Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 minutes ago, dopermann said:

Καλησπερα σε ολους ανοιξα τα κλιματιστικα που εχω 2 τοσιμπα και ενα τογιοτομι και ειδα οτι στα τοσιμπα μονο στο δεξι φιλτρο εχει αλλο ενα φιλτρο πανω παραλληλογραμο μονο στο δεξι ομως οχι στο αριστερο το δε τογιοτομι εχει υποδοχη για να παρει τετοια φιλτρακια ενεργου ανθρακα δεν  ξερω πως τα λενε αλλα δεν ειχε ξερετε που μπορουμε να αγορασουμε τετοια?Κιαν πρεπει να εχουν ολα τα φιλτρα δεξια αριστερα????

Product Image For Zoom

Aυτά τα πράσινα σαν ακορντεόν τα βαφτίζουν φίλτρα HEPA (υγείας), αλλά καμία σχέση με τα χοντρά φίλτρα που βλέπουμε πχ σε αεραγωγούς που πραγματικά κάνουν δουλειά εναντίον σε αλλεργιογόνα. Το μαύρο αν έχεις είναι ενεργού άνθρακα. Κι εμένα το sendo είχε 1 + 1. Δε τα χρησιμοποιώ καθόλου, δε παρατηρώ καμία διαφορά. Ίσα-ίσα νομίζω ότι χωρίς αυτά τα φίλτρα το κλιματιστικό έχει καλύτερη ροή αέρα.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 hours ago, Klausx said:

Καλό ακούγεται το βιβλίο σέρβις.

Γενικά τα μεγαλύτερα ψυκτικά κυκλώματα δηλώνονται σε πλατφόρμα του κράτους βάση νομοθεσίας, εκεί ο ψυκτικός δίνει έντυπα ελέγχου / παρατηρήσεων απλά το κάνουν πολύ ελάχιστοι και συνήθως δεν ασχολούνται με σπλιτ.

100 ευρώ βγάλε τα υλικά, αυτοκίνητο 30-40 λεπτά να έρθει στο σπίτι σου να παρκάρει (το προσωπικό πληρώνεται) σύνολο 3 με 4 ώρες, δεν βγαίνει λογιστικά με τίποτα, αν δεν υπήρχε το μαύρο και οι αεριτζήδες οι τιμές θα ήταν τουλάχιστον x2.

Ελεύθερη αγορά έχουμε και μία υπηρεσία ο καθένας την κοστολογεί όσο θέλει αλλά οι φωτογραφίες που ανεβαίνουν εδώ από εγκαταστάσεις μιλάνε από μόνες τους. Έχουμε προσπαθήσει εδώ στο φόρουμ πάρα πολύ για καλύτερες και σωστότερες εγκαταστάσεις με διάφορες συμβουλές αλλά είμαστε απλά μία μικρή μεριδά ανθρώπων μπροστά στα τόσα μηχανήματα που μπαίνουν.

Συμφωνω αλλα δεν καθονται κιολας χωρις δουλεια. Τα 100 που λες οτι ειναι "λιγα" λογω προσωπικου, μετακινησεων κτλ (α) ειναι θεμα διαπραγματευσης αρχικα με την εκαστοτε αλυσιδα και (β) οταν κανουν περιπου ενα 2ωρο στα 9αρια 2ατομα για τοποθετηση, και δουλευουν απο τις 8-9 το πρωι μεχρι αρκετα αργα το απογευμα, τρενο απο μεσα Μαρτη μεχρι τελη Οκτωβρη και δεν βρισκεις διαθεσιμοτητες, για πολλαπλασιασε τα 100αρικα επι 5-6 τη μερα επι 5 μερες τη βδομαδα (καποιοι κανουν και Σαββατο τοποθετησεις καποιοι οχι). Ειναι μινιμουμ 2.500 χιλιαρικα τη βδομαδα, μινιμουμ 10.000 το μηνα. Αν ειναι μπλακ λοιπον ειναι πολλα λεφτα ακομα και 2 βοηθους να εχεις, οι περισσοτεροι συνοικιακοι εχουν 1 βαρια 2. Που τους δινουν το βασικο ή λιγο παραπανω και μετα μαυρα τσοντα εξτρα. Αρα για να τους δηλωσεις/εχεις με το βασικο, εμφανιζεις κατι ψηλα νομιμα με αποδειξεις συν τα εξοδα για υλικα, μαγαζι, ενοικια, ρευματα κτλ. και τα υπολοιπα ισως και ανω των 4-5Κ το μηνα μενουν στη μαυριλα. Αν εκει προσθεσουμε τα υλικα που καβατζαρουν ως χρεωμενα και πληρωμενα αλλα μη τοποθετημενα (λχ εχει συμφωνησει με εμπορο Χ μετρα λχ 3 και βαζει 1-1,5-2 και οτι γλιτωσει τα πουλαει/χρεωνει σε οσους δεν εχουν δωρεαν τοποθετηση αρα εξτρα λεφτακια απο εκει που μαζευονται αρκετα λεφτακια εξτρα στα περιπου 500-600 κλιματιστικα που μπορει να βαζει στη σεζον. Γιατι δεν ειναι ολα με δωρεαν εγκατασταση.

Συμφωνω ακριβως επειδη εδω ειμαστε μια μικρη μεριδα δεν μπορουμε να επηρεασουμε την πραγματικη οικονομια η οποια κινειται και συντηρειται απο εκατομμυρια πολιτες και πελατες με πληρη αγνοια του κυκλωματος αυτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Aυτά τα πράσινα σαν ακορντεόν τα βαφτίζουν φίλτρα HEPA (υγείας), αλλά καμία σχέση με τα χοντρά φίλτρα που βλέπουμε πχ σε αεραγωγούς. Το μαύρο αν έχεις είναι ενεργού άνθρακα. Κι εμένα το sendo είχε 1 + 1. Δε τα χρησιμοποιώ καθόλου, δε παρατηρώ καμία διαφορά. Ίσα-ίσα νομίζω ότι χωρίς αυτά τα φίλτρα το κλιματιστικό έχει καλύτερη ροή αέρα.

Να μην αγορασω δηλαδη προτεινεις εσυ να βαλω σε ολα για καλυτερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Sebu said:

Εμενα αν και ο επισημος, η αντιπροσωπεια μου τον ειχε δωσει, αρνειται αποδειξη χειρογραφη (δεν εχει ταμειακη με μπαρ κοουντ), κοβει μονο αποδειξη δαπανης για αποδειξη οτι εκανε τη συντηρηση, κανει καλη δουλεια μεν, και χρεωνει 25-30 για το 9αρι αναλογα τα κεφια καθε χρονο.

Mπούρδες λέει. Δεν υπάρχει επαγγελματίας που να μην έχει ταμεική μηχανή με barcode ή online πρόγραμμα αποδείξεων με barcode.. και μάλιστα διασυνδεδεμένο με POS.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως τα φορολογικά κλπ θέματα είναι offtopic και απλά επιβαρύνουμε άσκοπα το ήδη χαοτικό forum περί τεχνικών θεμάτων των κλιματιστικών.. ? 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, dopermann said:

Να μην αγορασω δηλαδη προτεινεις εσυ να βαλω σε ολα για καλυτερα?

Έχω σκέτα τα φίλτρα σκόνης... τα πλένω μια φορά το μήνα ή το δίμηνο, αναλόγως πόσο βρώμικα είναι.

Και μια φορά το χρόνο συντήρηση, να πλυθεί καλά ο ανεμιστήρας. Τίποτε άλλο.

Στο σπίτι (Sendo) δε χρησιμοποιώ καθόλου health mode, με ποιάνει κάτι σαν πονόλαιμος.

Στο μαγαζί (gree) χρησιμοποιώ τον ιονιστή, με ποιάνει πονόλαιμος όταν τον απενεργοποιώ.

Κάθε κλιματιστικό έχει τη δική του τεχνολογία (ψευτο) ιονισμού... αν εσύ νιώθεις καλά με ή χωρίς ιονιστή... με ή χωρίς αυτά τα εξτρα φίλτρα, τότε κάνει αυτό που νιώθεις καλύτερα.

5 minutes ago, sap00 said:

Μήπως τα φορολογικά κλπ θέματα είναι offtopic και απλά επιβαρύνουμε άσκοπα το ήδη χαοτικό forum περί τεχνικών θεμάτων των κλιματιστικών.. ? 

Έχεις δίκιο, το σταματάμε. Απλά το ανέφερα γιατί αν πχ αλλάξει ο εξουσιοδοτημένος τεχνικός του συμφορουμήτη... τα μπακαλόχαρτα χωρίς barcode που έχει από τον τωρινό δεν αποδεικνύουν ότι έγινε service.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Έχω σκέτα τα φίλτρα σκόνης... τα πλένω μια φορά το μήνα ή το δίμηνο, αναλόγως πόσο βρώμικα είναι.

Και μια φορά το χρόνο συντήρηση, να πλυθεί καλά ο ανεμιστήρας. Τίποτε άλλο.

Στο σπίτι (Sendo) δε χρησιμοποιώ καθόλου health mode, με ποιάνει κάτι σαν πονόλαιμος.

Στο μαγαζί (gree) χρησιμοποιώ τον ιονιστή, με ποιάνει πονόλαιμος όταν τον απενεργοποιώ.

Κάθε κλιματιστικό έχει τη δική του τεχνολογία (ψευτο) ιονισμού... αν εσύ νιώθεις καλά με ή χωρίς ιονιστή... με ή χωρίς αυτά τα εξτρα φίλτρα, τότε κάνει αυτό που νιώθεις καλύτερα.

Αυτα εδω που κοιταξα με μια γρηγορη ματια εχουν πολυ καλες αξιολογησεις....

https://www.skroutz.gr/s/23519086/0745110018872-Antallaktika-Filtra-Klimatistikou.html#reviews

Το θεμα ειναι πρεπει να μπουν και στα 2 φιλτρα η και στο ενα απο τα δυο κανουν δουλεια ειδωμεν θα το σκεφτω και θα δω αν θα τα δοκιμασω....Σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/6/2024 στις 9:13 ΜΜ, Spirosta2 είπε

Μια ερώτηση στους γνώστες.

Όταν έχουμε ένα range ψύξης πχ για το all easy pro 18 έχουμε Ψυκτική Απόδοση Btu/h: 18000(6800-20900). Το 6800 σημαίνει ότι στις χειρότερες συνθήκες λειτουργίας μπορεί να βγάλει (αποδώσει) τουλάχιστον 6800 ή ότι invertarontas μπορεί να ρίξει (κατεβάσει)  την ισχύ του τόσο χαμηλά?

Γιατι στην πρώτη περίπτωση ψάχνουμε το υψηλότερο και στην δεύτερη το χαμηλότερο. (Ψάχνω μάρκα που να μπορεί να κατέβει χαμηλά)

ξέρει κανεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Spirosta2 είπε

ξέρει κανεις? 

Στις καλές συνθήκες δουλεύει στα χαμηλά - στις δύσκολες και απαιτητικές μπορεί να φτάσει μέχρι τα υψηλά. Αν έχεις λίγες απώλειες, σωστά ψάχνεις για λίγα χαμηλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, ekrepali said:

Mπούρδες λέει. Δεν υπάρχει επαγγελματίας που να μην έχει ταμεική μηχανή με barcode ή online πρόγραμμα αποδείξεων με barcode.. και μάλιστα διασυνδεδεμένο με POS.

Μαζι σου, συμφωνω. Για αυτο μιλησα για λαμογια. Γιατι δεν θελει να κοψει ουτε καν αυτη την τυπικη των 10 ευρω για το γαμωτο. Θελει ολο το ποσο καρα μπλακ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, μια ερώτηση για όποιον ξέρει. 

Μετακόμισα σε νέο σπίτι που υπάρχουν ήδη "τελικά/ακροδέκτες/σωληνώσεις" για airocidition. Είχαν φτιαχτεί μαζί με το σπίτι. Το σπίτι χτίστηκε το 2013. Όλοι στην πολυκατοικία έχουν aircodition όπως είχαν και οι παλαιοί ενοικιαστές. 

Παράγγειλα από μεγάλο κατάστημα 2 της lg 9000btu και 12000btu με δωρεάν εγκατάσταση. 

Ήρθαν σήμερα για να τα βάλουν και μου λέει ο ψυκτικός πως δεν μπορεί να τα βάλει καθώς τα νέα aircodition παίρνουν από την εξωτερική μονάδα ενώ ή ήδη υπάρχουσα σύνδεση είναι για τα aircodition που παίρνουν από την εσωτερική μονάδα. Ότι μόνο τα mitsubishi είναι έτσι κτλπ. 

Οι λύσεις που μου έδωσε είναι 2

1) Στα βάζω και δεν έχεις γείωση 

2) Τρυπαω τοίχο και μετά θα φαίνονται τα καλώδια κτλπ 

Δεν δέχτηκα τίποτα από τα 2 και ερωτώ 

1) Μου έλεγε αλήθεια ή με κορόιδευε καθώς δεν ξέρω καθόλου από αυτά και απλά βαριόταν ίσως την παραπάνω δουλειά; 

2) Μπορώ να βρω aircodition με ρεύμα εσωτερικά και όχι στη έξω μονάδα; 

3) Προχωράω έτσι; Ακυρώνω την καταγγελία και ψάχνω κάτι άλλο; 

Τα φώτα σας παρακαλώ. Σορρυ για το σεντόνι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Ircas είπε

Καλησπέρα σας, μια ερώτηση για όποιον ξέρει. 

Μετακόμισα σε νέο σπίτι που υπάρχουν ήδη "τελικά/ακροδέκτες/σωληνώσεις" για airocidition. Είχαν φτιαχτεί μαζί με το σπίτι. Το σπίτι χτίστηκε το 2013. Όλοι στην πολυκατοικία έχουν aircodition όπως είχαν και οι παλαιοί ενοικιαστές. 

Παράγγειλα από μεγάλο κατάστημα 2 της lg 9000btu και 12000btu με δωρεάν εγκατάσταση. 

Ήρθαν σήμερα για να τα βάλουν και μου λέει ο ψυκτικός πως δεν μπορεί να τα βάλει καθώς τα νέα aircodition παίρνουν από την εξωτερική μονάδα ενώ ή ήδη υπάρχουσα σύνδεση είναι για τα aircodition που παίρνουν από την εσωτερική μονάδα. Ότι μόνο τα mitsubishi είναι έτσι κτλπ. 

Οι λύσεις που μου έδωσε είναι 2

1) Στα βάζω και δεν έχεις γείωση 

2) Τρυπαω τοίχο και μετά θα φαίνονται τα καλώδια κτλπ 

Δεν δέχτηκα τίποτα από τα 2 και ερωτώ 

1) Μου έλεγε αλήθεια ή με κορόιδευε καθώς δεν ξέρω καθόλου από αυτά και απλά βαριόταν ίσως την παραπάνω δουλειά; 

2) Μπορώ να βρω aircodition με ρεύμα εσωτερικά και όχι στη έξω μονάδα; 

3) Προχωράω έτσι; Ακυρώνω την καταγγελία και ψάχνω κάτι άλλο; 

Τα φώτα σας παρακαλώ. Σορρυ για το σεντόνι. 

Απλά θα σου ζητούσε παραπάνω χρήματα, αλήθεια έλεγε. Σε περίπτωση προ-εγκαταστασης πρέπει το μηχάνημα να είναι συμβατό με τις υπάρχουσες καλωδιώσεις / σωληνώσεις.

Μπορείς να ανεβάσεις φώτο από τα καλώδια εσωτερικά;

Μάλλον πήρες LG πριν μπεις στο φόρουμ.
3) Προχωράω έτσι; Ακυρώνω την καταγγελία και ψάχνω κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, chemkyr είπε

H FGEurope έχει Hitachi, Eskimo, Confee, Inclima, Nakassi. Αναφέρει και τα Midea.

Η FGEurope δεν αντιπροσωπευει τα κλιματιστικα hitachi, αλλα καποιοες συσκευες της εταιρίας (πχ ψυγεια). Η αντιπροσωπια hitachi ειναι μαλλον η abb.

 

Μάλλον έχεις δίκιο. Η ABB είναι κολοσσός στα ηλεκτρολογικά αλλά δεν βλέπω να τα σπρώχνει αρκετά τα Hitachi στις μεγάλες αλυσίδες.

 

Εν τω μεταξύ δεν βλέπω 24άρι Hitachi σε skroutz, bestprice, shopflix πέρα από 3 καταστήματα που "διαφημίζονται" από την TCL ως μη έγκυρα για παροχή εγγύησης καλής λειτουργίας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Barbattilas said:

Μάλλον έχεις δίκιο. Η ABB είναι κολοσσός στα ηλεκτρολογικά αλλά δεν βλέπω να τα σπρώχνει αρκετά τα Hitachi στις μεγάλες αλυσίδες.

 

Εν τω μεταξύ δεν βλέπω 24άρι Hitachi σε skroutz, bestprice, shopflix πέρα από 3 καταστήματα που "διαφημίζονται" από την TCL ως μη έγκυρα για παροχή εγγύησης καλής λειτουργίας....

ναι, η αληθεια ειναι πως δεν προωθουνται καθολου τα hitachi απο την εν λογω αντιπροσωπεια. Εχω 18αρι hitachi και ειμαι ικανοποιημενος. Σκεφτομουν να το αλλαξω παλι με hitachi αλλα διαπιστωνω ελλειψη υποστηριξης γενικα και μαλλον δεν θα το κανω. Οσο για το 24αρι που αναφερεις, οντως δεν υπαρχει. Παντως το 18αρι που εχω κι εγω πρεπει να ειναι πολυ δυνατο και να πλησιαζει σε αποδοση το 24αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω μια υπόθεση εργασίας... Αγοράζω σήμερα κλημτιστικο, και για Χ, ψ λόγους τελικά το βάζω μετά από 3 χρόνια με τεχνικό με απόδειξη κτλπ κτλπ. Η εγγύηση από πότε ξεκινάει; Από την αγορά του κλιματιστικού ή την εγκατάσταση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...