Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 hours ago, liakjim said:

Εδώ ένα πιο καλό φυλλάδιο https://gastechnic.gr/wp-content/uploads/2024/04/GasTechnic.gr-AUX-C-Series-Klimatistika-Diafhmistiko-Fylladio.pdf

Λέει 230W min (στους 35C ).

Κρατάω τη ψύξη έως 60C ( !!! ) .

Ήλπιζα για πιο μεγάλη εγγύηση.

Τώρα το μόνο που μένει είναι να βρεθεί το πειραματόζωο που δεν θα φοβηθεί από το τεράστιο φορτίο σχεδιασμού σε θερμό. 😅

image.png.67537f7946b828e677b849dbaf76a018.png

 

 

 

 

 

καλημέρα,

αυτό δε μπορώ να το καταλάβω με το φορτίο σχεδιασμού που αναφέρεις...ήξερα μπακαλίστικα ότι κοιτάμε δείκτες seer για ψυξη και scop για θερμανση, όσο πιο μεγάλος ο δείκτης τόσο πιο οικονομικό.. πως γίνεται το aux εδώ με 5.4 scop να έχει 6.8 kw και για παράδειγμα το toshiba yukai 9000 με ίδιο 5.4 scop να έχει 1.3 kw ?

άρα να μη κοιτάμε αυτούς τους δείκτες, αλλά το φορτίο σχεδιασμου ?

Επεξ/σία από Silenzio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexdeskas είπε

Θα ήθελα να μπορούσα όταν θέλω να την κλείνω , αλλά όχι, μένει ανοιχτή.

Και παρόλο που την έχεις ανοιχτή και ο αέρας κατευθύνεται έξω απ' το δωμάτιο προς το χολ και το μπάνιο, πιάνει θερμοκρασία και αρχίζει τα on/off;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος με Mitsubishi Electric AP, 9k btu, σε μικρό υπνοδωμάτιο και χωρίς μεγάλες απώλειες, με ρωτάει τι μπορεί να φταίει για να παρατηρήσει τέτοια συμπεριφορά όπως στο διάγραμμα.
Το κλιματιστικό είχε ήδη φτάσει στο σετ (24 βαθμούς) πολύ γρήγορα (ξεκινούσε από εσωτερική θερμοκρασία μόλις 26-27 βαθμών), έξω περίπου 32-33 βαθμούς. Βλέποντας μια τέτοια συμπεριφορά το σταμάτησε.
Ο φίλος παρακολουθεί αρκετά συχνά το κλιματιστικό του, το έχει περίπου 2 χρόνια, χρησιμοποιείται και για θέρμανση και για ψύξη, δεν έχει παρατηρήσει ποτέ τέτοιο διάγραμμα μέχρι τώρα.
Απόψεις;

mitsuAP09.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, χρειάζομαι νέο aircondition για την κρεβατοκάμαρα

Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 700 ευρώ

Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: αντικατάσταση παλιού fujitsu 30ετιας, επαρκές αλλά δεν γνωρίζω μοντέλο και χαρακτηριστικά (έχω μόνο φωτό που ίσως βοηθάει)

Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): προτιμώ μεγάλη αλυσίδα πχ πλαίσιο κωτσό που να προσφέρει ανακύκλωση του παλιού

Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 90% ψύξη / 10% θέρμανση

Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: καθημερινά για ψύξη τις ώρες βραδινού ύπνου μόνο το καλοκαίρι.

Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου: ναι λέβητα πετρελαίου

Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : υπνοδωμάτιο 14 τετραγωνικά

Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ): Αθήνα - Ηλιούπολη, δεν έχω ιδέα για μέγιστες και ελάχιστες θερμοκρασίες, αν μπορώ να τις βρώ κάπως please help. Κοντά στο σπίτι απ ότι βλέπω υπάρχει ο μετεωρολογικός σταθμός ηλιούπολης με (Latitude : 37.93245° N , Longitude : 23.75840° E, Altitude: 171m)

Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: όσο πιο αθόρυβο γίνεται, wifi επιθυμητό αλλά όχι απαραίτητο

Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): τίποτα ιδιαίτερο 

Θερμικές Απώλειες (για ότι δεν γνώριζα έβαλα το χειρότερο δυνατό σενάριο, πχ μόνωση δαπέδου "καμία μόνωση"
2115.86 Watt
1819.64 KCal/h
151.13  Watt/m2
129.97  KCal/h/m2

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Και παρόλο που την έχεις ανοιχτή και ο αέρας κατευθύνεται έξω απ' το δωμάτιο προς το χολ και το μπάνιο, πιάνει θερμοκρασία και αρχίζει τα on/off;

Η θερμοκρασία στο χώρο δεν έχει ανέβει ποτέ πάνω από 28.4 βαθμούς ακόμα και σε παρατεταμένες ζέστες, οπότε εύκολα πέφτει στους 26.5 με 27 βαθμούς που συνήθως θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ναι, ξέχασα ότι είναι καλά μονωμένος ο χώρος.

Ορίστε μια περίπτωση που έχει και αρνητικά η μόνωση (έστω και σε συνδυασμό με κλιματιστικό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

πήρα πρόσφατα το Inventor NEO (N2UV) Ν2UVI-09WF/ΝUVO-09 (https://www.skroutz.gr/s/41239790/Inventor-Neo-N2UVI-09WFI-N2UVO-09-Klimatistiko-Inverter-9000-BTU-A-A-me-Ionisti-kai-WiFi.html). Κατά την λειτουργία του παρατηρώ πως ενώ σε λειτουργία FAN ο ανεμιστήρας κατεβαίνει αρκετά χαμηλά, στην λειτουργία COOL ο ανεμιστήρας ακόμα και στο silent λειτουργεί πάρα πολύ ψηλά, δημιουργώντας πάρα πολύ θόρυβο. Με μετρήσεις ταχύτητας αέρα στην περσίδα, διαπίστωσα πως η ελάχιστη ταχύτητα σε λειτουργία COOL αντιστοιχεί σχεδόν στο medium της λειτουργίας FAN. (βλ. πινακάκι)

image.png.803c9658f114685e927de160ff568dd4.png

 

Στο Silent σε ψύξη κάνει όσο θόρυβο κάνουν άλλα στην μεσαία ταχύτητα, με αποτέλεσμα να ακούς μόνιμα έναν θόρυβο από πίσω.

Έχω ξεκινήσει ήδη διαδικασία επικοινωνίας με την εταιρία, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω τους θαμώνες του θέματος, αν αυτό είναι γνωστό θέμα για τα Inventor και αν υπάρχει κάποια λύση, γιατί πραγματικά η μονάδα είναι απογοητευτική.

 

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από dal_kos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Sdask92 είπε

Καλημέρα παιδιά. Ψάχνω ένα 9αρακι που θα δουλεύει μόνο 3 4 ώρες την μερα ίσα ίσα για τον ύπνο στο δωμάτιο. Καθαρά ψύξη με ενδιαφέρει καθώς σε σπίτι 60 τμ υπάρχουν ήδη ένα TOSHIBA EDGE 18 και ένα MIDEA XTREME LINE 12. Σε θερμανση δεν με πολύ ενδιαφέρει γιατί βολεύουν ήδη τα παραπάνω στη θέση που είναι και με τον χειμώνα που έχουμε πλέον. Απλά το δωμάτιο είναι πολύ ζεστό μιας και το χτυπάει όλη μέρα ήλιος και χωρίς καμία προστασία μόνωσης και κουφωμάτων βράζει. Θα ήθελα ένα με όσο χαμηλότερο BUDGET γίνεται μιας και δεν θα δουλεύει μόνιμα. Να πω ότι αν δεν βρεθεί κάτι πιο φθηνό από το TCL MIRACLE III που διαβάζω ήδη οτι προτείνετε,θα πάρω αυτό αν και τα 500ευρω στρογγυλά για 3 4 ώρες την ημέρα και 2 3 μήνες το καλοκαίρι μου φαίνονται αρκετά. Τώρα αν δεν υπάρχει κάτι πολύ πιο οικονομικό θα κινηθώ εκεί. Ευχαριστώ.  

Υγ. Κάποια στιγμή θα ανεβάσω καταναλώσεις και εντυπώσεις από τα 2 κλιματιστικα μου αν και ο χώρος μου με τόσες απώλειες δεν είναι κανόνας για το πόσο οικονομικά δουλευουν. Ίσως βέβαια αν το 3ο κλιματιστικό που θα μπει να βοηθήσει και τα υπόλοιπα  2 αν δω ότι οι καταναλώσεις συμφέρουν να τα έχω και τα 3 ανοιχτά. Προφανώς και τα 2 κλιματιστικα που έχω τώρα είναι 24ωρο ανοιχτά αλλιώς βράζουμε 

Θα πρέπει να είναι ένα καλό VFM. Καλύτερες τιμές θα βρεις στο bestprice και αποφεύγουμε τη μαύρη λίστα καταστημάτων στο tclgreece.gr .

4 ώρες πριν, Silenzio είπε

καλημέρα,

αυτό δε μπορώ να το καταλάβω με το φορτίο σχεδιασμού που αναφέρεις...ήξερα μπακαλίστικα ότι κοιτάμε δείκτες seer για ψυξη και scop για θερμανση, όσο πιο μεγάλος ο δείκτης τόσο πιο οικονομικό.. πως γίνεται το aux εδώ με 5.4 scop να έχει 6.8 kw και για παράδειγμα το toshiba yukai 9000 με ίδιο 5.4 scop να έχει 1.3 kw ?

άρα να μη κοιτάμε αυτούς τους δείκτες, αλλά το φορτίο σχεδιασμου ?

Χωρίς να έχουμε τις απαιτούμενες γνώσεις, έχουμε δει από αναφορές των μελών ότι τα κλιματιστικά με υψηλό φορτίο σχεδιασμού έχουν και υψηλά ελάχιστα watts σε θέρμανση όταν η εξωτερική θερμοκρασία αυξάνεται (σε επίπεδα 11-12C)

2 ώρες πριν, amotida είπε

Φίλος με Mitsubishi Electric AP, 9k btu, σε μικρό υπνοδωμάτιο και χωρίς μεγάλες απώλειες, με ρωτάει τι μπορεί να φταίει για να παρατηρήσει τέτοια συμπεριφορά όπως στο διάγραμμα.
Το κλιματιστικό είχε ήδη φτάσει στο σετ (24 βαθμούς) πολύ γρήγορα (ξεκινούσε από εσωτερική θερμοκρασία μόλις 26-27 βαθμών), έξω περίπου 32-33 βαθμούς. Βλέποντας μια τέτοια συμπεριφορά το σταμάτησε.
Ο φίλος παρακολουθεί αρκετά συχνά το κλιματιστικό του, το έχει περίπου 2 χρόνια, χρησιμοποιείται και για θέρμανση και για ψύξη, δεν έχει παρατηρήσει ποτέ τέτοιο διάγραμμα μέχρι τώρα.
Απόψεις;

mitsuAP09.jpg

Αν δεν έχει βρώμικα φίλτρα ή δεν πάτησε κάνα λάθος κουμπί, ας το παρακολουθήσει περισσότερο να δει τι κάνει.

2 ώρες πριν, kotsoz είπε

Καλησπέρα, χρειάζομαι νέο aircondition για την κρεβατοκάμαρα

Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 700 ευρώ

Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: αντικατάσταση παλιού fujitsu 30ετιας, επαρκές αλλά δεν γνωρίζω μοντέλο και χαρακτηριστικά (έχω μόνο φωτό που ίσως βοηθάει)

Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): προτιμώ μεγάλη αλυσίδα πχ πλαίσιο κωτσό που να προσφέρει ανακύκλωση του παλιού

Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 90% ψύξη / 10% θέρμανση

Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: καθημερινά για ψύξη τις ώρες βραδινού ύπνου μόνο το καλοκαίρι.

Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου: ναι λέβητα πετρελαίου

Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : υπνοδωμάτιο 14 τετραγωνικά

Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ): Αθήνα - Ηλιούπολη, δεν έχω ιδέα για μέγιστες και ελάχιστες θερμοκρασίες, αν μπορώ να τις βρώ κάπως please help. Κοντά στο σπίτι απ ότι βλέπω υπάρχει ο μετεωρολογικός σταθμός ηλιούπολης με (Latitude : 37.93245° N , Longitude : 23.75840° E, Altitude: 171m)

Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: όσο πιο αθόρυβο γίνεται, wifi επιθυμητό αλλά όχι απαραίτητο

Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): τίποτα ιδιαίτερο 

Θερμικές Απώλειες (για ότι δεν γνώριζα έβαλα το χειρότερο δυνατό σενάριο, πχ μόνωση δαπέδου "καμία μόνωση"
2115.86 Watt
1819.64 KCal/h
151.13  Watt/m2
129.97  KCal/h/m2

 

Με δώρο κινητό

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/fujitsu-a-c-asyg07kmce-aoyg07kmcc-7-000-btu-h_4391373

αλλιώς

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/inventor-leon-lhuvi-09wfi-lhuvo-09-klimatistiko-9-000-btu-h_4458923

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/inventor-leon-lhuvi-09wfi-lhuvo-09-klimatistiko-inverter-9000-btu-aa-me-ionisti-kai-wi-fi/1918459

 

1 ώρα πριν, dal_kos είπε

Καλησπέρα,

πήρα πρόσφατα το Inventor NEO (N2UV) Ν2UVI-09WF/ΝUVO-09 (https://www.skroutz.gr/s/41239790/Inventor-Neo-N2UVI-09WFI-N2UVO-09-Klimatistiko-Inverter-9000-BTU-A-A-me-Ionisti-kai-WiFi.html). Κατά την λειτουργία του παρατηρώ πως ενώ σε λειτουργία FAN ο ανεμιστήρας κατεβαίνει αρκετά χαμηλά, στην λειτουργία COOL ο ανεμιστήρας ακόμα και στο silent λειτουργεί πάρα πολύ ψηλά, δημιουργώντας πάρα πολύ θόρυβο. Με μετρήσεις ταχύτητας αέρα στην περσίδα, διαπίστωσα πως η ελάχιστη ταχύτητα σε λειτουργία COOL αντιστοιχεί σχεδόν στο medium της λειτουργίας FAN. (βλ. πινακάκι)

image.png.803c9658f114685e927de160ff568dd4.png

 

Στο Silent σε ψύξη κάνει όσο θόρυβο κάνουν άλλα στην μεσαία ταχύτητα, με αποτέλεσμα να ακούς μόνιμα έναν θόρυβο από πίσω.

Έχω ξεκινήσει ήδη διαδικασία επικοινωνίας με την εταιρία, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω τους θαμώνες του θέματος, αν αυτό είναι γνωστό θέμα για τα Inventor και αν υπάρχει κάποια λύση, γιατί πραγματικά η μονάδα είναι απογοητευτική.

 

Ευχαριστώ!

Τι είναι τα 10.5 που λες; Στο silent θα πρέπει να είναι αθόρυβο και να έχει κάτω από τα 255m3/hr του low .

image.png.80bda3b6d4e9e2ea1675b74db008e28f.png

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

 

Τι είναι τα 10.5 που λες; Στο silent θα πρέπει να είναι αθόρυβο και να έχει κάτω από τα 255m3/hr του low .

image.png.80bda3b6d4e9e2ea1675b74db008e28f.png

Τα 10.5 είναι km/h σε συγκεκριμένο σημείο της περσίδας. Επίτηδες το έχω αφήσει αδιάστατο γιατί δεν έχει νόημα σαν απόλυτη μέτρηση, παρα μόνο ως συγκριτική. Πάντως η παροχή σε silent όταν είναι σε λειτουργία COOL είναι η διπλάσια σχεδόν από την silent σε λειτουργία FAN, οπότε και ο θόρυβος αντίστοιχα είναι μόνιμος και πολύ αντιληπτός (ενώ το silent σε FAN είναι σχετικά ΟΚ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, liakjim said:

Θα πρέπει να είναι ένα καλό VFM. Καλύτερες τιμές θα βρεις στο bestprice και αποφεύγουμε τη μαύρη λίστα καταστημάτων στο tclgreece.gr .

Χωρίς να έχουμε τις απαιτούμενες γνώσεις, έχουμε δει από αναφορές των μελών ότι τα κλιματιστικά με υψηλό φορτίο σχεδιασμού έχουν και υψηλά ελάχιστα watts σε θέρμανση όταν η εξωτερική θερμοκρασία αυξάνεται (σε επίπεδα 11-12C)

Αν δεν έχει βρώμικα φίλτρα ή δεν πάτησε κάνα λάθος κουμπί, ας το παρακολουθήσει περισσότερο να δει τι κάνει.

Με δώρο κινητό

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/fujitsu-a-c-asyg07kmce-aoyg07kmcc-7-000-btu-h_4391373

αλλιώς

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/inventor-leon-lhuvi-09wfi-lhuvo-09-klimatistiko-9-000-btu-h_4458923

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/inventor-leon-lhuvi-09wfi-lhuvo-09-klimatistiko-inverter-9000-btu-aa-me-ionisti-kai-wi-fi/1918459

 

Σε ευχαριστώ πολύ ! που βρίσκω το ελάχιστο μήκος σωλήνων για αυτά που μου πρότεινες ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kotsoz είπε

Σε ευχαριστώ πολύ ! που βρίσκω το ελάχιστο μήκος σωλήνων για αυτά που μου πρότεινες ? 

3μ και άνω και στα τρία.

Με την ευκαιρία έβαλα και το neo2 στα 9άρια ->

pubchart?oid=439475067&format=image

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Για Αθήνα υπνοδωμάτιο χρήση 2 μήνες το καλοκαίρι αδιάφορο το wifi και budget μέχρι 350€ ποιο θεωρείται VFM ή όλα είναι πάνω κάτω ίδια σε αυτό το εύρος τιμών?

Εδώ διάβασα για το TCL MIRACLE III το οποίο ξεκινάει από 460€ είναι αρκετά καλύτερο από τo παρακάτω Sang και το AUX που παίζουν στα 270€ στο bestprice?

https://www.skroutz.gr/s/42446855/Sang-TAC-09CHSD-KEI-Klimatistiko-Inverter-9000-BTU-A-A.html

https://www.skroutz.gr/s/14652720/AUX-AAS-101EI-JFZ1-N3-Klimatistiko-Inverter-9000-BTU-A-A.html

Ευχαριστώ πολύ.

Επεξ/σία από Inler
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Inler είπε

Καλησπέρα.

Για Αθήνα υπνοδωμάτιο χρήση 2 μήνες το καλοκαίρι αδιάφορο το wifi και budget μέχρι 350€ ποιο θεωρείται VFM ή όλα είναι πάνω κάτω ίδια σε αυτό το εύρος τιμών?

Εδώ διάβασα για το TCL MIRACLE III το οποίο ξεκινάει από 460€ είναι αρκετά καλύτερο από τo παρακάτω Sang και το AUX που παίζουν στα 270€ στο bestprice?

https://www.skroutz.gr/s/42446855/Sang-TAC-09CHSD-KEI-Klimatistiko-Inverter-9000-BTU-A-A.html

https://www.skroutz.gr/s/14652720/AUX-AAS-101EI-JFZ1-N3-Klimatistiko-Inverter-9000-BTU-A-A.html

Ευχαριστώ πολύ.

Τo sang είναι φασονάκι tcl για αυτό έχει καλές κριτικές αν και φυσικά καρα-entry level.

Το aux επίσης entry level.

Απλά εκεί που το miracle θα μπορεί πηγαίνει 100-120W και πιο κάτω πριν σβήσει, τα άλλα θα παίζουν στα 2πλάσια (μάλλον, δεν έχουμε feedback) και θα σβήνουν, ενώ το miracle θα είναι και πιο οικονομικό σε υψηλά φορτία.

Δεν νομίζω ότι έχει εύκολη απάντηση η ερώτησή σου, με όλα τα κάνεις τη δουλειά σου. Στην πράξη ίσως δεν κάνεις ποτέ απόσβεση, αλλά γενικά ισχύει το "ότι πληρώνεις παίρνεις".

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, alexdeskas είπε

Νομίζω ιδανικό για το χώρο μου θα ήταν το midea all easy pro 9αρι και επειδή κατεβαίνει πολύ χαμηλά 50-60w απ' ότι ξέρω και έχει και gear 50-75-100 και έχει και ρύθμιση ταχύτητας ανεμιστήρα από 1 έως 100 με βήμα 1.

 

Το Midea θα τα πάει καλύτερα γιατί δίνει στροφές για να ρυθμίσει την υγρασία, πριν μπεις σε έξοδα και εφόσον έχεις ένα σχετικά καλό μηχάνημα βγάλε μία φώτο τον εσωτερικό αισθητήρα να δω αν γίνεται καμία πατέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω δυο 9αρακια για τα δωμάτια του εξοχικού.

Σκέφτομαι να παραγγείλω 2 Yukai RAS-B10E2KVG-E από πρακτικερ στα 539.

Πήρα τηλ και μου είπαν δεν υπάρχει ετοιμοπαράδοτο θα παραλάβουμε απο τον προμηθευτή σε 1 με 2 εβδομάδες θα το έχω.

Να κάνω παραγγελία η θα χάσω το καλοκαίρι? Τι λέτε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...