις 6/7/2024 στις 9:52 ΜΜ, dekulinkgr είπε

 

takeme.JPG

 

Στις 6/7/2024 στις 11:16 ΜΜ, MadPax είπε

 

500.png

 

Στις 7/7/2024 στις 8:10 ΠΜ, christoi είπε

MV5BYzI2MTdhMmQtOWYxNi00Mzc1LTk0YjYtYzU3YWY4YTdhNjkyXkEyXkFqcGdeQXVyMTE5MjgyMDY0._V1_.jpg.8dbf24940ceee9e997603afc87789101.jpg

Καλή συνέχεια!!🙂

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, lovesucks είπε

Καλημέρα!

Εκκρεμούν οι παρακάτω..

 

 

 

Καλή συνέχεια!!🙂

"Γραμματέας" του thread, δεν διαφεύγει καμία πληροφορία!

  • Like 2
  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Millennium είπε

Μήπως είναι το Body double;

Μαντεψιες κάνω.

Όχι 

Στις 7/7/2024 στις 8:10 ΠΜ, christoi είπε

Ελληνική αυτής της δεκαετίας. Ο πρωταγωνιστής (στολή αστροναύτη) έπαιζε στο Είσαι το ταίρι μου:MV5BYzI2MTdhMmQtOWYxNi00Mzc1LTk0YjYtYzU3YWY4YTdhNjkyXkEyXkFqcGdeQXVyMTE5MjgyMDY0._V1_.jpg.8dbf24940ceee9e997603afc87789101.jpg

Πρέπει να είναι μια πρόσφατη με τον Σερβετάλη που είχε πάει και στα Οσκαρ (?), αλλά δεν θυμάμαι τίτλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, MadPax είπε

Όχι 

Πρέπει να είναι μια πρόσφατη με τον Σερβετάλη που είχε πάει και στα Οσκαρ (?), αλλά δεν θυμάμαι τίτλο.

Βρήκες τον πρωταγωνιστή. Μιας και είναι εύκολο με αναζήτηση στο IMDb να βρει κανείς την ταινία, ας το δώσω...

Είναι τα Μήλα (2020) με τον Σερβετάλη. Κέρδισε βραβεία, αλλά δεν ήταν στις υποψηφιότητες για Όσκαρ (ίσως ήταν αυτή που στείλαμε, δεν ξέρω).

https://www.imdb.com/title/tt10110614/?ref_=ttawd_ov_i

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Millennium είπε

Να τη πάρει το ποτάμι μιας και δε βλέπω να τη βρίσκουμε;

Δώσε, να δώσω κι εγώ τη δική μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/7/2024 στις 9:52 ΜΜ, dekulinkgr είπε

Ας βαλω εγω μια βραδυ σαββατου νομιζω οτι πρεπει ειναι :

 

takeme.JPG

 

2 ώρες πριν, Millennium είπε

Αυτήν την βρήκαμε;

Mιας και δεν την βρηκε κανεις,επειδη μαλλον δεν την εχετε δει ειναι το

Take me home tonight (2011)

Ειναι κλασσικη αμερικανια με ενα party reunion που διαδραματιζεται εποχες 80s . Οποιος ψαχνει μια χαλαρη ταινια και απλα να περασει καλα (με μουσικαρες μεσα) 2 ωρες τοτε ριξτε της οπωσδηποτε μια ματια.

Επεξ/σία από dekulinkgr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/7/2024 στις 6:31 ΜΜ, Koopas είπε

Μιας και συμμαζεύτηκε το χρέος, ρίχνω μία στο thread. Την είδα προχθές, πιο πολύ νιώθω ότι θέλω να τη μοιραστώ.

Νότιος Αμερική, υιός σκηνοθέτης, πατέρας ηθοποιός. Διάβασα τη βιογραφία τους μέσα από ένα μυθιστόρημα (ναι, ισχύει) και ήθελα πολύ να δω κινηματογράφο από αυτή την πολύπαθη χώρα, έπειτα από τόσα βιβλία (συγγραφέων της) που έχω διαβάσει.

 

movie 44a.JPG

Η στρατηγική του σαλιγκαριού, ταινία από την Κολομβία.

https://www.imdb.com/title/tt0109747/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...