Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους!

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 400
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. ΝΕΑ ΑΓΟΡΑ
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος:
  4. Χρήση κλιματιστικού: ΨΥΞΗ ΚΑΙ ΘΕΡΜΑΝΣΗ
  5. Συχνότητα χρήσης: ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΗΜΕΡΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί: ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ (ΓΡΑΦΕΙΟ 15m2)
  7. Τοποθεσία: ΚΕΝΤΡΟ ΑΘΗΝΑ ΣΥΝΤΑΓΜΑ
  8. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features: WIFI-IONIΣΤΗΣ (ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ)
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου: Ο ΧΩΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΤΙΡΙΟ ΜΕ ΓΡΑΦΕΙΑ, ΣΤΟΝ 1ο ΟΡΟΦΟ, ΚΑΛΥΜΕΝΟ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙ ΑΚΑΛΥΠΤΟ.
  10. 1363.93 WATT
  11. 1173.02 kcal/h
  12. 90.93 watt/m2
  13. 78.20 kcal/m2

Επισης δικαιουμαι και 45% εκπτωση απ το "ανακυκλωνω αλλαζω συσκευη" και ηθελα να δω αν μπορω καπως να το συνδυασω ισως.

 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ChrisN.S. είπε

Κρατάς πατημένο το κουμπί FAN για 3 δευτερόλεπτα και μετά ρυθμίζεις την φωτεινότητα με τα temp up and down, μπορείς να το απενεργοποιήσεις.

Σε ευχαριστω πολυ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NiaUuu είπε

Επιστρεφω μετα απο συζητηση με τη μανα μου. Της εχει κατσει να παρει inventor λογο της εγγυησης και επειδη της εχουν πει για πολυ καλη after sale εμπειρια σε τυχον προβληματα.. Εχω διαβασει κι εγω για θετικες εμπειριες online και με κανει να νιωθω μια ασφαλεια.

Η μανα μου εχει 3-4 γνωστες που επισκεπτεται λογο δουλειας και της ειχαν πει κι οτι ειναι πολυ οικονομικα. Εννοειται πως δε ξερει μοντελα ξερει απλα οτι ειναι inventor. 

Το fujitsu που εχουμε στην σαλονοκουζινα ειναι κλασης D (θερμανση) και δε χαλαγε κατι το ιδιαιτερο αν και δεν το χρησιμοποιουμε συχνα. 

Με προβληματιζει κατι που διαβασα καπου στον σκρουτζ ομως, το οτι η 10χρονη εγγυηση της inventor ισχυει μονο αν γινεται συντηρηση καθε χρονο για την οποια φυσικα πληρωνουμε απο την τσεπη μας. Ξερω οτι τυπικα ετσι ειναι το σωστο, ωστοσο δε ξερω καποιον απ αυτους που εχει τυχει να συζητησω που το κανουν. Εμεις κανουμε καθε 2 χρονια εχει τυχει και 3. 

Ισχυει αυτο που διαβασα?

Πες στη μαμά ότι ναι μεν έχουν καλό σαπορτ τα ινβεντορ αλλά καταπίνουν τις κιλοβατώρες σαν στραγάλια στη θέρμανση. Αν λυπάστε την τσέπη σας κοιτάξτε κάτι όπως είπαμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να βάλω κλιματιστικό σε ένα δωμάτιο 9τ.μ (ύψος 3.2m)

Το διαμέρισμα γενικά (37-38τ.μ) έχει κουφώματα τούμπανα, καινούρια αλουμίνια με διπλά τζάμια, το μέσα τζάμι 4+4 τρίπλεξ, 12 και 15αρια κενά με αέριο και το έξω τζάμι ενεργειακό 6αρι evo

Αλλά η μόνωση σταματάει εκεί, τοίχοι τριπλό τούβλο χωρίς κενό-μόνωση, και από πάνω ειναι ταράτσα-πλάκα που την βλέπει όλη μέρα ο ήλιος, χωρίς μόνωση πάλι (μελλοντικά θα μονωθούν αλλά ας το αφήσουμε για το τωρινό σενάριο)

Να σημειώσω ότι σε άλλο δωμάτιο του διαμερίσματος υπάρχει ήδη κλιματιστικό οπότε όταν μπει και αυτό θα λειτουργούν συνδυαστικά

 

Και το ερώτημα τώρα, εχω και κάθεται στο κουτί του ένα 12αρι, να το βάλω στα 9τ.μ; Είναι πολύ λάθος να μπει 12αρι σε τόσο μικρο χώρο; Θα λειτουργεί "λάθος" ή επειδή από μόνωση για την ώρα δεν ειμαι σε κάλο σημείο το 12 ειναι καλύτερο από ένα 9αρι;

Η εναλλακτική ειναι να πάρω 9αρι και να βάλω το 12αρι αλλού

Ευχαριστώ

υ.γ. Περιοχή Αθήνα

 

---edit---

image.png.cecd0236aa85a28884f94dc0be679168.png

Επιθυμητή Θερμοκρασία: 21

Μόνωση Τοίχων: Καμία Μόνωση

Μόνωση Δαπέδου: Καμία μόνωση

Οροφή σε επαφή με: Αέρα

Μόνωση Οροφής: Καμία μόνωση

Τύπος Κουφωμάτων: Μεταλλικά κουφώματα

Τύπος Τζαμιών: Ενεργειακά τζάμια

 

image.png.f8784758f6e7ba9d02fdfd91bac15c47.png

άρα και το 12αρι οριακό ειναι ή το βλεπω λάθος;; 🫠

Επεξ/σία από Oscar_Mike
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σύγκρινα - με ό,τι καταλαβαίνω - τα ακόλουθα 3 κλιματιστικά στο Eurovent

Καταλαβαίνω λάθος ή στη ΘΕΡΜΑΝΣΗ είναι πολύ κοντά, με το Midea να κερδίζει συνολικά στον Μέσο Όρο και ειδικά στο σενάριο C & D  ;

Εν τέλει αξίζει και για θέρμανση το συγκεκριμένο Midea;

To πρότειναν στη μητέρα μου στη Πρέβεζα (για ψύξη + θέρμανση) ως αξιόπιστο & ως γνώριμο σε ψυκτικούς -για σέρβις δλδ- με διαθέσιμα ανταλλακτικά κτλ.

ΥΓ

Πρόσθεσα το Toshiba Yukai στη σύγκριση

 

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις ψώνισα δύο Yukai 13άρια από Praktiker, δωρεάν τα πάντα όλα εγκατάσταση - επεγκατάσταση - μεταφορά εντός οικείας κλπ στα 769€. Πιστεύω ήταν υπερβολικά καλή τιμή για να τα προσπεράσω, τώρα ευελπιστώ να έχουν καλύτερη ποιότητα και συμπεριφορά από inventor και συναφή. Ευχαριστώ πολύ τον φίλο liakjim για την πολύτιμη βοήθειά του. 

P.s. εν τω μεταξύ αναφέρεται στο site και για δωροεπιταγή ανακύκλωσης 50€ με την αγορά του συγκεκριμένου αλλά δεν γνωρίζω αν την διακαιούνται όσοι είναι με το πρόγραμμα ανακυκλώνω. Γνωρίζει κανείς;

https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b13e2kvg-e-ras-13e2avg-e-klimatistiko-toixou-13000btu-134459

22 λεπτά πριν, definitio είπε

Σύγκρινα - με ό,τι καταλαβαίνω - τα ακόλουθα 3 κλιματιστικά στο Eurovent

Καταλαβαίνω λάθος ή στη ΘΕΡΜΑΝΣΗ είναι πολύ κοντά, με το Midea να κερδίζει συνολικά στον Μέσο Όρο και ειδικά στο σενάριο C & D  ;

Εν τέλει αξίζει και για θέρμανση το συγκεκριμένο Midea;

To πρότειναν στη μητέρα μου στη Πρέβεζα (για ψύξη + θέρμανση) ως αξιόπιστο & ως γνώριμο σε ψυκτικούς -για σέρβις δλδ- με διαθέσιμα ανταλλακτικά κτλ.

ΥΓ

Πρόσθεσα το Toshiba Yukai στη σύγκριση

 

εδώ βγάζει και πιο λίγα decibel το Midea από το Yukai ... 

Επεξ/σία από ChrisN.S.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, definitio είπε

Σύγκρινα - με ό,τι καταλαβαίνω - τα ακόλουθα 3 κλιματιστικά στο Eurovent

Καταλαβαίνω λάθος ή στη ΘΕΡΜΑΝΣΗ είναι πολύ κοντά, με το Midea να κερδίζει συνολικά στον Μέσο Όρο και ειδικά στο σενάριο C & D  ;

Εν τέλει αξίζει και για θέρμανση το συγκεκριμένο Midea;

To πρότειναν στη μητέρα μου στη Πρέβεζα (για ψύξη + θέρμανση) ως αξιόπιστο & ως γνώριμο σε ψυκτικούς -για σέρβις δλδ- με διαθέσιμα ανταλλακτικά κτλ.

ΥΓ

Πρόσθεσα το Toshiba Yukai στη σύγκριση

 

Το μυστικό είναι στα φορτία σχεδιασμού. Τα κινέζικα κλέβουν για να βγάλουν υψηλό scop. Να αναμένεις 40% παραπάνω κατανάλωση στο midea. Θα το απέφευγα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το μυστικό είναι στα φορτία σχεδιασμού. Τα κινέζικα κλέβουν για να βγάλουν υψηλό scop. Να αναμένεις 40% παραπάνω κατανάλωση στο midea. Θα το απέφευγα.

Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο;

Τα νούμερα στο Eurovent δεν είναι δικές τους μετρήσεις (κι όχι τα διαφημιζόμενα νούμερα των κατασκευατών) ;

Εγώ δεν κοιτούσα τα νούμερα SCOP, SEER, αλλά τα νουμερα της κατανάλωσης.

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, definitio είπε

Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο;

Τα νούμερα στο Eurovent δεν είναι δικές τους μετρήσεις (κι όχι τα διαφημιζόμενα νούμερα των κατασκευατών) ;

Εγώ δεν κοιτούσα τα νούμερα SCOP, SEER, αλλά τα νουμερα της κατανάλωσης.

Αληθινά είναι τα νούμερα του Eurovent αλλά εδώ έχουμε ξεσκεπάσει τους τρόπους που βγαίνουν και έχουμε πραγματικές μετρήσεις 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Αληθινά είναι τα νούμερα του Eurovent αλλά εδώ έχουμε ξεσκεπάσει τους τρόπους που βγαίνουν και έχουμε πραγματικές μετρήσεις 😕

Οκ μπορείς να εξηγήσεις πώς κλέβουν στις μετρήσεις που πραγματοποιεί η Eurovent; Εχουμε πραγματικές μετρήσεις από τα συγκεκριμένα 3 κλιματιστικά ή κάποια από αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, definitio είπε

Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο;

Τα νούμερα στο Eurovent δεν είναι δικές τους μετρήσεις;

Εγώ δεν κοιτούσα τα νούμερα SCOP, SEER, αλλά τα νουμερα της κατανάλωσης.

Το φορτίο σχεδιασμού υπεισέρχεται στον υπολογισμό του scop. Δες τα ενεργειακά ταμπελάκια το φορτίο σχεδιασμού στο θερμό ενός π.χ. midea με ένα fujitsu η toshiba και θα καταλάβεις.

3 λεπτά πριν, c-max είπε

Quiz!

Ποιο ειναι ποιο;

Yukai 10 - heavy 25 - heavy 63

 

2023-06-09_22-35-28.png

Μπλε yukai, κίτρινο heavy 25 , πράσινο heavy 63. Πόσα έπιασα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, c-max είπε

Χαχα κανενα.  Κιτρινο yukai, πρασινο heavy 25, μπλε heavy 63

Αν αυτό το heavy 63 δεν είχε τα πριόνια πάνω από τους 12C σε θέρμανση, θα ήταν το τέλειο εργαλείο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...