Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φωναξα μετα απο 3 χρονια περιπου απο τοτε που αγορασα το κλιματιστικο, εναν ειδικο για να κανει συντηρηση. Μου εδειξε με εναν ειδικο φακο οτι ειχε πιασει μουχλα και προτεινε βιολογικο καθαρισμο. Μου εκανε εντυπωση ποση λεπτομερεια υπηρξε σε ολη την διαδικασια και το γεγονος οτι κρατησε 1ωρα και 15λεπτα! Μαζι με φιλτρα hepa που αλλαξε ( μου ειπε καλο ειναι να τα αλλαζω μια φορα το χρονο ), κοστισε μολις 60 ευρω!

Παρεμπιπτοντως, εαν εμενα καινουριο Inverter επιασε μουχλα με 3 χρονια, που το λειτουργουσα μονο το καλοκαιρι, σε γραφεια και λοιπες υπηρεσιες ή ακομα και σε σπιτια παππουδων μας, που εχει να γινει συντηρηση 10+ χρονια, τι ακριβως γινεται;; Και ποσο επιζημιο ειναι για τον οργανισμο μας ολο αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Παρακάτω ένα παράδειγμα για καλύτερη κατανόηση:

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 1500
  2. Νέα αγορά
  3. Αδιάφορο50/50
  4. Αποκλειστική πηγή θέρμανσης και ψύξης
  5. Ενιαίος χώρος 45τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.
  6. πλησίον θαλάσσης, χαμηλό υψόμετρο, βόρειος προσανατολισμός,δροσερό καλοκαίρι, η εξωτερική μονάδα θα είναι εκτεθειμένη στον βοριάς αλλά μπορεί να τοποθετηθεί και στην Νότια πλευρά
  7. επιθυμητό να είναι αθόρυβο και να έχει wifi.
  8. νότιος προσανατολισμός, κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια χωρίς θερμοδιακοπή.
  9.  

Θερμικές Απώλειες 

ευχαριστώ και περιμένω τις  προτάσεις σας! 

Screenshot_2024-06-28-16-39-32-249_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2024-06-28-16-39-28-142_com.android.chrome.jpg

Επεξ/σία από Georpap1987
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Georpap1987 είπε

 

  1. Καλούτσικες μονώσεις

Στα screenshot πάντως έχεις βάλει "καμία μόνωση"

Επεξ/σία από turbat0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Witcher1st είπε

Φωναξα μετα απο 3 χρονια περιπου απο τοτε που αγορασα το κλιματιστικο, εναν ειδικο για να κανει συντηρηση. Μου εδειξε με εναν ειδικο φακο οτι ειχε πιασει μουχλα και προτεινε βιολογικο καθαρισμο. Μου εκανε εντυπωση ποση λεπτομερεια υπηρξε σε ολη την διαδικασια και το γεγονος οτι κρατησε 1ωρα και 15λεπτα! Μαζι με φιλτρα hepa που αλλαξε ( μου ειπε καλο ειναι να τα αλλαζω μια φορα το χρονο ), κοστισε μολις 60 ευρω!

Παρεμπιπτοντως, εαν εμενα καινουριο Inverter επιασε μουχλα με 3 χρονια, που το λειτουργουσα μονο το καλοκαιρι, σε γραφεια και λοιπες υπηρεσιες ή ακομα και σε σπιτια παππουδων μας, που εχει να γινει συντηρηση 10+ χρονια, τι ακριβως γινεται;; Και ποσο επιζημιο ειναι για τον οργανισμο μας ολο αυτο;

Τι ειδικό είχε ο ειδικός φακός;

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρήτη χρονιά με σερβισς φυσικα βουλωσε η αποχέυτευση από το Daikin Siesta 22.000 btu

καλα γενικα με το κλιματιστικο ειμαι αρκετά απογωητευμενος, πολύ θόρυβο, δεν κρατάει θερμοκρασία και δεν ειναι και σε κανα σαλόνι τεράστιο.

η δε ελειψη ανεμιστήρα μετά το κλείσιμο και οτι πρέπει να το κανεις εσυ manual εν έτη 2024 το θεωρω απαράδεκτο.

το ανοιξα να το καθαρησω και ειχε αρκετη βρωμια στο καλαθακι του. φυσιξα και μια μεσα στο σωλληνα να τον ξεβουλώσει, φένεται πως δουλεψε για την ώρα

πως καθαρίζω η αποφράζω καλα το σωλήνα της αποχετευσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, liakjim said:

Τι ειδικό είχε ο ειδικός φακός;

Δεν ξερω εαν ηταν ειδικος ή οχι, απλα ειχε ενα μπλε-ασπρο φως. Μπορει και να μη θυμαμαι καλα ομως.. Ισως να ηταν απλος φακος!!

 

Btw, τωρα μολις κοιταξα με τον φακο και εγω και βλεπω παλι γεμισε σκονη. Ειναι φυσιολογικο μετα απο 1 μηνα που περασε; Τοσο ευκολο γεμισουν με σκονη οι "ακτινες" ;;

Επεξ/σία από Witcher1st
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Δεν ξερω εαν ηταν ειδικος ή οχι, απλα ειχε ενα μπλε-ασπρο φως. Μπορει και να μη θυμαμαι καλα ομως.. Ισως να ηταν απλος φακος!!

 

Btw, τωρα μολις κοιταξα με τον φακο και εγω και βλεπω παλι γεμισε σκονη. Ειναι φυσιολογικο μετα απο 1 μηνα που περασε; Τοσο ευκολο γεμισουν με σκονη οι "ακτινες" ;;

Τα φίλτρα του τα καθαρίζεις κάθε δύο εβδομάδες εσύ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχεις 3 μπαλκονόπορτες/πόρτες και 2 παράθυρα στα 45 τμ;

είναι ο κυρίως όροφος που θα το χρειαστώ.. εξάλλου έτσι γράφεις να βάλουμε μόνο τα δεδομένα για τον χώρο που θα το χρειαστούμε. είναι σαλονοκουζινα με εξώπορτα, 2 μπαλκονοπορτες και 2 παράθυρα δίπλα στην εξώπορτα.. είναι μεζονέτα και στον κάτω όροφο θα έχω ένα ήδη αγορασμένο toyotomi izuru 18000 για τα 2 δωμάτια με σύνολο 40τμ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Georpap1987 είπε

είναι ο κυρίως όροφος που θα το χρειαστώ.. εξάλλου έτσι γράφεις να βάλουμε μόνο τα δεδομένα για τον χώρο που θα το χρειαστούμε. είναι σαλονοκουζινα με εξώπορτα, 2 μπαλκονοπορτες και 2 παράθυρα δίπλα στην εξώπορτα.. είναι μεζονέτα και στον κάτω όροφο θα έχω ένα ήδη αγορασμένο toyotomi izuru 18000 για τα 2 δωμάτια με σύνολο 40τμ.. 

... στο δάπεδο θα βάλεις "με άλλη κατοικία" και μόνωση δαπέδου "άριστη" - αφού ο κάτω χώρος θερμαίνεται. Επίσης έχεις 3,80 καθαρό εσωτερικό ύψος? Στη μόνωση τοίχων και οροφής βάλε τουλάχιστον "πλημμελής" ...   

Βγάζεις πάρα πολλά για οικοδομή του 1998 .. 

.. και στην οροφή "πλάκα κάτω από στέγη" μάλλον ε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sap00 είπε

... στο δάπεδο θα βάλεις "με άλλη κατοικία" και μόνωση δαπέδου "άριστη" - αφού ο κάτω χώρος θερμαίνεται. Επίσης έχεις 3,80 καθαρό εσωτερικό ύψος? Στη μόνωση τοίχων και οροφής βάλε τουλάχιστον "πλημμελής" ...   

Βγάζεις πάρα πολλά για οικοδομή του 1998 .. 

.. και στην οροφή "πλάκα κάτω από στέγη" μάλλον ε?

 

ο κυρίως όροφος είναι ψηλοτάβανος φίλε.. το ταβάνι κατεβαίνει μονο στο 1/3 της επιφάνειας του γιατί έχει γίνει ένα μικρό δωμάτιο πάνω..ναι έχει πλάκα κάτω από την στέγη.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Georpap1987

Mitsubishi Heavy Industries SRK/SRC- 71 ZR-WF.

Θα σου έλεγα το Mitsubishi Heavy Industries SRK/SRC- 80 ZR-WF μιας και θέλεις το wifi αλλά δεν το βλέπω στην αγορά με μια πρόχειρη αναζήτηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...