Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Sebu είπε

Εχετε να προτεινετε κατι οικονομικο σε 9αρι για να αντικαταστησει 9αρι ινβερτερ 16 ετων το οποιο εδω και λιγα χρονια εχει αρχισει να κανει υπερβολικο θορυβο η εξωτερικη μοναδα? Μαλλον το εδρανο της φτερωτης ή οι βασεις/αποσβεστηρες του μοτερ τα εχουν παιξει και κανει πολυ θορυβο ιδιως οταν πιανει μια συγκεκριμενη ταχυτητα στροφων εξωτερικα.

Οι ελαστικες βασεις/ποδαρακια στην επιτοιχια βαση δεν εχουν λυσει το προβλημα και οταν πιασει συγκεκριμενο ευρος στροφων/λειτουργιας η εξωτερικη μοναδα περνανε ολες οι δονησεις στην τοιχοποια και συντονιζει σαν ηχειο, ειναι απαλευτο.

Οποτε σκεφτομαι να το στειλω και να το αντικαταστησω με κατι οικονομικο περιξ των 300 ευρω. Λειτουργια σε υπνοδωματιο/γραφειο, μικτη χρηση ψυξη/θερμανση αλλα μονο τις ωρες που ειναι καποιος στο δωματιο.

Αρα κατι οικονομικο σε αγορα, ψιλοαξιοπιστο, και να εχουμε ιδανικα στο πακετο και την αποξηλωση του παλιου. Δυσκολος συνδυασμος ολα σε ενα το ξερω αλλα ψαχνω για το ακατορθωτο και ηρθα στους καταλληλους 😊

Εχω δει αυτα αλλα δεν ξερω αν αξιζουν

https://www.skroutz.gr/s/42292168/TCL-Elite-Premium-PRM-II-09CHSD-XAC1I-Klimatistiko-Inverter-9000-BTU-A-A.html#reviews

https://www.skroutz.gr/s/52854884/Hisense-CG25LR1F-Klimatistiko-Inverter-9000-BTU-A-A-me-Ionisti.html#reviews

https://www.skroutz.gr/s/23223559/Haier-Tide-Green-AS25THMHRA-1U25YEMFRA-Klimatistiko-Inverter-9000-BTU-A-A.html#reviews

Επισης τα Τεσλα εχω ακουσει οτι ειναι οικονομικα σε αγορα αλλα ακουω μιξ κριτικες.

Επισης εδω καποια στιγμη νομιζω καποιος καπου ειχε προτεινει και ουπατ τοιχου αντικραδασμικα που ειχαν μια ειδικη επιστρωση επανω που θεωρητικα περιοριζει ταλαντωσεις και συντονισμους.

Προσωπικα με TCL ειμαι πολυ ευχαριστημενος 

Πρεπει ομως να πω οτι νουμερο 1 (σε ολα τα κλιματιστικα) ειναι να μην σου κανει βλακειες ο τεχνικος,ειτε γιατι δεν εχει υλικα,ειτε γιατι βιαζεται,ειτε γιατι αδιαφορει.Ενας κακος τεχνικος θα τοποθετησει ενα "προβληματικο" μηχανημα

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, x69pr είπε

Σε αυτο που το βιβλίο δίνει 100% ισχύ. Δε θυμάμαι πιο ήταν.

συμφωνα με το μανιουαλ στη σελ 21 αναφερει οτι στο L1   ειναι στο 30% ,στο  L2   ειναι στο 50% και στο L3 στο 70%

Που ειναι σωστο να το εχω?

https://www.tclgreece.gr/cms/uploads/2022/11/ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ-ΟΔΗΓΙΩΝ-5.pdf

47 λεπτά πριν, dimviii είπε

συμφωνα με το μανιουαλ στη σελ 21 αναφερει οτι στο L1   ειναι στο 30% ,στο  L2   ειναι στο 50% και στο L3 στο 70%

Που ειναι σωστο να το εχω?

https://www.tclgreece.gr/cms/uploads/2022/11/ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ-ΟΔΗΓΙΩΝ-5.pdf

ακυρος ο συναγερμος.Στο χειρIστηριο εχει και κουμπι ''OFF'' για το GEN.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,

 

Τρέχει αυτή τη στιγμή μία μάλλον καλή προσφορά από το eshop για το LG LIBERO W09TE 9000BTU.

 

Ποια είναι η γνώμη σας για υπνοδωμάτιο; Αξίζει; Έχω ακούσει ότι είναι αθόρυβα και δε θέλω να δαπανήσω μεγάλο ποσό. Μόνο η ψύξη με ενδιαφέρει.

 

Η LG είναι κατασκευάστρια ή είναι φασόν το προϊόν; Επίσης μήπως είναι παλιό μοντέλο; Είμαι λίγο επιφυλακτικός με αυτές τις προσφορές. Με ανησυχούν λίγο και τα 2 έτη εγγύησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, JimBeam81 είπε

Γεια σας,

 

Τρέχει αυτή τη στιγμή μία μάλλον καλή προσφορά από το eshop για το LG LIBERO W09TE 9000BTU.

 

Ποια είναι η γνώμη σας για υπνοδωμάτιο; Αξίζει; Έχω ακούσει ότι είναι αθόρυβα και δε θέλω να δαπανήσω μεγάλο ποσό. Μόνο η ψύξη με ενδιαφέρει.

 

Η LG είναι κατασκευάστρια ή είναι φασόν το προϊόν; Επίσης μήπως είναι παλιό μοντέλο; Είμαι λίγο επιφυλακτικός με αυτές τις προσφορές. Με ανησυχούν λίγο και τα 2 έτη εγγύησης

Μόνο και μόνο για τα δύο χρόνια εγγύησης θα κοιτούσα κάτι άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φασονάκι TCL. Συμπιεστής όπως πάντα rechi. Εντυπωσιακά χαμηλές τιμές κραδασμών στην εξωτερική, καλοφτιαγμένο, αθόρυβο μέσα έξω, καλά πλαστικά, λειτουργία ακόμη και με 100V. Για αυτό έχουν καλές κριτικές.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, liakjim είπε

Φασονάκι TCL. Συμπιεστής όπως πάντα rechi. Εντυπωσιακά χαμηλές τιμές κραδασμών στην εξωτερική, καλοφτιαγμένο, αθόρυβο μέσα έξω, καλά πλαστικά, λειτουργία ακόμη και με 100V. Για αυτό έχουν καλές κριτικές.

 

https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/09dk-klimatistiko-inverter-9000-btu-aa-me-ionisti-kai-wifi-se-6-atokes-doseis

Τούτο δω ποιανού είναι φασόν; 😅 (και αυτά έχουν καλές κριτικές)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, liakjim said:

Φασονάκι TCL. Συμπιεστής όπως πάντα rechi. Εντυπωσιακά χαμηλές τιμές κραδασμών στην εξωτερική, καλοφτιαγμένο, αθόρυβο μέσα έξω, καλά πλαστικά, λειτουργία ακόμη και με 100V. Για αυτό έχουν καλές κριτικές.

 

Ποιο ειναι αυτο και που το βρισκουμε? Τιμουλα για 9αρι ξερουμε? Βγαζει 12αρι ή 16αρι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HeimerSwag είπε

https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/09dk-klimatistiko-inverter-9000-btu-aa-me-ionisti-kai-wifi-se-6-atokes-doseis

Τούτο δω ποιανού είναι φασόν; 😅 (και αυτά έχουν καλές κριτικές)

Δεν έχω ιδέα. Ίσως AUX.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, vagos789 είπε

Προσωπικα με TCL ειμαι πολυ ευχαριστημενος 

Πρεπει ομως να πω οτι νουμερο 1 (σε ολα τα κλιματιστικα) ειναι να μην σου κανει βλακειες ο τεχνικος,ειτε γιατι δεν εχει υλικα,ειτε γιατι βιαζεται,ειτε γιατι αδιαφορει.Ενας κακος τεχνικος θα τοποθετησει ενα "προβληματικο" μηχανημα

Πες τα Χρυσόστομε! Ο κακός εγκαταστάτης μπορεί να ακυρώσει το καλύτερο και ακριβότερο κλιματιστικό.  Βλέπω ότι όλοι ασχολούνται εδώ με το ποια μάρκα και μοντέλο να αγοράσουν, με εκτενείς αναλύσεις και έρευνες (και πολύ ορθά), αλλά κανείς δεν ερευνά για τον «σωστό» και υπεύθυνο εγκαταστάτη. Οι περισσότεροι αγοράζουν από ένα επώνυμο κατάστημα και στηρίζονται στον εγκαταστάτη που αυτό το κατάστημα θα τους στείλει.

Θα έπρεπε να υπάρχει εδώ ευρύτερη ανταλλαγή πληροφοριών για τους εγκαταστάτες.

Έναν μήνα προσπαθώ να βρω κάποιον σωστό, με έγκυρες συστάσεις και αξιολογήσεις από ανθρώπους που ξέρουν, αλλά που! Μου φαίνεται ότι θα αναβάλλω για το Χειμώνα.

Στις 23/6/2024 στις 10:31 ΜΜ, Arkin είπε

Υπαρχει καποια αποψη για το παρακατω?

https://www.skroutz.gr/s/54313405/Finlux-18MAG87REX-Klimatistiko-Inverter-18000-BTU-A-A-me-Ionisti-kai-WiFi.html

Βλεπω κυκλοφορησε πριν κατι μερες και ειναι το μονο 18αρι A+++ και θερμανση και ψυξη με πολυ υψηλα SEER και SCOP. 

Kαι εχει και ιονιστη wifi R32. Ειναι οντως τοσο καλο και σε τιμη μολις 620 που το βρισκω? Η καποιο λακκο εχει η φαβα. 

Έχει  πιστοποίηση eurovent;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Kountouris είπε

Πες τα Χρυσόστομε! Ο κακός εγκαταστάτης μπορεί να ακυρώσει το καλύτερο και ακριβότερο κλιματιστικό.  Βλέπω ότι όλοι ασχολούνται εδώ με το ποια μάρκα και μοντέλο να αγοράσουν, με εκτενείς αναλύσεις και έρευνες (και πολύ ορθά), αλλά κανείς δεν ερευνά για τον «σωστό» και υπεύθυνο εγκαταστάτη. Οι περισσότεροι αγοράζουν από ένα επώνυμο κατάστημα και στηρίζονται στον εγκαταστάτη που αυτό το κατάστημα θα τους στείλει.

Θα έπρεπε να υπάρχει εδώ ευρύτερη ανταλλαγή πληροφοριών για τους εγκαταστάτες.

Έναν μήνα προσπαθώ να βρω κάποιον σωστό, με έγκυρες συστάσεις και αξιολογήσεις από ανθρώπους που ξέρουν, αλλά που! Μου φαίνεται ότι θα αναβάλλω για το Χειμώνα.

Έχει  πιστοποίηση eurovent;

Συμφωνω οτι η σωστη μελετη και εγκατασταση ειναι παρα πολυ σημαντικές! 

Εάν θέλεις μπορώ να σου συστήσω ψυκτικό στη Θεσσαλονίκη τον οποίο έχω χρησιμοποιήσει για 7 μηχανήματα. Νομίζω καλύτερα μέσω pm εκτός και αν νομίζετε ότι είναι σωστό να .μπουν ονόματα και τηλέφωνο εδώ. Τον είχα συστήσει και στον @johnnyman , αν θέλει μπορεί να μας πει αν τον χρησιμοποίησε και πια ήταν η εμπειρία του.

Επεξ/σία από rkb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως και οι ψυκτικοι/εγκαταστατες ειναι φαμπρικα.

Στοχος οσο περισσοτερα κλιματιστικα μεσα στη μερα για μεγιστοποιηση του κερδους. Οποτε κοβουν απο ολες τις κινησεις που πρεπει να κανουν.

Λχ δεν θα κατσει να ψειρισει που θα μπει η εξωτερικη μοναδα, αν εχεις απαιτηση για ειδικα ουπατ αντικραδασμικα, για ειδικες βασεις αντικραδασμικες, να γινει σωστη τοποθετηση αλφαδιασμενη για να αποφευχθουν θεματα με δονησεις, να μην μπει σε σημειο της τοιχοποιιας/φεροντος σκελετου που θα δημιουργησει εν δυναμει συντονισμους, να μπει σε σημειο που θα θες εσυ και οχι οπου βολευει το μαστορα για να γλιτωσει και μετρα χαλκοσωληνα, ελαχιστο μηκος που δεν εχω πετυχει πουθενα σε καμια εγκατασταση, αντλια κενου κτλ.

Μονο στον κουμπαρο μου πετυχα εγκατασταση στο σημειο που απαιτησε για να μην του κλεισει το μπαλκονι με αποτελεσμα να του βγουν 5 μετρα σωληνωσεις και να τον γδυσουν στο κοστος εγκαταστασης γιατι η τιμη εγκαταστασης περιελαμβανε μονο 1 μετρο σωληνα. Σε μηχανημα 1.200 ευρω!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

8 ώρες πριν, tollisth είπε

Πλέον και το legend με πιστοποίησή eurovent

https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou/legend 

Η λίστα 

https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou

Αν ειναι να κρατησει τον ιδιο προγραμματισμο στη λειτουργια του inverter, κυριως στα μεγαλα μηχανηματα και να βλεπουμε min watts 600+ τοτε αυτη η πιστοποιηση  δεν ξερω αν λεει κατι....Ειδωμεν ομως!

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...