Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, dal_kos είπε

Τα 10.5 είναι km/h σε συγκεκριμένο σημείο της περσίδας. Επίτηδες το έχω αφήσει αδιάστατο γιατί δεν έχει νόημα σαν απόλυτη μέτρηση, παρα μόνο ως συγκριτική. Πάντως η παροχή σε silent όταν είναι σε λειτουργία COOL είναι η διπλάσια σχεδόν από την silent σε λειτουργία FAN, οπότε και ο θόρυβος αντίστοιχα είναι μόνιμος και πολύ αντιληπτός (ενώ το silent σε FAN είναι σχετικά ΟΚ)

 

Αν οι απώλειες σου είναι μεγάλες κι δεν επαρκεί το μηχανημα για τον χώρο είναι λογικό να δουλεύει στο χαμηλότερο επιτρεπόμενο όριο στροφών του ανεμιστηρα ώστε να μην παγώσουν οι σωλήνες.

Λογικα όταν πιασει την θερμοκρασία που θέλει και κατέβει στο ρελαντί θα χαμηλώσει και ο ανεμιστηρας του

Βλέπεις καταναλωσεις για να δεις αν πέφτει χαμηλά;

Δοκίμασε να το δουλέψεις όλη την ημέρα να δεις αν κάποια στιγμή ρίχνει στροφές και ο εσωτερικός ανεμιστηρας 

Εφοσον στο fan δουλεύει χαμηλά λογικά και στο cool θα δουλέψει .

εκτος αν έχει επιπλέον θόρυβο από το εξωτερικό μηχανημα και ακούγεται μαζί με τον ανεμιστηρα

Επεξ/σία από tu-luba
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Klausx είπε

Το Midea θα τα πάει καλύτερα γιατί δίνει στροφές για να ρυθμίσει την υγρασία, πριν μπεις σε έξοδα και εφόσον έχεις ένα σχετικά καλό μηχάνημα βγάλε μία φώτο τον εσωτερικό αισθητήρα να δω αν γίνεται καμία πατέντα.

Έφαγα τον τόπο να βρω τον αισθητήρα αλλά τίποτα.

Έψαξα κάτι βίντεο στο YouTube και απ' ότι κατάλαβα ο αισθητήρας είναι πάνω στην πλακετιτσα που λαμβάνει τα σήματα από το τηλεχειριστήριο. Κάποιος μάλιστα κόλλησε εκεί πάνω με καλώδιο έναν εξωτερικό αισθητήρα αλλά δε μπόρεσα να καταλάβω παραπάνω.

Σε άλλο βίντεο αλλάζανε κάτι σαν πυκνωτή για να σταματήσουν τα ατελείωτα on-off.

Αν ψάξει κανείς στο Google ή στο YouTube ... "Daikin indoor temperature sensor" βγάζει τα παραπάνω αποτελέσματα.

PXL_20240621_174135256~3.jpg

PXL_20240621_180345714~2.jpg

Επεξ/σία από alexdeskas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Έφαγα τον τόπο να βρω τον αισθητήρα αλλά τίποτα.

Έψαξα κάτι βίντεο στο YouTube και απ' ότι κατάλαβα ο αισθητήρας είναι πάνω στην πλακετιτσα που λαμβάνει τα σήματα από το τηλεχειριστήριο. Κάποιος μάλιστα κόλλησε εκεί πάνω με καλώδιο έναν εξωτερικό αισθητήρα αλλά δε μπόρεσα να καταλάβω παραπάνω.

Σε άλλο βίντεο αλλάζανε κάτι σαν πυκνωτή για να σταματήσουν τα ατελείωτα on-off.

Αν ψάξει κανείς στο Google ή στο YouTube ... "Daikin indoor temperature sensor" βγάζει τα παραπάνω αποτελέσματα.

 

Αν ο αισθητήρας δεν είναι πίσω από τα φίλτρα στην είσοδο του αέρα λογικό να υπάρχουν τέτοια θέματα, πρέπει να ρωτήσεις την αντιπροσωπεία αν υπάρχει εξωτερικό αισθητήριο για αυτό το μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παίδες.

Θέλω να βάλω 2 κλιματιστικά στο σπίτι 12000btu ένα για σαλονι- τραπεζαρία 35m και ένα σε δωμάτιο που θα ψύχει άλλο ένα στην ίδια ευθεία άλλα 35 m περίπου.

Μόνο για ψύξη το καλοκαίρι, Θεσσαλονίκη, προστατευμένο το διαμέρισμα από βορρα και νότο, βαράει ήλιος όλη μέρα καθώς είναι ανατολικό. Μόνωση 0 κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια, όταν έχει 36-37 έξω μέσα έχω 30-31.

Επειδή θα πρέπει να πάρω δύο κοιτάω κάτι οικονομικό σχετικά μέχρι 500€ το ένα. Ο ψυκτικός πρότεινε aux q series. Κοιτούσα το sendo ikarus αλλά φοβήθηκα τη θερμοκρασία λειτουργίας που δίνει max 43 βαθμούς. Έτσι όπως πάμε οι θερμοκρασίες σε λίγα χρόνια 45αρια θα βαράμε. 

Θα εκτιμούσα μια άποψη μπας και ξεκολλήσει λίγο το μυαλό μου καθώς το έχω κάψει...😃

IMG_20240621_215939.jpg

Επεξ/σία από Vrossi46
Λάθος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim

Spoiler

Πριν αρχισω τις καταγραφες κ νεους υπολογισμους

δες λιγο αν ειναι σωστο η οχι το σκεπτικο η καταλαβα κατι λαθος, καθως βγαινει πως στην εν λογω μετρηση το Perfera 9 με τις θερμοκρασιες μονο στον υπολογισμο εδινε εξοδο 1,68 kw ενω με προσθηκη μετρησης υγρασιας 2,43 kw ?

To Sensira 12 αντιστοιχα, αλλα σε αλλη ταχυτητα, εδινε 1.30 kw , ενω με προσθηκη μετρησης υγρασιας 1,44 kw ?

H εχω λαθος σκεπτικο/λαθος υπολογισμους εξελ (το ρομποτ φταιει σε αυτη την περιπτωση!)

Η ουσια ειναι στα κιτρινα κελια.

216202494729.jpg.783816333f25d2951470eb74ee9a61e9.jpg

216202494737.jpg.e850eea3126e3d5d8d1110acf0983dea.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexdeskas είπε

Έφαγα τον τόπο να βρω τον αισθητήρα αλλά τίποτα.

Έψαξα κάτι βίντεο στο YouTube και απ' ότι κατάλαβα ο αισθητήρας είναι πάνω στην πλακετιτσα που λαμβάνει τα σήματα από το τηλεχειριστήριο. Κάποιος μάλιστα κόλλησε εκεί πάνω με καλώδιο έναν εξωτερικό αισθητήρα αλλά δε μπόρεσα να καταλάβω παραπάνω.

Σε άλλο βίντεο αλλάζανε κάτι σαν πυκνωτή για να σταματήσουν τα ατελείωτα on-off.

Αν ψάξει κανείς στο Google ή στο YouTube ... "Daikin indoor temperature sensor" βγάζει τα παραπάνω αποτελέσματα.

PXL_20240621_174135256~3.jpg

PXL_20240621_180345714~2.jpg

Ναι εκεί είναι.

39 λεπτά πριν, Klausx είπε

Αν ο αισθητήρας δεν είναι πίσω από τα φίλτρα στην είσοδο του αέρα λογικό να υπάρχουν τέτοια θέματα, πρέπει να ρωτήσεις την αντιπροσωπεία αν υπάρχει εξωτερικό αισθητήριο για αυτό το μοντέλο.

Δεν υπάρχει κανένα θέμα.

30 λεπτά πριν, Vrossi46 είπε

Καλησπέρα παίδες.

Θέλω να βάλω 2 κλιματιστικά στο σπίτι 12000btu ένα για σαλονι- τραπεζαρία 35m και ένα σε δωμάτιο που θα ψύχει άλλο ένα στην ίδια ευθεία άλλα 35 m περίπου.

Μόνο για ψύξη το καλοκαίρι, Θεσσαλονίκη, προστατευμένο το διαμέρισμα από βορρα και νότο, βαράει ήλιος όλη μέρα καθώς είναι ανατολικό. Μόνωση 0 κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια, όταν έχει 36-37 έξω μέσα έχω 30-31.

Επειδή θα πρέπει να πάρω δύο κοιτάω κάτι οικονομικό σχετικά μέχρι 500€ το ένα. Ο ψυκτικός πρότεινε aux q series. Κοιτούσα το sendo ikarus αλλά φοβήθηκα τη θερμοκρασία λειτουργίας που δίνει max 43 βαθμούς. Έτσι όπως πάμε οι θερμοκρασίες σε λίγα χρόνια 45αρια θα βαράμε. 

Θα εκτιμούσα μια άποψη μπας και ξεκολλήσει λίγο το μυαλό μου καθώς το έχω κάψει...😃

IMG_20240621_215939.jpg

Επανάληψη σύμφωνα με τις οδηγίες -> Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

21 λεπτά πριν, Specs είπε

@liakjim

  Απόκρυψη περιεχομένων

Πριν αρχισω τις καταγραφες κ νεους υπολογισμους

δες λιγο αν ειναι σωστο η οχι το σκεπτικο η καταλαβα κατι λαθος, καθως βγαινει πως στην εν λογω μετρηση το Perfera 9 με τις θερμοκρασιες μονο στον υπολογισμο εδινε εξοδο 1,68 kw ενω με προσθηκη μετρησης υγρασιας 2,43 kw ?

To Sensira 12 αντιστοιχα, αλλα σε αλλη ταχυτητα, εδινε 1.30 kw , ενω με προσθηκη μετρησης υγρασιας 1,44 kw ?

H εχω λαθος σκεπτικο/λαθος υπολογισμους εξελ (το ρομποτ φταιει σε αυτη την περιπτωση!)

Η ουσια ειναι στα κιτρινα κελια.

216202494729.jpg.783816333f25d2951470eb74ee9a61e9.jpg

216202494737.jpg.e850eea3126e3d5d8d1110acf0983dea.jpg

 

Κοντά είσαι στο Perfera . πχ στους 35 έχει 2.02 sensible και 2.5 total αλλά με fan high (δεν ξέρω τι είχες)

image.png.0da4ba02695c9a050700801ddd1b923e.png

Στο sensira έχει 2.79 και 3.5 αντίστοιχα

image.png.97802fc568d1cd3a02af4244151be461.png

Για να δεις ότι οι υπολογισμοί σου μοιάζουν αληθοφανείς, θα πρέπει να κάνεις ένα πείραμα σε μια από τους συνδυασμούς από τα πινακάκια και να δεις αν πέφτεις κοντά, πχ αν δεν έχει 35 έξω μπορείς να κάνεις στους 30 όπου θα περιμένεις τις τιμές στην αντίστοιχη στήλη ή και γραμμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, alexdeskas said:

Έφαγα τον τόπο να βρω τον αισθητήρα αλλά τίποτα.

Έψαξα κάτι βίντεο στο YouTube και απ' ότι κατάλαβα ο αισθητήρας είναι πάνω στην πλακετιτσα που λαμβάνει τα σήματα από το τηλεχειριστήριο. Κάποιος μάλιστα κόλλησε εκεί πάνω με καλώδιο έναν εξωτερικό αισθητήρα αλλά δε μπόρεσα να καταλάβω παραπάνω.

Exεις το 25C-C μοντελο, οπως κι εγω. Και λες οτι δεν εχει καν καλωδιο εκει ? Δεν το εχω ανοιξει εκει, αλλα βλεπω το επομενο μοντελο, το  25C-D  (μιας κ για το C-C δεν υπαρχουν διαγραμματα αντιστοιχα) δειχνει με καλωδιο...τι διαολο???

2162024111020.jpg.76c6da1b930cdf60c79f44f81cb72523.jpg2162024111020-001.jpg.8d17c381f1b3d62ae3f8b7cfaf433bd5.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση για τα γατονια του θέματος... Τι διαφορά έχει το κανονικό sleep mode vs sleep mode για παιδιά vs sleep mode για ηλικιωμενους.; Αφορά μηχάνημα TCL miracle iii. Το μόνο που έχω βρει είναι ότι στο sleep mode λεει ότι ανεβάζει τη θερμοκρασία (για λειτουργία ψύξης μιλάμε) από 1 έως 3 βαθμους την ώρα. 

Δηλαδή αν το ρυθμισω στους 27 πχ (ιδανική θερμοκρασία κατά εμε) και το βάλω σε sleep mode μετά από 5 πχ ώρες πόσο θα έχει φτάσει η θερμοκρασία; Προφανώς δεν θα είναι τόσο ψηλά οσο αφηνει να εννοηθεί το βιβλίο χρήσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρες !

έχει κανείς υπόψην τις διαφορές ανάμεσα στα δυο Inventor LEON

https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou/leon?v=1

https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou/leon-lhuv?v=1

Ίδια ακριβώς τιμή, δεν είδα κάτι αξιόλογο απόδιαφορές στα specs !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 hours ago, aristidis540 said:

Θέλω δυο 9αρακια για τα δωμάτια του εξοχικού.

Σκέφτομαι να παραγγείλω 2 Yukai RAS-B10E2KVG-E από πρακτικερ στα 539.

Πήρα τηλ και μου είπαν δεν υπάρχει ετοιμοπαράδοτο θα παραλάβουμε απο τον προμηθευτή σε 1 με 2 εβδομάδες θα το έχω.

Να κάνω παραγγελία η θα χάσω το καλοκαίρι? Τι λέτε....

θα το χάσεις το καλοκαίρι, το έχω από 07/06 και ακόμα περιμένω να με πάρει ο ψυκτικός για τη τοποθέτηση. Μου είχαν πει απο τη παραλαβή σε 2-3 εργάσιμες, αφού το πήρα μου είπαν 5-7 εργάσιμες και τώρα μου λένε (στην εξυπηρέτηση πελατών) χίλια συγγνώμη έχετε δίκιο το προωθούμε και θα σας καλέσει αύριο, κάτι το οποίο δε γίνεται.

από την άλλη είναι σε καλή τιμή (καλά έχει παίξει στα 490€ και δε το πήρα τότε) αλλά φοβάμαι τι συνεργείο θα μου στείλουν. Από Κωτσόβολο ήταν οκ 2 συνεργεία που είχαν έρθει παλιότερα..

Επεξ/σία από Silenzio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, iparou είπε

καλημέρες !

έχει κανείς υπόψην τις διαφορές ανάμεσα στα δυο Inventor LEON

https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou/leon?v=1

https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou/leon-lhuv?v=1

Ίδια ακριβώς τιμή, δεν είδα κάτι αξιόλογο απόδιαφορές στα specs !

 

Το lhuv έχει μια αντίσταση στην εξωτερική μονάδα. Θα το απέφευγα μιας και τον χειμώνα σε χαμηλές εξωτερικές θερμοκρασίες, θα την ανάβει και θα σου καίει τσάμπα ( νομίζω κάπου 25W ). Εκτός αν τον χειμώνα θα το έχεις εκτός ρεύματος ή αν όντως θα το έχεις και για θέρμανση και μένεις κάπου με πολλά κρύα.

Ζώνη Θέρμανσης σε Εξωτερική Μονάδα

Η εξελιγμένη κατασκευή της εξωτερικής μονάδας με την ειδική ζώνη θέρμανσης εμποδίζει τον σχηματισμό πάγου, διασφαλίζοντας τη σωστή λειτουργία του κλιματιστικού ακόμη και σε χαμηλές θερμοκρασίες και δυσχερείς καιρικές συνθήκες. Με αυτό τον τρόπο, ακόμη και σε ορεινές περιοχές που πλήττονται από ακραίες θερμοκρασίες κάτω των 0°C, θα απολαμβάνεις ζεστασιά στον χώρο σου. Με τη κλιματιστική μονάδα να λειτουργεί χωρίς διακοπές, η απόδοσή της διατηρείται σε υψηλό επίπεδο, προσφέροντας οικονομία και συνθήκες άνεσης, ακόμα και τους χειμερινούς μήνες.

 

8 ώρες πριν, x69pr είπε

Να κάνω μια ερώτηση για τα γατονια του θέματος... Τι διαφορά έχει το κανονικό sleep mode vs sleep mode για παιδιά vs sleep mode για ηλικιωμενους.; Αφορά μηχάνημα TCL miracle iii. Το μόνο που έχω βρει είναι ότι στο sleep mode λεει ότι ανεβάζει τη θερμοκρασία (για λειτουργία ψύξης μιλάμε) από 1 έως 3 βαθμους την ώρα. 

Δηλαδή αν το ρυθμισω στους 27 πχ (ιδανική θερμοκρασία κατά εμε) και το βάλω σε sleep mode μετά από 5 πχ ώρες πόσο θα έχει φτάσει η θερμοκρασία; Προφανώς δεν θα είναι τόσο ψηλά οσο αφηνει να εννοηθεί το βιβλίο χρήσης.

image.png.ccf187e2b1c982f8318bc12bbe86ce00.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Silenzio είπε

θα το χάσεις το καλοκαίρι, το έχω από 07/06 και ακόμα περιμένω να με πάρει ο ψυκτικός για τη τοποθέτηση. Μου είχαν πει απο τη παραλαβή σε 2-3 εργάσιμες, αφού το πήρα μου είπαν 5-7 εργάσιμες και τώρα μου λένε (στην εξυπηρέτηση πελατών) χίλια συγγνώμη έχετε δίκιο το προωθούμε και θα σας καλέσει αύριο, κάτι το οποίο δε γίνεται.

από την άλλη είναι σε καλή τιμή (καλά έχει παίξει στα 490€ και δε το πήρα τότε) αλλά φοβάμαι τι συνεργείο θα μου στείλουν. Από Κωτσόβολο ήταν οκ 2 συνεργεία που είχαν έρθει παλιότερα..

Με ενδιαφέρει μόνο η παραλαβή, θα κάνει 1-2 βδομάδες που λένε?.

Δέν στέλνουν ψυκτικό στον νομό που το θέλω,και θα τα περάσω εγώ.

----

Ερώτηση ν2.

Μήπως έχει κανείς το Eurolamp 3D Air Zephyrus? Πρέπει να είναι tcl αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...