Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σας. Πήρα απο μία αλυσίδα δωρεάν εγκατάσταση και σήμερα με πήρε ο εργολάβος - εγκαταστάτης. Μου είπε οτι επειδή υπάρχει προ-εγκατάσταση σωλήνων θα χρεωθώ 50 ευρώ για τον καθαρισμό των σωλήνων. 

Μόνο σε εμένα φαίνεται υπερβολική αυτή η τιμή?

Μπορώ να κάνω κάτι για να το αποφύγω αυτό? 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, teachertza είπε

Καλησπέρα σας. Πήρα απο μία αλυσίδα δωρεάν εγκατάσταση και σήμερα με πήρε ο εργολάβος - εγκαταστάτης. Μου είπε οτι επειδή υπάρχει προ-εγκατάσταση σωλήνων θα χρεωθώ 50 ευρώ για τον καθαρισμό των σωλήνων. 

Μόνο σε εμένα φαίνεται υπερβολική αυτή η τιμή?

Μπορώ να κάνω κάτι για να το αποφύγω αυτό? 

Ευχαριστώ.

Μια χαρά μου φαίνεται ,60Ε είχα δώσει για το καθένα και στα 3 μηχανήματα από 2 διαφορετικούς ψυκτικούς παρόλο που υπήρχε προ εγκατάσταση που την είχε κάνει ο ένας από αυτούς (150Ε και για τα 3 ) ,κι ήταν γνωστοί κι οι 2 και καλά ..

150+180=330Ε για δύο 12άρια και ένα 18άρι 🤑

Επεξ/σία από nimik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ενα aircodition του σπτιου η εξωτερικη μοναδα, εχει τις μεταλικες "γριλιες" εκτεθιμενες και εχουν γεμισει σκονη και μπιχλα. Με τι μπορω να τις καθαρίσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, imr είπε

Στο ενα aircodition του σπτιου η εξωτερικη μοναδα, εχει τις μεταλικες "γριλιες" εκτεθιμενες και εχουν γεμισει σκονη και μπιχλα. Με τι μπορω να τις καθαρίσω?

Με ένα πινέλο και την ηλεκτρική σκούπα μαζί να φύγουν τα πολλά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, teachertza said:

Καλησπέρα σας. Πήρα απο μία αλυσίδα δωρεάν εγκατάσταση και σήμερα με πήρε ο εργολάβος - εγκαταστάτης. Μου είπε οτι επειδή υπάρχει προ-εγκατάσταση σωλήνων θα χρεωθώ 50 ευρώ για τον καθαρισμό των σωλήνων. 

Μόνο σε εμένα φαίνεται υπερβολική αυτή η τιμή?

Μπορώ να κάνω κάτι για να το αποφύγω αυτό? 

Ευχαριστώ.

Να εισαι καλα και το ειχα απορια ποσο βαρανε για τον καθαρισμο της προεγκαταστασης.

Προσεξε τωρα λαμογια και εξαπατηση. Υπαρχει προεγκατασταση σωληνωσεων αρα θα γλιτωσει ολο το χαλκοσωληνα που ειναι και αυτο που βαρανε στο κεφαλι στο κοστος εγκαταστασης αλλα θα παρει και 50 ευρω εξτρα.

Και τοτε το 100αρι που κατα βαση διαφημιζουν τα καταστηματα (λχ Πλαισιο) οτι δινουν ως δωρεαν εγκατασταση ο μαγκας θα το παντελονιασει μονο για την τοποθετηση και την πληρωση. Δωρο του μενουν 3μετρα χαλκο σωληνας να τα βαλει σε καποιο αλλο ατυχο και να τα χρεωσει ενω τα εχει ηδη πληρωθει.

Εμενα ως πελατη δεν με απασχολει τη συμφωνια εχει με το χ Πλαισιο ή Κωτσοβολο, αν δεν τον συμφερει ας κατσει σπιτι του. Αν το 100ευρω ειναι ψευτικο να βγει να το πει. Οταν εμενα ο πωλητης μου λεει κυριε δωρο εγκατασταση 100 ευρω, εγω περιμενω ως πελατης τοποθετηση και υλικα αξιας 100 ευρω. Δεν μπορει να γλιτωνεις απο τα υλικα που ειναι το μεγαλο κοστος και να θες και εξτρα. Κοψε τοτε απο τα υλικα που θα σου μεινουν και συμψηφισε τα.

3 hours ago, imr said:

Στο ενα aircodition του σπτιου η εξωτερικη μοναδα, εχει τις μεταλικες "γριλιες" εκτεθιμενες και εχουν γεμισει σκονη και μπιχλα. Με τι μπορω να τις καθαρίσω?

Τις μεταλικες γριλιες εννοεις το στοιχειο στην πισω πλευρα ή τις γριλιες του ανεμιστηρα μπροστα?

Οπως και να εχει βγαλτο απο το ρευμα, φτιαξε ενα μειγμα νερου και ηπιου καθαριστικου και ψεκασε το με ψεκαστηρι ή αντλια προπιεσης. Και μετα ξεβγαλε με αφθονο νερο προσεχοντας να μην παει νερο οπου εχει καλωδια ρευματος/τις σωληνες του ψυκτικου και βρεξεις πλακετες και ηλεκτρικα μερα.

Αν δεν το εχεις κανει ποτε θα βγαλει τρελη μπιχλα και μαυριλα αλλα αξιζει γιατι θα ανασανει η εξωτερικη μοναδα και θα λειτουργει πιο ησυχα και πιο αποδοτικα.

  • Like 4
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, imr said:

Στο ενα aircodition του σπτιου η εξωτερικη μοναδα, εχει τις μεταλικες "γριλιες" εκτεθιμενες και εχουν γεμισει σκονη και μπιχλα. Με τι μπορω να τις καθαρίσω?

Εγω παντως εδω και χρονια,πριν ξεκινησει η περιοδος λειτουργιας παιρνω αφρο καθαρισμου για ac,ψεκαζω τη μοναδα,το αφηνω κανα 10λεπτο να σπασει τη μπιχλα και μετα με το λαστιχο και το "τσουτσουνι" μπροστα που το κανει σαν σπρει ξεπλυμα να φυγει η μαυριλα ολη και κομπλε.Υπ'οψιν οτι παντα το κανω αυτο κοβωντας ρευμα στο κλιματιστικο μην κανουμε κανα τσαφ και καρβουνιαστουμε συν οτι θα μεινει τουλαχιστον 3-4 μερες ανενεργο πριν το βαλω μπροστα να το δοκιμασω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε Toshiba Yukai πως κάνω αυτοκαθαρισμό; Στο manual λέει να πατήσω απλά το κουμπί power και για 30 λεπτά θα μείνει ενεργή η εξωτερική μονάδα και η περσίδα λίγο ανοιχτή αλλά όταν το πατάω απλά κλείνει το κλιματιστικό.

Επεξ/σία από PhoneKiller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Σε Toshiba Yukai πως κάνω αυτοκαθαρισμό; Στο manual λέει να πατήσω απλά το κουμπί power και για 30 λεπτά θα μείνει ενεργή η εξωτερική μονάδα και η περσίδα λίγο ανοιχτή αλλά όταν το πατάω απλά κλείνει το κλιματιστικό.

Αυτό είναι για να στεγνώνει και όχι για να κάνει καθαρισμό και για να δουλέψει πρέπει πρώτα το κλιματιστικό να είναι αρκετή ωρα σε λειτουργία και το κουμπί να το πατήσεις μια φορά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα.

Είμαι ένα βήμα πρίν την απόκτηση του Mitsubishi Heavy Industries SRK/SRC-63ZR-W 22000 BTU

Θα τοποθετηθεί σε χώρο 65 τετραγωνικών, πιο συγκεκριμένα στο δεύτερο όροφο μεζωνέτας με ζητούμενο να ψύξει κυρίως 3 υπνοδωμάτια με ενιάιο χωλ. Έχει κάποιος γνώμη για το μηχάνημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, sev7n είπε

Καλησπέρα στην ομάδα.

Είμαι ένα βήμα πρίν την απόκτηση του Mitsubishi Heavy Industries SRK/SRC-63ZR-W 22000 BTU

Θα τοποθετηθεί σε χώρο 65 τετραγωνικών, πιο συγκεκριμένα στο δεύτερο όροφο μεζωνέτας με ζητούμενο να ψύξει κυρίως 3 υπνοδωμάτια με ενιάιο χωλ. Έχει κάποιος γνώμη για το μηχάνημα;

Έχεις μετρήσει απωλειες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Έχεις μετρήσει απωλειες ?

οχι, δεν γνωρίζω πως.

το προηγούμενο ήταν ενα samsung 18αρι 20ετιας που καηκε και δεν μπήκα στη διαδικασία επισκευής καν.

το συγκεκριμένο ήταν οριακά και δυσκολευόταν λίγο, με αυτό το σκεπτικό σκέφτηκα και το 22αρι Mitsubishi 

Να σημειωθέι οτι το ένα απο τα τρία δωμάτια χρησιμοποιείται ελάχιστα μέσα στο χρόνο, επίσης αν χρησιμοποιηθεί για θέρμανση θα ειναι για ελάχιστο διάστημα.. κυρίως για ψύξη είναι η χρήση του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αυτό είναι για να στεγνώνει και όχι για να κάνει καθαρισμό και για να δουλέψει πρέπει πρώτα το κλιματιστικό να είναι αρκετή ωρα σε λειτουργία και το κουμπί να το πατήσεις μια φορά 

Πόση ώρα πρέπει να είναι ανοιχτό γνωρίζεις?
Ένα Nuvele που έχω έχει ξεχωριστό κουμπί για αυτή την λειτουργία και όταν το πατάς ακούγετε σαν να περνάει νερό μέσα απο την εσωτερική μονάδα του κλιματιστικού οπότε μάλλον καθαρίζει εαν είναι ίδια λειτουργία και στο Toshiba όχι μόνο στεγνώνει από την υγρασία πράγμα που θεωρητικά κάνει το κλιματιστικό όταν το έχεις στην αφύγρανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, dimostr είπε

Έχεις μετρήσει απωλειες ?

με έναν υπολογισμό απο ηλεκτρονική πλατφόρμα 

Θερμικές Απώλειες

 

8736.56Wa

ttWatt

 

7513.44K

KCal/h

l/h

 

124.81Watt/m

Watt/m22

 

107.33KC

alKCal/h/m2/h/m2

Επεξ/σία από sev7n
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sev7n είπε

οχι, δεν γνωρίζω πως.

το προηγούμενο ήταν ενα samsung 18αρι 20ετιας που καηκε και δεν μπήκα στη διαδικασία επισκευής καν.

το συγκεκριμένο ήταν οριακά και δυσκολευόταν λίγο, με αυτό το σκεπτικό σκέφτηκα και το 22αρι Mitsubishi 

Να σημειωθέι οτι το ένα απο τα τρία δωμάτια χρησιμοποιείται ελάχιστα μέσα στο χρόνο, επίσης αν χρησιμοποιηθεί για θέρμανση θα ειναι για ελάχιστο διάστημα.. κυρίως για ψύξη είναι η χρήση του!

https://elith.gr/calc/index.php
κανε μια προσπάθεια για τον ενιαίο χώρο κυρίως και μετά το αποτέλεσμα που θα βρεις σε watt καντο μετατροπή σε btu 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...