Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  1. Ποσό που διαθέτουμε :1300
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Κωτσόβολος
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 20% ψύξη / 80% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ:  Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, περιστασιακή σε ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 35 τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Κέντρο Αθήνας με τις κλασικές θερμοκρασίες
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Νέα ενεργειακά κουφώματα με διπλά τζάμια σε 4ο όροφο ρετιρέ
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε: Δε κατάλαβα με ποιο τρόπο να κάνω τους υπολογισμούς.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, arvacon είπε

Ο ένας τρόπος είναι να βάλει τη μονάδα να δουλέψει για μισό λεπτό περιπου, με κλειστη τη μια βανα για να μην υπάρχει επιστροφη, ώστε να συσσωρευτεί το φρεον εντός της εξωτερικής μονάδας. Μολις αρχίσει να ζοριζεται ο κομπρεσορας, τότε κλείνει και τη δεύτερη βανα, εγκλωβίζοντας το φρεον σε αυτήν, όπως είναι όταν έρχεται απ' το εργοστάσιο.

Ο δεύτερος είναι να συλλέξει το φρεον σε ειδική φυαλη, πράγμα που δε νομίζω να κάνει κανείς απ' αυτούς τους εγκαταστάτες, οπότε η πρώτη λύση είναι η πιο εύκολη και ανεξοδη, καθώς και πιο σύντομη.

Και συγκεκριμένα λείπεις πρώτα τη βάνα της λεπτής χαλκοσωλήνας και στο τέλος κλείνεις τη μεγάλη 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς συγχαρητήρια παιδιά για την εκπληκτική ενημέρωση για κλιματιστικά. Φανταστική δουλειά. Παραθέτω κ τη δική μου περίπτωση πιο πολύ επειδή δε ξέρω σε ποιά μάρκα να καταλήξω και αν τελικά αξίζει να τα δώσω σε μια απ τις κορυφαίες μάρκες όπως daikin, toyotomi κτλ...

  1. Ποσό που διαθέτουμε :1300
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Οπουδήποτε αρκεί να προσφέρονται δόσεις.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 90% ψύξη / 10% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ:  Αποκλειστική πηγή ψύξης / πολύ περιστασιακή θέρμανσης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 45 τμ σαλονοτραπεζαρία
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες:  Αθήνα - Πετρούπολη
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Wifi - Σχετικά αθόρυβο - αν εχει κ μερικά features που δείχνουν καταναλωσεις κτλ δεκτό αλλά όχι απαραίτητο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Νέα κουφώματα με διπλά τζάμια, θερμοπρόσοψη
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε: Θερμικές Απώλειες 2823.22 Watt, 2427.97 KCal/h, 62.74 Watt/m2, 53.95 KCal/h/m2, Επιθυμητή θερμοκρασία 21

Νέο έγγραφο κειμένου.txt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Πώς γίνεται το παλιό 12αρι να μην καλύπτει 25τμ στο κέντρο της Αθήνας; Είναι μικρό οπότε πρέπει να πας σε μεγαλύτερο ή είναι χρεπι οπότε είναι σαν να μην το είπες;

Τα'φτυσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Yorgosc είπε
  • Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 800€
  • Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αλλαγή παλαιού ανεπαρκούς κλιματιστικού 12000BTUs
  • Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  • Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 50% ψύξη / 50% θέρμανση
  • Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, περιστασιακή σε ψύξη
  • Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου : Οχι
  • Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 25τμ σαλόνι-τραπεζαρία.
  • Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ): Αθήνα,κέντρο
  • Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Απαραίτητα μεγάλη εγγύηση.
  • Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Ψηλοτάβανο,νότιος προσανατολισμός,μικρή ηλιοφάνεια.

Toshiba Yukai / Arata 13άρια (όποιο βρεις σε καλύτερη τιμή/προσφορά).

Εναλλακτικά αν βρεις το atxc35d σε τέτοια τιμή ώστε με τα +99€ που θέλει η daikin για 10 χρόνια εγγύηση, μπορείς να το βάλεις και αυτό στις επιλογές.

1 ώρα πριν, the_boss_93 είπε

Δεν κατάλαβα με ποιο τρόπο να κάνω τους υπολογισμούς.

Ακολούθα τις οδηγίες και το παράδειγμα.

1 ώρα πριν, xarishellas είπε

Καταρχάς συγχαρητήρια παιδιά για την εκπληκτική ενημέρωση για κλιματιστικά. Φανταστική δουλειά. Παραθέτω κ τη δική μου περίπτωση πιο πολύ επειδή δε ξέρω σε ποιά μάρκα να καταλήξω και αν τελικά αξίζει να τα δώσω σε μια απ τις κορυφαίες μάρκες όπως daikin, toyotomi κτλ...

  1. Ποσό που διαθέτουμε :1300
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Οπουδήποτε αρκεί να προσφέρονται δόσεις.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 90% ψύξη / 10% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ:  Αποκλειστική πηγή ψύξης / πολύ περιστασιακή θέρμανσης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 45 τμ σαλονοτραπεζαρία
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες:  Αθήνα - Πετρούπολη
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Wifi - Σχετικά αθόρυβο - αν εχει κ μερικά features που δείχνουν καταναλωσεις κτλ δεκτό αλλά όχι απαραίτητο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Νέα κουφώματα με διπλά τζάμια, θερμοπρόσοψη
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε: Θερμικές Απώλειες 2823.22 Watt, 2427.97 KCal/h, 62.74 Watt/m2, 53.95 KCal/h/m2, Επιθυμητή θερμοκρασία 21

Νέο έγγραφο κειμένου.txt 135 B · 1 download

Με προτεραιότητα στην οικονομία μόνο σε ψύξη γνωρίζοντας ότι θα τσιμπήσουν λίγο παραπάνω σε θέρμανση (ειδικά τα δύο πρώτα) :

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/261486-a-c-in12btu-inventor-ldvi-12wfi-legend

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252251-a-c-in12-midea-msab12nxd6-aurora-black

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211885-morris-wfin35150-smart

Αν θέλεις και θέρμανση:

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/232027-a-c-in13-toshiba-13j2avsg-e1-b13n4kvrg-e

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/230120-null

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, liakjim είπε

Mitsubishi srk/src-63-W , το οποίο πέφτει σε απίθανα χαμηλά watts σε ψύξη απλά δεν ξέρω πως θα συμπεριληφθεί σε 25τμ

Θεωρώ πως είναι ΠΑΡΑ πολύ μεγάλο μηχάνημα, για 25τμ, είτε σε όγκο εσωτερικής μονάδας, είτε ισχύος.. 

Καλύτερα θα παίξει ένα 12αρι θεωρώ, ακόμα και σε αρκετά κοντινά watt, πιστεύω το βλέπουμε πολύ λεπτομερώς αν τώρα θα πέφτει στα 90 ή στα 130 W, για ένα τέτοιο χώρο.. (ειδικά για την ψύξη)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, liakjim είπε

 

Πφφ. Με έχεις προβληματίσει πολύ.

Κοίτα, για μένα πρέπει να πας στο Mitsubishi heavy srk/src-35-W

Σκεφτόμουν και δύο εναλλακτικές μόνο και μόνο για αξιοποίηση του 45% και τις επιδότησης που δίνει σε μεγαλύτερα μηχανήματα αλλά δεν ξέρω πως θα κουμπώσουν. 

1.

Με ανακύκλωση του παλιού, βγαίνει στα 840€ εγκατεστημένο

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/265236-a-c-in18btu-fujitsu-asyg18kmte-kmta

2. Mitsubishi srk/src-63-W , το οποίο πέφτει σε απίθανα χαμηλά watts σε ψύξη απλά δεν ξέρω πως θα συμπεριληφθεί σε 25τμ


@Kozanitis1 τι λες;

 

Για να καταλάβω λίγο, αυτό που έχω στο μυαλό μου ότι μπορώ να βάλω πχ ένα 24αρι και να μου καλύψει με μεγαλύτερη ευκολία όλο το σπίτι δεν υπάρχει έτσι? Μέχρι τώρα αυτό έκανα, είχα δηλαδή το κλιματιστικό στο σαλόνι και μου κάλυπτε όλο το σπίτι σε ψύξη και έκανε και βοηθητικά δουλίτσα στη θέρμανση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, janpap08 είπε

Για να καταλάβω λίγο, αυτό που έχω στο μυαλό μου ότι μπορώ να βάλω πχ ένα 24αρι και να μου καλύψει με μεγαλύτερη ευκολία όλο το σπίτι δεν υπάρχει έτσι? Μέχρι τώρα αυτό έκανα, είχα δηλαδή το κλιματιστικό στο σαλόνι και μου κάλυπτε όλο το σπίτι σε ψύξη και έκανε και βοηθητικά δουλίτσα στη θέρμανση. 

Δεν νομίζω ότι μπορεί να στο απαντήσει εύκολα κανείς μας αυτό. Η λογική θέλει χώρος και μηχάνημα. Υπάρχουν πολλοί παράγοντες για το εγχείρημα σου. Από τη μια ο κρύος αέρας ταξιδεύει πιο μακριά μιας και δεν εγκλωβίζεται όπως ο ζεστός στο ταβάνι/δοκάρια κτλ , από την άλλη ο ενιαίος σου χώρος είναι μικρός οπότε δεν ξέρουμε πως θα συμπεριφερθεί ένα μεγάλο μηχάνημα που θα μπει εκεί. Θα δουλέψει στρωτά ή θα ξεσκίζεται στα onoff γιατί θα διαβάζει αμέσως υπερψυξη και θα κλείνει αμέσως πριν σου στείλει ψύξη στο βάθος; Μήπως θα πρέπει να έχεις παγάκια στον ενιαίο για να είναι υποφερτα στα δωμάτια;

Δυστυχώς το σύστημα επιδότησης που δίνει πολύ χρήμα σε μεγάλα μηχανήματα, θα δημιουργήσει νομίζω τοποθέτηση υπερδιαστασιολογημενων μηχανημάτων στα σπίτια.

Για μένα θα πρέπει να μπει ένα 12αρι στο σαλόνι. 

Αν έχεις αντίθετη πρόθεση και θα πας σε μεγάλο, θα έβαζα το Mitsubishi heavy srk/src-63-W το οποίο πλησιάζει τα 100-110W μόλις σε ψύξη ή το Fujitsu asyg053klca που πέφτει πιο κάτω ακόμη ( και σε θέρμανση επίσης και μάλλον θα έχει τις περισσότερες πιθανότητες να δουλέψει στρωτά). 

Δική σου η απόφαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα στην ομάδα.

Η παραγγελία έγινε το 13άρι toshiba yukai από praktiker με δωρεάν τοποθέτηση, μένει τώρα να το φέρουν και να γίνει η αντικατάσταση στη θέση του παλιού daewoo.

Οι ερωτήσεις είναι τώρα τι πρέπει να προσέξω στην αποεγκατάσταση/εγκατάσταση. Διαβάζοντας όλο το 3 μέρος του forum για τα AC βλέπω ότι πρέπει να ζητήσω σίγουρα

1. την χρήση της αντλίας κενού για 10 λεπτά τουλάχιστον

2.  2 μέτρα ελάχιστο μήκος σωλήνων, εδώ επειδή η εξωτερική και εσωτερική μονάδα βρίσκονται στο ίδιο ύψος  (και σχετικά κοντά μεταξύ τους) το ένα μέτρο μάλλον θα γίνει κουλούρα (δεν ξέρω που θα γίνει η κουλούρα, αλλά αν έχετε μια γνώμη ευπρόσδεκτη)

3.  αν υπάρχει κάτι άλλο μου λέτε.

Παραθέτω και φωτος από την παλιά εγκατάσταση και περιμένω γνώμες. Όσο για την χωροταξική τους τοποθέτηση, νομίζω ότι είναι καλή (υψη, αποστάσεις από τοιχους κλπ). Δεν ξέρω αν η παλιά βάση της εξωτερικής μονάδας, μετά από 23 χρόνια, είναι οκ για να μπεί και η καινούρια πάνω της η πρέπει να αλλαχτεί. Επίσης η συγκερκιμένη μονάδα έκανε πολύ θόρυβο, τεράστιο κραδασμό θα έλεγα όταν δούλευε που εν μέρει μπορεί να οφειλόταν και στο μικρό μήκος των σωλήνων (~1μέτρο). Ο τοίχος που είναι η βάση έξω είναι μονός, λόγο του ρολού και μεταφέρει τον κραδασμό παντού (τρέμει όλο το σπίτι). Ελπίζω η καινουρια μονάδα να μην κάνει τόσο κραδασμό και αν βοηθήσουν και τίποτα αντικραδασμικά μου το λέτε να τα πάρω (δεν ξέρω αν τα έχει ο εγκαταστάτης, θα τον ρωτήσω μόλις επικοινωνήσουμε). επίσης η επιλογή για τοποθέτηση στο πατωμα του μπαλκονιού δεν θα μου άρεσε γιατί είναι πολύ μικρό και θα "κοστίσει" σε χώρο..

Ευχαριστώ όλους για τις μεχρι τώρα συμβουλές τους και περιμένω και την γνώμη σας γιαυτό

Θ.

IMG_1887.jpg

IMG_1888.jpg

IMG_1889.jpg

IMG_1890.jpg

Επεξ/σία από thanospl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, thanospl είπε

καλημέρα στην ομάδα.

Η παραγγελία έγινε το 13άρι toshiba yukai από praktiker με δωρεάν τοποθέτηση, μένει τώρα να το φέρουν και να γίνει η αντικατάσταση στη θέση του παλιού daewoo.

Οι ερωτήσεις είναι τώρα τι πρέπει να προσέξω στην αποεγκατάσταση/εγκατάσταση. Διαβάζοντας όλο το 3 μέρος του forum για τα AC βλέπω ότι πρέπει να ζητήσω σίγουρα

1. την χρήση της αντλίας κενού για 10 λεπτά τουλάχιστον

2.  2 μέτρα ελάχιστο μήκος σωλήνων, εδώ επειδή η εξωτερική και εσωτερική μονάδα βρίσκονται στο ίδιο ύψος  (και σχετικά κοντά μεταξύ τους) το ένα μέτρο μάλλον θα γίνει κουλούρα (δεν ξέρω που θα γίνει η κουλούρα, αλλά αν έχετε μια γνώμη ευπρόσδεκτη)

3.  αν υπάρχει κάτι άλλο μου λέτε.

Παραθέτω και φωτος από την παλιά εγκατάσταση και περιμένω γνώμες. Όσο για την χωροταξική τους τοποθέτηση, νομίζω ότι είναι καλή (υψη, αποστάσεις από τοιχους κλπ). Δεν ξέρω αν η παλιά βάση της εξωτερικής μονάδας, μετά από 23 χρόνια, είναι οκ για να μπεί και η καινούρια πάνω της η πρέπει να αλλαχτεί. Επίσης η συγκερκιμένη μονάδα έκανε πολύ θόρυβο, τεράστιο κραδασμό θα έλεγα όταν δούλευε που εν μέρει μπορεί να οφειλόταν και στο μικρό μήκος των σωλήνων (~1μέτρο). Ο τοίχος που είναι η βάση έξω είναι μονός, λόγο του ρολού και μεταφέρει τον κραδασμό παντού (τρέμει όλο το σπίτι). Ελπίζω η καινουρια μονάδα να μην κάνει τόσο κραδασμό και αν βοηθήσουν και τίποτα αντικραδασμικά μου το λέτε να τα πάρω (δεν ξέρω αν τα έχει ο εγκαταστάτης, θα τον ρωτήσω μόλις επικοινωνήσουμε). επίσης η επιλογή για τοποθέτηση στο πατωμα του μπαλκονιού δεν θα μου άρεσε γιατί είναι πολύ μικρό και θα "κοστίσει" σε χώρο..

Ευχαριστώ όλους για τις μεχρι τώρα συμβουλές τους και περιμένω και την γνώμη σας γιαυτό

Θ.

1. Ζητάς αντλία κενού. Αν δεν έχει μαζί του, τον διώχνεις. Το κενό πάει με τιμή κενού, όχι με χρόνο.

2. Θα του πεις υποχρεωτικά πάνω από 2μ σωλήνα. Αν αρχίσει τα μα μου, τον διώχνεις. Η κουλούρα θα γίνει πίσω από τη μονάδα.

3. Καινούργιες βάσεις εννοείται, οι παλιές είναι σάπιες. Να μην είναι μικρές, να έχει αρκετή απόσταση από τον τοίχο. Οι παλιές φαίνεται ότι έχουν τις σωστές διαστάσεις. Αν θέλεις να είσαι σίγουρος, αγόρασε από πριν δικιές σου.

4. Αντικραδασμικά δεν θα έχει μαζί του. Τα toshiba γενικά είναι αθόρυβα, αλλά παράγουν έναν υψίσυχνο ήχο ο οποίος σε εσένα έχει αυξημένες πιθανότητες να περάσει μέσα. Αν θέλεις να είσαι σίγουρος, αγόρασε δικά σου.

5. Δεν φαίνεται που πάει το καλώδιο, αλλά αν έχεις τη δυνατότητα βάλτο σε πρίζα για να βλέπεις καταναλώσεις με μια tapo p110.

ΥΓ Αν έχεις πάρει δωρεάν εγκατάσταση να αναμένεις ξεπέτα. Δεν θα σου πω τι θα κάνεις, αλλά όταν έρθει δώσ' του ένα 20αρικάκι για να σε προσέξει. Και να είσαι εκεί. Όχι φίλη, όχι μαμά, όχι γιαγιά, όχι φίλος. Εσύ. Να γίνει σωστά στην αρχή γιατί μετά την απομάκρυνση από το ταμείο γεια σας. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, liakjim είπε

Toshiba Yukai / Arata 13άρια (όποιο βρεις σε καλύτερη τιμή/προσφορά).

Εναλλακτικά αν βρεις το atxc35d σε τέτοια τιμή ώστε με τα +99€ που θέλει η daikin για 10 χρόνια εγγύηση, μπορείς να το βάλεις και αυτό στις επιλογές.

Ακολούθα τις οδηγίες και το παράδειγμα.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ζητάς αντλία κενού. Αν δεν έχει μαζί του, τον διώχνεις. Το κενό πάει με τιμή κενού, όχι με χρόνο

και ποια είναι η τιμή κενού?

59 λεπτά πριν, liakjim είπε

3. Καινούργιες βάσεις εννοείται, οι παλιές είναι σάπιες. Να μην είναι μικρές, να έχει αρκετή απόσταση από τον τοίχο. Οι παλιές φαίνεται ότι έχουν τις σωστές διαστάσεις. Αν θέλεις να είσαι σίγουρος, αγόρασε από πριν δικιές σου.

4. Αντικραδασμικά δεν θα έχει μαζί του. Τα toshiba γενικά είναι αθόρυβα, αλλά παράγουν έναν υψίσυχνο ήχο ο οποίος σε εσένα έχει αυξημένες πιθανότητες να περάσει μέσα. Αν θέλεις να είσαι σίγουρος, αγόρασε δικά σου.

Να πάρω δικές μου βάσεις και αντικραδασμικά, καμμία αντίρρηση, απλά δεν ξέρω ποια.

Τι απόσταση από τον τοίχο η εξωτερική? Προτάσεις?

59 λεπτά πριν, liakjim είπε

5. Δεν φαίνεται που πάει το καλώδιο, αλλά αν έχεις τη δυνατότητα βάλτο σε πρίζα για να βλέπεις καταναλώσεις με μια tapo p110.

Αυτό έχει ήδη παραγγελθεί, το καλώδιο πάει σε πρίζα

59 λεπτά πριν, liakjim είπε

ΥΓ Αν έχεις πάρει δωρεάν εγκατάσταση να αναμένεις ξεπέτα. Δεν θα σου πω τι θα κάνεις, αλλά όταν έρθει δώσ' του ένα 20αρικάκι για να σε προσέξει. Και να είσαι εκεί.

Αυτό σκεφτόμουν να το κάνω στο τέλος, αλλά μάλλον καλύτερα προκαταβολικά :)  ευχαριστώ

Και μια παράθεση του τι περιλαμβάνει και τι όχι μια εγκατάσταση από τα praktiker

IMG_1891.jpg

IMG_1892.jpg

Επεξ/σία από thanospl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, thanospl είπε

και ποια είναι η τιμή κενού?

Να πάρω δικές μου βάσεις και αντικραδασμικά, καμμία αντίρρηση, απλά δεν ξέρω ποια.

Τι απόσταση από τον τοίχο η εξωτερική? Προτάσεις?

Αυτό έχει ήδη παραγγελθεί, το καλώδιο πάει σε πρίζα

Αυτό σκεφτόμουν να το κάνω στο τέλος, αλλά μάλλον καλύτερα προκαταβολικά :)  ευχαριστώ

Και μια παράθεση του τι περιλαμβάνει και τι όχι μια εγκατάσταση από τα praktiker

IMG_1891.jpg

IMG_1892.jpg

Είναι αρκετοί που δεν εφαρμόζουν αυτά που αναγράφονται στην δωρεάν εγκατάσταση ανεξαρτήτως αλυσίδας,οποτε εαν δεν έχεις κάποια ιδέα όπως ο περισσότερος κόσμος την πατας χωρίς να το καταλάβεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, tollisth είπε

Είναι αρκετοί που δεν εφαρμόζουν αυτά που αναγράφονται στην δωρεάν εγκατάσταση ανεξαρτήτως αλυσίδας,οποτε εαν δεν έχεις κάποια ιδέα όπως ο περισσότερος κόσμος την πατας χωρίς να το καταλάβεις 

φυσικά, απλά παρουσιάζω αυτό που μου έδωσαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thanospl είπε

και ποια είναι η τιμή κενού?

Να πάρω δικές μου βάσεις και αντικραδασμικά, καμμία αντίρρηση, απλά δεν ξέρω ποια.

Τι απόσταση από τον τοίχο η εξωτερική? Προτάσεις?

Αυτό έχει ήδη παραγγελθεί, το καλώδιο πάει σε πρίζα

Αυτό σκεφτόμουν να το κάνω στο τέλος, αλλά μάλλον καλύτερα προκαταβολικά :)  ευχαριστώ

Και μια παράθεση του τι περιλαμβάνει και τι όχι μια εγκατάσταση από τα praktiker

Κενό -> -1 bar, -76cmHg κτλ ανάλογα το οργανάκι.

Δες εδώ για αποστάσεις https://toshiba-aircon.gr/wp-content/uploads/2022/05/IM_1133550102_00_EL_24.pdf

Πες απλά στον μάστορα να σου βάλει μεγάλες βάσεις, μην κολλήσει στον τοίχο.

Για αντικραδασμικά δες λίγο πιο πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...