Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 minutes ago, ChrisN.S. said:

Με γειά! Μια ερώτηση - παρατήρηση, τα αντικραδασμικά έχουν πατήσει καλά στο κλιματιστικό; είναι αυτά; http://www.benos.com.gr/e-Shop/Molded-Rubber-Products/Anti-Vibration-Mounts/AVM-2014.aspx , δεν θα έπρεπε να βάλει ροδέλες πριν βιδώσει τα παξιμάδια από κάτω; Από θόρυβο, δονήσεις πως είναι το κλιματιστικό;

για να πουμε την αλήθεια μια ροδέλα θα βοηθούσε, το παξιμάδι πιάνει αλλά θα ήταν καλύτερα με ροδέλες. Όσο για τα αντικραδασμικά , ναι είναι αυτά που είπες.

Από θέμα κραδασμών δεν περνάει τίποτα στον τοίχο, δεν ενοχλεί κάτι  προς το παρόν, ακούγεται έξω μόνο λίγο ο ανεμιστήρας. (Δεν είμαι και ο καλύτερος να κρίνω θόρυβο μιας και έχω μειωμένη ακοή)

Στα 180W minimum είμαι..

Screenshot 2023-06-17 at 3.59.10 PM.jpg

Επεξ/σία από thanospl
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάνα δύωρο που το άφησα να δουλεύει στους 25°C κυμάνθηκε από ~0 OFF εώς 145-175Watt όπως φαίνεται και στο διάγραμμα.

Toshiba Yukai RAS-B13E2KVG-E/RAS-13E2AVG-E

 

 

Screenshot 2023-06-17 at 6.31.40 PM ed.jpg

Επεξ/σία από thanospl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, thanospl είπε

Κάνα δύωρο που το άφησα να δουλεύει στους 25°C κυμάνθηκε από ~0 OFF εώς 147-160Watt όπως φαίνεται και στο διάγραμμα.

 

Screenshot 2023-06-17 at 6.31.40 PM.jpg

Screenshot 2023-06-17 at 6.31.40 PM ed.jpg

Θύμισε μου. 13αρι Yukai; Εξωτερική την ώρα των δοκιμών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, thanospl said:

σωστά, στις 3 μεσημερη που το μέτρησα έδειξε 27°C, δεν έχω μόνιμο θερμόμετρο.

Toshiba Yukai RAS-B13E2KVG-E/RAS-13E2AVG-E

και για να μην μπερδευτήτε, αυτή η κορυφή που έχω με το κόκκινο, την προκάλεσα εγώ κατεβάζοντας την θερμοκρασία στους 21°C  για να δουλέψει η εξωτερική πιο πολύ να δω κραδασμούς

Screenshot 2023-06-17 at 6.31.40 PM ed2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιτώντας για αγορά κλιματιστικού, είπα να πάρω το Toshiba edge μιας και το θέλω και για θέρμανση. Η ερώτηση μου είναι γνωρίζεται έαν μπορει να γίνει τοποθέτηση με της σωληνώσεις να φεύγουν απο τα δεξιά της μόναδας. Απο τι βλέπω στο πλάι δεν έχει τα κλασικά πλαστικά που τα σπας για να φεύγουν απο κεί. 

 Όπως είναι για παράδειγμα στο toshiba Yukai

Επεξ/σία από manos256
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, thanospl είπε

Toshiba Yukai RAS-B13E2KVG-E/RAS-13E2AVG-E

και για να μην μπερδευτήτε, αυτή η κορυφή που έχω με το κόκκινο, την προκάλεσα εγώ κατεβάζοντας την θερμοκρασία στους 21°C  για να δουλέψει η εξωτερική πιο πολύ να δω κραδασμούς

Screenshot 2023-06-17 at 6.31.40 PM ed2.jpg

Αν έχεις πρόβλημα με την ακοή μπορείς να αισθανθείς τους κραδασμούς αν το βάλεις να δουλεύει turbo και ακουμπήσεις απαλά το χέρι σου στην εξωτερική μονάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, manos256 said:

Κοιτώντας για αγορά κλιματιστικού, είπα να πάρω το Toshiba edge μιας και το θέλω και για θέρμανση. Η ερώτηση μου είναι γνωρίζεται έαν μπορει να γίνει τοποθέτηση με της σωληνώσεις να φεύγουν απο τα δεξιά της μόναδας. Απο τι βλέπω στο πλάι δεν έχει τα κλασικά πλαστικά που τα σπας για να φεύγουν απο κεί. 

 Όπως είναι για παράδειγμα στο toshiba Yukai

 

"αόρατες προ χαραγμένες εγκοπές για τις συνδέσεις των σωληνώσεων"

EDGE WHITE - Toshiba (toshiba-aircon.gr)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, thanospl είπε

σωστά, στις 3 μεσημερη που το μέτρησα έδειξε 27°C, δεν έχω μόνιμο θερμόμετρο.

 

2 ώρες πριν, thanospl είπε

Κάνα δύωρο που το άφησα να δουλεύει στους 25°C κυμάνθηκε από ~0 OFF εώς 145-175Watt όπως φαίνεται και στο διάγραμμα.

Toshiba Yukai RAS-B13E2KVG-E/RAS-13E2AVG-E

 

 

Screenshot 2023-06-17 at 6.31.40 PM ed.jpg

Για να δούμε το service manual->

image.png.f250acb2f5b6ba86ff3fda5e20b2870a.png

'Οπως βλέπουμε στους 27C εξωτερική, η toshiba δίνει το yukai ελάχιστη 221W.

Βέβαια είναι με μέγιστη ταχύτητα ανεμιστήρα, οπότε νομίζω ότι το δικό σου έπαιζε με χαμηλή ταχύτητα ανεμιστήρα σε όχι κάτω από 180W που βλέπουμε στο διάγραμμα της tapo στο διάστημα από 3μμ-4:30μμ ενώ οι τιμές που βλέπεις πιο μετά είναι αποτέλεσμα της σχετικά μέτριας ανάλυσης της tapo (όχι λιγότερο από 5' ) δλδ κάνει on-off και η tapo πιάνει τις τιμές που της επιτρέπει η ανάλυσή της.

Για επιβεβαίωση θέλουμε κάποιον με homeassistant που θα μας δώσει σωστό διάγραμμα.

2 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

Κάποια γνώμη για Tesla 24000 btu  από κάποιον που έχει ήδη αγοράσει; 

Πάντως αυτό https://tesla.info/el/air-conditioning/tt68tp21-2432iawuv/

είναι tcl.

Αν είναι να πάρεις tcl, γιατί δεν πας στο miracle iii με το 8.5 seer; https://www.tclgreece.gr/product/miracle-iii-24chsd-tpg21i/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, liakjim said:

Πάντως αυτό https://tesla.info/el/air-conditioning/tt68tp21-2432iawuv/

είναι tcl.

Αν είναι να πάρεις tcl, γιατί δεν πας στο miracle iii με το 8.5 seer; https://www.tclgreece.gr/product/miracle-iii-24chsd-tpg21i/

Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση. Το κομμάτι του service και της εγγύησης είναι κάτι που με απασχολεί. Υπάρχει καλό feedback για Τουρκινιώτη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, thanospl είπε

Toshiba Yukai RAS-B13E2KVG-E/RAS-13E2AVG-E

και για να μην μπερδευτήτε, αυτή η κορυφή που έχω με το κόκκινο, την προκάλεσα εγώ κατεβάζοντας την θερμοκρασία στους 21°C  για να δουλέψει η εξωτερική πιο πολύ να δω κραδασμούς

Screenshot 2023-06-17 at 6.31.40 PM ed2.jpg

Για δοκίμασε και με την λειτουργία Silent CDU #1 & #2 (αυτό με το εικονίδιο με το σπιτάκι, που μειώνει τις στροφές τις εξωτερικής μονάδας) να δούμε αν έχει διαφορά στην ελάχιστη κατανάλωση..

Επεξ/σία από ChrisN.S.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Θέλω να εγκαταστήσω ένα κλιματιστικό σε 2ο όροφο πολυκατοικίας, περίπου 9 m ύψος χωρίς μπαλκόνι. Το συνεργείο του Κωτσόβολου μου είπε πως η εξωτερική μονάδα δεν μπορεί να τοποθετηθεί χωρίς σκαλωσιά. Υπάρχει κάποιο συνεργείο που να γνωρίζετε να κάνει την δουλειά με ψηλή σκάλα (και ασφάλεια); Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...