Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να δωσω κ εγω ενα feedback inventor professional2 12ρι. 28 ζητουμενη-27 στο απλικεσιον-26,2-26,4 σε θερμομετρο χωρου εξωτερικες 30-35. καταναλωση πρπ 200-220watt. δν εχω μπριζακι κλπ το υπολογιζω με αμπερομετρο στον κεντρικο πινακα. σε λιγες μερες οταν ερθει η σειρα μ στο τεχνικο θα μπει κ το neo2 9ρι με μπριζακι tapo να σας δωσω κ απο κει στοιχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, HAS1972 είπε

Εγινε η εγκατασταση και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Το μηχανημα εχει τα 2 χρονια της Ευρωπαικης εγγυησης μιας και ειναι εισαγωγη απο Ιταλια, οποτε εν γνωση μου το πηρα.

Με την ευκαιρια θελω να ρωτησω καποια πραγματα οσους μπορει να ξερουν.

1. Στο σαλονι το Sendo Pegasus 12αρι (oem Hisense μαλλον) εχει καταναλωση 1060w , στους 27c, 3τη σκαλα (εχει 5) ανεμιστηρα, ανοιχτο 20 λεπτα σε μεγαλο σαλονι. 

2. Στο δωματιο το Haier Tide Green Plus 9αρι, εχει καταναλωση 680w , στους 27c, 2ρη σκαλα (εχει 3) ανεμιστηρα, ανοιχτο 20 λεπτα. 

Ειναι καλες οι καναλωσεις μιας και εκει ειναι τα watt που σταθεροποιουνται μεχρι να πιασουν το ζητουμενο των 27c ?? (μετα πεφτουν λογικα) 

Επισης εχει καποιος πειρα με αντιστοιχο Haier γιατι στο δωματιο μεχρι τους 27 δουλευει τελεια με συνεχομενο ανεμιστηρα. Αν το ορισω στους 28 δουλευει σαν on/off το μεσα στοιχειο. Δεν δοκιμασα φυσικα να βαλω στο αυτοματο τον ανεμιστηρα αλλα και παλι. 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Καταναλώσεις μπορείς να αξιολογήσεις μόνο μετά από 48+ ώρες συνεχόμενης χρήσης. Να έρθει δηλαδή ο χώρος σε θερμική ισορροπία και εκεί θα φανεί πόσο καλά δουλεύει το inverter, ελάχιστα watt κτλ. Κάποια στιγμή ανάλογα τις συνθήκες όλα τα κλιματιστικά θα δουλέψουν on/off. Το βασικό είναι αν αυτό θα γίνεται ως 0 - 2000 W ή 0 - 100 W π.χ. Στην πρώτη περίπτωση και περισσότερο ρεύμα καις και η θερμική άνεση πάει περίπατο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Θέλω μια επιβεβαίωση για αγορά τριών κλιματιστικών . 1 12αρι και 2 9ρια. Θα δουλέψουν θέρμανση και ψύξη. Νομίζω πως για τα χρήματα του αυτό το toshiba είναι η καλύτερη επιλογή.  Σαν εναλλακτικές πιο οικονομικές έχω αυτό το midea , αυτό το inventor και αυτό το mitsubishi (όχι και τόσο οικονομικό).

Ακούω γνώμες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει παρει το ματι σας καποια προσφορα τυπου 16αρι και δωρο το 9αρι ή 12αρι και δωρο το 9αρι?

Παλαιοτερα επαιζαν τετοια πακετακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πείτε, έχει κανείς σας κάποιο ελεφαντάκι να προτείνει;

Σχετικά οικονομικό θα έλεγα, έχω δει διάφορα στο σκρουτζ κοντά στα 20€ αλλά δεν ξέρω πόσο θα κρατήσουν.

Έχετε και κάποιο καθαριστικό; Νομίζω όταν είχα ρωτήσει ξανά κάποια στιγμή είχατε προτείνει το Everbrite αν θυμάμαι καλά από NCH.

Έχουν κάτι διαφορετικό αυτά τα δύο;

https://www.skroutz.gr/s/15173248/NCH-Europe-Everbrite-Katharistiko-Air-Condition-gia-Epagelmatiki-CHrisi-1lt.html

https://www.skroutz.gr/s/52791280/NCH-Europe-Everbrite-CS11000538-Katharistiko-Air-Condition-1lt.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, panoszavra είπε

Καλησπέρα. Θέλω μια επιβεβαίωση για αγορά τριών κλιματιστικών . 1 12αρι και 2 9ρια. Θα δουλέψουν θέρμανση και ψύξη. Νομίζω πως για τα χρήματα του αυτό το toshiba είναι η καλύτερη επιλογή.  Σαν εναλλακτικές πιο οικονομικές έχω αυτό το midea , αυτό το inventor και αυτό το mitsubishi (όχι και τόσο οικονομικό).

Ακούω γνώμες!

Toshiba.

4 ώρες πριν, MikhailBakurin είπε

Ασυνήθιστη ερώτηση για ασυνήθιστη περίπτωση:

Χρειαζόμαστε σε εξοχικό κλιματισμό οπωσδήποτε φέτος (έχουμε 9.000btu σε 100τμ τρύπιο χώρο), αλλά υπάρχουν 3 παραδοχές:

1) εντός 1, το πολύ 2, ετών, θα γίνει ολική ανακαίνιση.

2) το ηλεκτρικό σύστημα είναι πανάρχαιο και δε σηκώνει με τίποτα πάνω από τα 1400-1600 βαττ που θα χρειαστεί ένα 12άρι.

3) οι απώλειες είναι ανυπολόγιστα υψηλές, λόγω της παλαιότητας και του μεγέθους του σπιτιού. Ουσιαστικά αγοράζουμε εν γνώσει μας ένα φυσητήρι δροσιάς, και όχι κλιματιστικό.

Υπό το πρίσμα του σημείου 1, θα πάμε και σε πιθανό πέταμα, ή τελοσπάντων απεγκατάσταση κι επανεγκατάσταση σε 10-20 μήνες.

Οπότε, τι έχετε να προτείνετε σε φτηνό - αναλώσιμο, με αδιάφορη κατανάλωση, αλλά χαμηλά ζητούμενα φορτία; Mέχρι στιγμής βρίσκω αυτό εδώ στα 3,2 κβ (ενώ τα άλλα μεταξύ 3,4 και 3,6).

Φυσικά δεν έχει κανένα νόημα να βγάλουμε απώλειες κλπ, παίρνουμε ένα μηχάνημα για να μην πεθάνουμε από τη ζέστη το τρέχον και το επόμενο καλοκαίρι.

 

Τι σε ενδιαφέρουν τα χαμηλά ελάχιστα watts αφού θα πας σε υποδιαστασιολόγηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, liakjim said:

Toshiba.

Τι σε ενδιαφέρουν τα χαμηλά ελάχιστα watts αφού θα πας σε υποδιαστασιολόγηση;

Δε ρωτώ για χαμηλά ελάχιστα, αλλά για χαμηλά μέγιστα!

Αυτή η κινεζιά που παρέθεσα, δείχνει να έχει χαμηλότερα από άλλες κινεζιές. Το πιστεύουμε; Αν όχι, πάμε κάπου αλλού; Βλέπω πχ ότι ένα 12άρι yukai αναφέρει 3,3 αντί 3,2.

Αλλά το λυπάμαι το καημένο. 7 χρόνια εγγύηση, καλό μηχάνημα και θα το βάλω σε εγκατάσταση με κοντινή ημερομηνία λήξης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

Δε ρωτώ για χαμηλά ελάχιστα, αλλά για χαμηλά μέγιστα!

Αυτή η κινεζιά που παρέθεσα, δείχνει να έχει χαμηλότερα από άλλες κινεζιές. Το πιστεύουμε; Αν όχι, πάμε κάπου αλλού; Βλέπω πχ ότι ένα 12άρι yukai αναφέρει 3,3 αντί 3,2.

Αλλά το λυπάμαι το καημένο. 7 χρόνια εγγύηση, καλό μηχάνημα και θα το βάλω σε εγκατάσταση με κοντινή ημερομηνία λήξης;

Δεν νομίζω να χρειάζεται να το πετάξεις. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Grim Ripper said:

Δεν νομίζω να χρειάζεται να το πετάξεις. 😛

Όχι, αλλά επειδή θα μπει - βγει - ξαναμπει... βαθιά επαρχία, όπου οι μάστορες είναι ελάχιστοι και η εγκατάστασή του αποκλείεται να γίνει με τις απαιτητέες προδιαγραφές, καλύτερα όχι μηχάνημα της προκοπής σε τέτοια χέρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MikhailBakurin είπε

Όχι, αλλά επειδή θα μπει - βγει - ξαναμπει... βαθιά επαρχία, όπου οι μάστορες είναι ελάχιστοι και η εγκατάστασή του αποκλείεται να γίνει με τις απαιτητέες προδιαγραφές, καλύτερα όχι μηχάνημα της προκοπής σε τέτοια χέρια.

Η χρήση θα είναι σπάνια γενικά; Το λέω επειδή και τα απλά μηχανήματα που θες να βάλεις υποθέτω δεν θα τα πετάξεις, οπότε πάρω κάτι λίγο καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimviii είπε

στα tcl τι ειναι αυτα τα L1/L2/L3 που εμφανιζονται οταν πατας το κουμπι με την ενδειξη GEN?

Που πρεπει να το εχουμε?

Αν δεις στο βιβλίο του, είναι τα επίπεδα μέγιστης ισχύος που μπορεί να καταναλώσει για περιπτώσεις χρήσης σε μέρη που τρεχουν με γεννήτριες κτλ. Σε οικιακή χρήση με σύνδεση στο δίκτυο του ρεύματος δεν χρησιμοποιείς αυτή τη λειτουργία γιατί απλά και μόνο θα ρίξεις την απόδοση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, Grim Ripper said:

Η χρήση θα είναι σπάνια γενικά; Το λέω επειδή και τα απλά μηχανήματα που θες να βάλεις υποθέτω δεν θα τα πετάξεις, οπότε πάρω κάτι λίγο καλύτερο.

Σπάνια, ναι. Εξοχικό σε πολύ απομακρυσμένο σημείο της χώρας, στο οποίο πας τις 10-15-20 μέρες σου το χρόνο, κάθε καλοκαίρι, και δύσκολα πλησιάζεις πριν μπει ο επόμενος Μάιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, x69pr είπε

Αν δεις στο βιβλίο του, είναι τα επίπεδα μέγιστης ισχύος που μπορεί να καταναλώσει για περιπτώσεις χρήσης σε μέρη που τρεχουν με γεννήτριες κτλ. Σε οικιακή χρήση με σύνδεση στο δίκτυο του ρεύματος δεν χρησιμοποιείς αυτή τη λειτουργία γιατί απλά και μόνο θα ρίξεις την απόδοση του.

αρα που το βαζουμε στο L1, L2, η L3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...