Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω κλείσει για εγκατάσταση δύο κλιματιστικά Miracle III 12000 τελικό κόστος 1140 με εγκατάσταση. 

Πως το κόβετε σαν ντιλ; Τα είχα παραγγειλει κανα μήνα πριν, και δεν βρήκα κάτι πολύ καλύτερο όλο αυτόν τον καιρό. 

Τελικά τα έχει δοκιμάσει κανείς; 

Με HomeAssistant συνδέονται; 

Φοβάμαι μη βγουν πατάτα και με λίγα λεφτά παραπάνω πήγαινα σε κάτι πολύ καλύτερο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εμένα με πήραν τελικά τηλέφωνο από ένα συνεργείο ψυκτικών που συνεργάζεται με το praktiker για να κλείσουμε ραντεβού για το toshiba yukai 9000, κλείνουμε το ραντεβού και λέω στον κύριο που μιλούσαμε να μη μου στείλει συνεργείο χωρίς αντλία κενού, γιατί δε θα δεχθώ να γίνει η εγκατάσταση, μου απαντάει να φέρουμε αντλία, αλλά να ξέρετε ότι στα μικρά κλιματιστικά σα το δικό σας δε χρειάζεται η αντλία κενού. Βλέπω να τσακώνομαι εκείνη τη μέρα..

τί μέτρηση πρέπει να δείξει η αντλιά για να είμαι οκ ?

έχω πάρει τα ουπα fischer duo power 80mm για την εξωτερική μονάδα (αντικραδασμικά δε πήρα γιατί είναι μικρό και σε ένα χρωματοπωλείο που ρώτησα μου ζήτησαν 20€ το ένα, ούτε βίδες πήρα)

θα τους πω να μη συνδέσουν την εσωτερική αποχέτευση στην εξωτερική που είναι για θέρμανση (θέλω να διορθώσω και άλλα 2 κλιματιστικά, να δω τι θα ζητήσουν)

κάτι άλλο να προσέξω ?

Επεξ/σία από Silenzio
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσό που διαθέτουμε : Μέχρι 120-1300 πληρωτέα

  1. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά

  2. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): ΠΛΑΙΣΙΟ/ΠΡΑΚΤΙΚΕΡ

  3. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 90% ψύξη / 10% θέρμανση  

  4. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: έχω αέριο ίσως στο μέλλον ΑΝ ακριβύνει πολύ το αέριο να το γυρίσω θέρμανση

  5. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 51 τμ σαλόνι (30τμ) κουζίνα (21τμ) χωρίζουν με πόρτα συρόμενη σε γωνία μεταξύ τους οι χώροι - γίνεται με ένα μηχάνημα ή καλύτερα ένα τώρα για το σαλόνι και στο μέλλον δέυτερο για την κουζίνα?

  6. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αθήνα - προάστια

  7. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Όσο περισσότερα.

  8. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Κέλυφος σε μόνωση, νοτιοδυτικό.

  9. Έτρεξα δύο φορές το εργαλείο για 22 βαθμούς
     

Σαλόνι

2573.13Watt

2212.89KCal/h

83.00Watt/m2
71.38KCal/h/m2

Κουζίνα

2351.88Watt

2022.62KCal/h

111.99Watt/m2

96.32KCal/h/m2

Επειδή είναι για σαλόνι προτιμώ να είναι λίγο όμορφο.

 

Η βασική ερώτηση είναι αν θα βάλω ένα μεγάλο μηχάνημα ή ένα πιο μικρό και στο μέλλον ένα δεύτερο στον δεύτερο χώρο. Η πόρτα που χωρίζει τους δύο χώρους έχει πλάτος 1,7 και ειναι συρόμενη. 

 

Είμαι μεταξύ 

TOSHIBA HAORI 16 - όμορφο καλό αλλα είναι 16 btu και φτάνει στα 18 άνω όριο. 

TOSHIBA YUKAI 18 

FUJITSU το κλασικό το  ASYG18KMTE - Έχετε γράψει τόσα, μου αρέσει που πέφτει χαμηλά και μπορώ να κλείνω την πόρτα και να το έχω μόνο για το σαλόνι αν χρειαστεί. Έχει νόημα το πιο μεγάλο?

MITSUBISHI HEAVY SRK63ZR-W - Σαν το πάνω πέφτει χαμηλά αλλα πάει και πολύ ψηλά

DAIKIN PERFERA 18 - Έχω και στο υπνοδωμάτιο, είναι καλό. Δείχνει όμως οτι ξεκινάει απο ψηλά σε σχέση με τα υπόλοιπα και σε ισχύ και σε … τιμή. Επίσης φτάνει έως 18btu άνω όριο που ίσως δέν επαρκεί και για τους δύο χώρους.

 

Άλλη επιλογή σε κάτι καλό πάντα?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, teachertza είπε

Ποσό που διαθέτουμε : Μέχρι 120-1300 πληρωτέα

  1. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά

  2. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): ΠΛΑΙΣΙΟ/ΠΡΑΚΤΙΚΕΡ

  3. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 90% ψύξη / 10% θέρμανση  

  4. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: έχω αέριο ίσως στο μέλλον ΑΝ ακριβύνει πολύ το αέριο να το γυρίσω θέρμανση

  5. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 51 τμ σαλόνι (30τμ) κουζίνα (21τμ) χωρίζουν με πόρτα συρόμενη σε γωνία μεταξύ τους οι χώροι - γίνεται με ένα μηχάνημα ή καλύτερα ένα τώρα για το σαλόνι και στο μέλλον δέυτερο για την κουζίνα?

  6. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αθήνα - προάστια

  7. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Όσο περισσότερα.

  8. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Κέλυφος σε μόνωση, νοτιοδυτικό.

  9. Έτρεξα δύο φορές το εργαλείο για 22 βαθμούς
     

Σαλόνι

2573.13Watt

2212.89KCal/h

83.00Watt/m2
71.38KCal/h/m2

Κουζίνα

2351.88Watt

2022.62KCal/h

111.99Watt/m2

96.32KCal/h/m2

Επειδή είναι για σαλόνι προτιμώ να είναι λίγο όμορφο.

 

Η βασική ερώτηση είναι αν θα βάλω ένα μεγάλο μηχάνημα ή ένα πιο μικρό και στο μέλλον ένα δεύτερο στον δεύτερο χώρο. Η πόρτα που χωρίζει τους δύο χώρους έχει πλάτος 1,7 και ειναι συρόμενη. 

 

Είμαι μεταξύ 

TOSHIBA HAORI 16 - όμορφο καλό αλλα είναι 16 btu και φτάνει στα 18 άνω όριο. 

TOSHIBA YUKAI 18 

FUJITSU το κλασικό το  ASYG18KMTE - Έχετε γράψει τόσα, μου αρέσει που πέφτει χαμηλά και μπορώ να κλείνω την πόρτα και να το έχω μόνο για το σαλόνι αν χρειαστεί. Έχει νόημα το πιο μεγάλο?

MITSUBISHI HEAVY SRK63ZR-W - Σαν το πάνω πέφτει χαμηλά αλλα πάει και πολύ ψηλά

DAIKIN PERFERA 18 - Έχω και στο υπνοδωμάτιο, είναι καλό. Δείχνει όμως οτι ξεκινάει απο ψηλά σε σχέση με τα υπόλοιπα και σε ισχύ και σε … τιμή. Επίσης φτάνει έως 18btu άνω όριο που ίσως δέν επαρκεί και για τους δύο χώρους.

 

Άλλη επιλογή σε κάτι καλό πάντα?

 

 

Αν έχεις Eurobank πάρε 2 τέτοια με την επιστροφή.

9.000btu θες στο κάθε χώρο.

https://www.praktiker.gr/m/p/toshiba-yukai-ras-b10e2kvg-e-ras-10e2avg-e-klimatistiko-inverter-10000btu-134458

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Sdask92 είπε

Καλησπέρα παιδιά μια ερώτηση σε κατόχους Midea. Εχει βρει κάποιος τρόπο να δουλεύει το κλιματιστικό σε eco mode περισσότερο από 8 ώρες που έχει προγραμματιστεί? Έχω βρει ιδανική ρύθμιση για το χώρο και τη θερμοκρασία που θέλω και με eco στους 25 με I feel δουλεύει τέλεια με 100-130watt. Όταν βγαίνει όμως μετά από 8 ώρες δουλεύει τέρμα για να φτάσει τους 25. Για πείτε...

Νομίζω είχαμε παρατηρήσει ότι το ECO απλά ανεβάζει το θερμοστάτη +1, δοκίμασε 26 βαθμούς και auto ανεμιστήρα.

34 λεπτά πριν, Silenzio είπε

εμένα με πήραν τελικά τηλέφωνο από ένα συνεργείο ψυκτικών που συνεργάζεται με το praktiker για να κλείσουμε ραντεβού για το toshiba yukai 9000, κλείνουμε το ραντεβού και λέω στον κύριο που μιλούσαμε να μη μου στείλει συνεργείο χωρίς αντλία κενού, γιατί δε θα δεχθώ να γίνει η εγκατάσταση, μου απαντάει να φέρουμε αντλία, αλλά να ξέρετε ότι στα μικρά κλιματιστικά σα το δικό σας δε χρειάζεται η αντλία κενού. Βλέπω να τσακώνομαι εκείνη τη μέρα..

τί μέτρηση πρέπει να δείξει η αντλιά για να είμαι οκ ?

έχω πάρει τα ουπα fischer duo power 80mm για την εξωτερική μονάδα (αντικραδασμικά δε πήρα γιατί είναι μικρό και σε ένα χρωματοπωλείο που ρώτησα μου ζήτησαν 20€ το ένα, ούτε βίδες πήρα)

θα τους πω να μη συνδέσουν την εσωτερική αποχέτευση στην εξωτερική που είναι για θέρμανση (θέλω να διορθώσω και άλλα 2 κλιματιστικά, να δω τι θα ζητήσουν)

κάτι άλλο να προσέξω ?

Μήπως να τους αγοράσεις και την αντλία κενού; Πρόσεχε απλά μην πέσεις σε πραγματικούς ψυκτικούς θα στραβώσουν με τα ούπα, ο σωστός τεχνικός έχει τα δικά του ούπα για την κάθε περίπτωση.

Επίσης μήπως βρεις δικό σου εγκαταστάτη να δώσεις 150-200 ευρώ και όλα καλά; Αφού βλέπεις ξεκινάνε με το ΔΕΝ χρειάζεται.  Με λίγα λόγια θα παρακάμψουν και άλλα πράγματα που δεν τα ξέρεις/βλέπεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, flampouras είπε

Επειδή ψάχνομαι και εγώ για αγορά κλιματιστικού 24k btu, και επειδή θα δουλεύει 24/7, παρακολουθώ στενά αυτή την συζήτηση καθώς με ενδιαφέρουν πολύ τα ελάχιστα watts για ευνόητους λογούς. Σε ερώτηση μου προς την FG Europe για το Midea all easy pro 24k η απάντηση τους (τηλεφωνικά) ήταν ότι το συγκεκριμένο δεν κατεβαίνει κάτω από τα 460w….

Δεν είναι και άσχημα τα 460. Αλλά είναι τόσα;

400-420W έχουν τα mitsubishi heavy.

Το yukai 24Κ στα πεθερικά το βλέπω 330-350W ελάχιστα.

Το asyg24klca που το είχα πιο παλιά έπεφτε στα 100W.

Το asyg24kmta βλέπω κάπου 190W.

Το θέμα είναι και η απόδοση.

Περιμένω τον @Specs να δει αν το excel που έφτιαξε δίνει καλά αποτελέσματα στον υπολογισμό του total capacity ώστε να ετοιμάσουμε τεστάκι για τους φίλους που έχουν τέτοια μοντέλα.

1 ώρα πριν, Errik είπε

Με HomeAssistant συνδέονται;

Στα πεθερικά έχω ένα morris (φασόν tcl) και μπαίνει στο ha ως tuya. Δεν ξέρω για τα TCL.

1 ώρα πριν, Silenzio είπε

εμένα με πήραν τελικά τηλέφωνο από ένα συνεργείο ψυκτικών που συνεργάζεται με το praktiker για να κλείσουμε ραντεβού για το toshiba yukai 9000, κλείνουμε το ραντεβού και λέω στον κύριο που μιλούσαμε να μη μου στείλει συνεργείο χωρίς αντλία κενού, γιατί δε θα δεχθώ να γίνει η εγκατάσταση, μου απαντάει να φέρουμε αντλία, αλλά να ξέρετε ότι στα μικρά κλιματιστικά σα το δικό σας δε χρειάζεται η αντλία κενού. Βλέπω να τσακώνομαι εκείνη τη μέρα..

τί μέτρηση πρέπει να δείξει η αντλιά για να είμαι οκ ?

έχω πάρει τα ουπα fischer duo power 80mm για την εξωτερική μονάδα (αντικραδασμικά δε πήρα γιατί είναι μικρό και σε ένα χρωματοπωλείο που ρώτησα μου ζήτησαν 20€ το ένα, ούτε βίδες πήρα)

θα τους πω να μη συνδέσουν την εσωτερική αποχέτευση στην εξωτερική που είναι για θέρμανση (θέλω να διορθώσω και άλλα 2 κλιματιστικά, να δω τι θα ζητήσουν)

κάτι άλλο να προσέξω ?

Ετοιμάσου για τσακωμό.

1 ώρα πριν, teachertza είπε

Ποσό που διαθέτουμε : Μέχρι 120-1300 πληρωτέα

  1. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά

  2. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): ΠΛΑΙΣΙΟ/ΠΡΑΚΤΙΚΕΡ

  3. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 90% ψύξη / 10% θέρμανση  

  4. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: έχω αέριο ίσως στο μέλλον ΑΝ ακριβύνει πολύ το αέριο να το γυρίσω θέρμανση

  5. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 51 τμ σαλόνι (30τμ) κουζίνα (21τμ) χωρίζουν με πόρτα συρόμενη σε γωνία μεταξύ τους οι χώροι - γίνεται με ένα μηχάνημα ή καλύτερα ένα τώρα για το σαλόνι και στο μέλλον δέυτερο για την κουζίνα?

  6. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αθήνα - προάστια

  7. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Όσο περισσότερα.

  8. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Κέλυφος σε μόνωση, νοτιοδυτικό.

  9. Έτρεξα δύο φορές το εργαλείο για 22 βαθμούς
     

Σαλόνι

2573.13Watt

2212.89KCal/h

83.00Watt/m2
71.38KCal/h/m2

Κουζίνα

2351.88Watt

2022.62KCal/h

111.99Watt/m2

96.32KCal/h/m2

Επειδή είναι για σαλόνι προτιμώ να είναι λίγο όμορφο.

 

Η βασική ερώτηση είναι αν θα βάλω ένα μεγάλο μηχάνημα ή ένα πιο μικρό και στο μέλλον ένα δεύτερο στον δεύτερο χώρο. Η πόρτα που χωρίζει τους δύο χώρους έχει πλάτος 1,7 και ειναι συρόμενη. 

 

Είμαι μεταξύ 

TOSHIBA HAORI 16 - όμορφο καλό αλλα είναι 16 btu και φτάνει στα 18 άνω όριο. 

TOSHIBA YUKAI 18 

FUJITSU το κλασικό το  ASYG18KMTE - Έχετε γράψει τόσα, μου αρέσει που πέφτει χαμηλά και μπορώ να κλείνω την πόρτα και να το έχω μόνο για το σαλόνι αν χρειαστεί. Έχει νόημα το πιο μεγάλο?

MITSUBISHI HEAVY SRK63ZR-W - Σαν το πάνω πέφτει χαμηλά αλλα πάει και πολύ ψηλά

DAIKIN PERFERA 18 - Έχω και στο υπνοδωμάτιο, είναι καλό. Δείχνει όμως οτι ξεκινάει απο ψηλά σε σχέση με τα υπόλοιπα και σε ισχύ και σε … τιμή. Επίσης φτάνει έως 18btu άνω όριο που ίσως δέν επαρκεί και για τους δύο χώρους.

 

Άλλη επιλογή σε κάτι καλό πάντα?

Θα έβαζα 2Χ9άρια ή το asyg18kmte αλλά με επιφύλαξη για το θέμα της κάλυψης ειδικά σε θέρμανση.

58 λεπτά πριν, Klausx είπε

Νομίζω είχαμε παρατηρήσει ότι το ECO απλά ανεβάζει το θερμοστάτη +1, δοκίμασε 26 βαθμούς και auto ανεμιστήρα.

Και όμως, αλλάζει πολύ τον προγραμματισμό.

1877725681_Annotation2020-09-01231952.jp

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, liakjim said:

 

Θα έβαζα 2Χ9άρια ή το asyg18kmte αλλά με επιφύλαξη για το θέμα της κάλυψης ειδικά σε θέρμανση.

 

Αυτό είναι πιο καλό ή το Mitsubishi SRK63ZR-W?

Βλέπω φτάνει πιο πάνω και πιο χαμηλά σε ισχύ και έχει καλύτερη απόδοση στην ίδια τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Kountouris είπε

Μπράβο. Έχεις το Ururu Sarara;  Άξιζε;  Καταναλώνει πράγματι λιγότερο; Είναι εντελώς αθόρυβη η εξωτερική μονάδα;

Πάντως αν η εγκατάσταση έγινε από το εξουσιοδοτημένο της Dailkin, τέτοια λάθη δεν δικαιολογούνται.

Σε ευχαριστώ. Αλλά δυστυχώς δεν είμαι Θεσσαλονίκη. 

Δεύτερο χειμώνα το δουλεύω!! 

 23/10 on   22/5 off 1040 kwh

Ο χώρος είχε σόμπα πετρελαίου και όπως τα υπολογίζω έχω εξοικονομησει 1000€ από την αγορά πετρελαίου (τιμή με υπολογισμενη την επιδότηση) 

Η εξωτερική μονάδα είναι φορές που πάω κοντά της για να δω άμα δουλεύει. 

Η θερμοκρασία στον χώρο είναι αυτή που θα πατήσεις στο control και τέλος. Κάτι που δεν μου κάνει ούτε το ftxm35

Επεξ/σία από Panos1987
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, teachertza είπε

Αυτό είναι πιο καλό ή το Mitsubishi SRK63ZR-W?

Βλέπω φτάνει πιο πάνω και πιο χαμηλά σε ισχύ και έχει καλύτερη απόδοση στην ίδια τιμή.

Στα διαγράμματα των seer που φτιάχνω δίνουν παρόμοια νούμερα ( 4,54 vs 4,58 υπέρ του heavy).

Μακάρι να 'ξερα να σου πω στην πράξη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, liakjim said:

Στα διαγράμματα των seer που φτιάχνω δίνουν παρόμοια νούμερα ( 4,54 vs 4,58 υπέρ του heavy).

Μακάρι να 'ξερα να σου πω στην πράξη.

Πιστεύεις ότι θα έχω φαινόμενα on off δεδομένου ότι και τα δυο είναι πολύ ισχυρά για τον χώρο του σαλονιού; Δεδομένου ότι μπορεί και να κλείνω την ενδιάμεση πόρτα.

εθχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, teachertza είπε

Πιστεύεις ότι θα έχω φαινόμενα on off δεδομένου ότι και τα δυο είναι πολύ ισχυρά για τον χώρο του σαλονιού; Δεδομένου ότι μπορεί και να κλείνω την ενδιάμεση πόρτα.

εθχαριστω 

Δεν έχω δουλέψει προσωπικά κανένα οπότε δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/6/2024 στις 12:25 ΠΜ, liakjim είπε

Σήμερα πέτυχα το asyg24kmta σε χαμηλή κατανάλωση ( με 29C έξω λίγο πριν το κλείσω)

image.png.4f658d0313999a601e2382df18483197.png

 

 

https://klimosystem.gr/product/carrier-cool-easy-42qhe12d8sh-38qhe12d8sh-κλιματιστικό-inverter-12000-btu-a-a-με-wifi/

Είναι φασονάκι με το Midea all easy pro, το πρόσθεσα στα διαγράμματα, βγάζει σχεδόν ίδιο seer με αυτό

pubchart?oid=1968932572&format=image

Επιβεβαιώνω ότι το eco ρίχνει στο μισό την κατανάλωση και στο δικό μου carrier crystal II , με ένα τίμημα όμως. Μου ανεβάζει την ταχύτητα ανεμιστήρα και το ακούω ενώ αργεί να ακούσει αν κόψει. Κοινώς υπερθερμαίνει τον χώρο κάποια στιγμή, νομίζω ότι είναι σαν να έχεις sleep.

Σε midea θα στόχευα προς το Midea all easy pro.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια κατ αρχάς. Αυτό που μου προτείνεις ξεφεύγει από το μπάτζετ μου δυστυχώς. Είδα αυτό https://klimosystem.gr/product/carrier-superia-42qhg012d8sup-38qhg012d8sup-με-eurovent-12-000btu-wifi-a-a-με-με-ιονιστή/

Γνωρίζεις αν είναι αξιόλογο; Θα μου κάνει τη δουλειά; Έχω υποχρέωση στο τεχνικό αλλιώς θα έπαιρνα το toshiba από τα πρακτικερ που όλοι λέτε ότι είναι εξαιρετική προσφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/6/2024 στις 1:56 ΠΜ, Dr_Herkh είπε

Καλημέρα σε όλους.

Να ξεκινήσω ευχαριστώντας και ταυτόχρονα συγχαίροντας τους «θαμώνες» του συγκεκριμένου θέματος του forum και ειδικά εκείνους που με την εμπειρία τους διαθέτουν προσωπικό χρόνο για να απαντούν σε ερωτήσεις και να μας κατατοπίζουν σχετικά με το ιδιαίτερα σημαντικό θέμα της αγοράς κλιματιστικού. Με τη σειρά μου παραθέτω κι εγώ στοιχεία και ευελπιστώ σε απαντήσεις-προτάσεις. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό: 1300-1500 Euro
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού: Νέα αγορά 
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Κατά προτίμηση κατάστημα (ή επώνυμη αλυσίδα) που να δίνει δυνατότητα διακανονισμού με δόσεις
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 70% ψύξη και 30% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες για ψύξη
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης: Κύριος τρόπος θέρμανσης με φυσικό αέριο
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος: Σαλονο-τραπεζαρία ενιαίος χώρος, διαμεσολαβεί συρόμενη πόρτα που μένει μόνιμα ανοικτή. Συνολικά, κατά προσέγγιση, 50-55 τ.μ.
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα: Θεσσαλονίκη, κέντρο της πόλης
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features: wifi (= απαραίτητο), ιονιστής (= επιθυμητό), φίλτρο αέρα, μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο (= απαραίτητο)
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Διαμέρισμα 3ου ορόφου, μπαλκόνια (ανατολικός και δυτικός προσανατολισμός), με έντονη ηλιοφάνεια
  11. Επισυνάπτεται ακολούθως Υπολογισμός Θερμικών Απωλειών: 1.jpg.8ce0a97118394c2a6e83666e98c73c13.jpg2.png.4221e45790fb8539242ed262ea0ea990.png

Επανέρχομαι για να διορθώσω λίγο τα δεδομένα που είχα βάλει κατά τη χρήση του "εργαλείου υπολογισμού θερμικών απωλειών". Υπολογίζοντας λίγο πιο προσεκτικά τον χώρο διόρθωσα βάζοντας τελικά 5 (και όχι 3) πόρτες-μπαλκονόπορτες και το αποτέλεσμα ήταν 6616.35 watts ή αλλιώς περίπου 22576 BTU. Με τα αρχικά δεδομένα ο liakjim (τον ευχαριστώ θερμά!) μου είχε προτείνει το μοντέλο Mitsubishi SRK/SRC-63ZR-W. Με τα νέα δεδομένα να υποθέσω πλέον θα πρέπει να πάω σε 24άρι; Ποιο μοντέλο θα μου προτείνατε σε αυτή την περίπτωση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

Επεξ/σία από Dr_Herkh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Errik είπε

Έχω κλείσει για εγκατάσταση δύο κλιματιστικά Miracle III 12000 τελικό κόστος 1140 με εγκατάσταση. 

Πως το κόβετε σαν ντιλ; Τα είχα παραγγειλει κανα μήνα πριν, και δεν βρήκα κάτι πολύ καλύτερο όλο αυτόν τον καιρό. 

Τελικά τα έχει δοκιμάσει κανείς; 

Με HomeAssistant συνδέονται; 

Φοβάμαι μη βγουν πατάτα και με λίγα λεφτά παραπάνω πήγαινα σε κάτι πολύ καλύτερο... 

Έχω το 12αρι miracle iii σχεδόν ένα μήνα. Δεν έχω κανένα παράπονο. Αθόρυβο, κάνει το διαμέρισμα ψυγείο σε χρόνο dt. Δεν έχω μετρήσει καταναλώσεις, αλλά στους 27 που το έχω μόνιμα δουλεύει στο ρελαντί όπως φαίνεται. Επίσης δε μου κάνει δυσάρεστη ατμόσφαιρα, υγρασία στο χώρο συνεχώς μεταξύ 40-50%. Με ρύθμιση στους 27, το θερμόμετρο δείχνει από 25.5 όταν είναι άδειο το σπίτι μέχρι 26-26μισο όταν είμαστε όλοι μαζί στο χώρο. Για home assistant δε γνωρίζω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπηκε σημερα το mitsubishi zsx50... Ολα μια χαρα απλως οταν καθομαι ακριβως απο κατω ακουω κατι μικροτριγμους, σχεδον σφυριγμα. Που μπορει να οφειλεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...