Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, energy52 είπε

Ναι, πρεπει να πληρωνεις σερβις απο τον 3ο χρονο και μετα υποχρεωτικα ετησια συντηρηση, δουλευει δεν δουλευει το μηχανημα.. Για μενα η inventor απ τη στιγμη που εβαλε αυτο τον ορο, καθιστα τα μηχανηματα της πανακριβα για αυτο που ειναι..

Υπάρχει εταιρεία που να μην εχει αυτόν τον ορο?Με μια πρόχειρη αναζήτηση,toshiba,fujitsu,mitsubishi έχουν αυτόν τον ορο της ετησίας συντήρησης και με λιγότερα χρονιά εγγύησης.

Κανείς δεν πρόκειται να δώσει εγγύηση χωρίς την απαιτούμενη συντήρηση  ανεξαρτήτως εταιρείας,εδώ μιλάμε για 10 χρονιά δεν τα λες  λίγα  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, tollisth είπε

Υπάρχει εταιρεία που να μην εχει αυτόν τον ορο?Με μια πρόχειρη αναζήτηση,toshiba,fujitsu,mitsubishi έχουν αυτόν τον ορο της ετησίας συντήρησης και με λιγότερα χρονιά εγγύησης.

Κανείς δεν πρόκειται να δώσει εγγύηση χωρίς την απαιτούμενη συντήρηση  ανεξαρτήτως εταιρείας,εδώ μιλάμε για 10 χρονιά δεν τα λες  λίγα  

Νομίζω pitsos και αν δεν κάνω λάθος και Bosch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και δεν προλαβα σιεστα 9αρι ,την γνωμη σας/feedback μεταξυ των 2 ωστε να επιλεξω θα ηθελα μιας και στα ματια μου ειναι πολυ κοντα.70-30 ψυξη-θερμανση υπνοδωματιο.

https://www.praktiker.gr/p/toyotomi-umi-eco-utn-utg-09ap-klimatistiko-toixou-inverter-9000btu-me-wifi-129056

 

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-xtreme-pro-series-ag2pro-09nxd0-i-o-klimatistiko-9-000-btu-h_3948331

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Νομίζω pitsos και αν δεν κάνω λάθος και Bosch.

Στην pitsos σου δίνει αλλά 3 χρονιά πληρώνοντας 69 εύρω σύνολο 5 δηλαδή,επισης στους ορους λέει ότι η εγγύηση ακυρώνεται από έλλειψη φροντίδας δυστυχώς δεν το διευκρινίζει περαιτέρω αλλά προφανώς εννοεί την συντήρηση   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω σε skroutz plus αυτό εδώ το κλιματιστικό στα 365. Φαίνεται να έχει εκπληκτικούς δείκτες γι' αυτή την τιμή (seer 8,5, scop 4,6 σε μεσαίο κλίμα, άρα σίγουρα πάνω από 5,1 που έχουν συνήθως τα φασονάδικα στο ζεστό). Έχουμε κάποια γνώμη - γνώση επί της αλήθειας των δεδομένων αυτών; Φαίνεται πολύ καλό, ειδικά για ψύξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή θα αρχίσω έρευνα για εύρεση ψυκτικού να μου περάσει μια μονάδα στην Αθήνα (9αρα ή 12αρα), τι τιμές να υπολογίζω για να γίνει σωστή δουλειά με κενό, σωλήνες κλπ;

---

μιας και είδα λέτε για ελαστικές βάσεις κλπ, να προτείνω και το Μαρκουτσά στη Λ. Αθηνών (ύψος Σπ. Πατση) για όποιον τον βολεύει, που έχει τα πάντα στο είδος

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, liakjim είπε

Edge -> πιο δυνατό σε θέρμανση , δίνει 5,13KW στους μηδέν, έναντι 4,72KW του heavy

πιο δυνατό και σε ψύξη, δίνει 6,36KW στους 39C, έναντι 6KW του heavy

λιγότερο αποδοτικό σε ψύξη ( 7,3 seer, έναντι 8,1 το heavy) και υψηλότερα ελάχιστα watts σε ψύξη (κάπου 280 έναντι 120) 

λιγότερο αποδοτικό σε θέρμανση ( 5.9 scop σε θερμό, έναντι 6.0 heavy και 4.4 σε average έναντι 4.7 heavy), αλλά πιο στρωτή λειτουργία σε όλο το εύρος των θερμοκρασιών (πχ το heavy πάνω από 12C ανεβάζει υψηλά ελάχιστα watts)

Πιο σύγχρονο, wifi standard, δείχνει κατανάλωση

Θα πρέπει να είναι ισάξια σε θόρυβο (αθόρυβα)

 7χρόνια εγγύηση, έναντι 3 του heavy.

 

 

 

Πάρτο.

Εγω γιατι βλεπω 5,43 kw στους 0 για το heavy;

2023-06-13_20-06-04.png

Επεξ/σία από c-max
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, c-max είπε

Εγω γιατι βλεπω 5,43 kw στους 0 για το heavy;

2023-06-13_20-06-04.png

Του βάζω 0.87 συντελεστή defrost ( βλέπε πίνακα με συντελεστές διόρθωσης) ,  ώστε να συγκρίνω όπως κάνει η Toshiba. Καλά κάνω ή πάλι μπερδεύτηκα με αυτά τα max της Toshiba;

3 ώρες πριν, manousos34 είπε

μιας και δεν προλαβα σιεστα 9αρι ,την γνωμη σας/feedback μεταξυ των 2 ωστε να επιλεξω θα ηθελα μιας και στα ματια μου ειναι πολυ κοντα.70-30 ψυξη-θερμανση υπνοδωματιο.

https://www.praktiker.gr/p/toyotomi-umi-eco-utn-utg-09ap-klimatistiko-toixou-inverter-9000btu-me-wifi-129056

 

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-xtreme-pro-series-ag2pro-09nxd0-i-o-klimatistiko-9-000-btu-h_3948331

Κανένα. Κοίτα για Yukai/ Arata.

3 ώρες πριν, tollisth είπε

Στην pitsos σου δίνει αλλά 3 χρονιά πληρώνοντας 69 εύρω σύνολο 5 δηλαδή,επισης στους ορους λέει ότι η εγγύηση ακυρώνεται από έλλειψη φροντίδας δυστυχώς δεν το διευκρινίζει περαιτέρω αλλά προφανώς εννοεί την συντήρηση   

7 βλέπω https://media3.bsh-group.com/Documents/22507146_Pitsos_AC_7y_May2023.pdf

3 ώρες πριν, MikhailBakurin είπε

Βλέπω σε skroutz plus αυτό εδώ το κλιματιστικό στα 365. Φαίνεται να έχει εκπληκτικούς δείκτες γι' αυτή την τιμή (seer 8,5, scop 4,6 σε μεσαίο κλίμα, άρα σίγουρα πάνω από 5,1 που έχουν συνήθως τα φασονάδικα στο ζεστό). Έχουμε κάποια γνώμη - γνώση επί της αλήθειας των δεδομένων αυτών; Φαίνεται πολύ καλό, ειδικά για ψύξη.

Τελικά είναι TCL, οπότε θα πρέπει να είναι αληθή τα νούμερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είδα https://www.pitsos.gr/5-xronia-eggiisi-ac 

Τα ίδια γράφουν περί ακύρωση εγγύησης λόγω έλλειψη φροντίδας,δεν το διευκρινίζει πάντως πως ακριβώς ορίζεται είναι καθαρά στην ευχέρεια τους από ότι φαίνεται,εκτός αν το καταλαβαίνω λάθος αυτό το σημείο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, manousos34 είπε

Είμαι ταβάνι 600€ οπότε μόνο αυτές οι 2 επιλογές είναι. 🤔

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252394-a-c-in10-toshiba-ras10cavg-e-b10ckvg-e

Με την εγκατάσταση στην τιμή. Συζητάς να πάρεις toyotomi ή midea ενώ θέλεις και θέρμανση και με 2 και 3 χρόνια εγγύηση αντί για 7; Και αν κάψει πλακέτα στον 4ο χρόνο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ καλά το 9αρι midea all easy pro αλλά ίσως όχι αντιπροσωπευτική για το καλοκαίρι.

Μπορει να κατέβει έως και 82-84watt και είναι τελείως αθόρυβο.

Το κενό στο διαγραμμα είναι που κατά λάθος το έβαλα στο ζεστό.

εξωτερική 26 εσωτερική 27,8

ζητούμενη 27 και κατέβασε 25.2 όπου την διατηρούσε 

IMG_0090.png

Επεξ/σία από tu-luba
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guys, γνωρίζει κανείς ποιο είναι αυτό το Toshiba usb stick που γράφουν πως χρειάζεται για να λειτουργήσει ο απομακρυσμένος έλεγχος και από το κινητό καθώς και το energy monitoring; Επίσης ξέρουμε και που μπαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tollisth είπε

Υπάρχει εταιρεία που να μην εχει αυτόν τον ορο?Με μια πρόχειρη αναζήτηση,toshiba,fujitsu,mitsubishi έχουν αυτόν τον ορο της ετησίας συντήρησης και με λιγότερα χρονιά εγγύησης.

Κανείς δεν πρόκειται να δώσει εγγύηση χωρίς την απαιτούμενη συντήρηση  ανεξαρτήτως εταιρείας,εδώ μιλάμε για 10 χρονιά δεν τα λες  λίγα  

Ναι φιλε μου το γνωριζω πως πλεον σχεδον ολοι ζητανε ετησια συντηρηση για να σε καλυψουν..Η δικη μου ενσταση ομως ξερεις ποια ειναι; αλλο πραγμα η απαιτουμενη συντηρηση οπως λες κι εσυ, κι αλλο η ετησια υποχρεωτικη..γιατι ετησια; κι αν εγω για τον α β λογο τα  2 απ τα 5 κλιματιστικα που εχω τα λειτουργω περιστασιακα θα πληρωνω καθε χρονο 150 ευρω...σορυ αλλα δεν προτιθεμαι να το κανω και στην τελικη παιρνω το ρισκο..Eγω θα κρινω το πότε θα κανω συντηρηση..  Καλα δε συζηταμε για τις επεκτασεις εγγυησης που συζητιουνται κατι 150αρια να σκας στη καθε daikin μου ακουγονται αδιανοητα σα να μη συμβαινει τιποτα και λεφτα υπαρχουν.....Δηλαδη το οτι αγορασα daikin toshiba λογω και της αξιοπιστιας δεν μετρα; πρεπει να προπληρωσω ΜΗ ΤΥΧΟΝ ΧΑΛΑΣΕΙ; 

Αν στο σπιτι σου δεν εχεις θεμα με ρευματα διακοπες πτωσεις τασης κτλ κι εχεις κανει σωστη εγκατασταση ειναι ελαχιστες οι πιθανοτητες να παθεις ζημια...Ποσες καμμενες πλακετες εχουμε δει εδω μεσα σε toshiba daikin ktl? 

Οσο για τη  εταιρεια που λες με την 10ετη, αγορασα καποτε 2 μηχανηματα τοτε ακομη που δεν υπηρχε κανενας ορος σε πολυ καλη τιμη, το ενα αλλαχτηκε λογω κακης λειτουργιας και το αλλο που εχω ακομη στο θεμα θερμανση ειναι μαπα...εχει ακομη  7 χρονια εγγυηση ανευ ορων, εχει σημασια; 

Δε στο παιζω εξυπνος, κι εγω στα κλιματιστικα που δουλευω ολο το χρονο και κυριως το μεγαλο στο σαλονι τα κανω συντηρηση κι αν δεν ειναι στο χρονο ειναι στον 1,5 δε λεει κατι..

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, energy52 είπε

Ναι φιλε μου το γνωριζω πως πλεον σχεδον ολοι ζητανε ετησια συντηρηση για να σε καλυψουν..Η δικη μου ενσταση ομως ξερεις ποια ειναι; αλλο πραγμα η απαιτουμενη συντηρηση οπως λες κι εσυ, κι αλλο η ετησια υποχρεωτικη..γιατι ετησια; κι αν εγω για τον α β λογο τα  2 απ τα 5 κλιματιστικα που εχω τα λειτουργω περιστασιακα θα πληρωνω καθε χρονο 150 ευρω...σορυ αλλα δεν προτιθεμαι να το κανω και στην τελικη παιρνω το ρισκο..Eγω θα κρινω το πότε θα κανω συντηρηση..  Καλα δε συζηταμε για τις επεκτασεις εγγυησης που συζητιουνται κατι 150αρια να σκας στη καθε daikin μου ακουγονται αδιανοητα σα να μη συμβαινει τιποτα και λεφτα υπαρχουν.....Δηλαδη το οτι αγορασα daikin toshiba λογω και της αξιοπιστιας δεν μετρα; πρεπει να προπληρωσω ΜΗ ΤΥΧΟΝ ΧΑΛΑΣΕΙ; 

Αν στο σπιτι σου δεν εχεις θεμα με ρευματα διακοπες πτωσεις τασης κτλ κι εχεις κανει σωστη εγκατασταση ειναι ελαχιστες οι πιθανοτητες να παθεις ζημια...Ποσες καμμενες πλακετες εχουμε δει εδω μεσα σε toshiba daikin ktl?  που 

Οσο για τη  εταιρεια που λες με την 10ετη, αγορασα καποτε 2 μηχανηματα τοτε ακομη που δεν υπηρχε κανενας ορος σε πολυ καλη τιμη, το ενα αλλαχτηκε λογω κακης λειτουργιας και το αλλο που εχω ακομη στο θεμα θερμανση ειναι μαπα...εχει ακομη  7 χρονια εγγυηση ανευ ορων, εχει σημασια; 

Δε στο παιζω εξυπνος, κι εγω στα κλιματιστικα που δουλευω ολο το χρονο και κυριως το μεγαλο στο σαλονι τα κανω συντηρηση κι αν δεν ειναι στο χρονο ειναι στον 1,5 δε λεει κατι..

 

 

Ναι καταλαβαίνω το σκεπτικο σου και δεν έχεις αδικο,αλλα ολες οι εταιρίες λειτουργούν με γνώμονα το κέρδος και οχι την προσωπικη χρήση του καθενός(δεν αναφέρομαι προσωπικα σε εσενα)

Σίγουρα κάποιες εταιρείες είναι ποιο αξιόπιστες από άλλες αλλά ολες έχουν αστοχίες και εξαρτάται το ποσό διαθέτεις χωρίς και αυτό να είναι απαραίτητο πάντα 

Εννοείτε φιλέ μου συζήτηση κάνουμε κανείς δεν το παίζει έξυπνος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...