Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Επανάληψη σύμφωνα με τις οδηγίες -> Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Στην περίπτωσή σου θα βοηθούσε και μια πρόχειρη κάτοψη.

Χωρίς Homeassistant την καλύτερη εποπτεία (ανά 5΄διάγραμμα ) θα την έχεις με μια tapo.

Είναι σοβαρά μηχανήματα, δεν το χρειάζονται.

Ότι καλύτερο μπόρεσα να κάνω. + - στο περίπου έτσι..😆 

 

IMG_20240622_161212.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 λεπτά πριν, Vrossi46 είπε

Ότι καλύτερο μπόρεσα να κάνω. + - στο περίπου έτσι..😆 

 

IMG_20240622_161212.jpg

Ωραία , τώρα εκκρεμεί να μας παραθέσεις τις απώλειες ανά χώρο και όχι όλο το σπίτι σύμφωνα με τις οδηγίες στο γνωστό λινκ . Προσοχή στις οδηγίες.

47 λεπτά πριν, Sebu είπε

Η ποδαριλα που λες ειναι υγρασια που δεν εχει στεγνωσει και εχει δημιουργησει μουχλα/μυκητες και βρωμανε.

Πολυ καλος ο καθαρισμος που εκανες αλλα αυτη ειναι αντιμετωπιση εκ των υστερων. Προτιμοτερη κατ'εμε ειναι η αποτροπη.

Οπερ σημαινει οτι οπως πρεπει να γινεται σε καθε κλιματιστικο, ακομα και στο αυτοκινητο, το κλιμα οταν δεν το θελουμε αλλο δεν το σταματαμε οφ τελειως αλλα το γυριζουμε στον ανεμιστηρα για τουλαχιστον μιση ωρα ωστε ο απλος αερας να στεγνωσει το στοιχειο, και την φτερωτη και τα πλαστικα μεσα.

Εχω δει Toyotomi 15ετιας τα οποια δεν ειχαν ποτέ θεμα, μολις δουλεψαν 1+ χρονο σερι με τον κοβιδ χωρις καθαρισμο στο ενδιαμεσο να εχουν γεμισει μαυρες μουχλες μεχρι και τα πλαστικα μεσα απο τις περσιδες απο κατω μεχρι επανω προ  τη φτερωτη γεματια μαυρα μπιμπικια παντου. Και 2 ανθρωποι στο σπιτι να εχουν αποκτησει αναπνευστικα προβληματα και να απορουν γιατι.

Τα καθαρισα εξονυχιστικα μεν και εκτοτε τους τα καθαριζω 2 φορες το χρονο αλλα αν δεν κανουν αυτο που αναφερω δηλαδη πριν καθε κλεισιμο γυρισμα μιση ωρα απλο ανεμιστηρα, δεν βοηθας την κατασταση.

Το Toshiba λχ που εχω αυτο το κανει αυτοματα μονο του, μολις πατησω οφ, για μιση ωρα δουλευει μονο του απλο αερα και μετα κλεινει τελειως.

Πολύ σωστά και είναι απλό να το προσθέσουμε με γίνεται αυτοματοποιημένα με ένα ir blaster βλέπε broalink rm mini 4.

Για στέγνωμα είχα δει ότι τα 15' δεν φτάνουν, πλέον το έχω βάλει 30' .

Είχα δοκιμάσει και θέρμανση όπου σε 5' τα είχε κάνει όλα έρημο , αλλά ο @Klausx μου έβαλε (δικαίως) χέρι οπότε το έκανα για πιο πολύ χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ωραία , τώρα εκκρεμεί να μας παραθέσεις τις απώλειες ανά χώρο και όχι όλο το σπίτι σύμφωνα με τις οδηγίες στο γνωστό λινκ . Προσοχή στις οδηγίες.

Πολύ σωστά και είναι απλό να το προσθέσουμε με γίνεται αυτοματοποιημένα με ένα ir blaster βλέπε broalink rm mini 4.

Για στέγνωμα είχα δει ότι τα 15' δεν φτάνουν, πλέον το έχω βάλει 30' .

Είχα δοκιμάσει και θέρμανση όπου σε 5' τα είχε κάνει όλα έρημο , αλλά ο @Klausx μου έβαλε (δικαίως) χέρι οπότε το έκανα για πιο πολύ χρόνο.

Στο λινκ που έκανα πριν για τις απώλειες όλου του σπιτιού; Πως θα γίνει ανά χώρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Vrossi46 είπε

Στο λινκ που έκανα πριν για τις απώλειες όλου του σπιτιού; Πως θα γίνει ανά χώρο;

Έλα βρε, όπου σε ρωτάει θα βάλεις τα δεδομένα του συγκεκριμένου χώρου, πχ

κλιματιστικό 1: 30τμ, 1 πόρτα, εκτεθειμένο από εδώ κτλ

κλιματιστικό 2 : 20τμ, 1 μπαλκονόπορτα, εκτεθειμένο από την άλλη κτλ

Άρα 2 φορές απώλειες. Δες λίγο τις οδηγίες, τα λέμε αναλυτικά. Αν σκαλώσεις πάλι μιλάμε. Βάλε όλες τις απαντήσεις να δούμε για κανά λαθάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έλα βρε, όπου σε ρωτάει θα βάλεις τα δεδομένα του συγκεκριμένου χώρου, πχ

κλιματιστικό 1: 30τμ, 1 πόρτα, εκτεθειμένο από εδώ κτλ

κλιματιστικό 2 : 20τμ, 1 μπαλκονόπορτα, εκτεθειμένο από την άλλη κτλ

Άρα 2 φορές απώλειες. Δες λίγο τις οδηγίες, τα λέμε αναλυτικά. Αν σκαλώσεις πάλι μιλάμε. Βάλε όλες τις απαντήσεις να δούμε για κανά λαθάκι.

Ναι, οκ αλλά πρέπει να βάλω μόνο το δωμάτιο στο οποίο θα τοποθετηθεί το κλιματιστικό η όλο θεωρητικά τον χώρο που θα είναι ανοιχτός;; Για να το κάνω σωστά σε ρωτάω μη σε ζαλίζω όλη την ώρα.😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Vrossi46 είπε

Ναι, οκ αλλά πρέπει να βάλω μόνο το δωμάτιο στο οποίο θα τοποθετηθεί το κλιματιστικό η όλο θεωρητικά τον χώρο που θα είναι ανοιχτός;; Για να το κάνω σωστά σε ρωτάω μη σε ζαλίζω όλη την ώρα.😛

Μόνο τον χώρο (δωμάτιο) που θα είναι.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν υπάρχει κανένα θέμα.

Απλά δεν είναι τόσο άμεσο όσο στην ροή του αέρα.
 

20 ώρες πριν, alexdeskas είπε

Έφαγα τον τόπο να βρω τον αισθητήρα αλλά τίποτα.

Έψαξα κάτι βίντεο στο YouTube και απ' ότι κατάλαβα ο αισθητήρας είναι πάνω στην πλακετιτσα που λαμβάνει τα σήματα από το τηλεχειριστήριο. Κάποιος μάλιστα κόλλησε εκεί πάνω με καλώδιο έναν εξωτερικό αισθητήρα αλλά δε μπόρεσα να καταλάβω παραπάνω.

Σε άλλο βίντεο αλλάζανε κάτι σαν πυκνωτή για να σταματήσουν τα ατελείωτα on-off.

Αν ψάξει κανείς στο Google ή στο YouTube ... "Daikin indoor temperature sensor" βγάζει τα παραπάνω αποτελέσματα.

 

 

Πρέπει να μιλήσεις με το τεχνικό τμήμα τους αλλά δεν νομίζω να βγάλεις άκρη.
Δοκίμασε να το δουλέψεις χωρίς τα καπάκια όπως το έχει δηλαδή στην φωτογραφία. Έτσι για την δοκιμή αφού σε βλέπω ότι ασχολείσαι αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, liakjim είπε

Το lhuv έχει μια αντίσταση στην εξωτερική μονάδα. Θα το απέφευγα μιας και τον χειμώνα σε χαμηλές εξωτερικές θερμοκρασίες, θα την ανάβει και θα σου καίει τσάμπα ( νομίζω κάπου 25W ). Εκτός αν τον χειμώνα θα το έχεις εκτός ρεύματος ή αν όντως θα το έχεις και για θέρμανση και μένεις κάπου με πολλά κρύα.

Ζώνη Θέρμανσης σε Εξωτερική Μονάδα

Η εξελιγμένη κατασκευή της εξωτερικής μονάδας με την ειδική ζώνη θέρμανσης εμποδίζει τον σχηματισμό πάγου, διασφαλίζοντας τη σωστή λειτουργία του κλιματιστικού ακόμη και σε χαμηλές θερμοκρασίες και δυσχερείς καιρικές συνθήκες. Με αυτό τον τρόπο, ακόμη και σε ορεινές περιοχές που πλήττονται από ακραίες θερμοκρασίες κάτω των 0°C, θα απολαμβάνεις ζεστασιά στον χώρο σου. Με τη κλιματιστική μονάδα να λειτουργεί χωρίς διακοπές, η απόδοσή της διατηρείται σε υψηλό επίπεδο, προσφέροντας οικονομία και συνθήκες άνεσης, ακόμα και τους χειμερινούς μήνες.

 

image.png.ccf187e2b1c982f8318bc12bbe86ce00.png

Ευχαριστώ πολύ, αλλά αυτό το γενικό κειμενοντονεχψ βρει και εγώ. Αυτό που ψάχνω ειναι ακριβώς πώς λειτουργειντο κλιματιστικό όταν επιλέγει η καθεμία από τις λειτουργίες υπνου. Όσες φορές την έχω χρησιμοποιήσει, η ατμόσφαιρα το πρωί είναι πολύ ασχημη, κάτι που δεν ισχύει όταν απλά αφησω το κλιματιστικό στη θερμοκρασία που θέλω όλο το βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Vrossi46 είπε

Χωρίς 1

Χώρος 2

Χρειάζεσαι κάτι άλλο;

IMG_20240622_173421.jpg

IMG_20240622_173720.jpg

2 τέτοια https://klimosystem.gr/product/toshiba-edge-ras-b13g3kvsg-e-ras-13j2avsg-e-κλιματιστικό-inverter-12000-btu-a-a/

28 λεπτά πριν, Klausx είπε

Απλά δεν είναι τόσο άμεσο όσο στην ροή του αέρα.

atxc25b με 27C ρύθμιση . Είναι 0,05C εκεί γύρω, πόση άλλη ακρίβεια χρειάζεσαι;

7158b735ee65df13a64bdbba42ff2bae.png

image.png.a45b0bcd5a7fff3ea3f2c04cf02b10c2.png

 

26 λεπτά πριν, x69pr είπε

Ευχαριστώ πολύ, αλλά αυτό το γενικό κειμενοντονεχψ βρει και εγώ. Αυτό που ψάχνω ειναι ακριβώς πώς λειτουργειντο κλιματιστικό όταν επιλέγει η καθεμία από τις λειτουργίες υπνου. Όσες φορές την έχω χρησιμοποιήσει, η ατμόσφαιρα το πρωί είναι πολύ ασχημη, κάτι που δεν ισχύει όταν απλά αφησω το κλιματιστικό στη θερμοκρασία που θέλω όλο το βράδυ.

Θα έχει κάποια καμπύλη που θα ακολουθεί. Αν δεν σε ικανοποιεί, μάλλον θα πρέπει να το λειτουργήσεις χωρίς αυτήν τη λειτουργία.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, liakjim είπε

2 τέτοια https://klimosystem.gr/product/toshiba-edge-ras-b13g3kvsg-e-ras-13j2avsg-e-κλιματιστικό-inverter-12000-btu-a-a/

atxc25b με 27C ρύθμιση . Είναι 0,05C εκεί γύρω, πόση άλλη ακρίβεια χρειάζεσαι;

7158b735ee65df13a64bdbba42ff2bae.png

Εεεεε λίγο ακριβά είναι....

Για να καταλάβεις κοιτούσα sendo ikaros, aux q series και max ξεφεύγοντας  από το μπάτζετ toyotomi erai 335W, όλα στα 12000btu. Έχει και ένα daikin σε αυτά τα λεφτά, πάλι ξεφεύγοντας δηλαδή η  toshiba yukai, αν και απ' ότι βλέπω στα χαρακτηριστικά τους είναι πιο οικονομικά σε κατανάλωση οπότε μακροχρόνια θα κάνουν κάποια απόσβεση. Για toyotomi kenzo ξέρει κανείς τίποτα; Δε βρίσκω αξιολογήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Inventor passion pro II (P7MVI-12Wifi). Προφανώς 12αρι. Αυτό που ακουγόταν το μοτέρ ανεμιστήρα.

Αυτή την ώρα. 

Εξωτερικη: 34° (μέτρηση από την εφαρμογή δλδ τον αισθητήρα της εξωτερικής μονάδας, άλλο θερμόμετρο ψηφιακό γράφει 35°)

Εσωτερική: 26° (από τηλεχειριστήριο αλλά και 

από ψηφιακό θερμόμετρο χώρου) 

Ζήτηση: 26°

Σε λειτουργία follow me, με περσίδες επάνω 

Κατανάλωση: 260W

Κατανάλωση σε ECO mode μέσω app: ~145W (μισή ώρα τώρα σταθερά) 

Το αναφέρω για την ιστορία μιας και είναι παλιό μοντέλο που δεν κυκλοφορεί, οπότε ίσως να μην πολυενδιαφερει, αλλά νομίζω είναι καλή η λειτουργία του. 

Ίσως οι ρυθμίσεις φανούν χρήσιμες. 

Εννοείται ότι μέχρι να πιάσει τη θερμοκρασία, είχαμε τα θέματά μας, αλλά, με αυτές τις ρυθμίσεις, σταμάτησαν τα on/off και η κατανάλωση είναι σε αποδεκτά επίπεδα. 

Χάρηκα και είπα να το γράψω. Τι λέτε; 

Spoiler

Screenshot_2024-06-22-19-28-50-505_com_tuya.smartlife.jpg.5fd69e1c2d37e59739873f91d643016f.jpgScreenshot_2024-06-22-19-43-21-099_com.midea.aircondition.jpg.7aa58b1a0e9a7fc585c2f58a17b7ff53.jpg

 

Επεξ/σία από physnik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κοινότητα,

1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 800€

2. Νέα αγορά

3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Μεγάλη αλυσίδα σε καμπάνια με επιστροφή στην κάρτα τράπεζας. Δωρεά εγκατάσταση δεν με ενδιαφέρει διότι δεν προσφέρεται στην περιοχή μου.

4. Χρήση κλιματιστικού: Αποκλειστικά για ψύξη

5. Συχνότητα χρήσης: Αποκλειστική πηγή ψύξης.

6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης: Λέβητας πετρελαίου με ενδοδαπέδια.

7. Χώρος που θα τοποθετηθεί: Σαλονοκουζίνα ενιαίος χώρος.

8. Τοποθεσία: Φλώρινα

9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features: wifi, μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο

10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό: μόνωση 7εκ., ενεργειακά συνθετικά κουφώματα, οι 2 μπαλκονόπορτες του χώρου κοιτάνε δυτικά υπάρχουν όμως τεντες

11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ:

3120 Watt

Σκέφτομαι αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/35656382/Midea-Xtreme-Save-2022-AG1-12NXD6-I-AG1-12NXD6-O-Klimatistiko-Inverter-12000-BTU-A-A-me-Ionisti-kai-WiFi.html

Βέβαια οποιαδήποτε άλλη πρόταση δεκτή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...