Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, ChrisN.S. είπε

Μόλις ψώνισα δύο Yukai 13άρια από Praktiker, δωρεάν τα πάντα όλα εγκατάσταση - επεγκατάσταση - μεταφορά εντός οικείας κλπ στα 769€. Πιστεύω ήταν υπερβολικά καλή τιμή για να τα προσπεράσω, τώρα ευελπιστώ να έχουν καλύτερη ποιότητα και συμπεριφορά από inventor και συναφή. Ευχαριστώ πολύ τον φίλο liakjim για την πολύτιμη βοήθειά του. 

P.s. εν τω μεταξύ αναφέρεται στο site και για δωροεπιταγή ανακύκλωσης 50€ με την αγορά του συγκεκριμένου αλλά δεν γνωρίζω αν την διακαιούνται όσοι είναι με το πρόγραμμα ανακυκλώνω. Γνωρίζει κανείς;

https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b13e2kvg-e-ras-13e2avg-e-klimatistiko-toixou-13000btu-134459

 

Κανονικά τη δικαιούσαι. Θα σου έρθει στο viber ο αριθμός επιταγής. Απλά είναι για αγορά άνω των 160€.

Εγώ πήρα πρώτα το 18αρι yukai και πήρα δωροεπιταγή 100€ αλλά την σπάνε σε 2 των 50€. Όταν αγόρασα το δεύτερο 10αρι yukai για το υπνοδωμάτιο χρησιμοποίησα την μια 50αρα δωροεπιταγή. Την άλλη την έχασα έληξε. Τώρα έχω άλλη μια 50€ έως 31/8. Οι αγορές έγιναν με το πρόγραμμα. 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το φορτίο σχεδιασμού υπεισέρχεται στον υπολογισμό του scop. Δες τα ενεργειακά ταμπελάκια το φορτίο σχεδιασμού στο θερμό ενός π.χ. midea με ένα fujitsu η toshiba και θα καταλάβεις.

Μπλε yukai, κίτρινο heavy 25 , πράσινο heavy 63. Πόσα έπιασα;

Μα ό,τι κι αν κάνει η Midea για να φαίνεται το SCOP μεγαλύτερο, σημασία έχουν οι μετρήσεις που διεξαγει η eurovent σε συγκεκριμένες συνθήκες...

...αν οι Μετρήσεις είναι χαμηλότερες των άλλων δύο στις ίδιες Συνθήκες (είτε το SCOP είναι μικρότερο ή μεγαλύτερο ονομαστικά), πώς κλέβει;

Αν κάποιο εκ των άλλων δύο είχε χειρότερο SCOP αλλά με χαμηλότερη καταγεγραμμένη κατανάλωση, θα βγάζαμε αυτό οικονομικότερο...αλλά το Midea βγαίνει οικονομικότερο, βάσει ακριβώς των μετρήσεων κατανάλωσης.

...δεν λαμβάνω ως μετρο τις τιμές SCOP, αλλά τη κατανάλωση...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ELSTAM είπε

Καλησπερα σε ολους!

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 400
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. ΝΕΑ ΑΓΟΡΑ
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος:
  4. Χρήση κλιματιστικού: ΨΥΞΗ ΚΑΙ ΘΕΡΜΑΝΣΗ
  5. Συχνότητα χρήσης: ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΗΜΕΡΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί: ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ (ΓΡΑΦΕΙΟ 15m2)
  7. Τοποθεσία: ΚΕΝΤΡΟ ΑΘΗΝΑ ΣΥΝΤΑΓΜΑ
  8. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features: WIFI-IONIΣΤΗΣ (ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ)
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου: Ο ΧΩΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΤΙΡΙΟ ΜΕ ΓΡΑΦΕΙΑ, ΣΤΟΝ 1ο ΟΡΟΦΟ, ΚΑΛΥΜΕΝΟ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙ ΑΚΑΛΥΠΤΟ.
  10. 1363.93 WATT
  11. 1173.02 kcal/h
  12. 90.93 watt/m2
  13. 78.20 kcal/m2

Επισης δικαιουμαι και 45% εκπτωση απ το "ανακυκλωνω αλλαζω συσκευη" και ηθελα να δω αν μπορω καπως να το συνδυασω ισως.

 

Ευχαριστω!

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252394-a-c-in10-toshiba-ras10cavg-e-b10ckvg-e

2 ώρες πριν, Oscar_Mike είπε

Θέλω να βάλω κλιματιστικό σε ένα δωμάτιο 9τ.μ (ύψος 3.2m)

Το διαμέρισμα γενικά (37-38τ.μ) έχει κουφώματα τούμπανα, καινούρια αλουμίνια με διπλά τζάμια, το μέσα τζάμι 4+4 τρίπλεξ, 12 και 15αρια κενά με αέριο και το έξω τζάμι ενεργειακό 6αρι evo

Αλλά η μόνωση σταματάει εκεί, τοίχοι τριπλό τούβλο χωρίς κενό-μόνωση, και από πάνω ειναι ταράτσα-πλάκα που την βλέπει όλη μέρα ο ήλιος, χωρίς μόνωση πάλι (μελλοντικά θα μονωθούν αλλά ας το αφήσουμε για το τωρινό σενάριο)

Να σημειώσω ότι σε άλλο δωμάτιο του διαμερίσματος υπάρχει ήδη κλιματιστικό οπότε όταν μπει και αυτό θα λειτουργούν συνδυαστικά

 

Και το ερώτημα τώρα, εχω και κάθεται στο κουτί του ένα 12αρι, να το βάλω στα 9τ.μ; Είναι πολύ λάθος να μπει 12αρι σε τόσο μικρο χώρο; Θα λειτουργεί "λάθος" ή επειδή από μόνωση για την ώρα δεν ειμαι σε κάλο σημείο το 12 ειναι καλύτερο από ένα 9αρι;

Η εναλλακτική ειναι να πάρω 9αρι και να βάλω το 12αρι αλλού

Ευχαριστώ

υ.γ. Περιοχή Αθήνα

 

---edit---

image.png.cecd0236aa85a28884f94dc0be679168.png

Επιθυμητή Θερμοκρασία: 21

Μόνωση Τοίχων: Καμία Μόνωση

Μόνωση Δαπέδου: Καμία μόνωση

Οροφή σε επαφή με: Αέρα

Μόνωση Οροφής: Καμία μόνωση

Τύπος Κουφωμάτων: Μεταλλικά κουφώματα

Τύπος Τζαμιών: Ενεργειακά τζάμια

 

image.png.f8784758f6e7ba9d02fdfd91bac15c47.png

άρα και το 12αρι οριακό ειναι ή το βλεπω λάθος;; 🫠

Ποιο κλιματιστικό έχεις στο κουτί;

3 λεπτά πριν, definitio είπε

Μα ό,τι κι αν κάνει η Midea για να φαίνεται το SCOP μεγαλύτερο, σημασία έχουν οι μετρήσεις που διεξαγει η eurovent σε συγκεκριμένες συνθήκες...

...αν οι Μετρήσεις είναι χαμηλότερες των άλλων δύο στις ίδιες Συνθήκες (είτε το SCOP είναι μικρότερο ή μεγαλύτερο ονομαστικά), πώς κλέβει;

Αν κάποιο εκ των άλλων δύο είχε χειρότερο SCOP αλλά με χαμηλότερη καταγεγραμμένη κατανάλωση, θα βγάζαμε αυτό οικονομικότερο...αλλά το Midea βγαίνει οικονομικότερο, βάσει ακριβώς των μετρήσεων κατανάλωσης.

...δεν λαμβάνω ως μετρο τις τιμές SCOP, αλλά τη κατανάλωση...

 

Γιατί λες ότι το Midea έχει μικρότερη κατανάλωση; Τι βλέπεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Γιατί λες ότι το Midea έχει μικρότερη κατανάλωση; Τι βλέπεις;

Κοιτάζω τις μετρήσεις κατανάλωσης στα 4 σενάρια θέρμανσης και το Midea Xtreme Save AG1 είναι κατα τί οικονομικότερο συνολικά και από το Daikin Siesta Sensira και απ το Toshiba Yukai, εκτός κι αν κοιτάζω λάθος νούμερα.

MIDEA
https://www.eurovent-certification.com/en/catalog/program/certificate/participant/model/show/201710799

Midea.png.3d1687d62a0b4560a5931552a6681fc2.png

 

DAIKIN
https://www.eurovent-certification.com/en/catalog/program/certificate/participant/model/show/201925327

Daikin.png.f4f4ca775bdd00eaf526e7001c7e0546.png

 

TOSHIBA
https://www.eurovent-certification.com/en/catalog/program/certificate/participant/model/show/201710668

Toshiba.png.4a60fe1586c0c4e5a1bb9a8960b11cc6.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, oleff είπε

Καλησπέρα σας, τελικά περάστηκε το κλιματιστικό και έγινε η εγκατάσταση. Από τεχνικής πλευράς περάστηκε ορθά όπως έβλεπα. Τώρα ως όπτικο αποτέλεσμα το αφήνω σε σας να δείτε και να μου πείτε την γνώμη σας.
Σημειωτέον θα χρειαστεί να κάνω προέκταση του εξωτερικού καλωδίου ρεύματος και επίσης εσωτερικά να μπει μια πρίζα για να συνδεθεί το κλιματιστικό με πρίζα και με μια tapo και όχι απευθείας στο κουτί των καλωδίων ρεύματος όπως γίνεται τώρα.
Όπως φαίνεται στην 6η εικόνα το κουτί των καλωδίων ρεύματος είναι μισοκαλυμένο κάτω από το κλιματιστικό ακριβώς. Αυτό μπορεί να ανοίξει εύκολα ή θα γίνει δύσκολη διαδικασία;

20230609_134328.jpg

20230609_134354.jpg

20230609_134409.jpg

20230609_134511.jpg

20230609_134542.jpg

20230609_134549.jpg

20230609_140718.jpg

Καλησπέρα φίλε,

δεν θα σχολιάσω ότι η μονάδα είναι κολλημένη , αλλά εκτός αυτού δεν μου αρέσει ο τρόπος που έχει μπει η αποχέτευση διότι μου φαίνεται ότι δεν έχει σωστή ρίση και να το προσεξεις

1 ώρα πριν, c-max είπε

Quiz!

Ποιο ειναι ποιο;

Yukai 10 - heavy 25 - heavy 63

 

2023-06-09_22-35-28.png

απίστευτο το mitsubishi heavy 63. φιλαράκι όταν ανέβουν οι θερμοκρασίες (35πχ) ανέβασε πάλι μετρήσεις αν μπορείς να τα δούμε πάλι και τα 3

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@definitio έχουν αναλυθεί 1Μ φορές και ο Λιάκος που τα έχει ψάξει θα πρέπει να το πει +1.

Μάλιστα έχει βάλει άπειρες φορές διαγράμματα από το σπίτι του (ή και το διπλανό του)  και έχει φανεί πως συμπεριφέρονται και τί καίνε.

Η παγίδα κρύβεται στο φορτίο σχεδιασμού,  δηλαδή δες στη θέρμανση το Eurevent τί kw γράφει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, definitio είπε

Κοιτάζω τις μετρήσεις κατανάλωσης στα 4 σενάρια θέρμανσης και το Midea Xtreme Save AG1 είναι κατα τί οικονομικότερο συνολικά και από το Daikin Siesta Sensira και απ το Toshiba Yukai, εκτός κι αν κοιτάζω λάθος νούμερα.

MIDEA
https://www.eurovent-certification.com/en/catalog/program/certificate/participant/model/show/201710799

Midea.png.3d1687d62a0b4560a5931552a6681fc2.png

 

DAIKIN
https://www.eurovent-certification.com/en/catalog/program/certificate/participant/model/show/201925327

Daikin.png.f4f4ca775bdd00eaf526e7001c7e0546.png

 

TOSHIBA
https://www.eurovent-certification.com/en/catalog/program/certificate/participant/model/show/201710668

Toshiba.png.4a60fe1586c0c4e5a1bb9a8960b11cc6.png

Αυτό σου λέω. Πως γίνεται το midea να δίνει πχ 0,84KW με 5,56cop στους πχ 7C; Δλδ κατεβαίνει στα 151W; Όχι. 250W θα δεις. Άντε 220W. Το υπόλοιπο διάστημα είναι off. Άρα δουλεύει πχ 250-0-250-0 κοκ και το eurovent μετράει μέσο όρο και σου βγάζει cop στους 7C. Μετά κάνει το ίδιο και για τους άλλες θερμοκρασίες ( 2, 7, 12 για θερμό) και βγάζει scop στο οποίο scop μπαίνει μέσα και το pdesign όπως λέει το ΕΝ 14825.

Όμως ένα καλό 9άρι θα παίζει min στα 110-120W (κάποια και πιο κάτω) οπότε δεν θα κάνει off παίζοντας σε πιο υψηλά cop ενώ θα έχει και χαμηλότερο φορτίο σχεδιασμού στο θερμό οπότε δεν θα βοηθιέται στο scop.

Γενικά η αλήθεια είναι λίγο πιο περίπλοκη μιας και μπορεί ένα που παίζει 250-0-250-0 να έχει περισσότερη οικονομία από το άλλο που παίζει σταθερά 150, αλλά από μέλη εδώ αλλά και από μένα, έχουμε δει ότι τα κινέζικα παίζουν με λιγότερη απόδοση στη θέρμανση πχ το έχω carrier crystal II σε κρεβατοκάμαρα που ενώ είναι σε χώρο με 25% λιγότερες απώλειες και σε 21C ρύθμιση καίει 30% παραπάνω από Daikin ATXC25B με ρύθμιση 22. Πάνω από 40% διαφορά στην απόδοση. Ομοίως μου δίνει 8€ μήνα διαφορά ή 48€ τον χρόνο. Αγοράστηκαν στα ίδια χρήματα. Ακόμα και 100€ να ήταν ακριβότερο το Daikin, σε 2 χρόνια θα είχε αποσβεστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 900 ευρω αλλά θα προτιμούσα κάτι στη κατηγορία των 600 ευρώ 

9000btu (σε μικρό υπνοδωμάτιο)

Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού: Αντικατάσταση ενός passion pro που δεν  κατεβαίνει αρκετά χαμηλά σε ισχύ (ψυξή) και μου έχει σπάσει τα νεύρα σε μικρό υπνοδωμάτια λόγο μεγάλου διαφορικου (μια παγώνουμε, μια ιδρώνουμε)

Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση):

100% ψύξη. 0% θέρμανση 

Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: 

Όλο το καλοκαίρι non stop σε υπνοδωμάτιο

 

 

Λοιπόν, είχα ρωτήσει και περισυ και ρωτάω και φέτος. Επειδή το πλέον παλιό μου passion pro σε υπνοδωμάτο έχει ένα ηλίθιο διαφορικο με αποτέλεσμα εάν το βράδυ πχ θέλω 25c  αυτό να φροντίζει είτε να κρυωνω είτε να ιδρώνω, ψάχνω κάτι που να μπορεί να κρατήσει όσο το δυνατόν πιο σταθερά τη θερμοκρασία το βράδυ κατά το νυχτερινό ύπνο . Και ας κάνει συνέχεια on off ο συμπιεστής του.

Νομίζω ότι το (πλέον δεν κυκλοφορεί) midea ultimate confort που έχω σε άλλο δωμάτιο κάνει  100 φορές καλύτερη δουλειά σε αυτό το κομμάτι. Αφήστε που κατεβαίνει και κάτω από τα 80watt.

 

Ζαχαρωνω το νέο breezeless αλλά φοβάμαι να γίνω πειραματόζωο.

Τα Μιδέα με χρήση του follow me, έχουν διαφορετικο διαφορικο?

 

Επεξ/σία από CptBill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, liakjim είπε

Αυτό σου λέω. Πως γίνεται το midea να δίνει πχ 0,84KW με 5,56cop στους πχ 7C; Δλδ κατεβαίνει στα 151W; Όχι. 250W θα δεις. Άντε 220W. Το υπόλοιπο διάστημα είναι off. Άρα δουλεύει πχ 250-0-250-0 κοκ και το eurovent μετράει μέσο όρο και σου βγάζει cop στους 7C. Μετά κάνει το ίδιο και για τους άλλες θερμοκρασίες ( 2, 7, 12 για θερμό) και βγάζει scop στο οποίο scop μπαίνει μέσα και το pdesign όπως λέει το ΕΝ 14825.

Όμως ένα καλό 9άρι θα παίζει min στα 110-120W (κάποια και πιο κάτω) οπότε δεν θα κάνει off παίζοντας σε πιο υψηλά cop ενώ θα έχει και χαμηλότερο φορτίο σχεδιασμού στο θερμό οπότε δεν θα βοηθιέται στο scop.

Γενικά η αλήθεια είναι λίγο πιο περίπλοκη μιας και μπορεί ένα που παίζει 250-0-250-0 να έχει περισσότερη οικονομία από το άλλο που παίζει σταθερά 150, αλλά από μέλη εδώ αλλά και από μένα, έχουμε δει ότι τα κινέζικα παίζουν με λιγότερη απόδοση στη θέρμανση πχ το έχω carrier crystal II σε κρεβατοκάμαρα που ενώ είναι σε χώρο με 25% λιγότερες απώλειες και σε 21C ρύθμιση καίει 30% παραπάνω από Daikin ATXC25B με ρύθμιση 22. Πάνω από 40% διαφορά στην απόδοση. Ομοίως μου δίνει 8€ μήνα διαφορά ή 48€ τον χρόνο. Αγοράστηκαν στα ίδια χρήματα. Ακόμα και 100€ να ήταν ακριβότερο το Daikin, σε 2 χρόνια θα είχε αποσβεστεί.

Αν ισχύει αυτό που λες, τότε συμβαίνει το ίδιο και με

  • το Toshiba, που στο ίδιο σενάριο (Condition C) έχει 0,83kw / 5.63 COP (σχεδόν το ίδιο με το Midea) ;
    ή και
  • το Daikin που έχει 0.90kw / 6.01 COP;

Επίσης δεν καταλαβαίνω το εξής, ξέχωρα από τις τιμές SCOP...

...αν ο αντικειμενικά μετρημένος μέσος όρος κατανάλωσης είναι χαμηλότερος στο Χ κλιματιστικό, τί σημασία έχει αν έχει μικρή ή μεγάλη διακύμανση στις στιγμιαίες καταναλώσεις;

...δεν θα πληρώνω τις Μέγιστες τιμές, αλλά τη Μέση Κατανάλωση...

Επίσης στη δική σου περίπτωση το Daikin έχει όντως χαμηλότερη μέση κατανάλωση στις μετρήσεις eurovent...

Το επιχείρημά σου, αν το καταλαβαίνω, ότι
- η συνεχόμενη λειτουργία/μικρότερης διακύμανσης λειτουργία (Daikin) είναι πιο οικονομική από τη διακοπτόμενη λειτουργία (Carrier)
- ακόμη κι αν οι μετρήσεις στο Eurovent είναι χαμηλότερες για τη διακοπτόμενη (Carrier), μεταξύ δύο συγκεκριμένων κλιμαστικών
δεν αποδεικνύεται στο προσωπικό σου παράδειγμα, αφού το Carrier έχει υψηλότερο μέσο όσο κατανάλωσης.

Αν το Carrier που έχεις,
- σημείωνε στο Eurovent χαμηλότερο μέσο όρο κατανάλωσης,
- αλλά και πάλι ήταν πιο ενεργοβόρο στη χρήση,

τότε αυτό θα ήταν απόδειξη ότι τα μικρότερης διακύμανσης κλιματιστικά είναι όντως πιο οικονομικά.

Η σύγκριση λοιπόν μπορεί να γίνει μόνο αν έχουμε
1) ένα κλιμαστικό πιο σταθερής/μικρής διακύμανσης με κατανάλωση στο eurovent Χ
2) ένα κλιματιστικό μεγαλης διακύμανσης στη λειτουργία με κατανάλωση στο eurovent Χ - ψ
3) Εργοστασιακά προβλεπόμενη εγκατάσταση κ για τα δύο
4) Ίδιες συνθήκες και συγκρίσιμο χώρο
5) Μετρημένη Χαμηλότερη κατανάλωση με το 1ο κλιματιστικό, παρά με το 2ο.

 

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, liakjim είπε

Δύσκολα θα τα έδινα τα λεφτά για haori γιατί πλησιάζουμε το perfera. Δλδ αν πήγαινα εκεί, θα προτιμούσα Perfera. Βέβαια αν κάποιος θέλει υφάσματα κτλ, πάει haori. Τσέπη σου είναι , τι να πω. Για να τα κοστολογούν τόσο, ξέρουν ότι κάποιοι θα τα δώσουν χωρίς να σημαίνει ότι δεν τα αξίζει με κάποια κριτήρια.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Μου έδωσες μια ακόμα εναλλακτική με το Perfera γιατί δεν το είχα "βάλει στο κάδρο". Όχι δε με ενδιαφέρουν τα υφάσματα και τα "φρουφρου". Βρήκα τα databooks και των δυο και παρότι το haori έχει υψηλότερο SCOP στη μέση ζώνη (αν δεν κάνω λάθος δλδ), το perfera έχει χαμηλότερα και σε ζέστη και σε κρύο. Απλά να σιγουρευτώ ότι τα διαβάζω καλά.  image.png.a30a47234054fc5d620765e1efbb4875.pngimage.png.83c9272853157ea2e0d2c472792887a7.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, liakjim είπε

Ποιο κλιματιστικό έχεις στο κουτί;

Καλημέρα,

είναι ένα SENDO ZEAS SND - 12 ZES μοντέλο του '21

βρήκα αυτό στο σαιτ τους

 

IMG_20230610_110339.jpg

(τώρα βλέπω υπάρχει και το 12 ZES2)

αν βοηθάει κάπου, μπορώ ανεβάσω φωτό απ το ενεργειακό ταμπελάκι 

Επεξ/σία από Oscar_Mike
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτές είναι οι οδηγίες για δημιουργία κενού στο manual του Yukai: να ζητήσω να τηρηθούν, είναι σωστές;

Με λίγα λόγια λέει με την αντλία κενού τοποθετημένη και κλειστή, ανοίγεις και τις δύο βαλβίδες του a/c, και μετά αφαιρείς τη σωλήνα της αντλίας κενού από το κλιματιστικό.

image.png.12a0e93f81d1fd0361d6e00e0f125968.png

P.s. στο αναλογικό μανόμετρο ποια είναι η ένδειξη που δείχνει τα kPa; (άκυρο το βρήκα είναι περίπου -15PSI η ένδειξή που χρειαζόμαστε)

Επεξ/σία από ChrisN.S.
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε σήμερα ο τεχνικός (ο ίδιος που έκανε την εγκατάσταση) για το σιεστα το είδε και είπε ότι αυτό για να έγινε είχα ξεχάσει το δοχείο γεμάτο και τράβηξε νερό.οποτε έφυγε χωρίς να κάνει κάτι. βέβαια συνεχίζετε το ίδιο πράγμα ακόμα και με άδειο δοχείο.

Εγω με το χέρι που ελενξα το σπιράλ δεν συνδέεται με την αποχέτευση απλά είναι αναμονή και στάζει στο πάτωμα της εξωτερικής μονάδας.(οπότε λογικό να χάνει στην γωνία αφού μαζεύει νερό).

Είναι λογική αυτή η εγκατάσταση? Δεν θα έπρεπε να συνδέονται?

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, manousos34 είπε

Ήρθε σήμερα ο τεχνικός (ο ίδιος που έκανε την εγκατάσταση) για το σιεστα το είδε και είπε ότι αυτό για να έγινε είχα ξεχάσει το δοχείο γεμάτο και τράβηξε νερό.οποτε έφυγε χωρίς να κάνει κάτι. βέβαια συνεχίζετε το ίδιο πράγμα ακόμα και με άδειο δοχείο.

Εγω με το χέρι που ελενξα το σπιράλ δεν συνδέεται με την αποχέτευση απλά είναι αναμονή και στάζει στο πάτωμα της εξωτερικής μονάδας.(οπότε λογικό να χάνει στην γωνία αφού μαζεύει νερό).

Είναι λογική αυτή η εγκατάσταση? Δεν θα έπρεπε να συνδέονται?

 

 

 

 

Βγάλε φώτο το σημείο δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς.. 

Έξω στάζει ή μέσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, CptBill είπε

Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 900 ευρω αλλά θα προτιμούσα κάτι στη κατηγορία των 600 ευρώ 

9000btu (σε μικρό υπνοδωμάτιο)

Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού: Αντικατάσταση ενός passion pro που δεν  κατεβαίνει αρκετά χαμηλά σε ισχύ (ψυξή) και μου έχει σπάσει τα νεύρα σε μικρό υπνοδωμάτια λόγο μεγάλου διαφορικου (μια παγώνουμε, μια ιδρώνουμε)

Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση):

100% ψύξη. 0% θέρμανση 

Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: 

Όλο το καλοκαίρι non stop σε υπνοδωμάτιο

 

 

Λοιπόν, είχα ρωτήσει και περισυ και ρωτάω και φέτος. Επειδή το πλέον παλιό μου passion pro σε υπνοδωμάτο έχει ένα ηλίθιο διαφορικο με αποτέλεσμα εάν το βράδυ πχ θέλω 25c  αυτό να φροντίζει είτε να κρυωνω είτε να ιδρώνω, ψάχνω κάτι που να μπορεί να κρατήσει όσο το δυνατόν πιο σταθερά τη θερμοκρασία το βράδυ κατά το νυχτερινό ύπνο . Και ας κάνει συνέχεια on off ο συμπιεστής του.

Νομίζω ότι το (πλέον δεν κυκλοφορεί) midea ultimate confort που έχω σε άλλο δωμάτιο κάνει  100 φορές καλύτερη δουλειά σε αυτό το κομμάτι. Αφήστε που κατεβαίνει και κάτω από τα 80watt.

 

Ζαχαρωνω το νέο breezeless αλλά φοβάμαι να γίνω πειραματόζωο.

Τα Μιδέα με χρήση του follow me, έχουν διαφορετικο διαφορικο?

 

Θα έλεγα το inventor legend ή αν θέλεις να είσαι σίγουρος τι παίρνεις - > midea easy pro.

13 ώρες πριν, definitio είπε

Αν ισχύει αυτό που λες, τότε συμβαίνει το ίδιο και με

  • το Toshiba, που στο ίδιο σενάριο (Condition C) έχει 0,83kw / 5.63 COP (σχεδόν το ίδιο με το Midea) ;
    ή και
  • το Daikin που έχει 0.90kw / 6.01 COP;

Επίσης δεν καταλαβαίνω το εξής, ξέχωρα από τις τιμές SCOP...

...αν ο αντικειμενικά μετρημένος μέσος όρος κατανάλωσης είναι χαμηλότερος στο Χ κλιματιστικό, τί σημασία έχει αν έχει μικρή ή μεγάλη διακύμανση στις στιγμιαίες καταναλώσεις;

...δεν θα πληρώνω τις Μέγιστες τιμές, αλλά τη Μέση Κατανάλωση...

Επίσης στη δική σου περίπτωση το Daikin έχει όντως χαμηλότερη μέση κατανάλωση στις μετρήσεις eurovent...

Το επιχείρημά σου, αν το καταλαβαίνω, ότι
- η συνεχόμενη λειτουργία/μικρότερης διακύμανσης λειτουργία (Daikin) είναι πιο οικονομική από τη διακοπτόμενη λειτουργία (Carrier)
- ακόμη κι αν οι μετρήσεις στο Eurovent είναι χαμηλότερες για τη διακοπτόμενη (Carrier), μεταξύ δύο συγκεκριμένων κλιμαστικών
δεν αποδεικνύεται στο προσωπικό σου παράδειγμα, αφού το Carrier έχει υψηλότερο μέσο όσο κατανάλωσης.

Αν το Carrier που έχεις,
- σημείωνε στο Eurovent χαμηλότερο μέσο όρο κατανάλωσης,
- αλλά και πάλι ήταν πιο ενεργοβόρο στη χρήση,

τότε αυτό θα ήταν απόδειξη ότι τα μικρότερης διακύμανσης κλιματιστικά είναι όντως πιο οικονομικά.

Η σύγκριση λοιπόν μπορεί να γίνει μόνο αν έχουμε
1) ένα κλιμαστικό πιο σταθερής/μικρής διακύμανσης με κατανάλωση στο eurovent Χ
2) ένα κλιματιστικό μεγαλης διακύμανσης στη λειτουργία με κατανάλωση στο eurovent Χ - ψ
3) Εργοστασιακά προβλεπόμενη εγκατάσταση κ για τα δύο
4) Ίδιες συνθήκες και συγκρίσιμο χώρο
5) Μετρημένη Χαμηλότερη κατανάλωση με το 1ο κλιματιστικό, παρά με το 2ο.

 

Καταλαβαίνω τι λες. Δεν έχουμε όμως πρόσβαση σε υψηλής απόδοσης midea των πχ 6.0 scop για να συγκρίνουμε με ένα daikin του 5.78scop. Ίσως να έχει κάποιος αλλά δεν θυμάμαι να έχει εμφανιστεί με μετρήσεις.

Πάντως προσωπικά δεν πρόκειται να κατευθύνω κάποιον σε αγορά midea, haier, tcl για θέρμανση. Εννοείται ότι ο καθένας κάνει ότι θέλει.

ΥΓ Πάντως αν θέλεις να παίξεις, ρίξε μια ματιά εδώ

Κατέβασε το excel, ξεκλείδωσέ το, τροφοδότησέ το με στοιχεία ωρών λειτουργίας της περιοχής σου και θα βγάλεις αληθινά seer/scop όπως έκανα και σε κάποια κλιματιστικά που θα δεις (θα δεις πως λειτουργεί και το πρότυπο και την επιρροή του φορτίου σχεδιασμού).

6 ώρες πριν, christiD είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Μου έδωσες μια ακόμα εναλλακτική με το Perfera γιατί δεν το είχα "βάλει στο κάδρο". Όχι δε με ενδιαφέρουν τα υφάσματα και τα "φρουφρου". Βρήκα τα databooks και των δυο και παρότι το haori έχει υψηλότερο SCOP στη μέση ζώνη (αν δεν κάνω λάθος δλδ), το perfera έχει χαμηλότερα και σε ζέστη και σε κρύο. Απλά να σιγουρευτώ ότι τα διαβάζω καλά.  image.png.a30a47234054fc5d620765e1efbb4875.pngimage.png.83c9272853157ea2e0d2c472792887a7.png

Το perfera όντως θα πρέπει να είναι πιο οικονομικό σε λειτουργία. Θα πρέπει να ζυγίσεις επιδόσεις, χαρακτηριστικά, εγγύησεις, χρήματα κτλ

5 ώρες πριν, Oscar_Mike είπε

Καλημέρα,

είναι ένα SENDO ZEAS SND - 12 ZES μοντέλο του '21

βρήκα αυτό στο σαιτ τους

 

IMG_20230610_110339.jpg

(τώρα βλέπω υπάρχει και το 12 ZES2)

αν βοηθάει κάπου, μπορώ ανεβάσω φωτό απ το ενεργειακό ταμπελάκι 

AUX

Θα το έβαζα αγγελία lol

Χρήση; Ψύξη ή θέρμανση;

 

37 λεπτά πριν, manousos34 είπε

Ήρθε σήμερα ο τεχνικός (ο ίδιος που έκανε την εγκατάσταση) για το σιεστα το είδε και είπε ότι αυτό για να έγινε είχα ξεχάσει το δοχείο γεμάτο και τράβηξε νερό.οποτε έφυγε χωρίς να κάνει κάτι. βέβαια συνεχίζετε το ίδιο πράγμα ακόμα και με άδειο δοχείο.

Εγω με το χέρι που ελενξα το σπιράλ δεν συνδέεται με την αποχέτευση απλά είναι αναμονή και στάζει στο πάτωμα της εξωτερικής μονάδας.(οπότε λογικό να χάνει στην γωνία αφού μαζεύει νερό).

Είναι λογική αυτή η εγκατάσταση? Δεν θα έπρεπε να συνδέονται?

 

 

 

 

Ούτε εγώ κατάλαβα. Αν στάζει έξω κομπλέ. Αν μέσα πρόβλημα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...