Προς το περιεχόμενο

Απόφοιτος Πολυτεχνείου και ρομποτική; Δεν υπάρχει ελπίδα...... Είμαι σε ΑΠΟΓΝΩΣΗ!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Speculoos said:

Δεν ξέρω ποιες χώρες έχεις στο μυαλό σου αλλά σε nordics, Benelux, Γερμανία, μια χαρά ασχολούνται αν για εξειδικευμένες τεχνικές θέσεις έχεις μεταπτυχιακό ή διδακτορικό. 

Ίσως έπρεπε να είμαι πιο συγκεκριμένος και να μιλήσω με βάση την δική μου εμπειρία στην βιομηχανία. Για ακαδημαϊκο τομέα και επιστήμες υγείας εκεί πιθανόν να αλλάζουν τα πράγματα και να είναι άλλες οι συνθήκες, αλλά στην βιομηχανία κανείς δεν ασχολείται με το αν έχεις πτυχίο και τι πτυχίο είναι αυτό, ειδικά μετά από μερικά χρόνια προϋπηρεσίας, αρκεί να μπορείς να αποδείξεις ο,τι έχεις συναφή εμπειρία και έχεις τα απαραίτητα skills.

Επεξ/σία από merkon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν έχεις επικοινωνήσει με αυτούς αλλά θα ήταν από τις πρώτες μου επιλογές. 

Επεξ/σία από Jiakometi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε το λεω καλοπροαιρετα, αμα εισαι σε απογνωση γιατι μια μικρη χωρα χωρις παραδοση στη βιομηχανια δεν εχει ανεπτυγμενη τη ρομποτικη το προβλημα το εχεις εσυ και οχι η χωρα.

 

Εχεις επιλογες:

1) Εξωτερικο. Ολα δεν ειναι ροδινα κι εκει και ισως να μην βρεις θεση πανω στον τομεα αυτο. Αν κανεις καποιο σχετικο μαστερ εξω σιγουρα αυξανεις πολυ τις πιθανιτητες σου.

2) Χτυπας σχετικες θεσεις Ελλαδα, βλεπε Gizelis, ABB, βιομηχανιες που χρησιμοποιουν αυτοματισμους στην παραγωγη τους.

3) Βρισκεις καποια θεση εργασιας σε αλλον κλαδο των ΜΜ και εχεις το νου σου να βρεθει κατι στη ρομποτικη.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα φίλε μου. Πριν κανω εντελως στροφη στη καριερα προς αρχιτεκτονικα, ειχα ξεκινησει σε αυτο τον κλαδο (ως ηλεκ. μηχανικος), με στοχο την βιομηχανικη ρομποτικη κ τον αυτοματισμο της.
Εχω μια σχετικη γνωση της αγοράς λόγο εργασίας πολυ κοντινού μου προσώπου στον συγκεκριμένο χωρο (μεγαλωσα μεσα σε σπιτι που η ρομποτικη κ ο αυτοματισμος ηταν καθημερινότητα απο τα 80s) αλλά και προσωπικής εμπειρίας μεσα σε αυτόν για καποια χρόνια, γνωση προγραμματισμου κλπ .

Σε γενικες γραμμές, η ρομποτικη στην Ελλαδα ειναι περιορισμένη κυρίως στον βιοτεχνικο και βιομηχανικό κλάδο. Υπαρχουν μικρες startups που κανουν αλλα πραγματα, υπαρχει κ λιιιιιιγο research αλλα το μεγαλυτερο τμημα ειναι εκει. Και τα τελευταια 20 χρονια, η βιομηχανια στην Ελλαδα εχει συρικνωθεί σημαντικα καθως πολλες εταιριες εσπρωξαν τις μονάδες τους βορεια των συνόρων μας για οικονομικους λογους. Υπαρχουν βεβαια ακομα αρκετες μοναδες Ελλαδα.

Το βασικο πρόβλημα παντα ειναι οτι ολοι θελουν να εχεις εμπειρία. Λιγοι ειναι διαθετιμενοι να παρουν καποιον νεο κ να τον εκπαιδεύσουν και αυτο ειναι γενικοτερο θεμα στην Ελλαδα σε κλαδους τοσο τεχνικους και ιδιαίτερους. Η καλύτερη συμβουλή ειναι να μπεις καπου εστω και με εντελως περιφερειακή σχεση (πχ ενα καλο μηχανουργείο που κανει μηχανήματα/κατασκευες για βιομηχανικους και μη στοχους) και να αρχισεις να εχεις τριβη. Να παρεις εμπειρια απο εργασια μεσα σε μηχανηματα και μετα θα δεις οτι θα σου ανοιξουν πολυ πιο ευκολα δρομοι. Ακομα κ να μην εχουν συνδεση με ρομποτικη, μπες καπου να ψηθεις μεσα σε μηχανολογικα θεματα. Η εμπειρια ποτε δεν θα παει χαμενη.

Απο εκει και περα, ο βιομηχανικος κλαδος στην χωρα μας ειναι πολυ μικρος και οι εταιριες πραγματικα λιγες και οι περισσότεροι γνωριζονται μεταξύ τους. 

Με λίγη εμπειρία, θα μπορούσες να δοκιμάσεις ξανα να βρεις δουλεια και εξω. Γερμανια ειδικα, γινεται μάχη για ατομα που ξερουν αυτοματισμο και ρομποτικη. Απο παλιους συνεργάτες που εχουν επιχειρήσεις εκεί ξερω οτι σκοτωνουν για να βρουν αξιολογα ατομα. Και αν μαζεψεις 5-6 χρονια εμπειριας στον κλαδο εξω και θες να γυρισεις, θα βρεις πολυ πολυ ευκολοτερα δουλεια (αν και, οταν δουλεψεις εξω και δεις μετα τον Ελληνικο κλαδο, ευκολα θες να ξαναφυγεις εξω!)

Γενικα ειναι τρομερα ενδιαφερον κλάδος αλλα ταυτόχρονα ειναι και από τους πιο "σκληρους" γιατι θελει πραγματικα καλες γνωσεις και κατανοηση.
Αποσο γνωριζω, οι πιο επιτυχημένοι ειναι αυτοί που δεν κατανοούν μονο το μηχανικο ή μονο το ηλεκτρολογικό ή μονο το προγραμματιστικο τμήμα αλλά αυτοί που εχουν και μια σφαιρικη γνωση σε ολα τα επιπεδα. Δλδ ναι μεν γνωριζεις πολυ καλυτερα πχ την κατασκευη του μηχανήματος, αλλα εχεις μια Χ γνωση προγραμματισμου PLCs (βιομηχανικα computers) και ηλεκτρολογιας. Και το λεω αυτο κυριως για εναν λογο: οταν (οχι αν) η γραμμη δε δουλευει (που ποτε δε δουλευει με το καλημερα) και πρεπει να φας μερες/εβδομαδες για να σεταριστουν ολα, ειναι καλο να κατανοεις το που μπορει να ειναι το προβλημα. Αλλιως, ο καθε ειδικος θα πεταει το μπαλακι στον αλλο (και πραγματικα αυτο γινεται σε απειρα project!) :P 
 

η αλλη λυση ειναι να μαζεψεις λεφτα μερικα χρονια και να πας εξω ντου. εχεις πχ λεφτα για να ζησεις 6μηνες και μετακομιζεις και ψαχνεις δουλεια. Πολλοι το κανουν και αυτο. ή πας εξω και κανεις μεταπτυχιακο και οσο το κανεις, ψαχνεις κ για δουλεια.

 

 

Επεξ/σία από Skywalker333
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...