Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Ενδιαφέρομαι να βάλω κλιματιστικά σε σπίτι σε ορεινό χωριό (1000μ υψόμετρο) κυρίως για θέρμανση τους χειμερινούς μήνες.
Η περιοχή συγκαταλέγεται στην Average ζώνη του SCOP απ όσο έχω καταλάβει (μέσος όρος 4 βαθμοί τον χειμώνα).

Ο μηχανολόγος μας έχει προτείνει ένα 24αρι και είναι 18αρι για τα 80 τ.μ. ( είναι ενιαίος χώρος με πολύ ψηλό ταβάνι όποτε τα κυβικά είναι περισσότερα). 
 

Προτείνεται κάποια συγκεκριμένα μοντέλα με καλή απόδοση; 
 

Ευχαριστώ.   

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σας,
θέλω να βάλω κλιματιστικά σε καινούργια οικία, οροφοδιαμερισμα.
Είναι να μπει ένα μεγάλο που περιγράφετε στο ερωτηματολόγιο (οι ψυκτικοί μου το δίνουν για 16.000/18.000btu) και 3 δωμάτια των 10τμ άρα 3x9αρια. Από τα μικρά μεγάλη χρήση και ιδίως το βραδύ θα έχει το ένα που είναι για την κυριά κρεβατοκάμαρά, τα άλλα δυο δωμάτια θα έχουν χρήση γραφείου, πιο περιστασιακή

Edit: οι μετρήσεις παρακάτω αφορούν μόνο τον χώρο του μεγάλου. Στα αλλά θα μπει από ένα 9αρι στο κάθε ενα

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό: ιδανικά 1300 για το μεγάλο και 650 για τα 9αρια. Γνώμονας όμως είναι το VFM περισσότερο από την τιμή
  2. Αντικατάσταση παλιού: Νέα αγορά/εγκατάσταση
  3. Αδιάφορο, μας νοιάζει η υποστήριξη, ίσως και η σωστή εγκατάσταση από δικό τους συνεργείο.
  4. Κυρίως ψύξη (90% ψύξη, 10% θέρμανση) Η θέρμανση θα είναι τις μέρες που δεν αξίζει να ανάψεις την θέρμανση για όλους τους χώρους ή στα πολύ κρύα, επικουρικά της κύριας (ελπίζω εκεί να μην χρειαστεί)
  5. Μοναδική πηγή ψύξης, συμπληρωματική πηγή θέρμανσης Η θέρμανση θα είναι τις μέρες που δεν αξίζει να ανάψεις την θέρμανση για όλους τους χώρους ή στα πολύ κρύα, επικουρικά της κύριας (ελπίζω εκεί να μην χρειαστεί)
  6. Θέρμανση με φ. αέριο,  
  7.  Ενιαίος χώρος Σαλόνι - Κουζίνα, ~ 38τμ
  8. Αθήνα - Νίκαια, elevation 23m, Μετεωρολογικός σταθμός https://penteli.meteo.gr/stations/nikaia/
  9. Απαραίτητα: ενεργειακά efficient σε πραγματικές συνθήκες (για ψύξη), αθόρυβο, το 9αρι να πηγαίνει πολύ χαμηλά σε watt (δεν αντέχω σε κρεβατοκάμαρα το on off) και wifi συμβατό με home assistant, επιθυμητά: η ηλεκτρική κίνηση των κάθετων περσίδων και o αυτόματος καθαρισμός/απολύμανση
  10. Νοτιοανατολική μπαλκονόπορτα και παράθυρο, μικρή ανατολική μπαλκονόπορτα, στα νότια μεσοτοιχία. Κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια θερμοδιακοπης. Καλή μόνωση, 5ος ,νεόδμητο, ελεύθερο από παντού γύρω γύρω καλυμμένο με άλλο διαμέρισμα από πάνω,  Ενεργειακή απόδοση κτηρίου στο Α
  11. 1276.32Watt
    1097.64KCal/h
    33.59Watt/m2
    28.89KCal/h/m2          για 18C (Ψυξη)

a) Με ενδιαφέρει το μεγάλο και το ενα 9αρι να είναι αθόρυβα όσο το δυνατόν και στην εξωτερική τους μονάδα. Με ενδιαφέρει να είναι όλα ίδια μάρκας (για να εχω να κάνω με μια εταιρεία.   
b)Επίσης αν ξέρει κάνεις ψυκτικό στην περιοχή που να μην τοn κυνηγάς για να κάνει σωστή δουλειά στείλετε μου Pm (υπάρχει προεγκατασταση σωλήνων)
c) ξερει κανεις ετοιμη λυση για τοποθετηση μιας  εξ. μοναδας πανω απο την αλλη (μια μικρη πανω στην μεγαλη)?

Παρακαλώ για τις προτάσεις σας,

 Ένα μεγάλο μπράβο στους ενεργούς του topic, πολύ καλή δουλειά και ενδιαφέρον !

Ευχαριστώ Σπύρος

Επεξ/σία από Spirosta2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. 

Σεπτέμβριο με Οκτώβριο θα κάνω συντήρηση το Toshiba arata 16αρι που αγόρασα πέρσι τελη Ιουλίου για να ισχύει η εγγύηση. 

Το μηχάνημα είναι πεντακαθαρο μέσα έξω διότι το προσέχω και το καθαρίζω σχολαστικά. 

Πρέπει να ρθει ο ίδιος τεχνικός από τον κωτσοβολο που το πέρασε?

Ευχαριστώ 

 

 

 

Επεξ/σία από johnnyman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε φίλοι μια γρήγορη ερώτηση. Για κλιματιστικά χωρίς wifi μονάδα, είναι ασφαλές να χρησιμοποιείς πρίζα τηλεχειρισμού για σ το ανοιγοκλείνεις η παθαίνουν ζημιά? Θέλω από το υπνοδωμάτιο απλά αυτό να κάνω μόνο, να το ανοιγνοκλεινω γιατί δε πιάνει η εμβέλεια του. Έχω πρίζα που κόβει το ρεύμα με διακόπτη η μπορώ να αγοράσω και μια Σμαρτ να το κάνω και με το κινητό. Αρκεί να ξέρω ότι δε θα το χαλασω

P.s. ειδάλλως υπάρχει κάτι σα repeater δηλαδή κάποιο έξτρα μάτι να βάλω στη πόρτα της κρεβατοκάμαρας ώστε εγώ να πάρω το κομπιουτεράκι από το κρεβάτι να στέλνει το σήμα κάπου ενδιάμεσα και από κει να επικοινωνεί με το κλιματιστικό?

Επεξ/σία από therock
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Spirosta2 είπε

Καλησπέρα σας,
θέλω να βάλω κλιματιστικά σε καινούργια οικία, οροφοδιαμερισμα.
Είναι να μπει ένα μεγάλο που περιγράφετε στο ερωτηματολόγιο (οι ψυκτικοί μου το δίνουν για 16.000/18.000btu) και 3 δωμάτια των 10τμ άρα 3x9αρια. Από τα μικρά μεγάλη χρήση και ιδίως το βραδύ θα έχει το ένα που είναι για την κυριά κρεβατοκάμαρά, τα άλλα δυο δωμάτια θα έχουν χρήση γραφείου, πιο περιστασιακή

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό: ιδανικά 1300 για το μεγάλο και 650 για τα 9αρια. Γνώμονας όμως είναι το VFM περισσότερο από την τιμή
  2. Αντικατάσταση παλιού: Νέα αγορά/εγκατάσταση
  3. Αδιάφορο, μας νοιάζει η υποστήριξη, ίσως και η σωστή εγκατάσταση από δικό τους συνεργείο.
  4. Κυρίως ψύξη (90% ψύξη, 10% θέρμανση) Η θέρμανση θα είναι τις μέρες που δεν αξίζει να ανάψεις την θέρμανση για όλους τους χώρους ή στα πολύ κρύα, επικουρικά της κύριας (ελπίζω εκεί να μην χρειαστεί)
  5. Μοναδική πηγή ψύξης, συμπληρωματική πηγή θέρμανσης Η θέρμανση θα είναι τις μέρες που δεν αξίζει να ανάψεις την θέρμανση για όλους τους χώρους ή στα πολύ κρύα, επικουρικά της κύριας (ελπίζω εκεί να μην χρειαστεί)
  6. Θέρμανση με φ. αέριο,  
  7.  Ενιαίος χώρος Σαλόνι - Κουζίνα, ~ 38τμ
  8. Αθήνα - Νίκαια, elevation 23m, Μετεωρολογικός σταθμός https://penteli.meteo.gr/stations/nikaia/
  9. Απαραίτητα: ενεργειακά efficient σε πραγματικές συνθήκες (για ψύξη), αθόρυβο και wifi συμβατό με home assistant, επιθυμητά: η ηλεκτρική κίνηση των κάθετων περσίδων και o αυτόματος καθαρισμός/απολύμανση
  10. Νοτιοανατολική μπαλκονόπορτα και παράθυρο, μικρή ανατολική μπαλκονόπορτα, στα νότια μεσοτοιχία. Κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια θερμοδιακοπης. Καλή μόνωση, 5ος ,νεόδμητο, ελεύθερο από παντού γύρω γύρω καλυμμένο με άλλο διαμέρισμα από πάνω,  Ενεργειακή απόδοση κτηρίου στο Α
  11. 1276.32Watt
    1097.64KCal/h
    33.59Watt/m2
    28.89KCal/h/m2          για 18C (Ψυξη)

a) Με ενδιαφέρει το μεγάλο και το ενα 9αρι να είναι αθόρυβα όσο το δυνατόν και στην εξωτερική τους μονάδα. Με ενδιαφέρει να είναι όλα ίδια μάρκας (για να εχω να κάνω με μια εταιρεία.   
b)Επίσης αν ξέρει κάνεις ψυκτικό στην περιοχή που να μην τοn κυνηγάς για να κάνει σωστή δουλειά στείλετε μου Pm (υπάρχει προεγκατασταση σωλήνων)
c) ξερει κανεις ετοιμη λυση για τοποθετηση μιας  εξ. μοναδας πανω απο την αλλη (μια μικρη πανω στην μεγαλη)?

Παρακαλώ για τις προτάσεις σας,

 Ένα μεγάλο μπράβο στους ενεργούς του topic, πολύ καλή δουλειά και ενδιαφέρον !

Ευχαριστώ Σπύρος

Η μέτρηση είναι για τα δωμάτια;

Θέλουμε και μέτρηση για το χώρο του μεγάλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

 

.

45 λεπτά πριν, therock είπε

Χαίρετε φίλοι μια γρήγορη ερώτηση. Για κλιματιστικά χωρίς wifi μονάδα, είναι ασφαλές να χρησιμοποιείς πρίζα τηλεχειρισμού για σ το ανοιγοκλείνεις η παθαίνουν ζημιά? Θέλω από το υπνοδωμάτιο απλά αυτό να κάνω μόνο, να το ανοιγνοκλεινω γιατί δε πιάνει η εμβέλεια του. Έχω πρίζα που κόβει το ρεύμα με διακόπτη η μπορώ να αγοράσω και μια Σμαρτ να το κάνω και με το κινητό. Αρκεί να ξέρω ότι δε θα το χαλασω

P.s. ειδάλλως υπάρχει κάτι σα repeater δηλαδή κάποιο έξτρα μάτι να βάλω στη πόρτα της κρεβατοκάμαρας ώστε εγώ να πάρω το κομπιουτεράκι από το κρεβάτι να στέλνει το σήμα κάπου ενδιάμεσα και από κει να επικοινωνεί με το κλιματιστικό?

Υπάρχουν συσκευές που συνδέονται στο WiFi οπότε έχεις απομάκρυσμενη πρόσβαση και εκπέμπουν ir για κλιματιστικα, τηλεοράσεις κτλ.

Πχ

https://www.skroutz.gr/s/21599453/Broadlink-RM4-mini-Smart-Hub-Symvato-me-Alexa-Google-Home-Mayro.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_shareblockquote widget

Επεξ/σία από Spirosta2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά!
Καταγράφω τις απαντήσεις για το βασικό ερωτηματολόγιο και ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον/α μπορέσει να βοηθήσει.

1. 1000€ (επιθυμητό φτηνότερα, ανεκτό λίγο ακριβότερα για σοβαρό λόγο)
2. Νέα αγορά
3. Αδιάφορο
4. 90% ψύξη - 10% θέρμανση
5. Αποκλειστική πηγή ψύξης, περιστασιακά θέρμανση αν οι συνθήκες το καταστήσουν βολικό ή συμφέρον
6. Βασική εγκατάσταση για θέρμανση: Λέβητας πετρελαίου
7. Ενιαίος χώρος σαλοκουζίνα-χόλ ~60 τ.μ. Δίπλα στον ενιαίο χώρο ένα υπνοδωμάτιο και, μετά από σύντομο διάδρομο, άλλα δύο ίδιας επιφάνειας.
8. Επαρχιακή πόλη Κ. Μακεδονίας. -2°C χειμώνας, 39°C καλοκαίρι. Υψόμετρο 30μ.
9. Αδιάφορο το wifi, επιθυμητή η αξιοπρεπής εγγύηση σε ζωτικά σωθικά
10. Οροφοδιαμέρισμα ορόφου με πλάκα και μικρή σοφίτα με κεραμοσκεπή πάνω. Καλά κουφώματα αλουμινίου, χωρίς υγρασία, διαμπερές και ευάερο.
11. Ενιαίος χώρος:
8042.19Watt
6916.28KCal/h
138.66Watt/m^2
119.25KCal/h/m^2  (21°C)
Δωμάτιο:
1917.65Watt
1649.18KCal/h
159.80Watt/m^2
137.43KCal/h/m^2 (21°C)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Spirosta2 said:

.

Υπάρχουν συσκευές που συνδέονται στο WiFi οπότε έχεις απομάκρυσμενη πρόσβαση και εκπέμπουν ir για κλιματιστικα, τηλεοράσεις κτλ.

Πχ

https://www.skroutz.gr/s/21599453/Broadlink-RM4-mini-Smart-Hub-Symvato-me-Alexa-Google-Home-Mayro.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_shareblockquote widget

Σε ευχαριστώ φίλε μου, έχω ένα τέτοιο και το χρησιμοποιώ για παλιά TV. Για AC θα θελα κυρίως να εστιάσω στο πρώτο σκέλος. Δηλαδή αν είναι πρόβλημα να ανοίγω κλείνω ρεύμα με πρίζα η έστω κάποιο repeater. Επειδή το θέλω βράδυ για όταν κοιμάμαι να πατάω στα τυφλά ενώ κουμπί στο χειριστήριο και όχι να ανοίγω εφαρμογή στο κινητό και να ξυπνάω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, therock είπε

Χαίρετε φίλοι μια γρήγορη ερώτηση. Για κλιματιστικά χωρίς wifi μονάδα, είναι ασφαλές να χρησιμοποιείς πρίζα τηλεχειρισμού για σ το ανοιγοκλείνεις η παθαίνουν ζημιά? Θέλω από το υπνοδωμάτιο απλά αυτό να κάνω μόνο, να το ανοιγνοκλεινω γιατί δε πιάνει η εμβέλεια του. Έχω πρίζα που κόβει το ρεύμα με διακόπτη η μπορώ να αγοράσω και μια Σμαρτ να το κάνω και με το κινητό. Αρκεί να ξέρω ότι δε θα το χαλασω

P.s. ειδάλλως υπάρχει κάτι σα repeater δηλαδή κάποιο έξτρα μάτι να βάλω στη πόρτα της κρεβατοκάμαρας ώστε εγώ να πάρω το κομπιουτεράκι από το κρεβάτι να στέλνει το σήμα κάπου ενδιάμεσα και από κει να επικοινωνεί με το κλιματιστικό?

Εάν κλείνεις το κλιματιστικό κόβοντας του την παροχή πας γυρεύοντας για προβλήματα. Είναι σαν να δουλεύει και να γίνεται διακοπή ρεύματος.

Πιό ασφαλής λύση είναι η χρήση του timer από το χειριστήριο, αρκεί να έχει αυτή τη λειτουργία το R/C σου.

Λίγο πριν κοιμηθείς το ρυθμίζεις να κλείσει σε μία ώρα και καθάρισες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, therock είπε

Σε ευχαριστώ φίλε μου, έχω ένα τέτοιο και το χρησιμοποιώ για παλιά TV. Για AC θα θελα κυρίως να εστιάσω στο πρώτο σκέλος. Δηλαδή αν είναι πρόβλημα να ανοίγω κλείνω ρεύμα με πρίζα η έστω κάποιο repeater. Επειδή το θέλω βράδυ για όταν κοιμάμαι να πατάω στα τυφλά ενώ κουμπί στο χειριστήριο και όχι να ανοίγω εφαρμογή στο κινητό και να ξυπνάω...

Για κλιματιστικό το πρότεινα.
Σαν ηλεκτρονικός αλλά ΟΧΙ ψυκτικός θα σου έλεγα οτι δεν είναι το ιδανικότερο αλλά και ζημιά δύσκολο να γίνει. Στα ξενοδοχεία και rbnb αυτό γίνεται συνέχεια (hard shutdown). Θέλει μια προσοχή η διάταξη που θα κόβει το ρεύμα να έχει ένα καλό ρελε, να μην κάνει σπινθηρισμούς κτλ.
Εγώ δεν θα το έκανα, θα πήγαινα σε λύση με IR με αυτοματισμό στο κινητό να κλείσει συγκεκριμένη ώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spirosta2 είπε

... Στα ξενοδοχεία και rbnb αυτό γίνεται συνέχεια (hard shutdown)...

Στα ξενοδοχεία διαλέγουν μονάδες που έχουν στην πλακέτα τους φις που συνδέεται με παγίδες σε παράθυρα και πόρτες. Αυτό που κάνει μόλις γίνει διακοπή του κυκλώματος (μόλις ο ενοικιαστής ανοίξει ένα παράθυρο π.χ.) είναι να κλείνει τον κλιματισμό όπως πρέπει, δηλαδή σαν να πάτησες το power off button.

Οι περισσότερες ζημιές σε πλακέτες είναι από διακοπή ρεύματος.

Επεξ/σία από haga
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.

Ψάχνουμε να αγοράσουμε ένα κλιματιστικό και να αντικαταστήσουμε το πολύ παλιό που έχουμε πριν πολλά χρόνια.

Ψάχνοντας, βρήκα αυτό το TOYOTOMI Izuru eco II TRN/TRG-2371ZR Κλιματιστικό Inverter 24.000 BTU A+++/A+++ με Wi-Fi στα 1100 ευρώ περίπου με δωρεάν εγκατάσταση και απεγκατάσταση.

Αξίζει αυτό ή όχι;

Θα χρησιμοποιηθεί κυρίως για ψύξη αλλά δεν θα πείραζε να έχει και άλλα μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση στους γνώστες.

Όταν έχουμε ένα range ψύξης πχ για το all easy pro 18 έχουμε Ψυκτική Απόδοση Btu/h: 18000(6800-20900). Το 6800 σημαίνει ότι στις χειρότερες συνθήκες λειτουργίας μπορεί να βγάλει (αποδώσει) τουλάχιστον 6800 ή ότι invertarontas μπορεί να ρίξει (κατεβάσει)  την ισχύ του τόσο χαμηλά?

Γιατι στην πρώτη περίπτωση ψάχνουμε το υψηλότερο και στην δεύτερη το χαμηλότερο. (Ψάχνω μάρκα που να μπορεί να κατέβει χαμηλά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παραγγείλει ένα Daikin atxc35D, και από το κατάστημα μου είπαν ότι δεν το έχουν σε απόθεμα και θα μου στείλουν, χωρίς έξτρα χρέωση, το Daikin ftxc35d το οποίο είναι το νεότερο μοντέλο. Ισχύει κάτι τέτοιο ή να ακυρώσω την παραγγελία και να πάρω το atxc35D; Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...