Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, dal_kos είπε

Καλησπέρα,

σε 9άρι που να είναι όντως αθόρυβο μέσα/έξω τι προτάσεις υπάρχουν για χρήση ψύξη και θέρμανση; Θα λειτουργεί 10ωρο σε υπνοδωμάτιο.

1 επιλογή που κοιτάω είναι το Toshiba Yukai 10000 (https://www.skroutz.gr/s/35888270/Toshiba-Yukai-RAS-10E2AVG-E-RAS-B10E2KVG-E-Klimatistiko-Inverter-9000-BTU-A-A.html) που βγαίνει στα 430 εγκατεστημένο από Praktiker. Έχω το 13άρι σε άλλο χώρο και από άποψη θορύβου είμαι αρκετά ικανοποιημένος. 

Επειδή ωστόσο θα μου άρεσε να έχει και wifi, αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποια αξιόπιστη εναλλακτική σε TCL / Haier με budget μέχρι 450€. Inventor δεν θέλω, καθώς ήδη είμαι σε διαδικασία να βγάλω άκρη με το ελαττωματικό Neo που δεν κατεβαίνει κάτω από το medium ο ανεμιστήρας στην ψύξη και ζαλίζει (βλ. προηγούμενα ποστ).

Ευχαριστώ!

Έπρεπε ήδη να το είχες πάρει.

2 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

Όχι να ψάξει.

Θεώρησα ότι λόγω του special interest (για να το πω ευγενώς) που περιβάλλει το τόπικ, υπάρχει σε κάποιο εξελάκι και/ή εγκέφαλο μια γενική - εποπτική εικόνα!

Αν δεν υπάρχει, κανένα πρόβλημα. Νόμιζα δεν είχα επικοινωνήσει σωστά το ερώτημα, δι' αυτό και επανήλθα.

Στο sticky θα βρεις τον σύνδεσμο από ένα excel αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι θα σε βοηθήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, christos_0b said:

 ούτε να ψειρίσω την μαΪμού για 1% υγρασία ή 1kWh την ημέρα, ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Φίλε εδώ γίνεται σοβαρή δουλειά κι έχει βοηθηθεί πολύς κόσμος.

Άμα δε θες ψείρισμα, μπες σκρουτζ και πάρε βάσει κριτικών αυτό που θα έχει το ψηλότερο SEER, όπως κάνει το 90% του κόσμου και είναι ευχαριστημένο από τογιοτόμι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, popopo είπε

Θα το δοκιμάσω απόψε και θα επανέθω. Ζητούμενη θερμοκρασία κρατάω την ίδια; (26oC).

Και μια απορία. Το να λειτουργεί 10'on - 3'off πόσο επικίνδυνο είναι για τον συμπιεστή; (αν και η toshiba το έχει προβλέψει φαντάζομαι).

Ζητούμενη όσο χρειαστεί. Ίσως να θέλει λίγο πειραματισμό.

11 λεπτά πριν, christos_0b είπε

Φιλαράκι χωρίς παρεξήγηση, δεν είναι προσωπικό ούτε κατηγόρησα κανέναν :D

Oι οδηγίες αυτές μια χαρά είναι αλλά διαφέρουν από τις pinned (προς το παρόν)

Συγγνώμη αλλά πιο σαφές δεν γίνεται. Αν κάτι σας μπερδεύει ακόμη πείτε το για να πάμε στο version 4...

Screenshot_2024-06-25-15-13-36-58_3aea4af51f236e4932235fdada7d1643.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Patrikios12 είπε

Καλησπερα, αγορασα την tapo p110,τη συνδεσα στο δικτυο, τρεχω το αρχειο αλλα δεν μου τη βγαζει στο dashboard. Παρελειψα τιποτα;

Δεν τρέχεις κάποιο αρχείο για την p110. Βλέπε το διάγραμμα από την εφαρμογή της tapo.

Αλλιώς η άλλη λύση είναι home assistant με grafana.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περι ASEG24KMTE που αντικατεστησε Midea All Easy Pro 24

Στο σταδιο δοκιμων/πειραματισμων ακομα, αλλα η γενικη εντυπωση ειναι αριστη. Πειραματισμοι σε ζητουμενη, περσιδες, ταχυτητες κλπ για λογους οχι επι του παροντος (υπαρχει ασθενης στο χωρο).

Πολυ ζέστη την τελευταια εβδομαδα με εξωτερικες μεχρι και 41 στο μπαλκονι.

Το τελευταιο 24ωρο λοιπον, ζητουμενη 26,5/27, fan auto (κυρίως)

Screenshot2024-06-25at14-04-48InfluxDBHomeAssistant.png.4dbcf1682fef24a684eb0d2bdeba43ee.png

Τα χθεσινα spikes ειναι δοκιμες σε 25,5 / 26 ή/και fan silent. Και πεφτουν με fan auto (που παει στο low) και ακομα πιο ακαριαία στο fan medium (με οριακα ενοχλητικο θορυβο).  Όλο το βραδυ και μεχρι τωρα ζητηση 27,  αερισμος 30' το πρωι, και τωρα πια σταθερα στα 285w περιπου με 37-38 εξωτερικη.

Μέσος όρος αυτου του 24ωρου 246w/hr όταν το Midea εκανε 24ωρο με παρομοιες συνθηκες 634w/hr.

Απο άποψη αίσθησης χωρου, το αποτέλσμα ειναι πολυ ικανοποιητικο, καλυπτει πλήρως τα 60τμ. Λίγο πιο αργό στην κάλυψη αναγκών στο άναμα σε σχεση με το Midea (τεραστιο στοιχειο και ξεκιναγε πυροβολώντας). Εντελως σταθερη θερμοκρασια χωρου στη διάρκεια λειτουργίας. Αυτο που δεν έχω καταλαβει ειναι αν το Fan Auto αυξομειωνει καθόλου στροφές κατ' ανάγκη. Δεν το εχω παρακολουθησει, δεν εχω και τα εργαλεια. Σίγουρα @liakjim μπορεις να βοηθησεις. Το Midea παντως ακουγοταν συχνα οτι ανεβακατεβαζε στροφες.

Και ενα ακομα διαγραμμα που μου φανηκε αστειο και εντυπωσιακο.

22-6-24pizza.png.5ece46eca5adc773a8eb114b82089277.png

Τις προαλλες βραδυ την λιγουρευτηκα μια πιτσα 🙃. 1500 τα W του φουρνου, ανοιγμα πόρτας για τσεκ, αμέσως οι απωλειες στο 1. Σε λιγο ετοιμη η πιτσα , ανοιγμα για σερβιρισμα, μιση ωρα στο 2 για μαζεμα απωλειών.  Ο φουρνος 9μετρα μακρια! Συμπερασμα, μόνο delivery 😁

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από BrunoB
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώντας να καταλήξω σε ένα 24αρι κοίταγα το user manual του καινούργιου AUX C Series ASW-H24F4A4 και μου έκαναν εντύπωση δύο πράγματα. 

1) Ενώ δίνει πολύ σαφείς οδηγίες για τη διαδικασία του κενού (τουλάχιστον 15 λεπτά και ένδειξη -0.1ΜPa ή  -76cmHg) λέει ότι η διαδικασία δεν είναι απαραίτητη αν το μηχανημα εχει quick connectors. 

Αντίγραφο επί λέξη: Important: The unit with the quick connectors does not require vacuum pumping 

2) Έχει συγκεκριμένες οδηγίες ανάλογα με το μήκος των σωλήνων. Π.χ. κάτω από 3μ αφαίρεση 40g/m και ελάχιστη ποσότητα R32 τα 2 κιλά. Για πάνω από 5 μ προσθήκη 24 g/m. 

 

Οποτε θεωρητικά δεν χρειάζεται κενό και μπορεί να λειτουργήσει με μικρότερο μήκος σωλήνων αν γίνει αφαίρεση R32;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Kountouris είπε

Πες τα Χρυσόστομε! Ο κακός εγκαταστάτης μπορεί να ακυρώσει το καλύτερο και ακριβότερο κλιματιστικό.  Βλέπω ότι όλοι ασχολούνται εδώ με το ποια μάρκα και μοντέλο να αγοράσουν, με εκτενείς αναλύσεις και έρευνες (και πολύ ορθά), αλλά κανείς δεν ερευνά για τον «σωστό» και υπεύθυνο εγκαταστάτη. Οι περισσότεροι αγοράζουν από ένα επώνυμο κατάστημα και στηρίζονται στον εγκαταστάτη που αυτό το κατάστημα θα τους στείλει.

Θα έπρεπε να υπάρχει εδώ ευρύτερη ανταλλαγή πληροφοριών για τους εγκαταστάτες.

Έναν μήνα προσπαθώ να βρω κάποιον σωστό, με έγκυρες συστάσεις και αξιολογήσεις από ανθρώπους που ξέρουν, αλλά που! Μου φαίνεται ότι θα αναβάλλω για το Χειμώνα.

Έχει  πιστοποίηση eurovent;

Δεν νομιζω να εχει αρα παιζει να ειναι τερμα fake τα νουμερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, BrunoB είπε

Μέσος όρος αυτου του 24ωρου 246w/hr όταν το Midea εκανε 24ωρο με παρομοιες συνθηκες 634w/hr.

Με το ίδιο τελικό αποτέλεσμα στον χώρο; Μου φαίνεται θα τα σβήσω τα seer διαγράμματα, δεν απεικονίζουν αυτό που θα δει ο τελικό χρήστης ή δεν θα τα δει υπό προϋποθέσεις; Δεν ξέρω πραγματικά.

30 λεπτά πριν, BrunoB είπε

 Αυτο που δεν έχω καταλαβει ειναι αν το Fan Auto αυξομειωνει καθόλου στροφές κατ' ανάγκη.

Ακολουθεί την παρακάτω λογική. Βάζω και link από όλα τα αρχεία που έχω βρει κατά καιρούς.

Κάνε κλικ εδώ -> https://easyupload.io/9ftqgf

image.png.abe955334aee36c1509fa9a8318f18fc.png

 

29 λεπτά πριν, rkb είπε

Προσπαθώντας να καταλήξω σε ένα 24αρι κοίταγα το user manual του καινούργιου AUX C Series ASW-H24F4A4 και μου έκαναν εντύπωση δύο πράγματα. 

1) Ενώ δίνει πολύ σαφείς οδηγίες για τη διαδικασία του κενού (τουλάχιστον 15 λεπτά και ένδειξη -0.1ΜPa ή  -76cmHg) λέει ότι η διαδικασία δεν είναι απαραίτητη αν το μηχανημα εχει quick connectors. 

Αντίγραφο επί λέξη: Important: The unit with the quick connectors does not require vacuum pumping 

2) Έχει συγκεκριμένες οδηγίες ανάλογα με το μήκος των σωλήνων. Π.χ. κάτω από 3μ αφαίρεση 40g/m και ελάχιστη ποσότητα R32 τα 2 κιλά. Για πάνω από 5 μ προσθήκη 24 g/m. 

 

Οποτε θεωρητικά δεν χρειάζεται κενό και μπορεί να λειτουργήσει με μικρότερο μήκος σωλήνων αν γίνει αφαίρεση R32;

Ενδιαφέρον. Κάνω tag τον σχετικό με το αντικείμενο @Klausx

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το SEER και την εμπειρία που παραθέτει ο @BrunoB μου κάνει και εμένα εντύπωση.  Ποια είπαμε ότι είναι τα ελάχιστα watt σε ψύξη του ASEG24KMTE / AOEG24KMTA;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, rkb είπε

Ποια είπαμε ότι είναι τα ελάχιστα watt σε ψύξη του ASEG24KMTE / AOEG24KMTA;

150W 240W στους 35C,  άρα πάει και πιο κάτω.

Προσωπικά το έχω δει κάπου 135W θέρμανση και κάπου 170-175 ψύξη.

edit λάθος το διόρθωσα @rkb, συγγνώμη

image.png.8d5793c3c8e625e3318b5d0ef9ea9844.png

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rkb είπε

Προσπαθώντας να καταλήξω σε ένα 24αρι κοίταγα το user manual του καινούργιου AUX C Series ASW-H24F4A4 και μου έκαναν εντύπωση δύο πράγματα. 

1) Ενώ δίνει πολύ σαφείς οδηγίες για τη διαδικασία του κενού (τουλάχιστον 15 λεπτά και ένδειξη -0.1ΜPa ή  -76cmHg) λέει ότι η διαδικασία δεν είναι απαραίτητη αν το μηχανημα εχει quick connectors. 

Αντίγραφο επί λέξη: Important: The unit with the quick connectors does not require vacuum pumping 

2) Έχει συγκεκριμένες οδηγίες ανάλογα με το μήκος των σωλήνων. Π.χ. κάτω από 3μ αφαίρεση 40g/m και ελάχιστη ποσότητα R32 τα 2 κιλά. Για πάνω από 5 μ προσθήκη 24 g/m. 

 

Οποτε θεωρητικά δεν χρειάζεται κενό και μπορεί να λειτουργήσει με μικρότερο μήκος σωλήνων αν γίνει αφαίρεση R32;

Δεν έρχονται μηχανήματα με quick connectors στην Ελλάδα εδώ και πολλά χρόνια. Κανονικά 3μ και κενό.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη συζήτηση @BrunoB  όπου το ASEG24KMTE αντικατέστησε το Midea all easy pro 24αρι,  και πλέον χρειάζεται 246W μέσον όρο για ψύξη αντί 634W του Midea θα πω ότι μάλλον κάτι λάθος είχε παει στην εγκατάσταση του Midea γιατί όπως λες δεν κατέβαινε και χαμηλά στη συντήρηση κάτω από 600W.

Επειδή πέρυσι είχα δουλέψει το Midea all easy pro 18αρι είχα διαπιστώσει την άψογη λειτουργία του στην ψύξη και μάλιστα η κατανάλωση κατέβαινε και λίγο κάτω από τα 100W και με θερμοκρασίες ακόμα και πάνω απο 35 βαθμούς.

Έχω και διαγράμματα αν χρειαστεί να βάλω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Για τη συζήτηση @BrunoB  όπου το ASEG24KMTE αντικατέστησε το Midea all easy pro 24αρι,  και πλέον χρειάζεται 246W μέσον όρο για ψύξη αντί 634W του Midea θα πω ότι μάλλον κάτι λάθος είχε παει στην εγκατάσταση του Midea γιατί όπως λες δεν κατέβαινε και χαμηλά στη συντήρηση κάτω από 600W.

Επειδή πέρυσι είχα δουλέψει το Midea all easy pro 18αρι είχα διαπιστώσει την άψογη λειτουργία του στην ψύξη και μάλιστα η κατανάλωση κατέβαινε και λίγο κάτω από τα 100W και με θερμοκρασίες ακόμα και πάνω απο 35 βαθμούς.

Έχω και διαγράμματα αν χρειαστεί να βάλω...

Έχουμε 3 αναφορές,  1 midea all easy pro και 2 inventor legend (ίδια είναι στα 24άρια, πλέον και με τη βούλα του eurovent) , όπου και τα 3 δεν κατεβαίνουν κάτω από τα 550-600W . Τα 24άρια πάντα. Άρα δεν παίζει λάθος μηχανήματος.

Για το 18άρι έχω ανεβάσει και πιο παλιά διάγραμμα φίλου με ίδιες μετρήσεις σαν τις δικιές σου.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rkb είπε

2) Έχει συγκεκριμένες οδηγίες ανάλογα με το μήκος των σωλήνων. Π.χ. κάτω από 3μ αφαίρεση 40g/m και ελάχιστη ποσότητα R32 τα 2 κιλά. Για πάνω από 5 μ προσθήκη 24 g/m. 

 

όπως καταλαβαινεις αυτό δεν ειναι εφικτό καθ όσον απαιτείται ειδική συσκευή και ξαναγεμισμα από την αρχή  Όπως στα αυτοκίνητα  Οπότε τα 3μ είναι μονόδρομος 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχουμε 3 αναφορές,  1 midea all easy pro και 2 inventor legend (ίδια είναι στα 24άρια, πλέον και με τη βούλα του eurovent) , όπου και τα 3 δεν κατεβαίνουν κάτω από τα 550-600W . Τα 24άρια πάντα. Άρα δεν παίζει λάθος μηχανήματος.

Για το 18άρι έχω ανεβάσει και πιο παλιά διάγραμμα φίλου με ίδιες μετρήσεις σαν τις δικιές σου.

Οκ αν και περίεργο το καταλαβαίνω.

Τότε αν ο χώρος του χρειάζεται με το 24αρι Fujitsu 234W μέσον όρο , δε θα τον κάλυπτε με αυτόν τον μέσο όρο και ένα Midea 18αρι ;;;  ... λέω εγώ τώρα... όπου θα κατέβαινε και πολύ χαμηλά όταν οι συνθήκες το επέτρεπαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...