Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Τότε αν ο χώρος του χρειάζεται με το 24αρι Fujitsu 234W μέσον όρο , δε θα τον κάλυπτε με αυτόν τον μέσο όρο και ένα Midea 18αρι ;;;  ... λέω εγώ τώρα... όπου θα κατέβαινε και πολύ χαμηλά όταν οι συνθήκες το επέτρεπαν...

Ναι μάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα

 

Ειμαι μεταξυ των παρακατω μοντελων, ή 12000 ή 16000/18000 BTU θα δουμε κυριως για ψυξη μιας και εχω και τζακι και φυσικο αεριο. ΚΑταλαβαινω οτι δεν ειναι τεραστια η διαφορα εξοικονομησης στη διαρκεια ζωης του κλιματιστικου οποτε η αξιοπιστια και το wifi ειναι πραγματα που με ενδιαφερουν. επισης η μοναδα μπορει να τοποθετηθει μονο σε τοιχο.

Κουζινα 20 m2 για να δινει και στα δωματια (2 δωματια= 15 + 15 m2) 

Καμια μονωση στο σπιτι .Διαμερισμα διαμπερες με ξυλινα παραθυρα για την ωρα (περιμενω το εξοικονομω για να το φτιαξω) 

Εχω κλιματιστικο στο Σαλονι 50 m2 ηδη.

Αυτα που εχω μπανισει τωρα με τις προσφορες ειναι τα παρακατω: 

 

- Toshiba Yukai

- Toshiba Haori

Mitsubishi Heavy ZSX W/B

-Mitsubishi Heavy ZS WiFi

-Fujitsu KE Series ASYG

-Fujitsu KG Series ASYG

 

Εχετε να κανετε καποιο comment? Στον υπολογισμο watt βαζουμε τους τοιχους του σπιτιου ή του δωματιου?

Εχετε καποια αλλη προταση? 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, babyonboard είπε

Στον υπολογισμο watt βαζουμε τους τοιχους του σπιτιου ή του δωματιου?

Τους εξωτερικούς τοίχους του χώρου που θα μπει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, dal_kos είπε

Καλησπέρα,

σε 9άρι που να είναι όντως αθόρυβο μέσα/έξω τι προτάσεις υπάρχουν για χρήση ψύξη και θέρμανση; Θα λειτουργεί 10ωρο σε υπνοδωμάτιο.

1 επιλογή που κοιτάω είναι το Toshiba Yukai 10000 (https://www.skroutz.gr/s/35888270/Toshiba-Yukai-RAS-10E2AVG-E-RAS-B10E2KVG-E-Klimatistiko-Inverter-9000-BTU-A-A.html) που βγαίνει στα 430 εγκατεστημένο από Praktiker. Έχω το 13άρι σε άλλο χώρο και από άποψη θορύβου είμαι αρκετά ικανοποιημένος. 

Επειδή ωστόσο θα μου άρεσε να έχει και wifi, αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποια αξιόπιστη εναλλακτική σε TCL / Haier με budget μέχρι 450€. Inventor δεν θέλω, καθώς ήδη είμαι σε διαδικασία να βγάλω άκρη με το ελαττωματικό Neo που δεν κατεβαίνει κάτω από το medium ο ανεμιστήρας στην ψύξη και ζαλίζει (βλ. προηγούμενα ποστ).

Ευχαριστώ!

Δεν νομίζω να συγκρίνονται οι κινέζοι με το Toshiba(σε αυτή την τιμή).

Αν δεν κάνω λάθος,άλλο ένα 50αρικο χρειάζεται για το wi-fi...

Επεξ/σία από aristidis540
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, aristidis540 said:

Δεν νομίζω να συγκρίνονται οι κινέζοι με το Toshiba(σε αυτή την τιμή).

Αν δεν κάνω λάθος,άλλο ένα 50αρικο χρειάζεται για το wi-fi...

Εννοεις το Yukai δηλαδη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Klausx said:

Δεν έρχονται μηχανήματα με quick connectors στην Ελλάδα εδώ και πολλά χρόνια. Κανονικά 3μ και κενό.

Εκτος και αν εισαι Τοσίμπας και αρκεισαι με 2μ 😝

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Sebu είπε

Εκτος και αν εισαι Τοσίμπας και αρκεισαι με 2μ 😝

Ναι άλλα πρέπει να ζητήσεις 3 για να σου βάλουν 2 αλλιώς..... 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, liakjim said:

Με το ίδιο τελικό αποτέλεσμα στον χώρο; Μου φαίνεται θα τα σβήσω τα seer διαγράμματα, δεν απεικονίζουν αυτό που θα δει ο τελικό χρήστης ή δεν θα τα δει υπό προϋποθέσεις; Δεν ξέρω πραγματικά.

3 hours ago, BrunoB said:

 Αυτο που δεν έχω καταλαβει ειναι αν το Fan Auto αυξομειωνει καθόλου στροφές κατ' ανάγκη.

Ακολουθεί την παρακάτω λογική. Βάζω και link από όλα τα αρχεία που έχω βρει κατά καιρούς.

Με το ιδιο τελικό επιθυμητο αποτελεσμα, εξαλλου ειναι η μονη σιγουρη σταθερη παραμετρος. Θελω στο χωρο 26,5-27 βαθμους, ουτε πανω ουτε κατω. Το Fujitsu το κανει με ζητηση 26-27, το Midea το εκανε με ζητηση 27-27,5. Το θερμομετρο μου ειναι στα 6μ. Θεικς για τα αρχεια. Το auto fan λοιπον αλλαζει προκαθορισμενη σκαλα αναλογα με τη διαφορα θερμοκρασιας χωρου/ζητουμενης. Πανω απο 1,5 για να παει στο medium (δυσκολο εκτος αν ανοιξει καμια μπαλκονοπορτα).

Δεν ξερω τι εχουν κανει στο Midea 24, και μετα τις αναφορες στο 18αρι, κάτι γινεται με αυτο το μοντελο. Να΄ναι κανας συμπιεστης τοσο διαφορετικος που να καταναλωνει τοσο παραπανω? Να αλλάζει τόσο πολυ ο όλος μηχανισμος και γιαυτο να ηθελε και 5/8 και 3/8 σωληνες? Δεν εχω ιδέα. Με τις οσες βασικες τεχνικές γνώσεις έχω δεν βρίσκω εμφανείς αιτίες.
@alexdeskas Ολη η εγκατασταση κομπλε και τσεκαρισμενη απο επισημο service. Γι'αυτο ψαχνομαι 2 χρονια σχεδον τι γινεται. Και ναι, κατα πασα πιθανοτητα το All easy pro 18 θα καλυπτε ψυξη. Ειναι ομως και η μονη πηγη θερμανσης και εκει αναφερεται οτι καταναλωνει.

2 hours ago, liakjim said:

Προσωπικά το έχω δει κάπου 135W θέρμανση

Τέτοια λέγε μου!

Να επισημανω κατι για να μην μεινουν λαθος εντυπωσεις. Το Fujitsu σε αυτο το 24ωρο εκαψε τόσο. Την επόμενη θα καταναλωσει παραπάνω και καποια μέρα αρκετα παραπάνω. Εγω κρατάω το οτι βλέπω να πέφτει αρκετά χαμηλά και απο κει πέρα ας ανέβει όσο χρειάζεται.

 

2 hours ago, liakjim said:

 

image.png.8d5793c3c8e625e3318b5d0ef9ea9844.png

Αυτο, το Input power / Min-Max έπρεπε να αναφερουν όλοι.

Επεξ/σία από BrunoB
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Klausx said:

Ναι άλλα πρέπει να ζητήσεις 3 για να σου βάλουν 2 αλλιώς..... 🤣

Ευτυχως οχι σε εμενα τα εκαναν προβλεπε ολα χωρις να πω κατι γιατι τοτε απλα δεν γνωριζα.

Μετα που εμαθα απο εδω ψαχτηκα και ειδα οτι το εγχειριδιο εγκαταστασης του τζαπανιου ελεγε 2 μετρα και μου φανηκε και παραξενο που ολοι ευαγγελιζοσασταν εδω ελαχιστο 3 και ελεγα γατακι Τοσιμπα δεν ηξερες δεν ρωταγες? 😂

Παντως πιστευω οτι και μακροπροθεσμα προβληματα με δονησεις, συντονισμους, θορυβο εξωτερικης κτλ μπορει να οφειλονται και σε μικρο μηκος σωληνωσεων. Μπορει να λεω βλακεια αλλα απλα σκεπτομενος, ενα Χ ελαχιστο μηκος σωληνωσεων εξασφαλιζει μια Χ χρονοαποσταση ταξιδιου για το φρεον στο κυκλωμα και ετσι ισως ειναι πιο ομαλη η λειτουργια του μοτερ/συμπιεστη και λιγοτερες ισως οι οποιες δονησεις παραγονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, liakjim said:

Δοκίμασε λειτουργία αφυγρανσης.

Πρώτες παρατηρήσεις. Στις 18:00 το έβαλα dry mode με ίδια ζητούμενη θερμοκρασία (26oC).

Αμέσως σταμάτησαν τα on-offs (έκανε ένα μέχρι τώρα, στο διάστημα των 3 ωρών), η κατανάλωση παραμένει στα 280-300 watts και η υγρασία έπεσε από 63% -> 53% χωρίς να έχει επηρεαστεί η θερμοκρασία των χωρών.

Στο μόνο που μπορώ να το αποδώσω είναι η πολύ χαμηλή ταχύτητα του ανεμιστήρα.

Θα συνεχίσω την παρακολούθηση και θα αναφέρω τυχόν ενδιαφέρουσες παρατηρήσεις.

Σε ευχαριστώ @liakjim!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/6/2024 στις 10:14 ΠΜ, liakjim είπε

Αυτά είναι τα φίλτρα σου, από εκεί ρουφάει αέρα.

Μάλλον θα πρέπει να ρίξεις μια ματιά στο εγχειρίδιό σου.

Καλοδούλευτο! Πήρες τούμπανο εργαλείο!

Μπορείς να μας ανεβάσεις καμιά φωτογραφία από την εγκατάσταση; Μέσα και έξω;

Και επίσης το έχεις σε πρίζα; Θα βάλεις μετρητή;

 

Ευχαριστώ! Με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω! Δεν το έχω σε πρίζα, παίρνει κατευθείαν από τον πίνακα. Σε αυτή τη περίπτωση δε ξέρω πως να πάρω μέτρηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Klausx είπε

Δεν έρχονται μηχανήματα με quick connectors στην Ελλάδα εδώ και πολλά χρόνια. Κανονικά 3μ και κενό.

Ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Panos1987 είπε

Εγώ την πάτησα με ururu! Λάθος στην εκχειλωση στην σωλήνα την έξτρα με αποτέλεσμα να μην έδινε ζέστη (χειμώνα μπήκε) έχανε υγρά. 

Βεβαια εκεί ο εγκατάστασης (εταιρία) από την επόμενη ημέρα κιόλας της  αναφοράς ξεκίνησε να ψάχνει να βρει το πρόβλημα και να δώσει λύση!

Γιαυτό στην ζυγαριά φτηνού με ποιοτικού ας γειρουμε λίγο προς το ποιοτικό με ότι αυτο το συνοδεύει! 

Μπράβο. Έχεις το Ururu Sarara;  Άξιζε;  Καταναλώνει πράγματι λιγότερο; Είναι εντελώς αθόρυβη η εξωτερική μονάδα;

Πάντως αν η εγκατάσταση έγινε από το εξουσιοδοτημένο της Dailkin, τέτοια λάθη δεν δικαιολογούνται.

Στις 24/6/2024 στις 11:14 ΜΜ, rkb είπε

Συμφωνω οτι η σωστη μελετη και εγκατασταση ειναι παρα πολυ σημαντικές! 

Εάν θέλεις μπορώ να σου συστήσω ψυκτικό στη Θεσσαλονίκη τον οποίο έχω χρησιμοποιήσει για 7 μηχανήματα. Νομίζω καλύτερα μέσω pm εκτός και αν νομίζετε ότι είναι σωστό να .μπουν ονόματα και τηλέφωνο εδώ. Τον είχα συστήσει και στον @johnnyman , αν θέλει μπορεί να μας πει αν τον χρησιμοποίησε και πια ήταν η εμπειρία του.

Σε ευχαριστώ. Αλλά δυστυχώς δεν είμαι Θεσσαλονίκη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ισχύει η 7ετής εγγύηση στα κλιματιστικά Toshiba η ετήσια συντήρηση πρέπει να ξεκινάει από τον δεύτερο χρόνο (από την αγορά) ή από τον πρώτο; Η εξυπηρέτηση της Toshiba στο 8011119000 μου είπε από τον δεύτερο που λήγει η εγγύηση αλλά στους όρους θυμάμαι έγραφε από τον 1ο χρόνο.. 

https://toshiba-aircon.gr/wp-content/uploads/2023/12/TOSHIBA_HIWALL.pdf

Τελικά ενημέρωσαν τους όρους, χρειάζεται μόνο από τον 2ο και μετά, με την λήξη της νόμιμης εγγύησης. 🤔

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά μια ερώτηση σε κατόχους Midea. Εχει βρει κάποιος τρόπο να δουλεύει το κλιματιστικό σε eco mode περισσότερο από 8 ώρες που έχει προγραμματιστεί? Έχω βρει ιδανική ρύθμιση για το χώρο και τη θερμοκρασία που θέλω και με eco στους 25 με I feel δουλεύει τέλεια με 100-130watt. Όταν βγαίνει όμως μετά από 8 ώρες δουλεύει τέρμα για να φτάσει τους 25. Για πείτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...