Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, HAS1972 είπε

Με την ευκαιρια θελω να ρωτησω καποια πραγματα οσους μπορει να ξερουν.

1. Στο σαλονι το Sendo Pegasus 12αρι (oem Hisense μαλλον) εχει καταναλωση 1060w , στους 27c, 3τη σκαλα (εχει 5) ανεμιστηρα, ανοιχτο 20 λεπτα σε μεγαλο σαλονι. 

2. Στο δωματιο το Haier Tide Green Plus 9αρι, εχει καταναλωση 680w , στους 27c, 2ρη σκαλα (εχει 3) ανεμιστηρα, ανοιχτο 20 λεπτα. 

Ειναι καλες οι καναλωσεις μιας και εκει ειναι τα watt που σταθεροποιουνται μεχρι να πιασουν το ζητουμενο των 27c ?? (μετα πεφτουν λογικα) 

Επισης εχει καποιος πειρα με αντιστοιχο Haier γιατι στο δωματιο μεχρι τους 27 δουλευει τελεια με συνεχομενο ανεμιστηρα. Αν το ορισω στους 28 δουλευει σαν on/off το μεσα στοιχειο. Δεν δοκιμασα φυσικα να βαλω στο αυτοματο τον ανεμιστηρα αλλα και παλι. 

Τι ακριβως εννοεις ανοιχτο για 20 λεπτα;  αυτες τις καταναλωσεις τις βλεπεις στα πρωτα 20 λεπτα και μετα πεφτουν; γιατι καις πολυ ρευμα ετσι..

4 ώρες πριν, rkb είπε

 Καταναλώσεις μπορείς να αξιολογήσεις μόνο μετά από 48+ ώρες συνεχόμενης χρήσης. Να έρθει δηλαδή ο χώρος σε θερμική ισορροπία και εκεί θα φανεί πόσο καλά δουλεύει το inverter, ελάχιστα watt κτλ. Κάποια στιγμή ανάλογα τις συνθήκες όλα τα κλιματιστικά θα δουλέψουν on/off. 

Στην ψυξη αυτο δεν ισχυει! ,Στη θερμανση ναι ισχυει! Με κλειστα τα μηχανηματα και σε σπιτι με 29 βαθμους με ζητηση τους 27 μεσα σε 1 αντε 1,5 ωρα το πολυ εχω πιασει θερμοκρασια και τα κλιματιστικα δουλευουν ρελαντι, σχεδον min watts..δε συζηταμε για τα υπνοδωματια, οπου εκει ειναι ακομη πιο ευκολο! 

Μιλαω για σωστη διαστασιολογηση και  σπιτι με μονωση. Σε συνθηκες καυσωνα τοτε ναι καλο ειναι να μην κλεινουν (ειδικα αυτα που εξυπηρετουν μεγαλους χωρους)κι εχει να κανει με την θερμικη ισορροπια που λες!

Επεξ/σία από energy52
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπαρχει καποια αποψη για το παρακατω?

https://www.skroutz.gr/s/54313405/Finlux-18MAG87REX-Klimatistiko-Inverter-18000-BTU-A-A-me-Ionisti-kai-WiFi.html

Βλεπω κυκλοφορησε πριν κατι μερες και ειναι το μονο 18αρι A+++ και θερμανση και ψυξη με πολυ υψηλα SEER και SCOP. 

Kαι εχει και ιονιστη wifi R32. Ειναι οντως τοσο καλο και σε τιμη μολις 620 που το βρισκω? Η καποιο λακκο εχει η φαβα. 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, energy52 είπε

Τι ακριβως εννοεις ανοιχτο για 20 λεπτα;  αυτες τις καταναλωσεις τις βλεπεις στα πρωτα 20 λεπτα και μετα πεφτουν; γιατι καις πολυ ρευμα ετσι..

Στην ψυξη αυτο δεν ισχυει! ,Στη θερμανση ναι ισχυει! Με κλειστα τα μηχανηματα και σε σπιτι με 29 βαθμους με ζητηση τους 27 μεσα σε 1 αντε 1,5 ωρα το πολυ εχω πιασει θερμοκρασια και τα κλιματιστικα δουλευουν ρελαντι, σχεδον min watts..δε συζηταμε για τα υπνοδωματια, οπου εκει ειναι ακομη πιο ευκολο! 

Μιλαω για σωστη διαστασιολογηση και  σπιτι με μονωση. Σε συνθηκες καυσωνα τοτε ναι καλο ειναι να μην κλεινουν (ειδικα αυτα που εξυπηρετουν μεγαλους χωρους)κι εχει να κανει με την θερμικη ισορροπια που λες!

Εβαλα ενα πριζακι wifi που μου δειχνει και στιγμιαια καταναλωση αλλα και συνολο watt που θα καψει τις Χ ωρες. Αφησα το καθε κλιματιστικο να δουλεψει μεχρι να σταθεροποιηθουν τα watt που καταναλωνουν εν λειτουργια. Δηλ απο 0 εως οσο παει,για τη συγκεκριμενη θερμοκρασια που του ζηταω. 

Το ξερω οτι συμπέρασμα για καταναλωση δεν θα βγαλω αν δεν κανω ολοκληρη μετρηση πχ. απο το ανοιγμα το βραδυ μεχρι το πρωι που θα το κλεισω. Εκει θα δω μονο τα συνολικα watt που θα μου καψει. Απλα θελω να δω αν συγκριτικα με αλλα ac  ειναι πολλα ή λιγα τα watt λειτουργιας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Για πείτε, έχει κανείς σας κάποιο ελεφαντάκι να προτείνει;

Σχετικά οικονομικό θα έλεγα, έχω δει διάφορα στο σκρουτζ κοντά στα 20€ αλλά δεν ξέρω πόσο θα κρατήσουν.

Έχετε και κάποιο καθαριστικό; Νομίζω όταν είχα ρωτήσει ξανά κάποια στιγμή είχατε προτείνει το Everbrite αν θυμάμαι καλά από NCH.

Έχουν κάτι διαφορετικό αυτά τα δύο;

https://www.skroutz.gr/s/15173248/NCH-Europe-Everbrite-Katharistiko-Air-Condition-gia-Epagelmatiki-CHrisi-1lt.html

https://www.skroutz.gr/s/52791280/NCH-Europe-Everbrite-CS11000538-Katharistiko-Air-Condition-1lt.html

 

Το ένα είναι για εξωτερική μονάδα  το άλλο για εσωτερική 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας παιδιά!

Κάνω ένα update σχετικά με το πρόβλημα ψύξης του χώρου από το midea all easy pro 18000 btu που σας έλεγα.

Ήρθαν και τεχνικοί της fg europe.

Μετρήσανε χαμηλότερη θερμοκρασία στις περσίδες 9.7oC είπαν.

Μας είπαν:

1. Ότι το κλιματιστικό λειτουργεί όπως πρέπει.

2. Όταν είναι "σύγχρονο" κλιματιστικό και δεν σε κάνει να κρυώνεις όπως τα παλαιότερα.

3. Ότι το γεγονός ότι δεν σε κάνει να κρυώνεις και ότι λειτουργεί πιο ήπια είναι το όλο νόημα της χαμηλής κατανάλωσης.

4. Να έχουμε το fan στο 80% και χωρίς να κινούνται οι περσίδες, ιδανικά.

5. Και γενικά να μην το σβήνουμε και θα πιάνει με τις ώρες θερμοκρασία ο χώρος. Καθώς και να κλείνουμε τα παντζούρια όταν έχει ήλιο αφού δεν έχουμε τέντες.

Τι να πω, περίμενα κάτι καλύτερο από ένα κλιματιστικό του 1k+.

Αν γύριζα το χρόνο πίσω δε θα το επέλεγα. Θα προτιμούσα κανένα "παλαιομοδίτικο" τύπου Gree, που έχω και στα δωμάτια.

Επεξ/σία από philos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, MikhailBakurin είπε

Δε ρωτώ για χαμηλά ελάχιστα, αλλά για χαμηλά μέγιστα!

Δεν καταλαβαίνω.

44 λεπτά πριν, panoszavra είπε

Ξέρεις εάν υπάρχουν διαφορές ανάμεσα στο edge και το shorai edge;

Το edge white θα πρέπει να βρεις.

30 λεπτά πριν, philos είπε

Γεια σας παιδιά!

Κάνω ένα update σχετικά με το πρόβλημα ψύξης του χώρου από το midea all easy pro 18000 btu που σας έλεγα.

Ήρθαν και τεχνικοί της fg europe.

Μετρήσανε χαμηλότερη θερμοκρασία στις περσίδες 9.7oC είπαν.

Μας είπαν:

1. Ότι το κλιματιστικό λειτουργεί όπως πρέπει.

2. Όταν είναι "σύγχρονο" κλιματιστικό και δεν σε κάνει να κρυώνεις όπως τα παλαιότερα.

3. Ότι το γεγονός ότι δεν σε κάνει να κρυώνεις και ότι λειτουργεί πιο ήπια είναι το όλο νόημα της χαμηλής κατανάλωσης.

4. Να έχουμε το fan στο 80% και χωρίς να κινούνται οι περσίδες, ιδανικά.

5. Και γενικά να μην το σβήνουμε και θα πιάνει με τις ώρες θερμοκρασία ο χώρος. Καθώς και να κλείνουμε τα παντζούρια όταν έχει ήλιο αφού δεν έχουμε τέντες.

Τι να πω, περίμενα κάτι καλύτερο από ένα κλιματιστικό του 1k+.

Αν γύριζα το χρόνο πίσω δε θα το επέλεγα. Θα προτιμούσα κανένα "παλαιομοδίτικο" τύπου Gree, που έχω και στα δωμάτια.

Αγόρασε 2 τέτοια https://www.skroutz.gr/s/22975785/PSifiako-THermometro-PSygeiou-50-C-100-C-TPM-10.html

Και βάλτου μια tapo p110 και θα το ψάξουμε μαζί.

Ως τότε, δούλεψέ το πάντα με follow me, με στρατηγική θέση του τηλεκοντρόλ, όχι πολύ κοντά και κόβει νωρίς, όχι πολύ μακριά και κόβει αργά, περσίδες άστες να πάνε αυτόματα εκεί που θέλει (ψηλά θα τις πάει) και ταχύτητα ανεμιστήρα auto.

Αύριο πρωί βάλτο μπρος στις 8 το πρωί στους 25C ψύξη, follow me, auto ανεμιστήρα. Θα είναι ζεστή ημέρα αύριο. Βάλε ένα θερμόμετρο στον χώρο, να μην το χτυπάει ο αέρας, κλειστά παντζούρια, κλειστός ο χώρος στις εσωτερικές πόρτες και πες μας αύριο βράδυ τέτοια ώρα τι έγινε.

Όταν πάρεις τον εξοπλισμό, ειδοποίησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, liakjim said:

Δεν καταλαβαίνω.

Κάθε A/C έχει ένα μέγιστο βαττ που τραβάει, δεν είναι έτσι; Ας πούμε, για τα 12άρια, μπορεί να είναι 1100, 1200, 1400, 1600 και πάει λέγοντας.

Ε, επειδή δε θέλω να μου ρίχνει πίνακα του 1970 όποτε το βάνω μπρος, ή όποτε έχει καύσωνα και τελικιάζει, θέλω ένα 12άρι που να τραβάει το λιγότερο δυνατό στα... μέγιστά του. Δηλαδή, θα προτιμήσω όποιο έχει μαξ βαττ 1200 έναντι όποιου έχει 1300, γιατί το μεν είναι πολύ πιθανότερο να μη μου ρίχνει το κύκλωμα, σε σχέση με το δε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δύο Daikin FTXS35G2V1B, και θέλω να βάλω το Daikin BRP069B45 WiFi Module που υποτίθεται ταιριάζει σε όλα τα FTXS.

Ψυκτικός που ήρθε για συντήρηση είπε ότι σιγά μη μπαίνει, είναι παλιό κτλ. Γεγονός είναι ότι δεν έχει την αλουμινένια ασπίδα που δείχνει στο βίντεο η Daikin, έχει απλό πλαστικό κάλλυμα στην πλακέτα. Ωστόσο θεωρώ ότι απλά δεν γνωρίζει το θέμα wifi.

Δεν έχω κάτσει να το ανοίξω για να δω αν έχει την αναμονή, αν υπάρχει πιθανότητα να μπαίνει να το κάνω. Επίσης το ένα κλιματιστικό είναι εγκατεστημένο με τοίχο στα δεξιά (απόσταση <5cm). Αν το ανοίξω από μπροστά θα καταφέρω να έχω πρόσβαση στη πλακέτα για να συνδέσω το module; η λογική μου λέει ότι θα κερδίσω άλλα 5cm με το άνοιγμα και την αφαίρεση της πλαστικής ασπίδας, αλλά θα ήθελα και μια δεύτερη γνώμη πριν κάνω οτιδήποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Dj_kourampies είπε

Έχω δύο Daikin FTXS35G2V1B, και θέλω να βάλω το Daikin BRP069B45 WiFi Module που υποτίθεται ταιριάζει σε όλα τα FTXS.

Ψυκτικός που ήρθε για συντήρηση είπε ότι σιγά μη μπαίνει, είναι παλιό κτλ. Γεγονός είναι ότι δεν έχει την αλουμινένια ασπίδα που δείχνει στο βίντεο η Daikin, έχει απλό πλαστικό κάλλυμα στην πλακέτα. Ωστόσο θεωρώ ότι απλά δεν γνωρίζει το θέμα wifi.

Δεν έχω κάτσει να το ανοίξω για να δω αν έχει την αναμονή, αν υπάρχει πιθανότητα να μπαίνει να το κάνω. Επίσης το ένα κλιματιστικό είναι εγκατεστημένο με τοίχο στα δεξιά (απόσταση <5cm). Αν το ανοίξω από μπροστά θα καταφέρω να έχω πρόσβαση στη πλακέτα για να συνδέσω το module; η λογική μου λέει ότι θα κερδίσω άλλα 5cm με το άνοιγμα και την αφαίρεση της πλαστικής ασπίδας, αλλά θα ήθελα και μια δεύτερη γνώμη πριν κάνω οτιδήποτε.

Στείλε καλύτερα mail στη daikin και ρώτα ότι θες να μάθεις και φυσικά εάν όντως κάνει το συγκεκριμένο module για την μονάδα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχετε να προτεινετε κατι οικονομικο σε 9αρι για να αντικαταστησει 9αρι ινβερτερ 16 ετων το οποιο εδω και λιγα χρονια εχει αρχισει να κανει υπερβολικο θορυβο η εξωτερικη μοναδα? Μαλλον το εδρανο της φτερωτης ή οι βασεις/αποσβεστηρες του μοτερ τα εχουν παιξει και κανει πολυ θορυβο ιδιως οταν πιανει μια συγκεκριμενη ταχυτητα στροφων εξωτερικα.

Οι ελαστικες βασεις/ποδαρακια στην επιτοιχια βαση δεν εχουν λυσει το προβλημα και οταν πιασει συγκεκριμενο ευρος στροφων/λειτουργιας η εξωτερικη μοναδα περνανε ολες οι δονησεις στην τοιχοποια και συντονιζει σαν ηχειο, ειναι απαλευτο.

Οποτε σκεφτομαι να το στειλω και να το αντικαταστησω με κατι οικονομικο περιξ των 300 ευρω. Λειτουργια σε υπνοδωματιο/γραφειο, μικτη χρηση ψυξη/θερμανση αλλα μονο τις ωρες που ειναι καποιος στο δωματιο.

Αρα κατι οικονομικο σε αγορα, ψιλοαξιοπιστο, και να εχουμε ιδανικα στο πακετο και την αποξηλωση του παλιου. Δυσκολος συνδυασμος ολα σε ενα το ξερω αλλα ψαχνω για το ακατορθωτο και ηρθα στους καταλληλους 😊

Εχω δει αυτα αλλα δεν ξερω αν αξιζουν

https://www.skroutz.gr/s/42292168/TCL-Elite-Premium-PRM-II-09CHSD-XAC1I-Klimatistiko-Inverter-9000-BTU-A-A.html#reviews

https://www.skroutz.gr/s/52854884/Hisense-CG25LR1F-Klimatistiko-Inverter-9000-BTU-A-A-me-Ionisti.html#reviews

https://www.skroutz.gr/s/23223559/Haier-Tide-Green-AS25THMHRA-1U25YEMFRA-Klimatistiko-Inverter-9000-BTU-A-A.html#reviews

Επισης τα Τεσλα εχω ακουσει οτι ειναι οικονομικα σε αγορα αλλα ακουω μιξ κριτικες.

Επισης εδω καποια στιγμη νομιζω καποιος καπου ειχε προτεινει και ουπατ τοιχου αντικραδασμικα που ειχαν μια ειδικη επιστρωση επανω που θεωρητικα περιοριζει ταλαντωσεις και συντονισμους.

Επεξ/σία από Sebu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, philos είπε

Γεια σας παιδιά!

Κάνω ένα update σχετικά με το πρόβλημα ψύξης του χώρου από το midea all easy pro 18000 btu που σας έλεγα.

Ήρθαν και τεχνικοί της fg europe.

Μετρήσανε χαμηλότερη θερμοκρασία στις περσίδες 9.7oC είπαν.

Μας είπαν:

1. Ότι το κλιματιστικό λειτουργεί όπως πρέπει.

2. Όταν είναι "σύγχρονο" κλιματιστικό και δεν σε κάνει να κρυώνεις όπως τα παλαιότερα.

3. Ότι το γεγονός ότι δεν σε κάνει να κρυώνεις και ότι λειτουργεί πιο ήπια είναι το όλο νόημα της χαμηλής κατανάλωσης.

4. Να έχουμε το fan στο 80% και χωρίς να κινούνται οι περσίδες, ιδανικά.

5. Και γενικά να μην το σβήνουμε και θα πιάνει με τις ώρες θερμοκρασία ο χώρος. Καθώς και να κλείνουμε τα παντζούρια όταν έχει ήλιο αφού δεν έχουμε τέντες.

Τι να πω, περίμενα κάτι καλύτερο από ένα κλιματιστικό του 1k+.

Αν γύριζα το χρόνο πίσω δε θα το επέλεγα. Θα προτιμούσα κανένα "παλαιομοδίτικο" τύπου Gree, που έχω και στα δωμάτια.

Καλημερα

Διαβαζωντας παλιότερα λεγόμενα σου ότι είχε το σπιτι 34 βαθμους πιστεύω πρέπει να έχεις πολλές απώλειες που ίσως το 18αρι που πήρες να τις καλύπτει οριακά.

 Εφοσον από πάνω είναι ταράτσα, φαντάζομαι χωρις μόνωση και δεν έχεις τέντες στο μπαλκόνι άρα το σπιτι ψήνεται από παντού και οι τοίχοι έχουν όλοι πολύ υψηλή θερμοκρασία.

Πρεπει λοιπόν να αφήσεις το μηχάνημα να δουλέψει 24 έως 48 ώρες συνεχόμενα στους 27 χωρίς follow me έτσι ώστε να μπορέσουν τα δομικά στοιχεία να ρίξουν θερμοκρασία.

Σε 5 ώρες σε χώρο χωρίς μόνωση και εκτεθειμένο στον ήλιο σου έριξε όπως είπες 4 βαθμούς από 34 στους 30. Άστο παραπάνω και θα πέσει εκεί που θες.

Πέρυσι όταν γύρισα από διακοπές και το σπιτι ήταν κλειστό για μέρες το 24αρι μου έκανε 8-10 ώρες για να επαναφέρει τον χώρο μου και ειδικα το ταβάνι στη θερμοκρασία που θέλω.

επισης βάλε τέντες 

Επεξ/σία από tu-luba
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα

αναρωτιομουν ποιες θα ήταν οι συνεπειες μιας υποδιαστασιολόγησης σε ενα χωρο. Για παραδειγμα, οι υπολογισμενες απωλειες του χωρου (με το εργαλείο που προτείνεται εδώ) είναι περίπου 3.9 kw. Θα μπορούσε να τοποθετηθεί τόσο 12αρι όσο και 18άρι. Υπάρχουν άραγε δεδομένα που να δείχνουν τα cop για το 12αρι και το 18αρι αντίστοιχα? Δηλαδή πόση ισχύ χρειάζετα το 12άρι και το 18αρι για να αποδώσουν 3.9 kw?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, hp8 είπε

υπάρχει περίπτωση να βρεθεί universal φίλτρο σαν της φωτο Ειναι από samsung και δεν υπάρχει τίποτα  Θα κοιτάξω σε κομινη και κουρλαμπα Αν κάποιος εχει αγοράσει ας πει 

image.jpeg.fc06fa884ea785b957eae2eb20743db8.jpeg

Δύσκολα να βρεις και αν βρεις θα ζητούν όσα θέλουν. Δες και στο aliexpress μήπως. Δυστυχώς μαζί με ένα κλιματιστικό τα πέταξα όλα μαζί. Πήγαν στην ανακύκλωση. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις μπάλωμα στα φθαρμένα σημεία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...