Προς το περιεχόμενο

Ghost Of Tsushima Director's Cut [PC]


xtrmsnpr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα παίξω το Ghost αυτές τις μέρες και θα επανέλθω

*Μία υποσημείωση για τα Assasin's Creed: μην ακούτε τα fanboys, το Origins και το Odyssey είναι εξαιρετικά παιχνίδια, και όποιος δεν τα έχει παίξει (ειδικά Έλληνας που δεν έχει παίξει το Odyssey) χάνει. Δεν με ενδιαφέρει που δεν είναι αυτό που περίμεναν οι φανς της σειράς, σαν παιχνίδια είναι άριστα.

Οι φανς θέλουν να παίζουν κάθε χρόνο το ίδιο παιχνίδι, αν η εταιρία το εξελίσσει και δοκιμάζει καινούρια πράγματα κράζουν

  • Like 5
  • Thanks 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 194
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@froyd

Νομίζω ότι οι fans του AC κράζουν γιατί η σειρά ξεκίνησε ως ένα καθαρόαιμο stealth game όπου παρά την ελευθερία, δινόταν έμφαση στο πως θα δολοφονήσεις αποτελεσματικά το στόχο σου χωρίς να γίνεις αντιληπτός και κατέλειξε σε ένα generic, open world hack & slash looter στο οποίο οι νυν fans απλά περιμένουν με αγωνία σε ποια επόμενη τοποθεσία θα κάνουν τουρισμό λες και πρόκειται για τις περιπέτειες του Ευτύχη Μπλέτσα.

Τώρα όσο αναφορά το Ghost, μπορεί να μην είναι αριστούργημα αλλά βγάζει μία αυθεντικότητα με έναν χαρακτήρα ο οποίος με το σύστημα μάχης είναι προσγειωμένος και ταιριάζει απόλυτα στον κόσμο που τον περιβάλλει αντί να είναι ο σούπερ assassin climber που καθαρίζει ορδές εχθρών απλά με δύο πλήκτρα κάνοντας evade-attack-evade-attack. Θέλει μία μεθοδικότητα που έχει χαθεί από τα πρόσφατα AC. Όπως να αλλάξεις στο κατάλληλο στυλ ξιφασκίας ανάλογα με τον τύπο εχθρού που αντιμετωπίζεις.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Ghost Of Tsushima Director's Cut [PC]

Υπάρχουν τελικά θέματα με m+k και να περιμένω κάποιο μελλοντικό patch πριν το αγοράσω ή είναι οκ; 

Έχω και Xbox controller να κάνω τη δουλειά μου αλλά γενικά τα controllers τα έχω ως τελευταία λύση αν το παιχνίδι είναι unplayable  ή αν πρόκειται για emulation. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Speculoos said:

Υπάρχουν τελικά θέματα με m+k και να περιμένω κάποιο μελλοντικό patch πριν το αγοράσω ή είναι οκ; 

Έχω και Xbox controller να κάνω τη δουλειά μου αλλά γενικά τα controllers τα έχω ως τελευταία λύση αν το παιχνίδι είναι unplayable  ή αν πρόκειται για emulation. 

Προείπαμε, προχώρα άφοβα, αγέρωχα, απτόητα! 

Play More Worry Less (PMWL). 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξεκίνησα και εγώ μετά το Hellblade και οι πρώτες ώρες ήταν πολύ καλές.

Το έχω στο Lethal και κάθε αποστολή/περιοχή μου παίρνει 20-30 tries για να την ολοκληρώσω. Τελείως παλούκι κάτι το οποίο ευχαριστιέμαι προς το παρόν αλλά αν συνεχίσω έτσι μπορεί να μου πάρει 100 ώρες να το ολοκληρώσω και θα καώ πριν το τέλος. Τα μελλοντικά upgrades θα μου κάνουν τη ζωή ευκολότερη ή θα συνεχίσω να πεθαίνω με ένα χτύπημα ακόμα κι απο απλούς bandit;

Ουσιαστικά σε κάθε μάχη έχεις περιθώριο μόνο για ένα λάθος κι αυτό αν προλάβεις να κάνεις heal.

Παίζω με M&K. Εβαλα το block στο δεξι κλικ, το Heavy attack στο μεσαίο και το Dodge/roll στο πλαγιο κλικ.

Επίσης υπάρχει τρόπος για arrow crafting εν μέσω μάχης ή μόνο ότι σου κάτσει απο enemy loot;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, psof είπε

Το έχω στο Lethal και κάθε αποστολή/περιοχή μου παίρνει 20-30 tries για να την ολοκληρώσω.

Χωρίς παρεξήγηση, αλλα άμα δεν είσαι Sekiro, Dark Souls, BB veteran ποιος ο λόγος?! Και παίζεις χωρίς gamepad. Εννοείτε άμα την βρίσκεις έτσι καλός, αλλα το να δεις το ίδιο πράγμα τόσες φορες, στα αμέτρητα encounters που έχει, θα βαρεθείς πριν την μέση του game. Just saying. ;)

38 λεπτά πριν, psof είπε

Επίσης υπάρχει τρόπος για arrow crafting εν μέσω μάχης ή μόνο ότι σου κάτσει απο enemy loot;

Δεν έχει crafting το game.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Χωρίς παρεξήγηση, αλλα άμα δεν είσαι Sekiro, Dark Souls, BB veteran ποιος ο λόγος?! Και παίζεις χωρίς gamepad. Εννοείτε άμα την βρίσκεις έτσι καλός, αλλα το να δεις το ίδιο πράγμα τόσες φορες, στα αμέτρητα encounters που έχει, θα βαρεθείς πριν την μέση του game. Just saying. ;)

Είμαι Sekiro, Dark Souls, veteran αλλά όλα τα έπαιξα με controller γιατί δεν έχουν aiming. Αυτό το ξεκίνησα με M&K γιατί άκουσα ότι παίζει αρκετά καλά(όντως) και ήθελα να να έχω ποντίκι για το bow όπως με το Horizon Zero Dawn αλλά απ'οτι κατάλαβα χωρίς crafting το τόξο δεν είναι και τόσο σημαντικό όπως νόμιζα. Θα το δοκιμάσω με controller αύριο αν και δεν νομίζω να κάνει μεγάλη διαφορά. Αν συνεχίζω να καθυστερώ τόσο σε κάθε αποστολή θα το κατεβάσω στο hard κι ας γίνουν dmg sponge οι περισσότεροι κακοί. Θα είναι κρίμα όμως γιατί το flow της μάχης στο lethal είναι τρομερό. Μου θυμίζει τις παλιές samurai ταινίες του Takeshi Kitano..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tο τοξο ειναι σημαντικο γιατι υπαρχουν τοξοτες που βρισκονται σε ψηλα σημεια τους οποιους πρεπει να τους βγαλεις γρηγορα γιατι θα σου ριχνουν ενω παραλληλα θα εισαι ηδη αντιμετωπος με 3-4 τυπους... 

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξεκίνησα και εγώ με τη σειρά μου και πραγματικά έχω πωρωθεί αν και για να πω την αμαρτία μου είναι το μόνο PS exclusive που έχω παίξει έως τώρα (+ όλα αυτά που έχουν κυκλοφορήσει στην κονσόλα) που μου θυμίζει πολύ Ubisoft παιχνίδι και συγκεκριμένα AC/Far Cry, δλδ τεράστιος χαρτης, πάρα πολλά χωριά/περιοχές για να ελευθερώσεις και γενικά μου έβγαλε κάτι που μου εβγαζαν τα τελευταια AC μόλις είχα πρόσβαση στο χάρτη.

Ελπίζω αυτό να το τελειώσω γιατί το τελευταίο AC που ξεκίνησα (AC Odyssey) το παράτησα μετά από κάποιες ώρες γιατί μου φαινόταν τόσο υπερφορτωμένο και ταυτόχρονα επαναλαμβανόμενο, που δεν άντεξα. Και ποιος εγώ, που έχω παιξει 4 (!!!) φορές το Mafia 3 , τον ορισμό του repetitive παιχνιδιου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, psof είπε

Το ξεκίνησα και εγώ μετά το Hellblade και οι πρώτες ώρες ήταν πολύ καλές.

Το έχω στο Lethal και κάθε αποστολή/περιοχή μου παίρνει 20-30 tries για να την ολοκληρώσω. Τελείως παλούκι κάτι το οποίο ευχαριστιέμαι προς το παρόν αλλά αν συνεχίσω έτσι μπορεί να μου πάρει 100 ώρες να το ολοκληρώσω και θα καώ πριν το τέλος. Τα μελλοντικά upgrades θα μου κάνουν τη ζωή ευκολότερη ή θα συνεχίσω να πεθαίνω με ένα χτύπημα ακόμα κι απο απλούς bandit;

Ουσιαστικά σε κάθε μάχη έχεις περιθώριο μόνο για ένα λάθος κι αυτό αν προλάβεις να κάνεις heal.

Παίζω με M&K. Εβαλα το block στο δεξι κλικ, το Heavy attack στο μεσαίο και το Dodge/roll στο πλαγιο κλικ.

Επίσης υπάρχει τρόπος για arrow crafting εν μέσω μάχης ή μόνο ότι σου κάτσει απο enemy loot;

Το παίζω στο hard και η αλήθεια είναι ότι μετά από 20 ώρες είναι αρκετα εύκολο λόγω και των skills που λαμβάνεις γρήγορα (πραγματοποιώντας τα πάντα και όχι μόνο main).

Δε ξέρω τι επιφυλάσσει το game παραπάνω (δεν έχω πάει στο βόρειο τμήμα) αλλά θα δοκιμάσω και γω lethal που στην αρχή ήταν ακατάλληλο.

Κατέβασε ένα επίπεδο λοιπόν και δώσε ένα try αργότερα στο lethal.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το lethal από το hard έχει τεράστια διαφορά και πολύ μεγάλο bump σε δυσκολία. Hard παίζει άνετα κάποιος πρώτο run και προς το τέλος το hard είναι σαν normal με τα abilities και τα bonus από τις καλές στολές,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 hours ago, psof said:

Το ξεκίνησα και εγώ μετά το Hellblade και οι πρώτες ώρες ήταν πολύ καλές.

Το έχω στο Lethal και κάθε αποστολή/περιοχή μου παίρνει 20-30 tries για να την ολοκληρώσω. Τελείως παλούκι κάτι το οποίο ευχαριστιέμαι προς το παρόν αλλά αν συνεχίσω έτσι μπορεί να μου πάρει 100 ώρες να το ολοκληρώσω και θα καώ πριν το τέλος. Τα μελλοντικά upgrades θα μου κάνουν τη ζωή ευκολότερη ή θα συνεχίσω να πεθαίνω με ένα χτύπημα ακόμα κι απο απλούς bandit;

Ουσιαστικά σε κάθε μάχη έχεις περιθώριο μόνο για ένα λάθος κι αυτό αν προλάβεις να κάνεις heal.

Παίζω με M&K. Εβαλα το block στο δεξι κλικ, το Heavy attack στο μεσαίο και το Dodge/roll στο πλαγιο κλικ.

Επίσης υπάρχει τρόπος για arrow crafting εν μέσω μάχης ή μόνο ότι σου κάτσει απο enemy loot;

Βέλη αγοράζεις ή βρίσκεις. 

Επίσης το τόξο μπορείς να το χρησιμοποιήσεις εν μέσω μάχης να κερδίσεις μερικά headshots. Κάνεις αναβαθμίσεις στην ταχύτητα τραβηγματος της χορδής, οπότε, ναι. 

 

Η μάχη απίθανη πάντως. 

Επεξ/σία από seithan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα επιμείνω στο Lethal γιατί το ευχαριστιέμαι προς το παρόν αν και μου φαίνεται πιο δύσκολο και απο το Sekiro μαλλον γιατί δεν έχω συνηθίσει τα κουμπιά ακόμα. Θα δοκιμάσω και με controller αλλά όντως οι μπαγλαμάδες με τα τόξα πάνω στις οροφές των σπιτιών θέλουν ranged dmg και δεν το έχω το aiming με το controller. Ίσως καταλήξω σε Lethal με controller και λίγο aim assist.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι balanced το lethal, γενικά το "realistic" damage σε κανένα game δεν είναι balanced, εκτος από τα πρώτα Metro, που το ranger difficulty ήταν spot on, μια δυο σφαίρες εσύ, μια δυο σφαίρες όλοι οι εχθροί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...