Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 25/6/2024 στις 9:43 ΠΜ, flampouras είπε

Πάντως όσο αφορά Αθήνα, γνωρίζω ψυκτικό που κάνει όντως όλα τα προβλεπόμενα, και μάλιστα είναι κατάστημα που προτείνουμε εδώ για αγορά κλιματιστικών. Έγινε πρόσφατα εγκατάσταση σε συγγενή με 3m σωλήνα, κενό και άψογη εξυπηρέτηση. Αν θέλετε πληροφορίες pm ή πείτε μου να κάνω edit το post.

Δυστυχώς δεν είναι μόνο το μήκος καλωδίου και η αντλία κενού. Δεκάδες άλλα στραβά έχω δει.

Αλλά και ως προς την αντλία κενού, το γεγονός ότι πραγματοποιείται δεν σημαίνει απαραιτήτως ότι γίνεται και σωστά. Παραθέτω πιο κάτω μια κριτική πελάτη (Δεν αφορά τον δικό σας εγκαταστάτη με τίποτα. Αλίμονο...  Να το διευκρινίσω. -   Αλλά θέλω να δείτε. Και ίσως να ανησυχησετε. )

 

 

«Γιωργος Μ

Αφορά εγκατάσταση κλιματιστικού η οποία πραγματοποιήθηκε στις ………..  . Όταν με κάλεσαν για να κλείσουμε ραντεβού τους επισήμανα να έχουν μαζί τους οι τεχνικού αντλία κενού. Οι τεχνικοί ήρθαν έκαναν την εγκατάσταση του 1ου κλιματιστικού και αφού τελείωσε βάζει την αντλία κενού. Αφού έβαλα χρονόμετρο την αντλία την δούλεψε για λίγο λιγότερο από 5 λεπτά. Του λέω του "τεχνικού" ότι έπρεπε να την βάλει το λιγότερο 15 λεπτά βάση manual. Μου λέει "μπα κράτησες και χρόνο;" Του λέω δεν θα συνεχίσεις το κενό με την αντλία; Μου λέει ο "τεχνικός" τωωωωρα που άνοιξα τα άνοιξα τα υγρά;;(!) Του κάνω μια ρητορική ερώτηση λέγοντας του ξέρεις για ποιο λόγο δημιουργούμε κενό σε ένα air-condition? Εννοείται μου λέει, λες να μην ξέρω; Αυτό έγινε στο κλιματιστικό του δωματίου. Στο κομμάτι του διαδρόμου οταν τελείωσε την εγκατάσταση, βάζει την αντλία κενού μου λέει ότι όλες οι διαδικασίες πρέπει να γίνονται σωστά.(!) Με ρώτησε κράτησες χρόνο; Του απάντησα εννοείται. Όταν πέρασε το 15λεπτο του λέω είμαστε οκ. Κλείνει την αντλία και ανοίγει την Βάνα χαμηλής πίεσης (ψιλή σωλήνα) τέρμα και μετά ανοίγει την χοντρή σωλήνα υψηλής πίεσης και μετά βγάζει την αντλία κενού. Ο άνθρωπος δεν έχει ιδέα πραγματικά για το τι κάνει. Το σχόλιο αυτό έχει προωθηθεί στον συνήγορο του καταναλωτή ώστε σε περίπτωση που δημιουργηθεί οποιοδήποτε πρόβλημα με παγοφραγμους η ότι έχει να κάνει σχέση με την διαδικασία του "κενού" να είμαι καλυμμένος. Αναφορικά εγκατάσταση κλιματιστικού μπορούσα να κάνω και μόνος μου. Η διαδικασία κενού πρέπει να πραγματοποιείται από επαγγελματία. Και κάτι ακόμα, ο "τεχνικός" ρώτησε τι δουλειά κάνω για να έχει εικόνα είμαι μηχανολόγος μηχανικός στην εταιρεία που του είπα.

Update: κλείσαμε ραντεβού και με παρακάλεσαν να σβήσω την αξιολόγηση λέγοντας μου ότι θα αποκαταστήσουν το πρόβλημα.

Update 2: ήρθε νέος τεχνικός χωρίς να τον έχουν ενημερώσει σχετικά με το πρόβλημα. Ο τεχνικός που ήρθε απλά μου αξιολόγησε το πρόβλημα λέγοντας μου ότι πρέπει να γίνει η διαδικασία από την αρχή. Ο τεχνικός που ήρθε μου είπε οτι θα ενημερώσει την εταιρεία Χ ώστε να κλείσουμε ραντεβού για να προχωρήσει η διαδικασία γιατί είναι σχετικά χρονοβόρα. Από τις …. δεν με έχει ενημερώσει κάνεις.

Επιβεβαιωμένη»

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απαντώ στην παράθεση του φίλου παραπάνω σαν να γίνεται κουβέντα..

«Σαν ‘μηχανικός’ που είσαι γιατί τον άφησες να κάνει κακοτεχνία μια και ήσουν συνεχώς πάνω από το κεφάλι του;

Και γιατί δεν την έκανες την διαδικασία τελικά μόνος σου για να είσαι και σίγουρος;

Και επειδή έγραψες εσυ κάτι το Ίντερνετ (όπως νομίζεις ότι έγιναν τα πράγματα) πως σε εξασφαλίζει αργότερα ότι θα βρεις το δίκιο σου ; Απλά αυτή είναι η δίκη σου εκδοχή των πραγμάτων…τπτ περισσότερο τπτ λιγότερο στην πραγματικότητα δεν έχεις τπτ στα χέρια σου. Μια κακοτεχνία ίσως που μπορεί να την προκάλεσες και εσυ αργότερα εσκεμμένα (να ξεβίδωσες τπτ για να έχεις πάτημα..το δικηγόρο του διαβολου κάνω, τπτ προσωπικό, καμία αιχμή).

Αποριες έχω….

Επισης θύμισε μας σε παρακαλώ τι πρόβλημα έχεις και τι μηχάνημα…κτλ κτλ »

 

Ειπαμε, κάνω τον δικηγόρο του διαβολου.. 

Καλο τεχνίτη παιδιά δύσκολα θα βρούμε δυστυχώς…και πρέπει να τον πληρώσεις.

Το πρόβλημα είναι να πληρώνεις για σωστή εγκατάσταση  και δουλειά σωστή να μην γίνεται ..

 

Επεξ/σία από leonkoum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο thread 

Μια ερώτηση για τώρα το καλοκαίρι μέντα κλιματιστικά γιατί είναι το πρώτο μου με 3 καινούργια

σημερα μετά από 26 ημέρες κλειστό το σπίτι, εβαλα τα κλιματιστικά από τις 15:00 έως τώρα ας πούμε 

κρεβατοκαμαρα και σαλόνι είχαν φτάσει 35 βαθμους τόσες μέρες όλα κλειστά εδώ μέσα.

Το θέμα ειναι ότι τόσες ώρες και η κρεβατοκάμαρα ας πούμε με ρύθμιση στο 26 και ακόμα παλεύει να τους πιάσει ας πούμε..

επισης μια απορία και οποίος Ξέρει ας μου την λύσει, είναι φυσιολογική η κορύφωση της υγρασίας έτσι; 
Μου σπίτι όταν ήταν κλειστό είχε 35-40 και τώρα με τα κλιματιστικά είναι από 45 έως και 50! Έφτασε..

κολλαω απίστευτα με τέτοια υγρασία , 🆘 αν πρέπει να κάνω κάτι !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Vrossi46 είπε

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια κατ αρχάς. Αυτό που μου προτείνεις ξεφεύγει από το μπάτζετ μου δυστυχώς. Είδα αυτό https://klimosystem.gr/product/carrier-superia-42qhg012d8sup-38qhg012d8sup-με-eurovent-12-000btu-wifi-a-a-με-με-ιονιστή/

Γνωρίζεις αν είναι αξιόλογο; Θα μου κάνει τη δουλειά; Έχω υποχρέωση στο τεχνικό αλλιώς θα έπαιρνα το toshiba από τα πρακτικερ που όλοι λέτε ότι είναι εξαιρετική προσφορά.

Go

4 ώρες πριν, Dr_Herkh είπε

Επανέρχομαι για να διορθώσω λίγο τα δεδομένα που είχα βάλει κατά τη χρήση του "εργαλείου υπολογισμού θερμικών απωλειών". Υπολογίζοντας λίγο πιο προσεκτικά τον χώρο διόρθωσα βάζοντας τελικά 5 (και όχι 3) πόρτες-μπαλκονόπορτες και το αποτέλεσμα ήταν 6616.35 watts ή αλλιώς περίπου 22576 BTU. Με τα αρχικά δεδομένα ο liakjim (τον ευχαριστώ θερμά!) μου είχε προτείνει το μοντέλο Mitsubishi SRK/SRC-63ZR-W. Με τα νέα δεδομένα να υποθέσω πλέον θα πρέπει να πάω σε 24άρι; Ποιο μοντέλο θα μου προτείνατε σε αυτή την περίπτωση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

Θα φτάσει και πάλι (λογικά).

1 ώρα πριν, Kountouris είπε

Δυστυχώς δεν είναι μόνο το μήκος καλωδίου και η αντλία κενού. Δεκάδες άλλα στραβά έχω δει.

Αλλά και ως προς την αντλία κενού, το γεγονός ότι πραγματοποιείται δεν σημαίνει απαραιτήτως ότι γίνεται και σωστά. Παραθέτω πιο κάτω μια κριτική πελάτη (Δεν αφορά τον δικό σας εγκαταστάτη με τίποτα. Αλίμονο...  Να το διευκρινίσω. -   Αλλά θέλω να δείτε. Και ίσως να ανησυχησετε. )

 

 

«Γιωργος Μ

Αφορά εγκατάσταση κλιματιστικού η οποία πραγματοποιήθηκε στις ………..  . Όταν με κάλεσαν για να κλείσουμε ραντεβού τους επισήμανα να έχουν μαζί τους οι τεχνικού αντλία κενού. Οι τεχνικοί ήρθαν έκαναν την εγκατάσταση του 1ου κλιματιστικού και αφού τελείωσε βάζει την αντλία κενού. Αφού έβαλα χρονόμετρο την αντλία την δούλεψε για λίγο λιγότερο από 5 λεπτά. Του λέω του "τεχνικού" ότι έπρεπε να την βάλει το λιγότερο 15 λεπτά βάση manual. Μου λέει "μπα κράτησες και χρόνο;" Του λέω δεν θα συνεχίσεις το κενό με την αντλία; Μου λέει ο "τεχνικός" τωωωωρα που άνοιξα τα άνοιξα τα υγρά;;(!) Του κάνω μια ρητορική ερώτηση λέγοντας του ξέρεις για ποιο λόγο δημιουργούμε κενό σε ένα air-condition? Εννοείται μου λέει, λες να μην ξέρω; Αυτό έγινε στο κλιματιστικό του δωματίου. Στο κομμάτι του διαδρόμου οταν τελείωσε την εγκατάσταση, βάζει την αντλία κενού μου λέει ότι όλες οι διαδικασίες πρέπει να γίνονται σωστά.(!) Με ρώτησε κράτησες χρόνο; Του απάντησα εννοείται. Όταν πέρασε το 15λεπτο του λέω είμαστε οκ. Κλείνει την αντλία και ανοίγει την Βάνα χαμηλής πίεσης (ψιλή σωλήνα) τέρμα και μετά ανοίγει την χοντρή σωλήνα υψηλής πίεσης και μετά βγάζει την αντλία κενού. Ο άνθρωπος δεν έχει ιδέα πραγματικά για το τι κάνει. Το σχόλιο αυτό έχει προωθηθεί στον συνήγορο του καταναλωτή ώστε σε περίπτωση που δημιουργηθεί οποιοδήποτε πρόβλημα με παγοφραγμους η ότι έχει να κάνει σχέση με την διαδικασία του "κενού" να είμαι καλυμμένος. Αναφορικά εγκατάσταση κλιματιστικού μπορούσα να κάνω και μόνος μου. Η διαδικασία κενού πρέπει να πραγματοποιείται από επαγγελματία. Και κάτι ακόμα, ο "τεχνικός" ρώτησε τι δουλειά κάνω για να έχει εικόνα είμαι μηχανολόγος μηχανικός στην εταιρεία που του είπα.

Update: κλείσαμε ραντεβού και με παρακάλεσαν να σβήσω την αξιολόγηση λέγοντας μου ότι θα αποκαταστήσουν το πρόβλημα.

Update 2: ήρθε νέος τεχνικός χωρίς να τον έχουν ενημερώσει σχετικά με το πρόβλημα. Ο τεχνικός που ήρθε απλά μου αξιολόγησε το πρόβλημα λέγοντας μου ότι πρέπει να γίνει η διαδικασία από την αρχή. Ο τεχνικός που ήρθε μου είπε οτι θα ενημερώσει την εταιρεία Χ ώστε να κλείσουμε ραντεβού για να προχωρήσει η διαδικασία γιατί είναι σχετικά χρονοβόρα. Από τις …. δεν με έχει ενημερώσει κάνεις.

Επιβεβαιωμένη»

Δεν έχει σημασία ο χρόνος αν έπιασε κενό με το μανόμετρο. Πχ στο δικό μου 24άρι, με 3.5μ σωληνώσεις, έσκασε ο ψυκτικός με τουμπανιάρικη 2βάθμια αντλία και ηλεκτρονικό κενόμετρο και σε 2΄ είχε πιάσει κενό.

Επίσης πως αλλιώς να έβγαζε την αντλία; Προφανώς ενδιάμεσα έκλεισε τη βανούλα στο ταυ.

Θα έλεγα ότι είναι κάπως υπερβολική η αντίδρασή σου, φιλικά πάντα.

32 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

Καλησπέρα στο thread 

Μια ερώτηση για τώρα το καλοκαίρι με τα κλιματιστικά γιατί είναι το πρώτο μου με 3 καινούργια

σημερα μετά από 26 ημέρες κλειστό το σπίτι, εβαλα τα κλιματιστικά από τις 15:00 έως τώρα ας πούμε 

κρεβατοκαμαρα και σαλόνι είχαν φτάσει 35 βαθμους τόσες μέρες όλα κλειστά εδώ μέσα.

Το θέμα ειναι ότι τόσες ώρες και η κρεβατοκάμαρα ας πούμε με ρύθμιση στο 26 και ακόμα παλεύει να τους πιάσει ας πούμε..

επισης μια απορία και οποίος Ξέρει ας μου την λύσει, είναι φυσιολογική η κορύφωση της υγρασίας έτσι; 
Μου σπίτι όταν ήταν κλειστό είχε 35-40 και τώρα με τα κλιματιστικά είναι από 45 έως και 50! Έφτασε..

κολλαω απίστευτα με τέτοια υγρασία , 🆘 αν πρέπει να κάνω κάτι !!!

Θα θέλει κανά 48ώρο συνεχούς λειτουργίας για να έρθουν τα δομικά στοιχεία στη θερμοκρασία που θέλεις.

Όσον αφορά την υγρασία, τα έχουμε πει δεκάδες φορές. Είναι απλή φυσική, ψάξε "ψυχρομετρικό διάγραμμα" και δες μόνος σου πόσο πέφτει η ικανότητα του αέρα να διαλύει τους υδρατμούς όσο πέφτει η θερμοκρασία του. Η λύση είναι ο αερισμός σε συνδυασμό με λειτουργία αφύγρανσης αν δεν έχεις τα επιθυμητά αποτελέσματα με τη λειτουργία ψύξης (που θεωρώ ότι θα πέσει κάποια στιγμή, λογικά θα έχουν αρκετά watts ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποια περιοχή είσαι; Γιατί αυτές τις μέρες στις περισσότερες περιοχές της χώρας έχει γύρω στους 35°C, για να έχεις 35°C μέσα στο σπίτι μάλλον είναι αμόνωτο, οπότε ίσως γι' αυτό σε 7 ώρες δε σου έχει ρίξει κατά 9 βαθμούς τη θερμοκρασία. Μεταξύ μας, δεν είναι κι εύκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό λέει και η λογική. Στην αντλία κενού μετράει η επίτευξη του αποτελέσματος και όχι ο χρόνος. Η απορία μου όμως είναι γιατί στα προσπέκτους εγκατάστασης ορισμένων κλιματιστικών γράφει για παράδειγμα: «αντλία κενού τουλάχιστον 15 λεπτά». Δηλ. αναφέρει χρόνο. Γιατί αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Klausx, έβαλα το carrier σε 25 και eco αντί για 26C.  Χωρίς eco παίζει ~250W , με eco ~150W.

Το ξέρω ότι είναι ελαφρώς διαφορετικές οι εξωτερικές, αλλά εκεί πάνω κάτω είναι η διαφορά. Μάλιστα στο eco δεν κάνει και αυτά τα περιοδικά spikes.

image.png.090945d98ac2f23b9dc2b560ebf1675c.png

και στις 2 περιπτώσεις η θερμοκρασία του χώρου είναι σε παρόμοια επίπεδα

image.png.be29ea00a7fc91f42e7637562bc3a52b.png

1 λεπτό πριν, Kountouris είπε

Αυτό λέει και η λογική. Στην αντλία κενού μετράει η επίτευξη του αποτελέσματος και όχι ο χρόνος. Η απορία μου όμως είναι γιατί στα προσπέκτους εγκατάστασης ορισμένων κλιματιστικών γράφει για παράδειγμα: «αντλία κενού τουλάχιστον 15 λεπτά». Δηλ. αναφέρει χρόνο. Γιατί αυτό;

Υποθέτω για να είσαι σίγουρος αν έχεις όργανο με μικρή ακρίβεια (πχ τα αναλογικά) αν και με ένα καλό ψηφιακό μανόμετρο που μετράει πχ ppm δεν νομίζω ότι χρειάζεται.

Κάπου μάλιστα είχα δει manual της (νομίζω) daikin που έλεγε χρόνο ή όταν πιάσεις τόσα ppm (δεν το βρήκα με μια γρήγορη αναζήτηση).

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Kountouris said:

Αυτό λέει και η λογική. Στην αντλία κενού μετράει η επίτευξη του αποτελέσματος και όχι ο χρόνος. Η απορία μου όμως είναι γιατί στα προσπέκτους εγκατάστασης ορισμένων κλιματιστικών γράφει για παράδειγμα: «αντλία κενού τουλάχιστον 15 λεπτά». Δηλ. αναφέρει χρόνο. Γιατί αυτό;

AI :

Οι διαφορετικές συστάσεις των κατασκευαστών κλιματιστικών αναφορικά με τη χρήση της αντλίας κενού βασίζονται στη διασφάλιση της σωστής και αποδοτικής εγκατάστασης του συστήματος. Εδώ είναι μερικοί λόγοι για αυτές τις διαφορές:

  1. Σχεδιασμός και τεχνικές προδιαγραφές του εξοπλισμού:

    • Συγκεκριμένες τιμές κενού: Μερικοί κατασκευαστές υποδεικνύουν τη χρήση της αντλίας κενού έως ότου επιτευχθεί ένα συγκεκριμένο επίπεδο κενού (αρνητική πίεση) για να διασφαλιστεί ότι όλα τα σωματίδια αέρα και υγρασίας έχουν απομακρυνθεί από το σύστημα. Αυτό είναι σημαντικό επειδή ο αέρας και η υγρασία μπορούν να επηρεάσουν την απόδοση και τη διάρκεια ζωής του συστήματος ψύξης.
    • Ελάχιστος χρόνος κενού: Άλλοι κατασκευαστές μπορεί να απαιτούν έναν ελάχιστο χρόνο κενού (π.χ. 15 λεπτά) για να διασφαλιστεί ότι η διαδικασία εκκένωσης είναι πλήρης και ότι ο χρόνος είναι επαρκής για την αφαίρεση όλων των ακαθαρσιών. Αυτό μπορεί να είναι απαραίτητο όταν το σύστημα έχει πιο σύνθετα εξαρτήματα ή μεγαλύτερους σωλήνες.
  2. Μεθοδολογίες εγκατάστασης:

    • Βαθύ κενό: Οι κατασκευαστές που συνιστούν την επίτευξη συγκεκριμένων τιμών κενού (π.χ. 500 microns ή λιγότερο) δίνουν έμφαση στη διασφάλιση ενός βαθιού και σταθερού κενού. Αυτή μπορεί να είναι μια πιο ακριβής μέθοδος, διασφαλίζοντας ότι το επίπεδο κενού είναι αρκετά χαμηλό για να αφαιρεθούν όλα τα μη συμπυκνώσιμα αέρια και η υγρασία.
    • Χρονισμένο κενό: Οι κατασκευαστές που υποδεικνύουν έναν ελάχιστο χρόνο κενού αναγνωρίζουν ότι ο χρόνος είναι ένας σημαντικός παράγοντας στη διαδικασία εκκένωσης. Αυτή η προσέγγιση βασίζεται στην ιδέα ότι ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα είναι απαραίτητο για να επιτραπεί η απομάκρυνση όλων των μορίων αέρα και νερού, ανεξάρτητα από την ταχύτητα με την οποία επιτυγχάνεται το καθορισμένο κενό.
  3. Λειτουργικές μεταβλητές και συνθήκες εργασίας:

    • Μεταβαλλόμενες συνθήκες εγκατάστασης: Παράγοντες όπως η περιβαλλοντική θερμοκρασία, το μήκος και η διάμετρος των σωλήνων, καθώς και η πολυπλοκότητα του συστήματος, μπορούν να επηρεάσουν τον χρόνο που απαιτείται για να επιτευχθεί ένα επαρκές επίπεδο κενού. Η σύσταση ενός ελάχιστου χρόνου μπορεί να λαμβάνει υπόψη αυτές τις μεταβλητές και να διασφαλίζει μια πλήρη εκκένωση σε μεταβαλλόμενες συνθήκες.
    • Διαφορές στον εξοπλισμό: Διάφορα μοντέλα και μάρκες κλιματιστικών μπορεί να έχουν συγκεκριμένες απαιτήσεις εγκατάστασης λόγω διαφορών στον σχεδιασμό και τα υλικά. Αυτές οι διαφορές μπορούν να δικαιολογήσουν γιατί ορισμένοι κατασκευαστές απαιτούν έναν ελάχιστο χρόνο κενού, ενώ άλλοι όχι.
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Inventor Leon 18 σχετικά με την χρήση της αντλίας κενού :

... Ενεργοποιήστε την αντλία κενού για
τουλάχιστον 15 λεπτά ή έως ότου η ένωση των
μετρήσεων δείξει -76cmHG (-105Pa)
. ..

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, MontzOlee είπε

Καλησπέρα στο thread 

Μια ερώτηση για τώρα το καλοκαίρι μέντα κλιματιστικά γιατί είναι το πρώτο μου με 3 καινούργια

σημερα μετά από 26 ημέρες κλειστό το σπίτι, εβαλα τα κλιματιστικά από τις 15:00 έως τώρα ας πούμε 

κρεβατοκαμαρα και σαλόνι είχαν φτάσει 35 βαθμους τόσες μέρες όλα κλειστά εδώ μέσα.

Το θέμα ειναι ότι τόσες ώρες και η κρεβατοκάμαρα ας πούμε με ρύθμιση στο 26 και ακόμα παλεύει να τους πιάσει ας πούμε..

επισης μια απορία και οποίος Ξέρει ας μου την λύσει, είναι φυσιολογική η κορύφωση της υγρασίας έτσι; 
Μου σπίτι όταν ήταν κλειστό είχε 35-40 και τώρα με τα κλιματιστικά είναι από 45 έως και 50! Έφτασε..

κολλαω απίστευτα με τέτοια υγρασία , 🆘 αν πρέπει να κάνω κάτι !!!

Θα στο απαντήσω πολύ απλά, τόσες μέρες κλειστό αμόνωτο σπίτι, τα δομικά στοιχεία έχουν απορροφήσει μεγάλες ποσότητες θερμότητας, το κλιματιστικό σου θα πρέπει να δουλέψει 10-15 ώρες στο φουλ (ίσως λέω και λίγες) ώστε να ψύξει τον χώρο.., τι νομίζεις πως σε μια ώρα θα είναι ψυγείο;😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Errik είπε

Έχω κλείσει για εγκατάσταση δύο κλιματιστικά Miracle III 12000 τελικό κόστος 1140 με εγκατάσταση. 

Πως το κόβετε σαν ντιλ; Τα είχα παραγγειλει κανα μήνα πριν, και δεν βρήκα κάτι πολύ καλύτερο όλο αυτόν τον καιρό. 

Τελικά τα έχει δοκιμάσει κανείς; 

Με HomeAssistant συνδέονται; 

Φοβάμαι μη βγουν πατάτα και με λίγα λεφτά παραπάνω πήγαινα σε κάτι πολύ καλύτερο... 

Και γω το έβαλα πρόσφατα.

 

Με ha δε συνδέονται παρά μόνο μέσω Google home.

 

Eπισης παρ όλο που δουλεύει κανονικά με broadlink rm4 από το app, με το smartir στο ha δε λειτουργεί σωστά με τους 2 κωδικούς που έχει για tcl. Μπορείς να περάσεις το σήμα από το remote φαντάζομαι αλλά ακόμα δεν ασχολήθηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, xaris33 είπε

Και γω το έβαλα πρόσφατα.

 

Με ha δε συνδέονται παρά μόνο μέσω Google home.

 

Eπισης παρ όλο που δουλεύει κανονικά με broadlink rm4 από το app, με το smartir στο ha δε λειτουργεί σωστά με τους 2 κωδικούς που έχει για tcl. Μπορείς να περάσεις το σήμα από το remote φαντάζομαι αλλά ακόμα δεν ασχολήθηκα.

Δοκίμασες να το συνδέσεις σαν tuya;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, xaris33 είπε

Όχι γιατί όλοι λένε πως δε παίζει, αυτό γινόταν σε παλιότερα.

Θα δοκίμαζα στη θέση σου.

Έτσι έχω ένα morris winfin 35150 των πεθερικών ( φασόν tcl )

image.png.aa9dbc7b62a25e991bb3ab4df91b7219.png

image.png.d9740c9883e49dae8b7501d5df5e2157.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους, ενδιαφερομαι για 18αρι νεο κλιματιστικο κ ηθελα την βοηθεια σας. Με εντυπωσιαζουν οι επιδοσεις/τιμη του inventor legend η αλλιως midea all easypro  θα ηθελα ομως κ τι γνωμη των πιο ειδικων

 

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού (V2)

 

Ανώτατο διαθέσιμο ποσό :1500

Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού.: Νεα

Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιαφορο, μαλλον μεσω skroutz

Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση):

80% ψυξη 20% θερμανση

Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: αποκλειστικη πηγη ψυξης, συμπληρωματικης θερμανσης

Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. Ναι πετρελαιου

Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : σαλονοκουζινα

Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ): Κεντρο Κατερινης

Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής, μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιαφορο

Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ).:Δυτικος προσανατολισμος

Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ .

Θερμικές Απώλειες

5430.94

Watt

4670.61

KCal/h

181.03

Watt/m2

155.69

KCal/h/m2

 

Σας ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...