Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

48 λεπτά πριν, Sdask92 είπε

Καλησπέρα παιδιά μια ερώτηση σε κατόχους Midea. Εχει βρει κάποιος τρόπο να δουλεύει το κλιματιστικό σε eco mode περισσότερο από 8 ώρες που έχει προγραμματιστεί? Έχω βρει ιδανική ρύθμιση για το χώρο και τη θερμοκρασία που θέλω και με eco στους 25 με I feel δουλεύει τέλεια με 100-130watt. Όταν βγαίνει όμως μετά από 8 ώρες δουλεύει τέρμα για να φτάσει τους 25. Για πείτε...

Όχι. Στις 8 ώρες βγαίνει μόνο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, Sdask92 είπε

Καλησπέρα παιδιά μια ερώτηση σε κατόχους Midea. Εχει βρει κάποιος τρόπο να δουλεύει το κλιματιστικό σε eco mode περισσότερο από 8 ώρες που έχει προγραμματιστεί? Έχω βρει ιδανική ρύθμιση για το χώρο και τη θερμοκρασία που θέλω και με eco στους 25 με I feel δουλεύει τέλεια με 100-130watt. Όταν βγαίνει όμως μετά από 8 ώρες δουλεύει τέρμα για να φτάσει τους 25. Για πείτε...

Κάνε μια δοκιμή με Gear στο 50% και ίδιες τις υπόλοιπες ρυθμίσεις.

Αλλιώς αφού όπως λες μετά τις 8 ώρες δουλεύει τέρμα για να φτάσει τους 25 , αυτό σημαίνει ότι είσαι αρκετά πάνω από τους 25, οπότε ζήτα πχ 27 ή και 28 με κανονικές ρυθμίσεις .

Επίσης μπορείς να βγάλεις το Follow me (αυτό που λες i feel) και το μηχάνημα θα προσπαθεί λίγο πιο ομαλά να φτάσει τη θερμοκρασία που του βάζεις...

3 ώρες πριν, Sdask92 είπε

 

 

Επεξ/σία από alexdeskas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά, γνωρίζει κάποιος κάνα έμπιστο τεχνικό για επισκευή πλακέτας air condition; Περιοχή Αθήνα με βολεύει νότια προάστια. Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από whitehed
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει εταιρεια στον Αγ.Δημητριο που κανει επισημα επισκευες και δινει και εγγυηση 6 μηνες,αλλα πρεπει να δεις αν συμφερει οικονομικα,αν δηλαδη εχεις ενα μηχανημα τελευταιας γενιας εχει νοημα να το δεις,διαφορετικα καλυτερα παρε καινουριο και θα βγαλεις τα λεφτα απο την διαφορα στην καταναλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Θα ήθελα γνώμες για πρώτη αγορά κλιματιστικου,τα δεδομένα είναι τα εξης:

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό :   800 ευρω
  2. Νέα αγορά 
  3. Επιθυμητό κατάστημα:Μεγάλη αλυσιδα
  4. Χρήση κλιματιστικου: 90% ψύξη / 10% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης Αποκλειστική πηγή ψυξης
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης: Ύπαρξη λειτουργικού λέβητα πετρελαίου
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί Ενιαίος χώρος 50τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.
  8. Τοποθεσία: Κοζάνη 
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features Αθόρυβο,οικονομικό στην καταναλωση
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες: Βορεινό,υποτυπώδης έως ανυπαρκτη μόνωση με πλάκα από πάνω (κοινώς μας ψήνει το καλοκαιρι).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέψη: Όπως ανέφερα εχθές, το edge 18000 στην λειτουργία ψύξης πέφτει στα ελάχιστα και επειδή δεν μπορεί να πέσει άλλο, κάνει συνεχή on-offs με αποτέλεσμα να έχω ψηλή σχετική υγρασία. Εκτός της λύσης που ακολουθώ από εχθές (dry mode) σκεφτόμουν εάν παίξω με τη ρύθμιση power-sel και ρυθμίσω τη μέγιστη ισχύ σε 50% ή 75%, υπάρχει περίπτωση να λειτουργεί το κλιματιστικό σαν μικρότερο και επομένως να μπορεί να διαχειριστεί πού μικρές απώλειες, ή η ρύθμιση αυτή απλώς περιορίζει τη μέγιστη απόδοσή του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, popopo είπε

power-sel

Περιορίζει τα μέγιστα ρεύματα, οπότε δεν θα σου κάνει τη δουλειά που θέλεις.

36 λεπτά πριν, alexme είπε

Καλημέρα! Θα ήθελα γνώμες για πρώτη αγορά κλιματιστικου,τα δεδομένα είναι τα εξης:

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό :   800 ευρω
  2. Νέα αγορά 
  3. Επιθυμητό κατάστημα:Μεγάλη αλυσιδα
  4. Χρήση κλιματιστικου: 90% ψύξη / 10% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης Αποκλειστική πηγή ψυξης
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης: Ύπαρξη λειτουργικού λέβητα πετρελαίου
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί Ενιαίος χώρος 50τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.
  8. Τοποθεσία: Κοζάνη 
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features Αθόρυβο,οικονομικό στην καταναλωση
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες: Βορεινό,υποτυπώδης έως ανυπαρκτη μόνωση με πλάκα από πάνω (κοινώς μας ψήνει το καλοκαιρι).

Σφιχτό μπάτζετ.

Εντός μπάτζετ => https://www.leroymerlin.gr/gr/klimatismos/klimatistika-air-condition/toihou/klimatistiko-inverter-equation-l2-klimatistiko-inverter-equation-l2-s-ac-10-in-s-ac-10-out-24000-btuh-24000-btuh-82367428

είναι φασόν αυτού εδώ https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/haier-tide-green-plus-as68temhra-c1u68renfra-c-24000-btu-aa-me-wi-fi/1914672

αν έχεις κάρτα της eurobank, αυτό πάει με 20% κάτω στη τιμή -> https://www.praktiker.gr/p/haier-tide-green-plus-as68temhra-c-1u68renfra-c-klimatistiko-inverter-24000btu-150035

ΥΓ

Άσχετα με τα από πάνω, τα παίρνω στο κρανίο με κάτι τέτοιες άθλιες προωθητικές ενέργειες σαν το παρακάτω.

Το asyg24kmte είχε μια ζωή 1800€ στον κώτσο, δεν μπορεί να μου λέει 800€ κέρδος από τα και καλά 2600€ .Εντελώς άθλιο. Και ας είναι το aseg24kmte. Ίδιο μοντέλο είναι μην τρελαθούμε. 1600€ παίζει σε άλλες αλυσίδες.

image.png.73283719edc41141c0f77d8bbf86715f.png

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, alexme είπε

Καλημέρα! Θα ήθελα γνώμες για πρώτη αγορά κλιματιστικου,τα δεδομένα είναι τα εξης:

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό :   800 ευρω
  2. Νέα αγορά 
  3. Επιθυμητό κατάστημα:Μεγάλη αλυσιδα
  4. Χρήση κλιματιστικου: 90% ψύξη / 10% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης Αποκλειστική πηγή ψυξης
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης: Ύπαρξη λειτουργικού λέβητα πετρελαίου
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί Ενιαίος χώρος 50τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.
  8. Τοποθεσία: Κοζάνη 
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features Αθόρυβο,οικονομικό στην καταναλωση
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες: Βορεινό,υποτυπώδης έως ανυπαρκτη μόνωση με πλάκα από πάνω (κοινώς μας ψήνει το καλοκαιρι).

Δεδομενου οτι ειναι και κουζινα μεσα στον χωρο νομιζω οτι σε καμια περιπτωση δεν μιλαμε για κατω απο 24BTU (για παραπανω το συζηταμε!)

Τα λεφτα που λες ειναι οριακα για 24αρι οποτε ειναι πολυ λιγες οι επιλογες,θα παρεις οτι πιο φτηνο υπαρχει

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK, εγκαταστάθηκε το fujitsu ASYG14KGTF . Ακόμα δεν το έχω βάλει σε λειτουργία μακράς διάρκειας για να έχω εικόνα. Το μόνο που δεν το ήξερα και σχετικά με χαλάει είναι το ότι η ρύθμιση των κάθετων περσίδων γίνεται με το χέρι (χρησιμοποιώντας τις δύο λαβές) . Να το έχει καποιος στο νου σε περίπτωση που θέλει τέτοια λειτουργία (set & swing στο κάθετο) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alexme είπε

Κυρίως το σαλόνι ουσιαστικά με ενδιαφέρει οπότε περιορίζονται. 

Προσωπικα δεν θα επαιρνα κατω απο 24αρι σε καμια περιπτωση

Θα εβαζα λιγα παραπανω (ή δοσεις) και θα επαιρνα :

TCL Miracle III Κλιματιστικό Inverter 24000 BTU A+++/A++ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, ο μεταφορεας μου γυρισε την εξωτερικη μοναδα αναποδα ετσι οπως την ανεβαζε... Υπαρχει καποιο θεμα;

Επεξ/σία από Patrikios12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, liakjim είπε

Έχουμε 3 αναφορές,  1 midea all easy pro και 2 inventor legend (ίδια είναι στα 24άρια, πλέον και με τη βούλα του eurovent) , όπου και τα 3 δεν κατεβαίνουν κάτω από τα 550-600W . Τα 24άρια πάντα. Άρα δεν παίζει λάθος μηχανήματος.

Για το 18άρι έχω ανεβάσει και πιο παλιά διάγραμμα φίλου με ίδιες μετρήσεις σαν τις δικιές σου.

Επειδή ψάχνομαι και εγώ για αγορά κλιματιστικού 24k btu, και επειδή θα δουλεύει 24/7, παρακολουθώ στενά αυτή την συζήτηση καθώς με ενδιαφέρουν πολύ τα ελάχιστα watts για ευνόητους λογούς. Σε ερώτηση μου προς την FG Europe για το Midea all easy pro 24k η απάντηση τους (τηλεφωνικά) ήταν ότι το συγκεκριμένο δεν κατεβαίνει κάτω από τα 460w….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Patrikios12 είπε

Καλησπερα, ο μεταφορεας μου γυρισε την εξωτερικη μοναδα αναποδα ετσι οπως την ανεβαζε... Υπαρχει καποιο θεμα;

Θα πρέπει να μείνει στην σωστή όρθια θέση κάποιες ώρες πριν λειτουργήσει. Στα ψυγεία λένε 24 ώρες, μάλλον κάπου τόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...