Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

44 minutes ago, Vene3 said:

Κάνω μια υπόθεση εργασίας... Αγοράζω σήμερα κλημτιστικο, και για Χ, ψ λόγους τελικά το βάζω μετά από 3 χρόνια με τεχνικό με απόδειξη κτλπ κτλπ. Η εγγύηση από πότε ξεκινάει; Από την αγορά του κλιματιστικού ή την εγκατάσταση; 

Από την αγορά... δεν υπάρχει νομοθεσία που να προβλέπει καθυστερημένη χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα. Πρόσφατα έφερα απ' την Αθήνα στην Κρήτη ένα κλιματιστικό παλιό αλλά πολύ καλό και με πολύ λίγη χρήση, mitsubishi G Inverter 24άρι, το οποίο έφτασε σπασμένο. Ο τεχνικό το είδε και μας είπε ότι μπορεί να το εγκαταστήσει αλλά δεν αναλαμβάνει την ευθύνη για το αν δουλεύει. Μας πήρε 150 ευρώ για την εγκατάσταση και 150 για το φρέον που έβαλε (είχε χρόνια να χρησιμοποιηθεί). Το ανάψαμε επί τόπου και δούλευε. Πράγματι το σπίτι δρόσισε απευθείας και για κανένα μισάωρο δούλευε κανονικά (εντωμεταξύ ο τεχνικός είχε φύγει). Ξαφνικά άρχισε να στάζει υγρό απ' την εσωτερική μονάδα το οποίο σιγά σιγά αυξανόταν. Φυσικά το κλείσαμε και συνέχισε να τρέχει για κάποια ώρα. Δεν γνωρίζω αν ήταν νερό ή φρέον, υποθέτω φρέον, υποθέτω επίσης ότι το φρέον είναι τοξικό... Αρχικά θέλω να ρωτήσω για τις τιμές. Τα 150 ευρώ για φρέον δεν είναι υπερβολικά; Δυστυχώς δεν σκέφτηκα να ζητήσω απόδειξη μέσα στην ταραχή του ότι βρέθηκε σπασμένο. Αν υπάρχει κάποιος με τεχνικές γνώσεις ώστε να με συμβουλέψει τι μπορώ να κάνω και πώς μπορώ να προστατευτώ από τυχόν περεταίρω(;) εξαπάτηση θα ήμουν υπόχρεη. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chemkyr είπε

ναι, η αληθεια ειναι πως δεν προωθουνται καθολου τα hitachi απο την εν λογω αντιπροσωπεια. Εχω 18αρι hitachi και ειμαι ικανοποιημενος. Σκεφτομουν να το αλλαξω παλι με hitachi αλλα διαπιστωνω ελλειψη υποστηριξης γενικα και μαλλον δεν θα το κανω. Οσο για το 24αρι που αναφερεις, οντως δεν υπαρχει. Παντως το 18αρι που εχω κι εγω πρεπει να ειναι πολυ δυνατο και να πλησιαζει σε αποδοση το 24αρι.

https://new.abb.com/docs/librariesprovider84/gr-files/ach-20044_ctlg-airhome400.pdf

Έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά / εφαρμογή / κοντρόλ / στέγνωμα / ειδικά φίλτρα και όχι τις παπάτζες που βάζουν οι κινεζοι. Περίεργο που δεν πουλάει.

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Τι εννοείς


Ότι αν είχε ρωτήσει πριν την αγορά εδώ στο φόρουμ δεν θα έπαιρνε LG.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Klausx είπε

Ότι αν είχε ρωτήσει πριν την αγορά εδώ στο φόρουμ δεν θα έπαιρνε LG

Και φαντάζομαι θα του προτείνατε οι ειδήμονες εδώ τίποτα σαπιοmidea να κάνει την τύχη του ……

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το υγρό που στάζει είναι πιθανότατα νερο από τα συμπυκνώματα. Η το σωληνάκι που έχει απο το εσωτερικό λεκανάκι προς τα έξω δεν έχει μπει καλά ή κάπου έχει σκουπιδάκι που εμποδίζει τη ροή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dimostr είπε

Και φαντάζομαι θα του προτείνατε οι ειδήμονες εδώ τίποτα σαπιοmidea να κάνει την τύχη του ……

Κάθε φορά που βγαίνεις έξω κάνε μία περιστροφή το κεφάλι σου, Midea θα βλέπεις παντού.. lg βλέπεις ή έχουν σκουριάσει/κρεμάσει;

Για ζήτα ένα ανταλλακτικό από το kuro σου να δούμε κάτι... αν σου απαντήσουν στα τηλεφώνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, DORAMARG είπε

Καλημέρα. Πρόσφατα έφερα απ' την Αθήνα στην Κρήτη ένα κλιματιστικό παλιό αλλά πολύ καλό και με πολύ λίγη χρήση, mitsubishi G Inverter 24άρι, το οποίο έφτασε σπασμένο. Ο τεχνικό το είδε και μας είπε ότι μπορεί να το εγκαταστήσει αλλά δεν αναλαμβάνει την ευθύνη για το αν δουλεύει. Μας πήρε 150 ευρώ για την εγκατάσταση και 150 για το φρέον που έβαλε (είχε χρόνια να χρησιμοποιηθεί). Το ανάψαμε επί τόπου και δούλευε. Πράγματι το σπίτι δρόσισε απευθείας και για κανένα μισάωρο δούλευε κανονικά (εντωμεταξύ ο τεχνικός είχε φύγει). Ξαφνικά άρχισε να στάζει υγρό απ' την εσωτερική μονάδα το οποίο σιγά σιγά αυξανόταν. Φυσικά το κλείσαμε και συνέχισε να τρέχει για κάποια ώρα. Δεν γνωρίζω αν ήταν νερό ή φρέον, υποθέτω φρέον, υποθέτω επίσης ότι το φρέον είναι τοξικό... Αρχικά θέλω να ρωτήσω για τις τιμές. Τα 150 ευρώ για φρέον δεν είναι υπερβολικά; Δυστυχώς δεν σκέφτηκα να ζητήσω απόδειξη μέσα στην ταραχή του ότι βρέθηκε σπασμένο. Αν υπάρχει κάποιος με τεχνικές γνώσεις ώστε να με συμβουλέψει τι μπορώ να κάνω και πώς μπορώ να προστατευτώ από τυχόν περεταίρω(;) εξαπάτηση θα ήμουν υπόχρεη. Ευχαριστώ.

Δεν έχει νόημα να ψάχνεις τώρα αν πλήρωσες πολλά ή λίγα. Το θέμα είναι αφού το είδες σπασμένο γιατί προχώρησες; Το μηχάνημα ήθελε πρώτα έλεγχο και μετά εγκατάσταση. Φώναξε την Mitsubishi να σου αλλάξουν λεκανάκι συμπυκνωμάτων και θα δεις ότι τελικά σε χρέωσε και λίγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, DORAMARG είπε

Καλημέρα. Πρόσφατα έφερα απ' την Αθήνα στην Κρήτη ένα κλιματιστικό παλιό αλλά πολύ καλό και με πολύ λίγη χρήση, mitsubishi G Inverter 24άρι, το οποίο έφτασε σπασμένο. Ο τεχνικό το είδε και μας είπε ότι μπορεί να το εγκαταστήσει αλλά δεν αναλαμβάνει την ευθύνη για το αν δουλεύει. Μας πήρε 150 ευρώ για την εγκατάσταση και 150 για το φρέον που έβαλε (είχε χρόνια να χρησιμοποιηθεί). Το ανάψαμε επί τόπου και δούλευε. Πράγματι το σπίτι δρόσισε απευθείας και για κανένα μισάωρο δούλευε κανονικά (εντωμεταξύ ο τεχνικός είχε φύγει). Ξαφνικά άρχισε να στάζει υγρό απ' την εσωτερική μονάδα το οποίο σιγά σιγά αυξανόταν. Φυσικά το κλείσαμε και συνέχισε να τρέχει για κάποια ώρα. Δεν γνωρίζω αν ήταν νερό ή φρέον, υποθέτω φρέον, υποθέτω επίσης ότι το φρέον είναι τοξικό... Αρχικά θέλω να ρωτήσω για τις τιμές. Τα 150 ευρώ για φρέον δεν είναι υπερβολικά; Δυστυχώς δεν σκέφτηκα να ζητήσω απόδειξη μέσα στην ταραχή του ότι βρέθηκε σπασμένο. Αν υπάρχει κάποιος με τεχνικές γνώσεις ώστε να με συμβουλέψει τι μπορώ να κάνω και πώς μπορώ να προστατευτώ από τυχόν περεταίρω(;) εξαπάτηση θα ήμουν υπόχρεη. Ευχαριστώ.

Στην Αθηνα για τοποθετηση παιρνουν καπου στα 100-120ε με κοντινη αποσταση εσω/εξω.

Για φρεον σιγουρα πηρε πολλα!!!

Σταζει νερο γιατι μπορει να εχει βουλωμενη αποχετευση ή σπασμενη λεκανη.  Απο την εσωτερικη, εξω ο σωληνας σταζει????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Klausx είπε

Midea θα βλέπεις παντού.. lg βλέπεις ή

Όπως πχ παντού βλέπω και hundai αυτοκίνητα όχι όμως πολλές Bentley αυτό σημαίνει ότι τα hundai είναι καλύτερα ? 

Μιλάμε ότι κάνετε άλματα λογικής ,τώρα γιατί ας αναρωτηθούν όσοι διαβάζουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Όπως πχ παντού βλέπω και hundai αυτοκίνητα όχι όμως πολλές Bentley αυτό σημαίνει ότι τα hundai είναι καλύτερα ? 

Μιλάμε ότι κάνετε άλματα λογικής ,τώρα γιατί ας αναρωτηθούν όσοι διαβάζουν 

Απαντάς όπου σε συμφέρει, πάρε τηλ και ζήτα ανταλλακτικό αν τους/το βρεις θα στο πληρώσω εγώ  να το έχεις, θα το χρειαστείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Klausx είπε

Απαντάς όπου σε συμφέρει, πάρε τηλ και ζήτα ανταλλακτικό αν τους/το βρεις θα στο πληρώσω εγώ  να το έχεις, θα το χρειαστείς.

Εαν μου χρειαστεί για το TOYOTOMI ανταλλακτικό και δε το βρίσκω να είσαι σίγουρος ότι θα το ανεβάσω πρώτος , όπως είχα ανεβάσει άλλωστε την 10μηνη ταλαιπωρία με την αλλαγή πλακέτας του daikin , επισης ως κάτοχος καιμToshiba τρέμει το φυλλοκάρδι μου καθε φορά που ακούω για βλάβη σε Toshiba και η αντιπροσωπεία κανεις κάποιες εβδομάδες να ανταποκριθεί πάντα με τα λεγόμενα των κατόχων 

Οποτε το ότι απαντάω μεροληπτικά δεν ισχύει και ξέρεις γιατί ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ , γιατ8 ειμαι τελικός χρήστης και ΟΧΙ ΕΜΠΟΡΟΣ ΟΧΙ ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΟΥΤΕ ΒΓΑΖΩ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ για να με απασχολεί να κρύψω κάτι 

Πιστεύω με την καλή μου πίστη ότι ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΕΔΩ το κάνουμε με αυτό το γνώμονα 

 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εαν μου χρειαστεί για το TOYOTOMI ανταλλακτικό και δε το βρίσκω να είσαι σίγουρος ότι θα το ανεβάσω πρώτος , όπως είχα ανεβάσει άλλωστε την 10μηνη ταλαιπωρία με την αλλαγή πλακέτας του daikin , επισης ως κάτοχος καιμToshiba τρέμει το φυλλοκάρδι μου καθε φορά που ακούω για βλάβη σε Toshiba και η αντιπροσωπεία κανεις κάποιες εβδομάδες να ανταποκριθεί πάντα με τα λεγόμενα των κατόχων 

Οποτε το ότι απαντάω μεροληπτικά δεν ισχύει και ξέρεις γιατί ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ , γιατ8 ειμαι τελικός χρήστης και ΟΧΙ ΕΜΠΟΡΟΣ ΟΧΙ ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΟΥΤΕ ΒΓΑΖΩ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ για να με απασχολεί να κρύψω κάτι 

Πιστεύω με την καλή μου πίστη ότι ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΕΔΩ το κάνουμε με αυτό το γνώμονα 

 

Και εγώ σαν πρώην πονεμένος κάτοχος toyotomi και lg μιλάω, εκτός πρίζας και έβγαζαν προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Klausx είπε

Και εγώ σαν πρώην πονεμένος κάτοχος toyotomi και lg μιλάω, εκτός πρίζας και έβγαζαν προβλήματα.

Πρέπει να γίνει μια λίστα με τα προβλήματα που βγάζουν τα κλιματιστικά αλλα πρέπει να γίνεται διαχωρισμός και αξιολόγηση βαρύτητας ζημιών γιατί άλλο πράγμα είναι να χαλάσει μια περσιδα  η να μην συνδέεται στο WiFi που και μπορεί να φταίει ο χρήστης και άλλο είναι να καίει πλακέτες , να καίει μοτέρια και σοβαρές ζημιές που βγάζουν το κλιματιστικό εκτός λειτουργίας 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενδιαφέρομαι για κλιματιστικό 24.000 btu, κυρίως με ενδιαφέρει η ψύξη (η θέρμανση ελάχιστα έως καθόλου). Πρόκειται για νέα εγκατάσταση στο Λαγονήσι Αττικής.

900€ - 1200€ αν υπάρχουν τίμιες επιλογές.

Αγορά και από σελίδες σύγκρισης προϊόντων και από μεγάλες αλυσίδες (ειδικά αν η δωρεάν εγκατάσταση ισχύει και για το Λαγονήσι).

Τι καλό προτείνετε;

Επεξ/σία από pintourikio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...