Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδι - Βρες την ταινία


floyd89gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, Tsoukos87 είπε

Die Hard το 1ο το ορθόδοξο!

Η φιλη μου η Αννυ τα εχει με τον Μπρους Γουιλις και τσακωνονται συνεχεια για το κατοικιδιο της .

Της ειπα την γνωμη μου κι εγω .. ‘είναι πολύ σκληρος για ένα πετ αννυ ‘.:blink:

  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 minute ago, floyd89gr said:

Η φιλη μου η Αννυ τα εχει με τον Μπρους Γουιλις και τσακωνονται συνεχεια για το κατοικιδιο της .

Της ειπα την γνωμη μου κι εγω .. ‘είναι πολύ σκληρος για ένα πετ αννυ ‘.:blink:

Α ρε Σατανά....μας δροσίζεις xD

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ειδαμε ταινια του "Τζον Μακ Λειν", παμε αλλη μια, για μενα αρκετα ευχαριστη οσες φορες την εχω πετυχει αργα το βραδυ στην τηλεοραση, στο imdb δεν εχει και πολυ καλη βαθμολογια..

image.png.9a5db40ee97a4f44306bcb23ee83be74.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Tsoukos87 είπε

Μιας και ειδαμε ταινια του "Τζον Μακ Λειν", παμε αλλη μια, για μενα αρκετα ευχαριστη οσες φορες την εχω πετυχει αργα το βραδυ στην τηλεοραση, στο imdb δεν εχει και πολυ καλη βαθμολογια..

image.png.9a5db40ee97a4f44306bcb23ee83be74.png

Ηudson hawk.Αυτο που μου εχει μεινει ειναι το "χρονομετρο" που βαζανε οταν θελανε να κανουν ληστεια.Πιστιρικας παντως που την ειχα δει μου ειχε αρεσει.

Οταν την ξανα ειδα πριν μερικα χρονια δεν μπορω να πω οτι εχει αντεξει στον χρονο.Ψιλοβλεπεται βεβαια ακομα και σημερα.

 

Επεξ/σία από dekulinkgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Millennium είπε

Τη ταινία με τον ανάποδο κύριο τη βρήκαμε;

Θα ακουστώ κακούλης, αλλά μήπως να βάζαμε ένα Iris, ή όπως το λένε αυτό της google;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dekulinkgr είπε

Ηudson hawk.Αυτο που μου εχει μεινει ειναι το "χρονομετρο" που βαζανε οταν θελανε να κανουν ληστεια.Πιστιρικας παντως που την ειχα δει μου ειχε αρεσει.

Οταν την ξανα ειδα πριν μερικα χρονια δεν μπορω να πω οτι εχει αντεξει στον χρονο.Ψιλοβλεπεται βεβαια ακομα και σημερα.

 

Ναι δεν ειναι και η ταινιαρα, αλλα αν την πετυχεις αργα βραδυ στην τηλεοραση την βλεπεις ανετα σχετικα

Αφηνω και κατι για "βραδινη" ενα ευκολακι, απο τις λιγες φορες που το σικουελ ειναι καλυτερο απο το πρωτο μερος.

image.png.2652f227a8cc4306925f6753ed7e010c.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/6/2024 στις 2:46 ΠΜ, christoi είπε

Η πρώτη μεγάλου μήκους ταινία του Ταρκόφσκι, Τα παιδικά χρόνια του Ιβάν (1962).

https://www.imdb.com/title/tt0056111/?ref_=nv_sr_srsg_0_tt_2_nm_6_q_ivans%20chil

 

Ας παραθέσω κι εγώ μία. Πολύ χαρακτηριστική σκηνή για όσους έχουν δει την ταινία.

hour.jpg.8d1272a459540bd61f126d43362ed502.jpg

5 ώρες πριν, Millennium είπε

Τη ταινία με τον ανάποδο κύριο τη βρήκαμε;

Όχι ακόμα. Μπορώ να δώσω κάποια hints, αν και δεν ξέρω αν έχει νόημα, καθώς η σκηνή είναι αρκετά χαρακτηριστική. Κάποιος που έχει δει την ταινία σίγουρα θα την αναγνωρίσει.

 

Ωστόσο, τα παρακάτω ίσως βοηθήσουν...

Ο κύριος που περπατάει στο ταβάνι είναι ο Έρλαντ Γιόζεφσον. Στην ταινία πρωταγωνιστούν ο Μαξ φον Σίντοου και η Λιβ Ούλμαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, christoi είπε

Όχι ακόμα. Μπορώ να δώσω κάποια hints, αν και δεν ξέρω αν έχει νόημα, καθώς η σκηνή είναι αρκετά χαρακτηριστική. Κάποιος που έχει δει την ταινία σίγουρα θα την αναγνωρίσει.

 

Ωστόσο, τα παρακάτω ίσως βοηθήσουν...

Ο κύριος που περπατάει στο ταβάνι είναι ο Έρλαντ Γιόζεφσον. Στην ταινία πρωταγωνιστούν ο Μαξ φον Σίντοου και η Λιβ Ούλμαν.

Δεν την έχω δει κι έπειτα από αρκετό ψάξιμο με τους 3 ηθοποιούς, κατέληξα στην παρακάτω, οπότε το ρίχνω στην τύχη.

The passion of Anna του Bergman.

https://www.imdb.com/title/tt0064793/

Έχω δει μόλις μια ταινία του (Persona) και κάποτε είχα ξεκινήσει την Έβδομη Σφραγίδα, αλλά την παράτησα αμέσως. Δεν ήμουν "έτοιμος" για το σινεμά του, το καταλαβαίνω τώρα. Όπως μπορεί να μην ήμουν έτοιμος τότε που είχα δει και το Snake Eyes, το οποίο είχα θάψει προσωπικά (και λέω να του δώσω μια ευκαιρία, μετά από μια κουβέντα που είχαμε εδώ μέσα).

8 ώρες πριν, Tsoukos87 είπε

Ναι δεν ειναι και η ταινιαρα, αλλα αν την πετυχεις αργα βραδυ στην τηλεοραση την βλεπεις ανετα σχετικα

Αφηνω και κατι για "βραδινη" ενα ευκολακι, απο τις λιγες φορες που το σικουελ ειναι καλυτερο απο το πρωτο μερος.

image.png.2652f227a8cc4306925f6753ed7e010c.png

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω, σε προσωπικό βαθμό.

Η πρώτη ταινία ήταν και πρώτη μου αγαπημένη γενικά, παρ' όλο που δεν βασίστηκε πολύ στον κόσμο του βιβλίου του Philip k. Dick. Η δεύτερη έκανε αυτό που πλέον βλέπω να κάνουν πολλά remake. Πατάνε πάνω στη νοσταλγία, με έντονες σκηνές από το παρελθόν.

Blade Runner 2049

https://www.imdb.com/title/tt1856101/

Έχει βγει και μία σειρά που βασίζεται στο σύμπαν του, το Black Lotus. Με τρώει η περιέργεια να το δω, από την άλλη δεν ξέρω εάν θα χαλάσει και άλλο η εικόνα που έχω για το βιβλίο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Koopas είπε

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω, σε προσωπικό βαθμό.

Η πρώτη ταινία ήταν και πρώτη μου αγαπημένη γενικά, παρ' όλο που δεν βασίστηκε πολύ στον κόσμο του βιβλίου του Philip k. Dick. Η δεύτερη έκανε αυτό που πλέον βλέπω να κάνουν πολλά remake. Πατάνε πάνω στη νοσταλγία, με έντονες σκηνές από το παρελθόν.

Blade Runner 2049

https://www.imdb.com/title/tt1856101/

Έχει βγει και μία σειρά που βασίζεται στο σύμπαν του, το Black Lotus. Με τρώει η περιέργεια να το δω, από την άλλη δεν ξέρω εάν θα χαλάσει και άλλο η εικόνα που έχω για το βιβλίο.

Ναι είναι επική ταινιάρα η 1η και με Παπαθανασίου μουσική υπόκρουση το ντύνει επικά το έργο, απλά μου άρεσε λίγο περισσότερο και η 2η με Χανς Ζίμερ στην μουσική που και αυτός ντύνει πολύ ωραία τις ταινίες με την μουσική του (ε παίζει και η Άννουλα στο 2ο και έχουμε κάποιες "αδυναμίες" :) )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dekulinkgr είπε

Ηudson hawk.Αυτο που μου εχει μεινει ειναι το "χρονομετρο" που βαζανε οταν θελανε να κανουν ληστεια.Πιστιρικας παντως που την ειχα δει μου ειχε αρεσει.

Οταν την ξανα ειδα πριν μερικα χρονια δεν μπορω να πω οτι εχει αντεξει στον χρονο.Ψιλοβλεπεται βεβαια ακομα και σημερα.

 

Hudson Hawk έχω παίξει άπειρες ώρες το παιχνίδι στην Amiga, αλλά έχω δει μια φορά την ταινία, χωρίς να θυμάμαι σκηνή (ίσως είχε το αεροπλάνο του Ντα Βίντσι; ) 😆

Μόλις τώρα, Tsoukos87 είπε

Ναι είναι επική ταινιάρα η 1η και με Παπαθανασίου μουσική υπόκρουση το ντύνει επικά το έργο, απλά μου άρεσε λίγο περισσότερο και η 2η με Χανς Ζίμερ στην μουσική που και αυτός ντύνει πολύ ωραία τις ταινίες με την μουσική του (ε παίζει και η Άννουλα στο 2ο και έχουμε κάποιες "αδυναμίες" :) )

Ο Χανς γενικά θέλει να κοντράρει τους συνθέτες παντού, ακόμα και σε αφίσες του μετρό.

image.jpeg.b843d720e4a7ab00a2ed6b605bfcac32.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Koopas είπε

Hudson Hawk έχω παίξει άπειρες ώρες το παιχνίδι στην Amiga, αλλά έχω δει μια φορά την ταινία, χωρίς να θυμάμαι σκηνή (ίσως είχε το αεροπλάνο του Ντα Βίντσι; ) 😆

Ο Χανς γενικά θέλει να κοντράρει τους συνθέτες παντού, ακόμα και σε αφίσες του μετρό.

image.jpeg.b843d720e4a7ab00a2ed6b605bfcac32.jpeg

Ναι νομίζω φεύγουν από το κάστρο ο Γουιλις με το αεροπλάνο του Ντα Βίντσι. 

Έχω δει το πόστερ για την μουσική αλλά νόμιζα ότι ήταν fan made, αν τους κοντράρει όλους ο Χανς, ε έχει κάποια κατάλοιπα/κόμπλεξ μέσα του τότε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tsoukos87 είπε

Ναι νομίζω φεύγουν από το κάστρο ο Γουιλις με το αεροπλάνο του Ντα Βίντσι. 

Έχω δει το πόστερ για την μουσική αλλά νόμιζα ότι ήταν fan made, αν τους κοντράρει όλους ο Χανς, ε έχει κάποια κατάλοιπα/κόμπλεξ μέσα του τότε. 

Καλά θυμάμαι τη σκηνή, λοιπόν!

Ε, δε νομίζω πως είναι κόντρα, εγώ το είπα σαν αστείο, γιατί μου ήρθε στο μυαλό το πόστερ. Πιο πολύ το βλέπω σαν έναν τρόπο να φέρουν περισσότερο κοινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...