Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδι - Βρες την ταινία


floyd89gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 hours ago, BadIndian said:

 

Εκκρεμούν των Millenium με το στρατιωτικό επιτελείο του και του christoi με τον αδιάβροχο κουκουλοφόρο στο βροχερό προαύλιο χώρο. Για έλα να δουλεύει το lens λέμε... :-) 

To ένα ουσιαστικά βρέθηκε αλλά δεν το επιβεβαίωσε ο @christoi.

To άλλο δεν το γνωρίζω, δεν το έχω δει.

Μία ακόμα κι από εμένα. 

image.jpeg.917f0efd06dd490588c8184ee35f2d5d.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 ώρες πριν, dekulinkgr είπε

To unbreakable του Shyamalan ειναι??Για καποιο λογο αυτο μου ηρθε κατευθειαν

Πολύ σωστά!

14 ώρες πριν, BadIndian είπε

Είπες τη λέξη κλειδί για μένα. Αναμφισβήτητα μου κίνησε το ενδιαφέρον και αναμφίβολα δεν την γνώριζα. Μπήκε στη λίστα και ευχαριστώ για αυτό. Τώρα ο "ανάποδος" και "η ώρα του Λύκου" βγάζει κάπως νόημα, γιατί η αλήθεια είναι πως με την Άννα δυσκολεύτηκα. 

Ελπίζω να σου αρέσει! Έχει μερικές πολύ ιδιαίτερες εικόνες. Όσο προχωράει η ταινία, τόσο κλιμακώνεται η "παράνοια".

Την Άννα δεν την έχω δει, αλλά ναι, φαίνεται πολύ διαφορετική.

14 ώρες πριν, BadIndian είπε

Υ.Γ. Ο κύριος με το αδιάβροχο κάτι άλλο ψάχνει εκεί. Και είναι αρκετά λογική ακολουθία σκέψης η ταινία του Shyamalan, λόγω του αδιάβροχου, αλλά δε νομίζω πως είναι αυτή. Η ατμοσφαιρική φωτογραφία με παραπέμπει σε άλλη εποχή, ταινία και ενδεχομένως είδος. Ο τόπος εκεί θυμίζει ίδρυμα, σχολείο, φυλακή κάτι τέτοιο τέλοσπάντων. Ακόμα και η σημειολογία της θέσης του σώματος του χαρακτήρα που βλέπουμε βγάζει μια ένταση, μία αγωνία, έναν αρχετυπικό ήρωα θα έλεγα. Μου κάνει πολύ οικεία η σκηνή αλλά δεν με βοηθά η ρημάδα η μνήμη. Μπορεί και να κάνω λάθος φυσικά... 

Κι όμως, είναι το Unbreakable. Η φωτογραφία και τα κτήρια πίσω, όντως, θυμίζουν λίγο παλιότερη εποχή (ίσως μέσα 20ου αιώνα). Τα κτήρια είναι του πανεπιστημίου που δουλεύει ως φύλακας ο χαρακτήρας. Σε αυτό το σημείο ο ήρωας

Spoiler

έχει ήδη λάβει το σημείωμα και συνειδητοποιεί ότι πράγματι δεν θυμάται να έχει αρρωστήσει ποτέ. Πριν ξεκινήσει η βάρδιά του (και η συγκεκριμένη σκηνή στην εικόνα), ζητάει από την γραμματέα να ρωτήσει το αφεντικό του πόσες μέρες έχει λείψει από τη δουλειά.

Έτσι νομίζω δικαιολογείται και η ένταση/αγωνία στη στάση του σώματος.

 

Ελαφρώς παράφρων Γερμανός σκηνοθέτης, ΠΟΛΥ παράφρων Γερμανός πρωταγωνιστής:

f8495c27-51df-476b-ba0e-1ecc7d1d4c42-snapshot-1590661617-width936-quality90.jpg.3f0592e3f5348af31e0f4217288de94e.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, christoi said:

Ελαφρώς παράφρων Γερμανός σκηνοθέτης, ΠΟΛΥ παράφρων Γερμανός πρωταγωνιστής:

f8495c27-51df-476b-ba0e-1ecc7d1d4c42-snapshot-1590661617-width936-quality90.jpg.3f0592e3f5348af31e0f4217288de94e.jpg

Αguirre, the wrath of god

ταινιαρα του Herzhog με Κlaus........

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Millennium είπε

Παιδιά τη βρήκατε;

Με μια πρόχειρη ματιά θα έλεγα το Dr Strangelove του Κιούμπρικ, αλλά δεν μου λέει κάτι ο κύριος κοστούμης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Koopas said:

Με μια πρόχειρη ματιά θα έλεγα το Dr Strangelove του Κιούμπρικ, αλλά δεν μου λέει κάτι ο κύριος κοστούμης.

Όχι είναι πολεμική του '66 που βασίζεται σε πραγματικά γεγονότα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...