Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, dimostr είπε

https://elith.gr/calc/index.php
κανε μια προσπάθεια για τον ενιαίο χώρο κυρίως και μετά το αποτέλεσμα που θα βρεις σε watt καντο μετατροπή σε btu 

χαχα σε πρόλαβα, αυτό χρησιμοποίησα 

το εχω παραθέσει πιο πάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, sev7n είπε

χαχα σε πρόλαβα, αυτό χρησιμοποίησα 

το εχω παραθέσει πιο πάνω

Εαν δεν έχεις κάνει κάποιο καραμπινάτο λάθος στο ερωτηματολόγιο πχ ύψος ορόφου 2,8 , ανοίγματα που 7ελει μόνο για το,χώρο του κλιματιστικού , η θερμοκρασία πχ 20-21 τότε θες https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#8736

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Sebu είπε

Να εισαι καλα και το ειχα απορια ποσο βαρανε για τον καθαρισμο της προεγκαταστασης.

Προσεξε τωρα λαμογια και εξαπατηση. Υπαρχει προεγκατασταση σωληνωσεων αρα θα γλιτωσει ολο το χαλκοσωληνα που ειναι και αυτο που βαρανε στο κεφαλι στο κοστος εγκαταστασης αλλα θα παρει και 50 ευρω εξτρα.

Και τοτε το 100αρι που κατα βαση διαφημιζουν τα καταστηματα (λχ Πλαισιο) οτι δινουν ως δωρεαν εγκατασταση ο μαγκας θα το παντελονιασει μονο για την τοποθετηση και την πληρωση. Δωρο του μενουν 3μετρα χαλκο σωληνας να τα βαλει σε καποιο αλλο ατυχο και να τα χρεωσει ενω τα εχει ηδη πληρωθει.

Εμενα ως πελατη δεν με απασχολει τη συμφωνια εχει με το χ Πλαισιο ή Κωτσοβολο, αν δεν τον συμφερει ας κατσει σπιτι του. Αν το 100ευρω ειναι ψευτικο να βγει να το πει. Οταν εμενα ο πωλητης μου λεει κυριε δωρο εγκατασταση 100 ευρω, εγω περιμενω ως πελατης τοποθετηση και υλικα αξιας 100 ευρω. Δεν μπορει να γλιτωνεις απο τα υλικα που ειναι το μεγαλο κοστος και να θες και εξτρα. Κοψε τοτε απο τα υλικα που θα σου μεινουν και συμψηφισε τα.


Είναι πάρα πολύ λίγα τα 50 ευρώ, στην ουσία δεν κάνουν καθαρισμό, οι μισές προεγκαταστάσεις δεν είναι λειτουργικές ή έχουν τσακισμένες σωληνώσεις ή δεν είναι σε κενό μαζί με άζωτο..... Επίσης το 50αρι το χρεώνουν για την εργασία αφού αλλιώς είναι να περνάς σωλήνα από μία τρύπα και αλλιώς να κάνεις ένωση πίσω από το μηχάνημα και να ταιριάξουν όλα χωρίς μερεμέτια κτλ.

Εσένα σαν πελάτης πρέπει να σε ενδιαφέρει να μην πληρώνεις μία ζωή για αυτό το μηχάνημα....Δεν θες να δεις ποσότητα αγοράς R32 σε γνωστή αντιπροσωπεία ανά έτος που πάει για την "εγγύηση" και στο τέλος ο πελάτης πληρώνει τα τριπλά++
  από την "δώρο" εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Gatilaras said:

Εγω παντως εδω και χρονια,πριν ξεκινησει η περιοδος λειτουργιας παιρνω αφρο καθαρισμου για ac,ψεκαζω τη μοναδα,το αφηνω κανα 10λεπτο να σπασει τη μπιχλα και μετα με το λαστιχο και το "τσουτσουνι" μπροστα που το κανει σαν σπρει ξεπλυμα να φυγει η μαυριλα ολη και κομπλε.Υπ'οψιν οτι παντα το κανω αυτο κοβωντας ρευμα στο κλιματιστικο μην κανουμε κανα τσαφ και καρβουνιαστουμε συν οτι θα μεινει τουλαχιστον 3-4 μερες ανενεργο πριν το βαλω μπροστα να το δοκιμασω.

ποιον αφρό παίρνεις ?εχεις link ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, Tsino said:

ποιον αφρό παίρνεις ?εχεις link ?

Παιρνω απο ενα τοπικο καταστημα σαν αυτον: https://www.e-equip.gr/index.php?route=product/product&product_id=10744 και εχω μεινει ευχαριστημενος.Το μονο προσοχη να μην εχει ρευμα το κλιματιστικο,οχι με πολυ πιεση στο νερο κατα το καθαρισμα και να το αφησεις να στεγνωσει καλα.Εαν ειναι να το χρησιμοποιησεις πιο αμεσα παρε καλυτερα εναν ψεκαστηρα χειρος για σιγουρια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Klausx said:


Είναι πάρα πολύ λίγα τα 50 ευρώ, στην ουσία δεν κάνουν καθαρισμό, οι μισές προεγκαταστάσεις δεν είναι λειτουργικές ή έχουν τσακισμένες σωληνώσεις ή δεν είναι σε κενό μαζί με άζωτο..... Επίσης το 50αρι το χρεώνουν για την εργασία αφού αλλιώς είναι να περνάς σωλήνα από μία τρύπα και αλλιώς να κάνεις ένωση πίσω από το μηχάνημα και να ταιριάξουν όλα χωρίς μερεμέτια κτλ.

Εσένα σαν πελάτης πρέπει να σε ενδιαφέρει να μην πληρώνεις μία ζωή για αυτό το μηχάνημα....Δεν θες να δεις ποσότητα αγοράς R32 σε γνωστή αντιπροσωπεία ανά έτος που πάει για την "εγγύηση" και στο τέλος ο πελάτης πληρώνει τα τριπλά++
  από την "δώρο" εγκατάσταση.

Προσωπικά δεν το καταλαβαίνω το παραπάνω. 
Η δωρεάν εγκατάσταση είναι 110 ευρώ και μου ζητάνε ακόμα 62 (βάζω το ΦΠΑ). Σε μια άλλη μονάδα μου έκαναν με μια μπουκάλα ένα «Ψιτ» για μισό δευτερόλεπτο. Είναι πολύ μεγάλο ποσό τόσο σαν συνολο όσο και σαν μονάδα καθαρισμού. 
 

και γλιτώνουν και τον σωλήνα.

αν η προ εγκατάσταση είναι τσακισμένη ας μου το πει. Αν του φαίνεται δύσκολη η δουλειά ας το αναφέρει από την αρχή η αλυσίδα η ας αλλάξει δουλειά ο ψυκτικός. Είμαι σίγουρος ότι στον επόμενο εργολάβο θα φανεί εύκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κάποιος εμπειρία απο φίλτρα άνθρακα κλιματιστικού? Σκέφτομαι να πάρω αυτό το μεγάλο με 12 Ευρώ και να το κόψω να βάλω σε όλα τα κλιματιστικά. https://www.skroutz.gr/s/42865886/00701024-Antallaktika-Filtra-Klimatistikou.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Έχει κάποιος εμπειρία απο φίλτρα άνθρακα κλιματιστικού? Σκέφτομαι να πάρω αυτό το μεγάλο με 12 Ευρώ και να το κόψω να βάλω σε όλα τα κλιματιστικά. https://www.skroutz.gr/s/42865886/00701024-Antallaktika-Filtra-Klimatistikou.html

Να το πάρεις είναι καλή λύση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Να το πάρεις είναι καλή λύση 

Ευχαριστώ. Βλέπω πως είναι και 0.8cm πάχος έναντι άλλων ΟΕΜ που είναι 0.5cm και τα πουλάνε σε 2άδα ακριβώς στο μέγεθος της θήκης του φίλτρου και έχουν απο 8€ και πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Ευχαριστώ. Βλέπω πως είναι και 0.8cm πάχος έναντι άλλων ΟΕΜ που είναι 0.5cm και τα πουλάνε σε 2άδα ακριβώς στο μέγεθος της θήκης του φίλτρου και έχουν απο 8€ και πάνω.

Να το κόψεις στο μέγεθος της θήκης που έχει το κλιματιστικό γιατί εαν βάλεις μεγαλύτερο κομμάτι και εαν είναι και πιο πυκνό θα σου περιορίσει την ροη του εξερχόμενου αέρα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, dimostr είπε

Να το κόψεις στο μέγεθος της θήκης που έχει το κλιματιστικό γιατί εαν βάλεις μεγαλύτερο κομμάτι και εαν είναι και πιο πυκνό θα σου περιορίσει την ροη του εξερχόμενου αέρα 

Ναι ακριβώς θα το κόψω ακριβώς πλάτος X μήκος της θήκης. Το πάχος που είναι κατά 2mm μεγαλύτερο δεν νομίζω να επηρεάσει την ροή. Εκτός και εαν είναι πολύ πιο πικνό γιατί βλέπω σε όλα τα κλιματιστικά μου διαφορετικές μάρκες τα φίλτρα της μαμάς είναι πολύ αρραιά σαν σφουγγάρι με μεγάλες τρύπες 3-4mm. Εαν αυτό έχει μικρές τρύπες τύπου 1-2mm τότε ίσως έχω πρόβλημα ροής.

Επεξ/σία από PhoneKiller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Ναι ακριβώς θα το κόψω ακριβώς πλάτος X μήκος της θήκης. Το πάχος που είναι κατά 2mm μεγαλύτερο δεν νομίζω να επηρεάσει την ροή. Εκτός και εαν είναι πολύ πιο πικνό γιατί βλέπω σε όλα τα κλιματιστικά μου διαφορετικές μάρκες τα φίλτρα της μαμάς είναι πολύ αρραιά σαν σφουγγάρι με μεγάλες τρύπες 3-4mm. Εαν αυτό έχει μικρές τρύπες τύπου 1-2mm τότε ίσως έχω πρόβλημα ροής.

Εαν το βάλεις στο μέγεθος των θηκών που έχει δεν θα έχεις π4οβλημα όσο χοντρό και να είναι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, teachertza είπε

Προσωπικά δεν το καταλαβαίνω το παραπάνω. 
Η δωρεάν εγκατάσταση είναι 110 ευρώ και μου ζητάνε ακόμα 62 (βάζω το ΦΠΑ). Σε μια άλλη μονάδα μου έκαναν με μια μπουκάλα ένα «Ψιτ» για μισό δευτερόλεπτο. Είναι πολύ μεγάλο ποσό τόσο σαν συνολο όσο και σαν μονάδα καθαρισμού. 
 

και γλιτώνουν και τον σωλήνα.

αν η προ εγκατάσταση είναι τσακισμένη ας μου το πει. Αν του φαίνεται δύσκολη η δουλειά ας το αναφέρει από την αρχή η αλυσίδα η ας αλλάξει δουλειά ο ψυκτικός. Είμαι σίγουρος ότι στον επόμενο εργολάβο θα φανεί εύκολο.

Το τσάκισμα θα φανεί στην λειτουργία του μηχανήματος (όχι πάντα άμεσα) και όχι με τον καθαρισμό. Το "ψιτ" δεν είναι η σωστή διαδικασία. Έπρεπε να ήταν ήδη σε άζωτο ώστε να μην χρειάζονται καθάρισμα και επίσης αν έκανε ζημιά  άλλο συνεργείο να γινόταν άμεσα αντιληπτό, απλά δεν το πλήρωσες όταν έγινε η προεγκατάσταση.

Άλλο εγκατάσταση σε προεγκατάσταση και άλλο Απλή εγκατάσταση, δεν είναι θέμα δυσκολίας αλλά χρόνου, αυτό πληρώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Klausx said:

Το τσάκισμα θα φανεί στην λειτουργία του μηχανήματος (όχι πάντα άμεσα) και όχι με τον καθαρισμό. Το "ψιτ" δεν είναι η σωστή διαδικασία. Έπρεπε να ήταν ήδη σε άζωτο ώστε να μην χρειάζονται καθάρισμα και επίσης αν έκανε ζημιά  άλλο συνεργείο να γινόταν άμεσα αντιληπτό, απλά δεν το πλήρωσες όταν έγινε η προεγκατάσταση.

Άλλο εγκατάσταση σε προεγκατάσταση και άλλο Απλή εγκατάσταση, δεν είναι θέμα δυσκολίας αλλά χρόνου, αυτό πληρώνεις.

Όχι δέν συμφωνώ και πάλι.

Αν ήταν θέμα χρόνου θα έπρεπε να το αναφέρουν ως "θέμα χρόνου", "θέμα δυσκολίας". Αυτοί το λένε "καθαρισμός με άζωτο", απλά το φυσάνε λίγο δύο δευτερόλεπτα και ζητάνε την μισή εγκατάσταση. Αν θεωρεί οτι είναι στραβή η τσάκιση ας βγάλει μία ανακοίνωση η αλυσίδα οτι δέν δέχεται προ-εγκατεστημένη προ-εγκατάσταση. 

Δέν είναι κακό, τίμιο μου φαίνεται. Θα σου περνάει τις σωλήνες απο την αρχή και θα σου λέει έχω και την ευθύνη του συνόλου.

Εγώ όλα αυτά τα μεταφράζω στο οτι παίρνουμε χώμα τις τιμές και κάνουμε 15 εγκαταστάσεις την ημέρα με κόστος 30 ευρώ στην εταιρεία που δίνει την εργολαβία. Αποτέλεσμα αυτού είναι φιλοσοφία του όπου "πιάσουμε" τον πελάτη. Άρα βγάζουμε στη ζούλα 3-4 50άρικα και καμια 20άδα μέτρο σωλήνες. Και επειδή είδα πώς γίνεται η δουλειά τον ίδιο χρόνο παίρνει.

Είναι το κλασικό του μάστορα που σου λέει οτι φταίει ο ... προηγούμενος τεχνίτης για τα έξτρα που πρέπει να κάνω, τα οποία στην προκειμένη είναι και ανύπαρκτα.

Είπα την άποψη μου αυτή είναι ας μήν το αναλύουμε και πολύ. Εγώ το αναφέρω εδώ και όποιος θέλει το διαβάζει για να ξέρει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, teachertza είπε

Όχι δέν συμφωνώ και πάλι.

Αν ήταν θέμα χρόνου θα έπρεπε να το αναφέρουν ως "θέμα χρόνου", "θέμα δυσκολίας". Αυτοί το λένε "καθαρισμός με άζωτο", απλά το φυσάνε λίγο δύο δευτερόλεπτα και ζητάνε την μισή εγκατάσταση. Αν θεωρεί οτι είναι στραβή η τσάκιση ας βγάλει μία ανακοίνωση η αλυσίδα οτι δέν δέχεται προ-εγκατεστημένη προ-εγκατάσταση. 

Δέν είναι κακό, τίμιο μου φαίνεται. Θα σου περνάει τις σωλήνες απο την αρχή και θα σου λέει έχω και την ευθύνη του συνόλου.

Εγώ όλα αυτά τα μεταφράζω στο οτι παίρνουμε χώμα τις τιμές και κάνουμε 15 εγκαταστάσεις την ημέρα με κόστος 30 ευρώ στην εταιρεία που δίνει την εργολαβία. Αποτέλεσμα αυτού είναι φιλοσοφία του όπου "πιάσουμε" τον πελάτη. Άρα βγάζουμε στη ζούλα 3-4 50άρικα και καμια 20άδα μέτρο σωλήνες. Και επειδή είδα πώς γίνεται η δουλειά τον ίδιο χρόνο παίρνει.

Είναι το κλασικό του μάστορα που σου λέει οτι φταίει ο ... προηγούμενος τεχνίτης για τα έξτρα που πρέπει να κάνω, τα οποία στην προκειμένη είναι και ανύπαρκτα.

Είπα την άποψη μου αυτή είναι ας μήν το αναλύουμε και πολύ. Εγώ το αναφέρω εδώ και όποιος θέλει το διαβάζει για να ξέρει.

 

Αυτό είναι το σύστημα, τιμές χώμα και δάγκωμα όπου βρουν. Εδώ βάζουν 3x1.5mm καλώδιο σε 18/24αρια. Αν ανεβάσεις φώτο από εγκαταστάσεις θα βρούμε αρκετές παρατυπίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...