Προς το περιεχόμενο

Ghost Of Tsushima Director's Cut [PC]


xtrmsnpr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελείωσα σήμερα το έπος μετα απο 57 ώρες.

Ιστορία = 9/10

Πολύ καλή αν και απλή η βασική ιστορία αλλά με καλό τέλος και μερικές φοβερές σκηνές/ερμηνείες. Βρήκα τις side character ιστορίες ακόμα καλύτερες όπως της Yuna/Takao, Ishikawa/Tomoe και φυσικά της Lady Masako με την voice actress να παραθέτει ψυχή. 'Ένοιωθες τον πόνο, την οργή και την κούρασή της σε κάθε σκηνή. Το DLC το βρήκα μέτριο και λίγο εκνευριστικό με τα συνεχόμενα οράματα κάθε 2 λεπτά..

Gameplay = 10/10

Απο τα καλύτερα συστήματα μάχης που έχω δει. Το βάζω πίσω μόνο απο τα Fromsoft souls games καθώς εκεί έχεις και ποικιλία όπλων. Δεν μετάνιωσα καθόλου που επέμεινα σε Lethal δυσκολία και στο K/M αντί του controller. Stealth έκανα μόνο όταν το ζητούσε η αποστολή και σε κάθε ευκαιρία ντου, stand off και ξύλο. Δεν το βαρέθηκα καθόλου μέχρι το τέλος.

Γραφικά = 8.5/10 

Το έπαιξα αμέσως μετά το Hellblade 2 και μου φάνηκε previous gen στην αρχή αλλα αυτό δεν πάει να πει ότι δεν είναι ένα πανέμορφο παιχνίδι. Το level design(και όχι worldbuilding :P ) ήταν λίγο overrated κατα τη γνώμη μου. Ουσιαστικά η ιστορία έλαβε μέρος στην εξοχή/χωριό και όχι την κυρίως Ιαπωνία. Μακάρι στο GoT 2 να πάνε στο Kyoto και να προσπαθήσουν να μεταφέρουν μια κανονική πόλη της εποχής. Νομίζω ότι θα το κάνουν γιατί αρκετοί χαρακτήρες έφυγαν προς τα εκει μετά το τέλος του παιχνιδιού.

Το μόνο που μετάνιωσα είναι ο χαμένος χρόνος που σπατάλησα στα extras όπως, random AI quests, αλεπούδες, κλπ. Απο καποια φάση και μετά η βελτίωση του χαρακτήρα για κάθε ένα απο αυτά ήταν μηδαμινή. Μόνο το minigame με το φλάουτο αξίζει στο DLC καθώς ακούς και μια ιστορία για την μητέρα του Jin, τα λουτρα για την εξτρα ζωή και το μινι σχόλιο του Jin και τα temples για το παρκούρ.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 194
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 ώρες πριν, psof είπε

Τελείωσα σήμερα το έπος μετα απο 57 ώρες.

Ιστορία = 9/10

Πολύ καλή αν και απλή η βασική ιστορία αλλά με καλό τέλος και μερικές φοβερές σκηνές/ερμηνείες. Βρήκα τις side character ιστορίες ακόμα καλύτερες όπως της Yuna/Takao, Ishikawa/Tomoe και φυσικά της Lady Masako με την voice actress να παραθέτει ψυχή. 'Ένοιωθες τον πόνο, την οργή και την κούρασή της σε κάθε σκηνή. Το DLC το βρήκα μέτριο και λίγο εκνευριστικό με τα συνεχόμενα οράματα κάθε 2 λεπτά..

Gameplay = 10/10

Απο τα καλύτερα συστήματα μάχης που έχω δει. Το βάζω πίσω μόνο απο τα Fromsoft souls games καθώς εκεί έχεις και ποικιλία όπλων. Δεν μετάνιωσα καθόλου που επέμεινα σε Lethal δυσκολία και στο K/M αντί του controller. Stealth έκανα μόνο όταν το ζητούσε η αποστολή και σε κάθε ευκαιρία ντου, stand off και ξύλο. Δεν το βαρέθηκα καθόλου μέχρι το τέλος.

Γραφικά = 8.5/10 

Το έπαιξα αμέσως μετά το Hellblade 2 και μου φάνηκε previous gen στην αρχή αλλα αυτό δεν πάει να πει ότι δεν είναι ένα πανέμορφο παιχνίδι. Το level design(και όχι worldbuilding :P ) ήταν λίγο overrated κατα τη γνώμη μου. Ουσιαστικά η ιστορία έλαβε μέρος στην εξοχή/χωριό και όχι την κυρίως Ιαπωνία. Μακάρι στο GoT 2 να πάνε στο Kyoto και να προσπαθήσουν να μεταφέρουν μια κανονική πόλη της εποχής. Νομίζω ότι θα το κάνουν γιατί αρκετοί χαρακτήρες έφυγαν προς τα εκει μετά το τέλος του παιχνιδιού.

Το μόνο που μετάνιωσα είναι ο χαμένος χρόνος που σπατάλησα στα extras όπως, random AI quests, αλεπούδες, κλπ. Απο καποια φάση και μετά η βελτίωση του χαρακτήρα για κάθε ένα απο αυτά ήταν μηδαμινή. Μόνο το minigame με το φλάουτο αξίζει στο DLC καθώς ακούς και μια ιστορία για την μητέρα του Jin, τα λουτρα για την εξτρα ζωή και το μινι σχόλιο του Jin και τα temples για το παρκούρ.

εγώ πάντως προσπαθούσα να τις βρω όλες τις αλεπουδίτσες και να προσευχηθώ στην Ιναρι

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά όντως πρέπει να έχει νόημα στο lethal να κάνεις το busy work.

Αλλά εγώ που το παίζω στο hard, δυστυχώς ήδη πριν φτάσεις στο δεύτερο act, γίνεται πολύ εύκολο.

Αν το ήξερα, δεν θα πήγαινα για τα λουτρά κλπ που σε buffαρουν, γιατί πρακτικά αν δεν κάνεις κάποια βλακεία, απλά δεν πέφτεις.

Από την άλλη, το lethal φαίνεται μεγάλο άλμα σε δυσκολία...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, just getting started είπε

Λογικά όντως πρέπει να έχει νόημα στο lethal να κάνεις το busy work.

Αλλά εγώ που το παίζω στο hard, δυστυχώς ήδη πριν φτάσεις στο δεύτερο act, γίνεται πολύ εύκολο.

Αν το ήξερα, δεν θα πήγαινα για τα λουτρά κλπ που σε buffαρουν, γιατί πρακτικά αν δεν κάνεις κάποια βλακεία, απλά δεν πέφτεις.

Από την άλλη, το lethal φαίνεται μεγάλο άλμα σε δυσκολία...

Μόνο στο πρώτο μέρος του νησιού έτρωγα ατέλειωτο ξύλο. Δεν ξέρω πόσο μεγαλη διαφορά έχει με το hard γιατί δεν το δοκίμασα καθόλου αλλά γενικά μόλις πάρεις 5-6 resolve και το skill που σε κάνει revive οι κανονικοί Μογγόλοι/bandits δεν είναι πια δύσκολοι ειδικά αν χρησιμοποιείς και αρκετά quickfire οπλα κόντρα στα τανκ. Μόνο τα duels παραμένουν παλούκια γιατί δεν έχεις περιθώριο για λάθη, ειδικά κόντρα σε spear bosses, αλλά αν είσαι τυχερός και ξεκινήσεις τη μάχη με full resolve τότε και αυτά παλεύονται εύκολα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από κάτι κειμήλια και αρχεία πάω για το σχεδόν 100%..έχοντας ξεκλειδώσει τα παντα στην Τσουσιμα πέρασα στο Iki island..

Εξακολουθώ να λέω ότι δεν εχω ευχαριστηθεί περισσότερο open world μετά το witcher φυσικά λόγω του combat..βασικά η εναλλαγή στις στάσεις ανάλογα τον εχθρό ειναι όλο το ζουμί!

Τα όπλα φαντάσματος δε τα συμπαθώ πολύ διότι θέλω pure..Πάνω σε αυτό ήρθε και δυσκολία να επιλέξω ανάμεσα σε stealth ή καθαρό ξύλο!έχω καταλήξει σε stealth (στα στρατόπεδα κτλ )βάση του story με το  αντίστοιχο armor.

@psof διαφωνώ για τα Extra εκτός από τις αλεπούδες(οι πρώτες είναι απαραίτητες)..βωμοί ,ξύλα μπαμπού κτλ τα θεωρώ σημαντικά (θα γράψω σεντόνι αν σου αιτιολογησω)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω εγώ μετά το 2ο μισό του νησιού δεν είδα κάποια σημαντική διαφορά στον χαρακτήρα μου. Στην αρχή συμφωνώ όλα είναι σημαντικά γιατί ουσιαστικά δεν έχεις τίποτα τόσο απο resolve/health οσο και απο quickfire οπλα και special moves.

Μαζί σου κι εγώ στο ότι ήταν ένα απο τα καλύτερα open world games. Για μένα τα τελευταία χρόνια μόνο τα Witcher 3, Elden Ring, RDR2 και Cyberpunk 2077 είναι πάνω απο αυτό. Πάνω απο Days Gone, Breath of the Wild και Death Stranding και φυσικά τα μοντέρνα AC. Καμία σχέση πχ με το Horizon Zero Dawn  που για μένα ήταν ένα μαρτύριο να το ολοκληρώσω( παρά το πολύ καλό επίσης combat system) και δεν έχω μέχρι στιγμής καμία θέληση να πιάσω το 2ο ενώ αν μου έλεγες οτι μόλις βγήκε Ghost of Tsushima 2 θα το ξεκινούσα αμέσως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει, δεν κουράζει καθόλου σε σχέση με horizon zero dawn (τουλάχιστον μέχρι εκεί που είμαι εγώ).

Αλλά όντως θεωρώ είναι αισθητά κάτω σε αλληλεπίδραση ο κόσμος του όσον αφορά random events/side quests κλπ σε σχέση με Witcher 3/RDR2.

Κάπως όμως πρέπει να είχαν nerfαρει τα ghost weapons. Πρακτικά αν θες ρίχνεις ένα bomb πριν την μάχη, ένα smoke στην αρχή, και αν δυσκολευτείς (λέμε τώρα) ρίχνεις και μαχαίρια και είναι ήδη όλοι staggered.

Οπότε είμαι στη φάση, είτε το γυρνάω lethal με ghost weapons, είτε το αφήνω στο hard, με μόνο σπαθί και χωρίς stealth.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ τώρα σιγά σιγά τελειώνω το Act 2. Είναι λίγο ανάμικτα τα συναισθήματα μου.

Από την μια, έχει και αυτό αρκετές από τις παθογένειες αρκετών Open World RPG (ειδικά των παιχνιδιών της Ubisoft). Πολύ επανάληψη, μπες καθάρισε camp και προχώρα στο επόμενο, ακολούθησε ίχνη, πάρε το άλογο και έλα μαζί μου να ακούσεις έναν αδιάφορο διάλογο θες δε θες κτλ.. Έχω παρατηρήσει ότι δε μπορώ να παίξω πολλές ώρες σερί, γιατί απλά κουράζομαι. 

On the other hand όμως, έχει απίστευτα απολαυστικό Gameplay. Προσωπικά όποτε παίζω αισθάνομαι την ίδια χαρά και ικανοποίηση που έχω όταν παίζω παιχνίδια της From Software. Όπως επίσης και ο κόσμος του είναι μοναδικός (αν και λίγο άδειος) και σε ταξιδεύει στην Ιαπωνία. 

Δεν μπορώ να έχω κανονική άποψη χωρίς να το τελειώσω. Αλλά με την εικόνα που έχω εδώ και καμιά 25αρια ώρες που παίζω, μπορώ να πω ότι στο δεύτερο παιχνίδι της έχουνε πάρα πολλά περιθώρια βελτίωσης.

Επεξ/σία από BlueBlade
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BlueBlade είπε

Εγώ τώρα σιγά σιγά τελειώνω το Act 2. Είναι λίγο ανάμικτα τα συναισθήματα μου.

Από την μια, έχει και αυτό αρκετές από τις παθογένειες αρκετών Open World RPG (ειδικά των παιχνιδιών της Ubisoft). Πολύ επανάληψη, μπες καθάρισε camp και προχώρα στο επόμενο, ακολούθησε ίχνη, πάρε το άλογο και έλα μαζί μου να ακούσεις έναν αδιάφορο διάλογο θες δε θες κτλ.. Έχω παρατηρήσει ότι δε μπορώ να παίξω πολλές ώρες σερί, γιατί απλά κουράζομαι. 

On the other hand όμως, έχει απίστευτα απολαυστικό Gameplay. Προσωπικά όποτε παίζω αισθάνομαι την ίδια χαρά και ικανοποίηση που έχω όταν παίζω παιχνίδια της From Software. Όπως επίσης και ο κόσμος του είναι μοναδικός (αν και λίγο άδειος) και σε ταξιδεύει στην Ιαπωνία. 

Δεν μπορώ να έχω κανονική άποψη χωρίς να το τελειώσω. Αλλά με την εικόνα που έχω εδώ και καμιά 25αρια ώρες που παίζω, μπορώ να πω ότι στο δεύτερο παιχνίδι της έχουνε πάρα πολλά περιθώρια βελτίωσης.

πάνω 100 ώρες gameplay έχω γράψει και αφήσει στη μέση το Ικι island κάτι που θα το τελειώσω τώρα μετά από ένα χρόνο. Το game είναι αρκετά μεγάλο για κάποιον που είναι ψείρας και ψάχνει τα πάντα στον κόσμο του.

Μην ξεχνάτε ότι πάντα το explore επιβραβεύει και μπορεί να βρεθείτε σε αρκετά σημεία αποκάλυψη με πάντα σιντο περιεχόμενο. 

Ακόμα και η αναρρίχηση στους παγόδες έχει στο τελευταίο όροφο κάτι να δώσει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά απο 72 ώρες το τερμάτισα. Έκανα explore όλο τον χάρτη.

9/10 απο εμένα, με χάλασε που το 3ο μέρος είχε τόσο λίγες αποστολές.

Επεξ/σία από Silverage
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...