Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

WATT

Πολυπαραγοντικο ζητημα η καταναλωση. Αλλα, με 27 ζητουμενη θερμοκρασια και εξωτερικη 35 - υφισταμενη στο δωματιο 30 βαθμοι, απωλειες δεν ξερω πως να τις πω...ενα τυπικο δωματιο-δεν εχω να πω τεχνικα χαρακτηριστικά-οχι κατι ιδιαιτερο, το περσινο daikin 'πεφτει'  επειτα απο καποια ωρα στα 390w καταναλωση. Οχι, ...δυστυχως...., παρακατω....

Σε σχεση με τα 1100w ακατεβατα του παλιου on/off, δεν το συζητω, ειμαι καταευχαριστημενος. Γι'αυτο αλλωστε και αλλαξα σε νεα κλιματιστικα, daikin μοντελα 2023.

Αλλα, αλλα, αλλα, αν επεφτε και χαμηλοτερα η καταναλωση, κανα 200w, που βλεπω σε κατι γραφηματα εδω, αλλα ισως με ιδανικες συνθηκες (σουπερ μονωσεις κλπ), εκει θα ηταν το απολυτο ονειρο...

 

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, mindreader είπε

WATT

Πολυπαραγοντικο ζητημα η καταναλωση. Αλλα, με 27 ζητουμενη θερμοκρασια και εξωτερικη 35 - υφισταμενη στο δωματιο 30 βαθμοι, απωλειες δεν ξερω πως να τις πω...ενα τυπικο δωματιο-δεν εχω να πω τεχνικα χαρακτηριστικά-οχι κατι ιδιαιτερο, το περσινο daikin 'πεφτει'  επειτα απο καποια ωρα στα 390w καταναλωση. Οχι, ...δυστυχως...., παρακατω....

Σε σχεση με τα 1100w ακατεβατα του παλιου on/off, δεν το συζητω, ειμαι καταευχαριστημενος. Γι'αυτο αλλωστε και αλλαξα σε νεα κλιματιστικα, daikin μοντελα 2023.

Αλλα, αλλα, αλλα, αν επεφτε και χαμηλοτερα η καταναλωση, κανα 200w, που βλεπω σε κατι γραφηματα εδω, αλλα ισως με ιδανικες συνθηκες (σουπερ μονωσεις κλπ), εκει θα ηταν το απολυτο ονειρο...

 

Ζήτα 28.

Συνήθως τα Daikin με ζήτηση 28 ρίχνουν τη πραγματική θερμοκρασία χώρου στους 26.5 με 27 

Και φυσικά περσίδες πάνω...

Ανεμιστήρας στο αυτόματο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, alexdeskas said:

Ζήτα 28.

Συνήθως τα Daikin με ζήτηση 28 ρίχνουν τη πραγματική θερμοκρασία χώρου στους 26.5 με 27 

Και φυσικά περσίδες πάνω...

Ανεμιστήρας στο αυτόματο...

Μπορω να ρυθμισω να ειναι μονιμως σε σταθερη θεση οι περσιδες, πχ πανω; Ή θελει ρυθμισμα καθε φορα που καποιος ανοιγει το κλιματιστικο;

Να φανταστω οτι με περσιδες πανω, ανεμιστηρα στο αυτοματο, και ζητηση 28, οτι θα δω χαμηλοτερη καταναλωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, christos_0b είπε

Ε, μα ζητάει ύψος κτιρίου, όχι χώρου :D άντε πάλι ... λογικό αφού βγαίνουν υπερδιπλάσια τα m3 όταν βάζω το ύψος κτιρίου... το διάβασα καλύτερα.

Θερμικές Απώλειες
4318.96
Watt
3714.31
KCal/h
287.93
Watt/m2
247.62
KCal/h/m2
Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για
Περιοχή:
Αττική - Κλιματική ζώνη ΒΑλλαγή
Υψόμετρο Περιοχής:
Κάτω από 500 μέτραΑλλαγή
Επιθυμητή Θερμοκρασία:
18 ℃Αλλαγή
Έτος Kατασκευής:
1960Αλλαγή
Εμβαδό Κατοικίας:
15 m2Αλλαγή
Ύψος Ορόφου:
3.2 mΑλλαγή
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:
Σε περιοχή με αραιή δόμησηΑλλαγή
Μόνωση Τοίχων:
Πέτρινος ΤοίχοςΑλλαγή
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:
AέραΑλλαγή
Νότια Πλευρά σε επαφή με:
AέραΑλλαγή
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:
AέραΑλλαγή
Δυτική Πλευρά σε επαφή με:
AέραΑλλαγή
Δάπεδο σε επαφή με:
Μη θερμαινόμενο χώροΑλλαγή
Μόνωση Δαπέδου:
Πλημελής - 3εκ.Αλλαγή
Οροφή σε επαφή με:
ΑέραΑλλαγή
Μόνωση Οροφής:
Πλημελής - 3εκ.Αλλαγή
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:
2Αλλαγή
Παράθυρα:
1Αλλαγή
Τύπος Κουφωμάτων:
Μεταλλικά κουφώματαΑλλαγή
Τύπος Τζαμιών:
Μονά τζάμιαΑλλαγή
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:
5%

Έχεις δύο πόρτες/ μπαλκονόπορτες σε 15μ2; Εξωτερικες πάντα.

 

1 ώρα πριν, tu-luba είπε

Δεν εχει καποιο προσθετο module.

Μπορεις κατα την διαρκεια της ψυξης να ρυθμισεις την υγρασια προς τα κατω.

Αν δηλαδη εχεις 50% μπορεις να την πας μεχρι 40% και απο οτι καταλαβα ριχνει στροφες του ανεμιστηρα για να το πετυχει.

Θα το ξαναδοκιμασω και θα επανελθω

Καλό αυτό και χρήσιμο έτσι και λειτουργεί σωστά.

Ναι αν μπορείς δώσε λεπτομέρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχεις δύο πόρτες/ μπαλκονόπορτες σε 15μ2; Εξωτερικες πάντα.

 

 

1 εσωτερική , 1 εξωτερική, κουράστηκα, χέστο, θα πάρω οτινάναι.

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 20/06/2024 at 10:26, liakjim said:

@casaniva

Με τυχαία σειρά

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/306245-a-c-in12btu-fujitsu-aseh12kmcg

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/fujitsu-km-series-aseh12kmcg-aoeh12kmcg-12000btu-aa-me-wi-fi-klimatistiko-inverter/1938308

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/278368-a-c-in12btu-daikin-atxc35d-sensira

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/daikin-siesta-sensira-series-atxc35d-arxc35d-klimatistiko-12-000-btu-h_4141032

https://www.praktiker.gr/p/daikin-siesta-sensira-c35d-atxc35d-arxc35d-klimatistiko-inverter-12000btu-142302

https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b13e2kvg-e-ras-13e2avg-e-klimatistiko-inverter-13000btu-134459

Επειδή είσαι επαρχία πρόσεξε τους όρους της δωρεάν εγκατάστασης, σε μερικά καταστήματα έχει χιλιομετρική απόσταση. Φυσικά αν δεν σε ενδιαφέρει το θέμα της δωρεάν εγκατάστασης (που μόνο δωρεάν δεν είναι, την πληρώνεις στην τιμή αγοράς), μπορείς να ψωνίσεις από κάπου αλλού.

Το daikin έχει 3 χρόνια εγγύηση (με δυνατότητα επέκτασης στα 10 μέσω της daikin με κάποιο αντίτιμο (μάλλον 99€) και εντός του πρώτου χρόνου από την αγορά), τα toshiba/fujitsu έχουν 7.

Το daikin θα πρέπει να έχει τη μεγαλύτερη οικονομία σε θέρμανση, το fujitsu σε ψύξη, το toshiba κάπου ενδιάμεσα.

Με το toshiba θα έχεις τον μικρότερο θόρυβο.

Με μικρές διαφορές όλα αυτά, τα 3 κλιματιστικά είναι πολύ κοντά μεταξύ τους.

 

 

 

Κλείνω προς το Toshiba , απλά με προβληματισε ο ψυκτικός που όταν τον κάλεσα για διαθεσιμότητα, μου είπε μακρυα απο Toshiba Γιατί καίνε πλακέτες. 
Έχει κάποια βάση αυτό ; 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, mindreader είπε

Μπορω να ρυθμισω να ειναι μονιμως σε σταθερη θεση οι περσιδες, πχ πανω; Ή θελει ρυθμισμα καθε φορα που καποιος ανοιγει το κλιματιστικο;

Να φανταστω οτι με περσιδες πανω, ανεμιστηρα στο αυτοματο, και ζητηση 28, οτι θα δω χαμηλοτερη καταναλωση;

Ρυθμίζεις μια φορά τις περσίδες να είναι επάνω. Κάθε φορά που θα ανοίγεις το κλιματιστικό θα είναι εκεί.

Το ποσό χαμηλή κατανάλωση θα δεις εξαρτάται από τις απώλειες του χώρου σου, σε ένα τυπικό δωμάτιο του 2000 υπό φυσιολογικές συνθήκες σίγουρα θα πέσει η κατανάλωση χαμηλά μετά από λίγη ώρα.

Κάνε μια δοκιμή και κλείσε τη πόρτα του δωματίου για λίγο και δες κατανάλωση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Patrikios12 είπε

Καλησπερα, αγορασα την tapo p110,τη συνδεσα στο δικτυο, τρεχω το αρχειο αλλα δεν μου τη βγαζει στο dashboard. Παρελειψα τιποτα;

Ποιο αρχείο και ποιο dashboard;

53 λεπτά πριν, christos_0b είπε

1 εσωτερική , 1 εξωτερική, κουράστηκα, χέστο, θα πάρω οτινάναι.

Ωραίος.

Πάντως αν κουράστηκες μία, εμείς κουραστήκαμε 10. Όχι μόνο υπάρχουν αναλυτικότατες οδηγίες εδώ, αλλά προσπαθούμε να βοηθήσουμε κιόλας.

Αλλά όπως νομίζεις.

49 λεπτά πριν, casaniva είπε

Κλείνω προς το Toshiba , απλά με προβληματισε ο ψυκτικός που όταν τον κάλεσα για διαθεσιμότητα, μου είπε μακρυα απο Toshiba Γιατί καίνε πλακέτες. 
Έχει κάποια βάση αυτό ; 

Δεν έχω στοιχεία, αλλά εδώ στο φόρουμ δεν έχει ακουστεί κάτι πέρα από τις αστοχίες εδώ και εκεί όπως σε όλες τις μάρκες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω το εξής θέμα. Στο διαμέρισμα που βλέπετε στην κάτοψη του post (βλ θέση κλιματιστικών και απώλειες) έχω όλες τις πόρτες ανοικτές. Εξωτερική θερμοκρασία πχ τώρα (όπως και αυτές τις μέρες) 30oC ~ 32oC και set το toshiba μόνο στους 26oC και 1η ταχύτητα.

Οι  θερμοκρασίες που έχω είναι:

Καθιστικό: 25-25,5oC

Κουζίνα-Υ/Δ1: 27oC

Υ/Δ2:  26oC

Το πρόβλημα είναι ότι με ζητούμενη 26oC λειτουργεί το toshiba edge 18k στα 280-300watts και κάνει συχνά on-offs (10' on - 3' off) με αποτέλεσμα να έχω αυξημένη σχετική υγρασία στους χώρους (καθιστικό 70%, υπνοδωμάτια 60-65%).

Εάν κατεβάσω τη ζητούμενη στους 25oC σταματάνε τα on-offs, πέφτει η υγρασία, ανεβαίνει η κατανάλωση (~400-450watts) και αρχίζουμε να κρυώνουμε 😅.

Έχετε καμιά ιδέα πως θα μπορούσα να διαχειριστώ την ψύξη;

Προφανώς το daikin atxc25c δεν απαιτείται να λειτουργεί.

Επεξ/σία από popopo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, liakjim said:

Πάντως αν κουράστηκες μία, εμείς κουραστήκαμε 10. Όχι μόνο υπάρχουν αναλυτικότατες οδηγίες εδώ, αλλά προσπαθούμε να βοηθήσουμε κιόλας.

Για μας που ιδρώνουμε τη φανέλα, θα υπάρξει απάντηση στο ποιο 12άρι έχει το χαμηλότερο γνωστό max Wattage;

Στο ATXC35A βλέπω πάμε ως τα 1600 σε ψύξη και τα 1560 σε θέρμανση.

Υπάρχει κάποιο (κατά προτίμηση της φτήνιας, τύπου φασόν ή tcl ή haier) που να είναι στα 1400 πχ;

 

image.png.ba8bb46f11efc056245667e53c252f2f.png

Επεξ/σία από MikhailBakurin
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, popopo είπε

Έχω το εξής θέμα. Στο διαμέρισμα που βλέπετε στην κάτοψη του post (βλ θέση κλιματιστικών και απώλειες) έχω όλες τις πόρτες ανοικτές. Εξωτερική θερμοκρασία πχ τώρα (όπως και αυτές τις μέρες) 30oC ~ 32oC και set το toshiba μόνο στους 26oC και 1η ταχύτητα.

Οι  θερμοκρασίες που έχω είναι:

Καθιστικό: 25-25,5oC

Κουζίνα-Υ/Δ1: 27oC

Υ/Δ2:  26oC

Το πρόβλημα είναι ότι με ζητούμενη 26oC λειτουργεί το toshiba edge 18k στα 280-300watts και κάνει συχνά on-offs (10' on - 3' off) με αποτέλεσμα να έχω αυξημένη σχετική υγρασία στους χώρους (καθιστικό 70%, υπνοδωμάτια 60-65%).

Εάν κατεβάσω τη ζητούμενη στους 25oC σταματάνε τα on-offs, πέφτει η υγρασία, ανεβαίνει η κατανάλωση (~400watts) και αρχίζουμε να κρυώνουμε 😅.

Έχετε καμιά ιδέα πως θα μπορούσα να διαχειριστώ την ψύξη;

Προφανώς το daikin atxc25c δεν απαιτείται να λειτουργεί.

Δοκίμασε λειτουργία αφυγρανσης.

Μόλις τώρα, MikhailBakurin είπε

Για μας που ιδρώνουμε τη φανέλα, θα υπάρξει απάντηση στο ποιο 12άρι έχει το χαμηλότερο γνωστό max Wattage;

Στο ATXC35A βλέπω πάμε ως τα 1600 σε ψύξη και τα 1560 σε θέρμανση.

Υπάρχει κάποιο (κατά προτίμηση της φτήνιας, τύπου φασόν ή tcl ή haier) που να είναι στα 1400 πχ;

Ειλικρινά έχεις την απαίτηση να κάτσει κάποιος και να σου βρει πιο 12αρι της αγοράς έχει τη μικρότερη μέγιστη κατανάλωση; Ή έστω συγκριτικά μικρή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

σε 9άρι που να είναι όντως αθόρυβο μέσα/έξω τι προτάσεις υπάρχουν για χρήση ψύξη και θέρμανση; Θα λειτουργεί 10ωρο σε υπνοδωμάτιο.

1 επιλογή που κοιτάω είναι το Toshiba Yukai 10000 (https://www.skroutz.gr/s/35888270/Toshiba-Yukai-RAS-10E2AVG-E-RAS-B10E2KVG-E-Klimatistiko-Inverter-9000-BTU-A-A.html) που βγαίνει στα 430 εγκατεστημένο από Praktiker. Έχω το 13άρι σε άλλο χώρο και από άποψη θορύβου είμαι αρκετά ικανοποιημένος. 

Επειδή ωστόσο θα μου άρεσε να έχει και wifi, αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποια αξιόπιστη εναλλακτική σε TCL / Haier με budget μέχρι 450€. Inventor δεν θέλω, καθώς ήδη είμαι σε διαδικασία να βγάλω άκρη με το ελαττωματικό Neo που δεν κατεβαίνει κάτω από το medium ο ανεμιστήρας στην ψύξη και ζαλίζει (βλ. προηγούμενα ποστ).

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από dal_kos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Πάντως αν κουράστηκες μία, εμείς κουραστήκαμε 10. Όχι μόνο υπάρχουν αναλυτικότατες οδηγίες εδώ, αλλά προσπαθούμε να βοηθήσουμε κιόλας.

 

Φιλαράκι χωρίς παρεξήγηση, δεν είναι προσωπικό ούτε κατηγόρησα κανέναν :D

Oι οδηγίες αυτές μια χαρά είναι αλλά διαφέρουν από τις pinned (προς το παρόν) και το thread είναι χαοτικό παρόλη την προσπάθεια που έχετε κάνει, ίσως έπρεπε να το θέσω αλλιώς, πχ. ποια brands/models να αποφύγω που και πάλι είναι άπειρα οπότε ναι καταλαβαίνω γιατί είναι δύσκολο να προταθεί κάτι, δεν ψάχνω για επένδυση 10ετίας+ ούτε να ψειρίσω την μαΪμού για 1% υγρασία ή 1kWh την ημέρα, ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, liakjim said:

Δοκίμασε λειτουργία αφυγρανσης.

Θα το δοκιμάσω απόψε και θα επανέθω. Ζητούμενη θερμοκρασία κρατάω την ίδια; (26oC).

Και μια απορία. Το να λειτουργεί 10'on - 3'off πόσο επικίνδυνο είναι για τον συμπιεστή; (αν και η toshiba το έχει προβλέψει φαντάζομαι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, liakjim said:

Ειλικρινά έχεις την απαίτηση να κάτσει κάποιος και να σου βρει πιο 12αρι της αγοράς έχει τη μικρότερη μέγιστη κατανάλωση; Ή έστω συγκριτικά μικρή;

Όχι να ψάξει.

Θεώρησα ότι λόγω του special interest (για να το πω ευγενώς) που περιβάλλει το τόπικ, υπάρχει σε κάποιο εξελάκι και/ή εγκέφαλο μια γενική - εποπτική εικόνα!

Αν δεν υπάρχει, κανένα πρόβλημα. Νόμιζα δεν είχα επικοινωνήσει σωστά το ερώτημα, δι' αυτό και επανήλθα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...