Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, kostasgr78 said:

Έχουμε εικόνα από την υποστήριξη των κλιματιστικών GREE στην Ελλάδα;

Έχω ένα μοντέλο τους και έχω κινήσει μια βλάβη σε πλαίσιο εγγύησης και εδώ και 1 μήνα ακόμα έρχεται ο τεχνικός τους.

ποιο μοντελο εχεις? εχω 10 χρονια 2 gree και δεν παρουσιασαν κατι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, dimostr said:

Τα φίλτρα του τα καθαρίζεις κάθε δύο εβδομάδες εσύ ?

Δεν μιλαω για τα φιλτρα, αλλα για την ροδελα που γυρναει, απο εκει που βγαινει ο αερας, δε ξερω πως λεγεται. Εκει εχει γεμισει και σκονη, εκει ειχε γινει και ο βιολογικος καθαρισμος με την μουχλα.

Επεξ/σία από Witcher1st
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Δεν μιλαω για τα φιλτρα, αλλα για την ροδελα που γυρναει, απο εκει που βγαινει ο αερας, δε ξερω πως λεγεται. Εκει εχει γεμισει και σκονη, εκει ειχε γινει και ο βιολογικος καθαρισμος με την μουχλα.

Αφού δε κατάλαβες ότι για να .είναι καθαρη η ""ροδέλα"" όπως το λες πρέπει εσύ να φροντίζεις να καθαρίζεις τα φίλτρα πάμε παρακάτω 

Καλό.καλοκαιρι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το σκεφτομαι να παρω 2 toshiba yukai 10αρι στα 539 απο το πρακτικερ, στην τιμή που είναι ακόμα και ας μην με πιανει η δωρεάν τοποθέτηση, μπορει να μου πει καποιος ποσο κοστίζει το εξτρα wifi; και αν λειτουργεί οκ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 minutes ago, dimostr said:

Αφού δε κατάλαβες ότι για να .είναι καθαρη η ""ροδέλα"" όπως το λες πρέπει εσύ να φροντίζεις να καθαρίζεις τα φίλτρα πάμε παρακάτω 

Καλό.καλοκαιρι 

Δλδ επειδη εχω να τα καθαρισω 2 εβδομαδες, γεμισει παλι ολο το συστημα σκονη;; Εξηγησε σε φιλε,. δεν γνωριζω. Αμα γνωριζα δε θα ρωτουσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Δλδ επειδη εχω να τα καθαρισω 2 εβδομαδες, γεμισει παλι ολο το συστημα σκονη;; Εξηγησε σε φιλε,. δεν γνωριζω. Αμα γνωριζα δε θα ρωτουσα.

Ναι , πρέπει να είσαι λίγο τακτικός στην καθαριότητα των φίλτρων και αυτό γιατί όταν θα συσσωρευτεί πολύ σκόνη με την υγρασία θα γίνει πάλι μούχλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, dimostr said:

Ναι , πρέπει να είσαι λίγο τακτικός στην καθαριότητα των φίλτρων και αυτό γιατί όταν θα συσσωρευτεί πολύ σκόνη με την υγρασία θα γίνει πάλι μούχλα 

Καποια ιδεα να καθαρισω τη ροδελα απο τη σκονη; Να ψεκασω με σκετο νερο; Με πανι δε γινεται δουλεια. Πως γινεται να γεμισε σκονη τοσο γρηγορα.. Αλλη φορα πρεπει να ειμαι περισσοτερο προσεκτικος.

IMG_20240629_150225.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Καποια ιδεα να καθαρισω τη ροδελα απο τη σκονη; Να ψεκασω με σκετο νερο; Με πανι δε γινεται δουλεια. Πως γινεται να γεμισε σκονη τοσο γρηγορα.. Αλλη φορα πρεπει να ειμαι περισσοτερο προσεκτικος.

IMG_20240629_150225.jpg

Είναι δυνατόν να λερωθεί η φτερωτή μετά από τόσο λίγο χρονικό διάστημα; Σίγουρα το καθάρισε ο ψυκτικός με τον ειδικό φακό; Επίσης ποιο κλιματιστικό έχεις; @Klausx τι λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, ψάχνω να αντικαταστήσω το παλιο κλιματιστικό των γονιών μου και είμαι ανίδεος. Θα εκτιμούσα πολύ αν μπορείτε να προτείνετε κατι!

1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσο: 600€
2. Αντικατάσταση παλιού: Samsung SH18AS0
3. Προτίμηση σε μεγάλες αλυσίδες λόγω επιλογής άτοκων δόσεων/εγκατάστασης
4. Κυρίως ψύξη (85% ψυξη, 15% θερμανση)
5. Αποκλειστικη ψύξη του χώρου τις πρωινές-μεσημεριανές (ή και απογευματινές) ώρες του καλοκαιριού
6. Θέρμανση με πετρέλαιο
7. Εννιαίος χώρος Σαλόνι - Κουζίνα, ~ 40τμ
8. Αθήνα - Γέρακας, Μετεωρολογικός σταθμός Γέρακα https://penteli.meteo.gr/stations/gerakas/
9. Αδιάφορο
10. Βόρεια παράθυρα και μπαλκονόπορτα, μικρή ανατολική μπαλκονόπορτα, στα νότια μεσοτοιχία. Κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια. ΟΚ μόνωση
11.
3889.78 Watt

3345.70KCal/h

97.24Watt/m^2

83.63KCal/h/m^2

          για 18C (Ψυξη)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, liakjim said:

Είναι δυνατόν να λερωθεί η φτερωτή μετά από τόσο λίγο χρονικό διάστημα; Σίγουρα το καθάρισε ο ψυκτικός με τον ειδικό φακό; Επίσης ποιο κλιματιστικό έχεις; @Klausx τι λες;

Οχι απλα το καθαρισε, ελαμπε, αφου ηταν 1 ωρα και 15 λεπτα. 2 λεκανες αδειασε βρωμικο νερο. Δεν εχω ξαναδει τοση λεπτομερεια σε καθαρισμο.

Bosch εχω 24αρι. Αλλα τα φιλτρα τωρα ειχα να τα καθαρισω 1 μηνα. Δε ειχα ιδεα οτι μαζευει σκονη τοσο γρηγορα.

Επεξ/σία από Witcher1st
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανερχομαι για το θεμα του θορυβου της εξωτερικης μοναδας στο 9αρι καθως εχω λιγο περισσοτερα στοιχεια στη διαθεση μου.

Η μοναδα κανει θορυβο, εντοπιζομενο απο τη μερια του συμπιεστη (οι σωληνωσεις τρανταζονται απιστευτα / εχουν υψηλες δονησεις) οταν αρχιζει να ινβερταρει και πεφτει κατω απο τα 720watt και λειτουργει στο ευρος 710-460 (οσο χαμηλοτερα τοσο πιο εντος ο θορυβος και οι δονησεις απο τη μερια του συμπιεστη/σωληνωσεων (πιο χαμηλα κατω απο 460 δεν πεφτει μετα απλα σβηνει). Οσο η εξωτερικη μοναδα λειτουργει ψηλα λχ αυτη τη στιγμη στα 800-890 watt το μονο που "ακουγεται" ειναι ο ανεμιστηρας που γυριζει γρηγορα αλλα τιποτα αλλο. Ο ανεμιστηρας ακουγεται σαν ανεμιστηρας που περιστρεφεται γρηγορα δλδ φυσιολογικο. Ο συμπιεστης δεν ακουγεται. Μολις η εξωτερικη ριξει στροφες κ ο ανεμιστηρας πεσει σε ρελαντι αρχιζει ο συμπιεστης να ανεβαζει θορυβο και δονησεις ξεκινωντας απο τα 700 watt και κατεβαινωντας και μολις ο μετρητης της πριζας δειξει κατω απο 580 watt (λχ 460-480) ξεκιναει ο ανυποφορος θορυβος του συμπιεστη που περναει και με μορφη δονησεων στις σωληνωσεις και την τοιχοποια (ο εντονος συντονισμος και δονησεις εντοπιζονται στο φασμα 460-510 watt).

Ψυκτικος που το ειδε/ακουσε (δεν τολμησε να βαλει χερι να λυσει την εξωτερικη μοναδα το φοβηθηκε) μου ειπε κατα πασα πιθανοτητα εχουν χαλασει οι ελαστικες βασεις/εδρανα του συμπιεστη και οταν ξεκινησει να συντονιζει μολις ριξει στροφες αυτοι οι κραδασμοι/συντονισμοι δεν μπορουν πλεον να αποσβεστουν απο το εδρανο του που εχει χαλασει/καει-ξεραθει απο τη ζεστη και περνανε στις σωληνωσεις και τον τοιχο. Λυση μου ειπε δεν υπαρχει.

Μου φαινεται προσωπικα παραξενο ο συμπιεστης να ζοριζεται και να συντονιζει κανοντας τοσο θορυβο στο ρελαντι στα 510-460 watt λιγο πριν κλεισει αλλα στα 790-830-890 να μην προκαλει θορυβο και δονησεις ενω ο ανεμιστηρας εκει πανω περιστρεφεται γρηγορα. Παιζει να ειναι ηλεκτρικο προβλημα που να το δημιουργει αυτο?

Ο ψυκτικος μου ειπε οτι δεν υπαρχει κατι να επισκευαστει και οτι να τοποθετησουμε ελαστικες βασεις μεταξυ εξωτερικης μοναδας και βασης στον τοιχο δεν θα λυσει το προβλημα γιατι αυτο δημιουργειται απο το συμπιεστη μαλλον και διεχεεται μεσω των σωληνωσεων.

Εχει ακουσει ξανα κανεις για τετοιο προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liapiskosis είπε

Γεια σας, ψάχνω να αντικαταστήσω το παλιο κλιματιστικό των γονιών μου και είμαι ανίδεος. Θα εκτιμούσα πολύ αν μπορείτε να προτείνετε κατι!

1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσο: 600€
2. Αντικατάσταση παλιού: Samsung SH18AS0
3. Προτίμηση σε μεγάλες αλυσίδες λόγω επιλογής άτοκων δόσεων/εγκατάστασης
4. Κυρίως ψύξη (85% ψυξη, 15% θερμανση)
5. Αποκλειστικη ψύξη του χώρου τις πρωινές-μεσημεριανές (ή και απογευματινές) ώρες του καλοκαιριού
6. Θέρμανση με πετρέλαιο
7. Εννιαίος χώρος Σαλόνι - Κουζίνα, ~ 40τμ
8. Αθήνα - Γέρακας, Μετεωρολογικός σταθμός Γέρακα https://penteli.meteo.gr/stations/gerakas/
9. Αδιάφορο
10. Βόρεια παράθυρα και μπαλκονόπορτα, μικρή ανατολική μπαλκονόπορτα, στα νότια μεσοτοιχία. Κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια. ΟΚ μόνωση
11.
3889.78 Watt

3345.70KCal/h

97.24Watt/m^2

83.63KCal/h/m^2

          για 18C (Ψυξη)

 

Το παλιό ήταν επαρκές έτσι; Οι απώλειες μας πάνε σε 14-16άρια. Ίσως και ένα καλό 12άρι να είναι οκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, Sebu said:

 

Ψυκτικος που το ειδε/ακουσε (δεν τολμησε να βαλει χερι να λυσει την εξωτερικη μοναδα το φοβηθηκε) μου ειπε κατα πασα πιθανοτητα εχουν χαλασει οι ελαστικες βασεις/εδρανα του συμπιεστη και οταν ξεκινησει να συντονιζει μολις ριξει στροφες αυτοι οι κραδασμοι/συντονισμοι δεν μπορουν πλεον να αποσβεστουν απο το εδρανο του που εχει χαλασει/καει-ξεραθει απο τη ζεστη και περνανε στις σωληνωσεις και τον τοιχο. Λυση μου ειπε δεν υπαρχει.

 

To ίδιο μου είχανε πει δυο ψυκτικοί για ένα παλιό gree που το είχαν οι γονείς μου 15 χρόνια. Όταν ινβερτάριζε έκανε τρελό συντονισμό και σαματά. Μόλις άλλαζα ταχύτητα και θερμοκρασία και ανέβαζε watt έστρωνε.

Μου είπε ότι θα μπορούσε να αλλάξει τα λάστιχα του συμπιεστη χωρίς φυσικά να είναι 100% σίγουρος ότι το πρόβλημα ήταν αυτό.

Το κόστος τεράστιο... απεγκατασταση από 1ο όροφο με σκάλα, αποσυναρμολόγηση, επισκευή, συναρμολόγηση, ξανά εγκατάσταση...

Πιο φτηνά μου βγήκε που το πέταξα και το αντικατέστησα με sendo 300ευρω.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 1000€.
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αντικατασταση GREE 18.000 BTU, χαλασε, αλλά ήταν επαρκές.
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 20% θέρμανση , 80% ψύξη
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Μοναδική πηγή ψυξης, συμπληρωματική πηγή θέρμανσης στα πολύ κρύα.
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. Κεντρικός Λέβητας αερίου. 
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Σαλόνι.
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ) : Καλαμαριά , 2 μέτρα υψόμετρο! 
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορο
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ).: Καμία μόνωση.
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ . 

Θερμικές Απώλειες

 

4802.02Watt

 

4129.74KCal/h

 

120.05Watt/m2

 

103.24KCal/h/m2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ekrepali said:

To ίδιο μου είχανε πει δυο ψυκτικοί για ένα παλιό gree που το είχαν οι γονείς μου 15 χρόνια. Όταν ινβερτάριζε έκανε τρελό συντονισμό και σαματά. Μόλις άλλαζα ταχύτητα και θερμοκρασία και ανέβαζε watt έστρωνε.

Μου είπε ότι θα μπορούσε να αλλάξει τα λάστιχα του συμπιεστη χωρίς φυσικά να είναι 100% σίγουρος ότι το πρόβλημα ήταν αυτό.

Το κόστος τεράστιο... απεγκατασταση από 1ο όροφο με σκάλα, αποσυναρμολόγηση, επισκευή, συναρμολόγηση, ξανά εγκατάσταση...

Πιο φτηνά μου βγήκε που το πέταξα και το αντικατέστησα με sendo 300ευρω.

 

Σε ευχαριστω αυτο σκεφτομαι και εγω γιατι το 9αρι ειναι στους γονεις και εχει κλεισει 16 χρονια ζωης.

Προσωπικα πιστευα οτι απλα θα μπορουσε ο ψυκτικος να ξεβιδωσει το πλαινο και μπροστινο πανελ (στο συγκεκριμενο γινεται ανασηκωνοντας λιγο το πανω πανελ) και εχει προσβαση στο μερος του συμπιεστη και των πλακετων. Απο εκει να ανασηκωσει το συμπιεστη και να βαλει αφρωδες υλικο ή καποιο ελαστοαπορροφητικο.

Εγω μπακαλε αυτο σκεφτομαι να κανω με μικρο κοστος.

Αλλιως ναι οπως λες αν πρεπει να ξηλωθει να κατεβει απο εκει που ειναι να γινει ολο αυτο και μετα να μπει ξανα επανω και να μην εχει φτιαξει κιολας καλα κρασα.

Οποτε ισως η λυση την αντικαταστασης να ειναι μονοδρομος. Αλλα δεν βρισκω κατι σε 9αρι ινβερτερ τοσο οικονομικο. Συν του οτι θα χρειαστει και ξηλωμα το παλιο αρα και κοστος απεγκαταστασης και εγκαταστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...