Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, efib είπε

Έχω παραγγείλει ένα Daikin atxc35D, και από το κατάστημα μου είπαν ότι δεν το έχουν σε απόθεμα και θα μου στείλουν, χωρίς έξτρα χρέωση, το Daikin ftxc35d το οποίο είναι το νεότερο μοντέλο. Ισχύει κάτι τέτοιο ή να ακυρώσω την παραγγελία και να πάρω το atxc35D; Ευχαριστώ 

Είναι το ίδιο 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ισως να λέω κάτι λάθος αλλά στα διαγράμματα με τα 16-18αρια , το inventor leon και το Midea easy pro ενώ έχουν κατανάλωση 371 , το seer τους είναι 5 ενώ η κατανάλωση είναι πιο κοντά σε αυτά που έχουν 4,5-4,6 seer , υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει κάποιο λάθος ?

@liakjim

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω αγοράσει ένα κλιματιστικό Daikin Sensira 18000 BTU (ATXC50D), και σε δύο μέρες θα γίνει η εγκατάστασή του στον χώρο μου. Συνεπώς, είπα να ρωτήσω κι εδώ όσον αφορά την καλύτερη θέση εγκατάστασης της εσωτερικής μονάδας. Υπάρχουν πιστεύω ουσιαστικά 2 πιθανές θέσεις όπως φαίνεται στο σχέδιο που επισυνάπτω, αλλά θα εξηγήσω και πέντε πράγματα ακόμη για το σχέδιο. Το κλιματιστικό προορίζεται να καλύπτει δύο χώρους (σαλόνι + γραφείο) συνολικού εμβαδού 32 τ.μ., καθώς οι δύο αυτοί χώροι επικοινωνούν με μια ενδιάμεση συρόμενη πόρτα.

Προσανατολισμός μπαλκονιού = Βορειοανατολικός
Τα 2 κουφώματα (1 ανά δωμάτιο) είναι αλουμινίου, μονό τζάμι, και γενικά δεν υπάρχει καμία μόνωση, η πολυκατοικία πρέπει να είναι τέλη 70 με 80, κάπου εκεί. Σημαντικό στοιχείο επίσης: το κομμάτι από την γκρίζα γραμμή και πάνω (προς μπαλκόνι) είναι το μπαλκόνι του πάνω ορόφου. Το διαμέρισμα είναι δηλαδή κάτι σαν ημιρετιρέ, καθώς το από πάνω διαμέρισμα ξεκινάει λίγο πιο μέσα, έχοντας μεγαλύτερο μπαλκόνι από το δικό μου. Τέλος, λίγο πολύ η θέση της εξωτερικής μονάδας είναι αναγκαστικά ανάμεσα στα δύο κουφώματα και πάνω στον τοίχο (ψηλά). 

Ως εκ τούτου, ρεαλιστικά θεωρώ ότι μόνο οι 2 θέσεις που έχω (στο περίπου) επισημάνει αξίζει να ληφθούν υπόψιν.

Η Θέση 1 είναι δωρεάν λογικά καθώς η εγκατάσταση του κλιματιστικού με καλύπτει μέχρι τα 3 μέτρα σωληνώσεων, και προφανώς θα επαρκούν. Η αίσθησή μου είναι ότι επειδή θα είναι και πάνω στον "κακό" τοίχο από άποψη απωλειών θα είναι χρήσιμη ενεργειακά (πχ το καλοκαίρι θα ρουφάει τον ζεστό αέρα της πλάκας από πάνω κατευθείαν), και δεν θα κατευθύνει αέρα άμεσα προς απώλειες (με εξαίρεση την είσοδο του διαμερίσματος που όμως είναι εικάζω καλύτερο από το να στόχευε σε κούφωμα). Το αρνητικό που νομίζω ότι θα έχει είναι λίγο μεγαλύτερο χρόνο κλιματισμού του χώρου, μιας και θα ρίχνει αέρα στην μικρή διάστασή του. Επίσης, στο site της samsung (https://www.samsung.com/gr/support/home-appliances/where-is-the-correct-location-for-a-wall-mounted-air-conditioner-installation/) πήρε το μάτι μου την πιθανότητα φαινομένου συμπύκνωσης ως αντένδειξη τοποθέτησης πάνω από πόρτα.

Πιθανολογώ ότι για την Θέση 1 μια συμπληρωματική βοήθεια για τον ταχύτερο (και αποδοτικότερο?) κλιματισμό του χώρου θα ήταν και ένας επιδαπέδιος ανεμιστήρας που θα κυκλοφορούσε τον αέρα λίγο παραπάνω, τουλάχιστον για την ψύξη.

Η Θέση 2 θα είχε το πλεονέκτημα της γρηγορότερης (δεν ξέρω για αποδοτικότερης, εδώ θέλω τα φώτα σας :P) απόκρισης, μιας και στοχεύει στην μακριά διάσταση του χώρου. Είναι όμως προφανώς πιο ακριβή (υπολογίζω κάπου 100 ευρώ μιας και η τιμή που μου έδωσαν είναι 30 ευρώ το μέτρο έξτρα σωληνώσεις χαλκού + 5 ευρώ το μέτρο αποχέτευση) γιατί θα χρειαστεί λογικά περί τα 2-2.5 έξτρα μέτρα σωληνώσεις. Επίσης, έξτρα αρνητικά είναι μια αναμενόμενη ελαφριά πτώση απόδοσης λόγω αύξησης μήκους σωληνώσεων από ό,τι έχω καταλάβει, καθώς και η αισθητική διαχείριση των σωληνώσεων που θα τριγυρνάνε στο μισό σαλόνι.

Δεδομένων των παραπάνω, ποια πιστεύετε ότι είναι η καλύτερη θέση? Αξίζει το έξτρα κόστος για την Θέση 2 ή δεν αλλάζει κάτι αισθητά στην απόδοση? Πρώτη μου προτεραιότητα θα έλεγα ότι είναι η απόδοση (ενεργειακή κατανάλωση), και μετά αισθητική και ταχύτητα απόκρισης. Ως ταχύτητα εννοώ ότι δεν με νοιάζει και τόσο να μπαίνω σπίτι και σε 2 λεπτά να έχει δροσίσει ο χώρος - πιο πολύ με νοιάζει όταν φτάσει σε ωραία θερμοκρασία να το κρατάει πιο εύκολα. Και θα το δουλεύω σε ήπιες θερμοκρασίες, δηλαδή 27 για ψύξη και 21-22 θέρμανση. 

Τέλος, η Daikin δίνει για την εσωτερική μονάδα 5 πόντους μίνιμουμ ύψος από το ταβάνι. Να υποθέσω ότι και στους 10 πόντους θα είναι ακόμη καλύτερα? Να ξέρω τι να πω στους ψυκτικούς την Τρίτη, πέρα από την αντλία κενού και τα ακατέβατα 3 μέτρα σωληνώσεων!

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Θέση_κλιματιστικού.JPG

Επεξ/σία από NBx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητήρια για το θέμα. Είναι τόσο επεξηγηματικό και κολοσσιαίο που έχει γίνει χαoτικό.

 

Προτίθεμαι να επιλέξω ένα 24ρι κλιματιστικό για διαμέρισμα στην Αθήνα με παλιά ξύλινα και αλουμινένια κουφώματα, 90τμ από τα οποία προς το παρόν θέλω να δροσίσω κι αργότερα θερμάνω τουλάχιστον τα μισά τετραγωνικά (40 - 55 τμ ανάλογα αν είναι ανοιχτή η κουζίνα ή τα 2 υπνοδωμάτια).

Δεν σκοπεύω να βγάλω χειμώνα με ένα κλιματιστικό, μάλλον θα κατευθυνθώ σε αγορά πέλλετ. Αν κάτσει όμως θερμός χειμώνας, γιατί όχι;

Υπάρχει όντως φόβος κλοπής της εξωτερικής μονάδας λόγω χαμηλού ύψους;

Θα χρειαστεί να φέρω ηλεκτρολόγο ή να αγοράσω ασφάλεια πριν γίνει η τοποθέτηση του κλιματιστικού ή περιλαμβάνεται στην τοποθέτηση;

 

Γενικά προτιμώ εταιρείες με μίνιμουμ 5ετή εγγύηση, ιδανικά 10ετή.

Δεν έχω θέμα να είναι φτηνά φασόν τύπου Eurolamp, Tesla, Sendo εφόσον είναι ποιοτικά αν και προτιμώ Midea, Carrier, Toshiba ή έστω TCL, Toyotomi, Inventor, Hisense, EuroPro.

Μπάνισα ένα Toshiba Arata από κώτσο που με την τοποθέτηση βγαίνει λίγο εκτός budget (1079+τοποθέτηση)

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252398-a-c-in24-toshiba-ras24cavg-e-24ckvg-e

<code>

Ενεργειακή Κλάση Θέρμανσης
A+++
Ενεργειακή Κλάση Θέρμανσης Θερμής Ζώνης
A+++
Βαθμός ενεργειακής απόδοσης (SEER)
6.9
Βαθμός θερμικής απόδοσης (SCOP)
5.35<code>

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 1100€ με την εγκατάσταση
  2. Νέα αγορά.
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Κατάστημα με εγγύηση αντιπροσωπείας και 6 ή περισσότερες δόσεις (χωρίς πιστωτική).
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 60% ψύξη, 40% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ:  Συχνή χρήση. Υπάρχουν 2 ανεμιστήρες οροφής. Δεν υπάρχει κεντρική θέρμανση. 
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. Πιθανότατα θα γίνει προμήθεια λέβητα πέλετ.
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 30τμ σαλονιού και χωλ σε σχήμα L (20+10) με υπνοδωμάτιο 11τμ στην ευθεία. Αριστερά κουζίνα 9τμ και δεξιά δεύτερο υπνοδωμάτιο 11τμ.
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ). Κέντρο Αθήνας, Κυψέλη. https://penteli.meteo.gr/stations/athens/
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Χαμηλή κατανάλωση , τουλάχιστον Α++ σε θέρμανση και ψύξη, πάνω από 4,5 scope (ιδανικά πάνω από 5,1), πάνω από 6 ψύξη (ιδανικά πάνω από 7). Μεγάλη εγγύηση από αξιόπιστο εισαγωγέα με τίμιο after sales είναι σημαντική. Επιθυμητός ιονιστής ή UV για ακόμη καθαρότερο αέρα (υπάρχουν παιδιά). Δυνατότητα να διατηρηθεί η εγγύηση με νορμάλ, προσιτή συντήρηση χωρίς 1.000.000 αστερίσκους.
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ).  Η όψη προς δρόμο που θα εγκατασταθεί το κλιματιστικό έχει παλαιού τύπου αλουμίνια (δεκαετία 80). Η άλλη όψη έχει ακόμη παλαιότερα ξύλινα με απλό τζάμι. Εξωτερική μονάδα θα βλέπει δρόμο. Η εσωτερική θα μπει πάνω από παράθυρο.
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ . Θερμικές Απώλειες:

     

    9944.89Watt

     

    8552.61KCal/h

     

    202.96Watt/m2

     

    174.54KCal/h/m2

     

    Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

    Περιοχή: Αττική - Κλιματική ζώνη Β Αλλαγή
    Υψόμετρο Περιοχής: Κάτω από 500 μέτρα Αλλαγή
    Επιθυμητή Θερμοκρασία: 21 ℃
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, NBx είπε

Υπάρχουν πιστεύω ουσιαστικά 2 πιθανές θέσεις όπως φαίνεται στο σχέδιο που επισυνάπτω, αλλά θα εξηγήσω και πέντε πράγματα ακόμη για το σχέδιο. Το κλιματιστικό προορίζεται να καλύπτει δύο χώρους (σαλόνι + γραφείο) συνολικού εμβαδού 32 τ.μ., καθώς οι δύο αυτοί χώροι επικοινωνούν με μια ενδιάμεση συρόμενη πόρτα.

Στη θέση 2 (αν δεν σε ενοχλούν οι εσωτερικοί σωλήνες) θα έχεις καλύτερη και πιο ομοιόμορφη κατανομή θερμοκρασίας στους δύο χώρους, με συνεχή λειτουργία. Μην μπλέκεις με ανεμιστήρα αν μπορείς να το αποφύγεις - θα σε εκνευρίζει η συνεχής παρουσία και η λειτουργία του. Με συνολικά 7,50 μέτρα σωληνώσεων δεν θα έχεις πτώση απόδοσης αν γίνει σωστό κενό κλπ. Θα πληρώσεις τώρα κάτι παραπάνω αλλά θα το ξεχάσεις. 10 cm από το ταβάνι είναι μια χαρά. Θα πρέπει να προσέξεις να βγει η κλίση της εσωτερικής αποστράγγισης.      

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tzepelvas είπε

Ισως να λέω κάτι λάθος αλλά στα διαγράμματα με τα 16-18αρια , το inventor leon και το Midea easy pro ενώ έχουν κατανάλωση 371 , το seer τους είναι 5 ενώ η κατανάλωση είναι πιο κοντά σε αυτά που έχουν 4,5-4,6 seer , υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει κάποιο λάθος ?

@liakjim

 

 

Sorry, τα λέμε πάλι σε καμιά 12αρια ημέρες 😎

FB_IMG_1719772899125.jpg.ce2e41566d084a8363b14e3e2291b5db.jpg

  • Like 8
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Sorry, τα λέμε πάλι σε καμιά 12αρια ημέρες 😎

FB_IMG_1719772899125.jpg.ce2e41566d084a8363b14e3e2291b5db.jpg

Καλή ξεκούραση!

Στις 29/6/2024 στις 12:04 ΜΜ, ASFE είπε

Λιγο βοηθεια βρε παιδια.

Προσπαθω να συνδεσω το toyotomi με το κινητο.

Κατεβασα και το EWPE smart & Gree+

Παταω mode+wifi ακουγεται το μπιπ.

Βαζω το κινητο στο 2,4 και ανοιγω BT.

Βρισκει τα παρακατω.

Που ξερω αν καποιο ειναι το δικο μου?

Δοκιμασα και στα 2 παντως και πηγαινε μεχρι 69% (!)

Το μοντελο ειναι αυτο

Toyotomi Sedai TAN-A18SC/TAG-A18SC

 

Screenshot_20240629_115942_GREE+.jpg

Εμένα όταν το βάζω για pair το wifi του κλιματιστικού μου εμφανίζει στα διαθέσιμα wifi κλιματιστικά ένα με όνομα 1edf........ Συνδέομαι πρώτα εκεί και μετά μου ζητάει τον κωδικό για το local wifi που θα συνδεθεί η μονάδα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, L-Griever said:

Καλησπέρα σας.

Ψάχνουμε να αγοράσουμε ένα κλιματιστικό και να αντικαταστήσουμε το πολύ παλιό που έχουμε πριν πολλά χρόνια.

Ψάχνοντας, βρήκα αυτό το TOYOTOMI Izuru eco II TRN/TRG-2371ZR Κλιματιστικό Inverter 24.000 BTU A+++/A+++ με Wi-Fi στα 1100 ευρώ περίπου με δωρεάν εγκατάσταση και απεγκατάσταση.

Αξίζει αυτό ή όχι;

Θα χρησιμοποιηθεί κυρίως για ψύξη αλλά δεν θα πείραζε να έχει και άλλα μέσα.

Το έβαλα πριν 3 εβδομάδες στο σαλόνι. Το εργαλείο κεντάει... Σε λίγα λεπτά ψύχει χώρο 55 τμ. Συνδέεται και στο Wifi πανεύκολα, έχει ιονιστή και αποδίδει. Δε θα το μετανειώσεις.

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, sap00 είπε

Στη θέση 2 (αν δεν σε ενοχλούν οι εσωτερικοί σωλήνες) θα έχεις καλύτερη και πιο ομοιόμορφη κατανομή θερμοκρασίας στους δύο χώρους, με συνεχή λειτουργία. Μην μπλέκεις με ανεμιστήρα αν μπορείς να το αποφύγεις - θα σε εκνευρίζει η συνεχής παρουσία και η λειτουργία του. Με συνολικά 7,50 μέτρα σωληνώσεων δεν θα έχεις πτώση απόδοσης αν γίνει σωστό κενό κλπ. Θα πληρώσεις τώρα κάτι παραπάνω αλλά θα το ξεχάσεις. 10 cm από το ταβάνι είναι μια χαρά. Θα πρέπει να προσέξεις να βγει η κλίση της εσωτερικής αποστράγγισης.      

Ευχαριστώ για την απάντηση! Εάν τελικά δεν βγαίνει η καλωδίωση (κλίση + εμφάνιση) εύκολα, θεωρείς ότι η Θέση 1 έχει κάποια αντένδειξη που μπορεί να μειώσει την απόδοση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, NBx είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση! Εάν τελικά δεν βγαίνει η καλωδίωση (κλίση + εμφάνιση) εύκολα, θεωρείς ότι η Θέση 1 έχει κάποια αντένδειξη που μπορεί να μειώσει την απόδοση?

Νομίζω πως και στη θέση 1 θα είσαι οκ σε συνεχόμενη λειτουργία (με τα μισά πτερύγια στραμμένα προς τη συρόμενη). Σε αυτή την περίπτωση και επειδή τα μηχανήματα θα είναι μέσα-έξω πρόσεξε μη σε ξεγελάσουν με λιγότερα από 3μ σωληνώσεων (κουλούρα χωρίς τσακίσεις πίσω από την εξωτερική μονάδα), σύμφωνα και με τις οδηγίες εγκατάστασης που έχεις.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sap00 είπε

Νομίζω πως και στη θέση 1 θα είσαι οκ σε συνεχόμενη λειτουργία (με τα μισά πτερύγια στραμμένα προς τη συρόμενη). Σε αυτή την περίπτωση και επειδή τα μηχανήματα θα είναι μέσα-έξω πρόσεξε μη σε ξεγελάσουν με λιγότερα από 3μ σωληνώσεων (κουλούρα χωρίς τσακίσεις πίσω από την εξωτερική μονάδα), σύμφωνα και με τις οδηγίες εγκατάστασης που έχεις.  

Το θέμα με τα 3 μέτρα το έχω υπόψιν, σίγουρα θα το απαιτήσω!

Όσον αφορά την ροή του αέρα, από το manual του Daikin Siesta Sensira αντιλαμβάνομαι ότι ελέγχει μόνο πάνω κάτω κίνηση.. Εννοείς κάποια άλλη χειροκίνητη μόνιμη ρύθμιση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NBx είπε

Το θέμα με τα 3 μέτρα το έχω υπόψιν, σίγουρα θα το απαιτήσω!

Όσον αφορά την ροή του αέρα, από το manual του Daikin Siesta Sensira αντιλαμβάνομαι ότι ελέγχει μόνο πάνω κάτω κίνηση.. Εννοείς κάποια άλλη χειροκίνητη μόνιμη ρύθμιση?

ναι πάει μόνο πάνω κάτω. Χειροκίνητα θα ρυθμίσεις μόνιμα τη μισή κάθετη περσίδα αριστερά και την άλλη μισή δεξιά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι ακόμη που έχω διαβάσει σαν σωστή πρακτική εγκατάστασης είναι το να υπάρχει αποστράγγιση και στην εξωτερική μονάδα, με ένα Τ (αν κατάλαβα καλά να υπάρχουν δύο απορροές, μία της εσωτερικής μονάδας και μία της εξωτερικής) που να καταλήγουν σε κοινό σιφώνι ή κουβά πχ. 

Είναι κάτι το οποίο πρέπει να γίνεται και το "κλέβουν" πάλι στην εγκατάσταση? Στο manual αν κατάλαβα σωστά αναφέρει να μην χρησιμοποιείται αποστράγγιση στην έξω μονάδα σε κρύες περιοχές ώστε να μην παγώσει το νερό και πέσει η απόδοση. Να φροντίσω για αποστράγγιση ούτως ή άλλως και στην έξω δηλαδή? Αθήνα είναι το σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, sap00 είπε

... μέχρι να γυρίσει ο liakjim. 

Ναι ψηθειτε και περιμέντε τον ασχετιλα τον λιακτζιμ να γυρίσει από τις διακοπές...

Το νήμα πλέον είναι στον αυτόματο. Sticky +10-20 σελ πιο πίσω να διαβάσει κανείς και έχει μπει στο νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...