Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, physnik είπε

Nethome plus (αυτή έχω τώρα) 

ή 

Inventor Control

Και οι δύο τα ίδια κάνουν. 

 

Κι από εκεί βλέπεις καταναλώσεις ρεύματος κτλ ? πως ? η έχεις και κάτι άλλο πχ HA etc ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 λεπτά πριν, nimik είπε

Κι από εκεί βλέπεις καταναλώσεις ρεύματος κτλ ? πως ? η έχεις και κάτι άλλο πχ HA etc ?

Όχι. Αν δεις στο ποστ που έκανα είναι δύο διαφορετικές εφαρμογές. Την κατανάλωση τη βλέπω από smart life με πρίζες wifi (coolseer) αλλά εδώ οι περισσότεροι χρησιμοποιούν tp-link tapo p110 που δίνει και γράφημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα πέτυχα το asyg24kmta σε χαμηλή κατανάλωση ( με 29C έξω λίγο πριν το κλείσω)

image.png.4f658d0313999a601e2382df18483197.png

 

6 ώρες πριν, Vrossi46 είπε

Εεεεε λίγο ακριβά είναι....

Για να καταλάβεις κοιτούσα sendo ikaros, aux q series και max ξεφεύγοντας  από το μπάτζετ toyotomi erai 335W, όλα στα 12000btu. Έχει και ένα daikin σε αυτά τα λεφτά, πάλι ξεφεύγοντας δηλαδή η  toshiba yukai, αν και απ' ότι βλέπω στα χαρακτηριστικά τους είναι πιο οικονομικά σε κατανάλωση οπότε μακροχρόνια θα κάνουν κάποια απόσβεση. Για toyotomi kenzo ξέρει κανείς τίποτα; Δε βρίσκω αξιολογήσεις.

 

https://klimosystem.gr/product/carrier-cool-easy-42qhe12d8sh-38qhe12d8sh-κλιματιστικό-inverter-12000-btu-a-a-με-wifi/

Είναι φασονάκι με το Midea all easy pro, το πρόσθεσα στα διαγράμματα, βγάζει σχεδόν ίδιο seer με αυτό

pubchart?oid=1968932572&format=image

4 ώρες πριν, physnik είπε

Inventor passion pro II (P7MVI-12Wifi). Προφανώς 12αρι. Αυτό που ακουγόταν το μοτέρ ανεμιστήρα.

Αυτή την ώρα. 

Εξωτερικη: 34° (μέτρηση από την εφαρμογή δλδ τον αισθητήρα της εξωτερικής μονάδας, άλλο θερμόμετρο ψηφιακό γράφει 35°)

Εσωτερική: 26° (από τηλεχειριστήριο αλλά και 

από ψηφιακό θερμόμετρο χώρου) 

Ζήτηση: 26°

Σε λειτουργία follow me, με περσίδες επάνω 

Κατανάλωση: 260W

Κατανάλωση σε ECO mode μέσω app: ~145W (μισή ώρα τώρα σταθερά) 

Το αναφέρω για την ιστορία μιας και είναι παλιό μοντέλο που δεν κυκλοφορεί, οπότε ίσως να μην πολυενδιαφερει, αλλά νομίζω είναι καλή η λειτουργία του. 

Ίσως οι ρυθμίσεις φανούν χρήσιμες. 

Εννοείται ότι μέχρι να πιάσει τη θερμοκρασία, είχαμε τα θέματά μας, αλλά, με αυτές τις ρυθμίσεις, σταμάτησαν τα on/off και η κατανάλωση είναι σε αποδεκτά επίπεδα. 

Χάρηκα και είπα να το γράψω. Τι λέτε; 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Screenshot_2024-06-22-19-28-50-505_com_tuya.smartlife.jpg.5fd69e1c2d37e59739873f91d643016f.jpgScreenshot_2024-06-22-19-43-21-099_com.midea.aircondition.jpg.7aa58b1a0e9a7fc585c2f58a17b7ff53.jpg

 

Επιβεβαιώνω ότι το eco ρίχνει στο μισό την κατανάλωση και στο δικό μου carrier crystal II , με ένα τίμημα όμως. Μου ανεβάζει την ταχύτητα ανεμιστήρα και το ακούω ενώ αργεί να ακούσει αν κόψει. Κοινώς υπερθερμαίνει τον χώρο κάποια στιγμή, νομίζω ότι είναι σαν να έχεις sleep.

2 ώρες πριν, stavrakas112 είπε

Καλησπέρα κοινότητα,

1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 800€

2. Νέα αγορά

3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Μεγάλη αλυσίδα σε καμπάνια με επιστροφή στην κάρτα τράπεζας. Δωρεά εγκατάσταση δεν με ενδιαφέρει διότι δεν προσφέρεται στην περιοχή μου.

4. Χρήση κλιματιστικού: Αποκλειστικά για ψύξη

5. Συχνότητα χρήσης: Αποκλειστική πηγή ψύξης.

6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης: Λέβητας πετρελαίου με ενδοδαπέδια.

7. Χώρος που θα τοποθετηθεί: Σαλονοκουζίνα ενιαίος χώρος.

8. Τοποθεσία: Φλώρινα

9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features: wifi, μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο

10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό: μόνωση 7εκ., ενεργειακά συνθετικά κουφώματα, οι 2 μπαλκονόπορτες του χώρου κοιτάνε δυτικά υπάρχουν όμως τεντες

11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ:

3120 Watt

Σκέφτομαι αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/35656382/Midea-Xtreme-Save-2022-AG1-12NXD6-I-AG1-12NXD6-O-Klimatistiko-Inverter-12000-BTU-A-A-me-Ionisti-kai-WiFi.html

Βέβαια οποιαδήποτε άλλη πρόταση δεκτή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σε midea θα στόχευα προς το Midea all easy pro.

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα, εχω δυο 12αρια, ενα kuro , και ενα f&u. Δεν εχουν καθαριστει ποτε, περιπου μια 5ετια τωρα.
Μπορω να καθαρισω τα στοιχεια με ατμο; Το kuro εχει ενα τετραγωνο εξαρτημα δεξια στα στοιχεια (μαλλον ο ιονιστης) χρειαζεται να το αφαιρέσω? Πρέπει να προσεξω κατι αλλο;
ευχαριστω εκ των προτερων

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/5/2024 στις 6:21 ΜΜ, anergos13 είπε

καλησπερα στην παρεα , στην αναζητηση για ενα 12αρι οικονομικο σχετικα κλιματιστικο με εγγυηση αξιοπρεπη ...

προορίζεται για χρήση κυρίως ψύξης για 2-3 μήνες καλοκαιρι και αρκετα λιγότερο θέρμανσης.(επικουρική- λογω κεντρικης θερμανης με φυσικο αέριο 7 ωρες ημερησιως)

ο χώρος περίπου 24τμ ...

budget max 500- 520€

με δωρεάν εγκατάσταση ...

εχω βρει τ ακόλουθα ,,

haier

https://www.praktiker.gr/p/haier-tide-green-plus-as35tamhra-c-1u35yeffra-c-klimatistiko-inverter-12000btu-150033

(εγγύηση απο inventor 5 χρόνια χωρις υποχρέωση service?)

tcl

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/tcl-elite-premium-iii-12chsd-xac1i-klimatistiko-12-000-btu-h_4402758

(10 χρονια με υποχρεωση ετησιο service)

hisense

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/hisense-easy-smart-ca35yr4fg-ca35yr4fw-klimatistiko-12-000-btu-h_3781518#

(10 χρονια με υποχρεωση ετησιο service)

 

Γνώμες????

Πάντως το Haier Tide Green Plus 12, το δίνει με 36 άτοκες εγκατεστημένο 11€ κάτι το μήνα. Νομίζω ήταν no brainer απόφαση. Εγώ το τσίμπησα. Μακάρι να κάνουν σωστή εγκατάσταση...

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Inler είπε

Και εγώ αυτό σκέφτομαι έχει και δωρεάν εγκατάσταση οπότε πέφτει η τιμή στα 350€ περίπου.

Μην το σκέφτεστε, απλά χτυπάτε άμεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/5/2024 στις 10:47 ΠΜ, HAS1972 είπε

Για το 1 ναι αυτο εκανα. 

Εν γνωση μου το πηρα απο καταστημα με μονο 2 χρονια εγγυηση και οχι των 5 απο αλλου. Υπολογισα 60 που γλυτωσα συν 30?χ4 χρονια (30 το ελαχιστο και αν). Θα δειξει αν βγει το ρισκο. 

Καλησπέρα,  έγινε η εγκατάσταση του Haier Tide Green Plus;  Είσαι ευχαριστημένος; Τελικά οι όροι της εγγύησης τι λένε;

Έχει το Praktiker στα 399 το 12αρι με την εγκατάσταση δώρο. Υπάρχει κάποιο άλλο στα αντίστοιχα ή λιγότερα χρήματα;

https://www.praktiker.gr/m/c/klimatistika-inverter-1698?catId=1698&SortMode=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, rkb είπε

Καλησπέρα,  έγινε η εγκατάσταση του Haier Tide Green Plus;  Είσαι ευχαριστημένος; Τελικά οι όροι της εγγύησης τι λένε;

Έχει το Praktiker στα 399 το 12αρι με την εγκατάσταση δώρο. Υπάρχει κάποιο άλλο στα αντίστοιχα ή λιγότερα χρήματα;

https://www.praktiker.gr/m/c/klimatistika-inverter-1698?catId=1698&SortMode=1

Εγινε η εγκατασταση και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Το μηχανημα εχει τα 2 χρονια της Ευρωπαικης εγγυησης μιας και ειναι εισαγωγη απο Ιταλια, οποτε εν γνωση μου το πηρα.

Με την ευκαιρια θελω να ρωτησω καποια πραγματα οσους μπορει να ξερουν.

1. Στο σαλονι το Sendo Pegasus 12αρι (oem Hisense μαλλον) εχει καταναλωση 1060w , στους 27c, 3τη σκαλα (εχει 5) ανεμιστηρα, ανοιχτο 20 λεπτα σε μεγαλο σαλονι. 

2. Στο δωματιο το Haier Tide Green Plus 9αρι, εχει καταναλωση 680w , στους 27c, 2ρη σκαλα (εχει 3) ανεμιστηρα, ανοιχτο 20 λεπτα. 

Ειναι καλες οι καναλωσεις μιας και εκει ειναι τα watt που σταθεροποιουνται μεχρι να πιασουν το ζητουμενο των 27c ?? (μετα πεφτουν λογικα) 

Επισης εχει καποιος πειρα με αντιστοιχο Haier γιατι στο δωματιο μεχρι τους 27 δουλευει τελεια με συνεχομενο ανεμιστηρα. Αν το ορισω στους 28 δουλευει σαν on/off το μεσα στοιχειο. Δεν δοκιμασα φυσικα να βαλω στο αυτοματο τον ανεμιστηρα αλλα και παλι. 

Επεξ/σία από HAS1972
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασυνήθιστη ερώτηση για ασυνήθιστη περίπτωση:

Χρειαζόμαστε σε εξοχικό κλιματισμό οπωσδήποτε φέτος (έχουμε 9.000btu σε 100τμ τρύπιο χώρο), αλλά υπάρχουν 3 παραδοχές:

1) εντός 1, το πολύ 2, ετών, θα γίνει ολική ανακαίνιση.

2) το ηλεκτρικό σύστημα είναι πανάρχαιο και δε σηκώνει με τίποτα πάνω από τα 1400-1600 βαττ που θα χρειαστεί ένα 12άρι.

3) οι απώλειες είναι ανυπολόγιστα υψηλές, λόγω της παλαιότητας και του μεγέθους του σπιτιού. Ουσιαστικά αγοράζουμε εν γνώσει μας ένα φυσητήρι δροσιάς, και όχι κλιματιστικό.

Υπό το πρίσμα του σημείου 1, θα πάμε και σε πιθανό πέταμα, ή τελοσπάντων απεγκατάσταση κι επανεγκατάσταση σε 10-20 μήνες.

Οπότε, τι έχετε να προτείνετε σε φτηνό - αναλώσιμο, με αδιάφορη κατανάλωση, αλλά χαμηλά ζητούμενα φορτία; Mέχρι στιγμής βρίσκω αυτό εδώ στα 3,2 κβ (ενώ τα άλλα μεταξύ 3,4 και 3,6).

Φυσικά δεν έχει κανένα νόημα να βγάλουμε απώλειες κλπ, παίρνουμε ένα μηχάνημα για να μην πεθάνουμε από τη ζέστη το τρέχον και το επόμενο καλοκαίρι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

2) το ηλεκτρικό σύστημα είναι πανάρχαιο και δε σηκώνει με τίποτα πάνω από τα 1400-1600 βαττ

Αυτό δε μπορεί να ισχύει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 hours ago, liakjim said:

Ωραία , τώρα εκκρεμεί να μας παραθέσεις τις απώλειες ανά χώρο και όχι όλο το σπίτι σύμφωνα με τις οδηγίες στο γνωστό λινκ . Προσοχή στις οδηγίες.

Πολύ σωστά και είναι απλό να το προσθέσουμε με γίνεται αυτοματοποιημένα με ένα ir blaster βλέπε broalink rm mini 4.

Για στέγνωμα είχα δει ότι τα 15' δεν φτάνουν, πλέον το έχω βάλει 30' .

Είχα δοκιμάσει και θέρμανση όπου σε 5' τα είχε κάνει όλα έρημο , αλλά ο @Klausx μου έβαλε (δικαίως) χέρι οπότε το έκανα για πιο πολύ χρόνο.

Ή απλα να θυμασαι και να το κανεις, συνηθεια ειναι που πρεπει να γινει λατρεια.

Αν αρχισεις οπως ο μεσος ανθρωπος (λχ οι γονεοι) τα βαριεμαι, και αν το χρειαζοταν θα το ελεγε ο κατασκευαστης ή θα το ειχε προγραμματισει μονος του κτλ. δεν θα πας πουθενα.

Μινιμουμ μιση ωρα σε απλο ανεμιστηρα, οχι θερμανση.

Η θερμανση δημιουργει χειροτερα προβληματα οπως διαπιστωσα απο τα κλιματιστικα των γονεων. Τα δουλεψαν φουλ και κατα βαση μονο θερμανση το 2χρονο του κοβιδ που δεν μπορεσα να τα καθαρισω απο τις αρχες του 2020 μεχρι τα τελη του 2022 και με χρηση κατα βαση 80%+ θερμανση τα κλιματιστικα ηταν σε αθλια κατασταση μεσα στη μουχλα. Γιατι??? Τα δουλευαν θερμανση στους 26-27 βαθμους, τα δωματια γινοντουσαν σαουνες, τα κλιματιστικα ολη αυτη τη βαρια ζεστη ατμοσφαιρα δεν μπορουσαν να την στεγνωσουν καπου, απλα εκλειναν το κλιματιστικο αποτομα απο του 27βαθμους οφ δεν προλαβαινε τιποτα να στεγνωσει ή να φυγουν υγρασιες κτλ και τους επιασαν σε χρονο dt αναπνευστικα και λαιμοι που ψαχναμε επι μηνες να δουμε τι ειναι μηπως ειναι κανα long covid.

Μεχρι που τυχαια πηγε το μυαλο μου στα κλιματιστικα και οταν τα ανοιξα τα εκανα επανω μου. Χειροτερα απο μπανιο με μουχλες.

Φαγανε ενα χοντρο ξεχεσιμο αλλα προφανως μυαλο δεν εβαλαν και δεν θα βαλουν.

Οποτε αν δεν ασχοληθω εγω θα καταληξουν ξανα στα ιδια.

Η καλυτερη λυση επομενως πλυσιμο, καθαρισμα και στεγνωμα στοιχειου και πλαστικων εντος/εκτος της εσωτερικης μοναδας 2 φορες το χρονο τουλαχιστον, μαζι με τα φιλτρα και ιδανικα 2 φορες το χρονο πλυσιμο η εξωτερικη μοναδα, μινιμουμ 1.Δεν πιστευα τη μπιχλα εβγαλαν οι εξωτερικες τα καλοκαιρια με τις φωτιες και ποσο ανασαναν και δουλευαν με χαμηλοτερο θορυβο και καλυτερη ροη αερα οι εξωτερικες και ενδεχομενα καλυτερη καταναλωση (το τελευταιο δεν το μετρησα).

Τις εσωτερικες τις καθαριζω με αυτοσχεδιο αφρο νερο/dettol και αφου ξεπλυνω ψεκαζω δικο μου μιγμα νερο με αιθερια ελαια λεβαντας, τειοδεντρου και κατι αλλα που ειναι αντιμυκητιακα, αντιμικροβιακα και γενικα αντι, και εκτος απο ωραιο αρωμα στις πρωτες χρησεις δεν εχει ξαναπλησιασει μυκητας ή οτιδηποτε αλλο 😋

Ιδανικα θελει περαν αυτων και κατα τη χρηση να αφηνεις το κλιματιστικο να δουλευει μετα το περας μιση ωρα σε απλο ανεμιστηρα ανευ θερμοκρασιας.

58 minutes ago, dimostr said:

Αυτό δε μπορεί να ισχύει 

Μαλλον εννοει τις ασφαλειες ποσα αμπερ σηκωνουν στην εκκινηση του κλιματιστικου.

Το ειχαμε αυτο το προβλημα στο σπιτι που μεγαλωνα οταν ημου παιδι δεκαετια 90. Σπιτι του 70, παμπαλαιος πινακας, 3 κλιματιστικα on/off. Αν εκανες το λαθος να τα ανοιγες ταυτοχρονα ή πολυ κοντα χρονικα που να μην εχουν προλαβει τουλαχιστον 1 εκ των 3 να εχει ριξει στροφες γιατι εχει πιασει θερμοκρασια, μολις πηγαινε να παρει μπρος το 3ο επειδη ζητουσαν στην εκκινηση στο peak το καθενα 10+ αμπερ και οι ασφαλειες στον πινακα ηταν μαξ 10αρες, απλα εριχνε τα παντα στο σπιτι.

Οποτε η μονη λυση εκτος της μετακομισης (δεν επαιζε να κανουμε ηλεκτρολογικες αναβαθμισεις σε σπιτι που νοικιαζαμε) ηταν να ανοιγουν τα κλιματιστικα σε σειρα με διαφορα 10λεπτου τουλαχιστον και σε συνεννοηση. Και παντα δεν επιτυγχανοταν αυτο γιατι ελεγχες απλα την αρχικη εκκινηση. Οντας on/off οταν εσβηναν και μετα ξαναεπαιρναν αν τυχαινε να παρουν μαζι κοντα χρονικα παλι εριχναν τα παντα.

Επεξ/σία από Sebu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, dimostr said:

Αυτό δε μπορεί να ισχύει 

Mια χαρά γίνεται, ηλεκτρική σκούπα 2200ΒΑΤ όσο είναι αναμμένο το 9άρι (δεινόσαυρος που καίει 1300-1400) ρίχνει τις ασφάλειες του 1970.

Αν βάλεις τοστιέρα ή κάτι αντίστοιχο στα 1000-1500 βαττ, κρατάει καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει περίπτωση να βρεθεί universal φίλτρο σαν της φωτο Ειναι από samsung και δεν υπάρχει τίποτα  Θα κοιτάξω σε κομινη και κουρλαμπα Αν κάποιος εχει αγοράσει ας πει 

image.jpeg.fc06fa884ea785b957eae2eb20743db8.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...