Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρεται ξανά, έχει κανείς κάποια εμπειρία με την εξυπηρέτηση και την εγκατάσταση κλιματιστικού από τον Κοτσόβολο; Να προτιμίσω άλλο κατάστημα αλυσίδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.

Επειδή άρχισε να εξαντλείται η υπομονή μου με την αποπνικτική ατμόσφαιρα που δημιουργεί το Daikin atxc25c ξαναγράφω ζητώντας τη γνώμη του φόρουμ...

Έχω δοκιμάσει τα πάντα σε συνδυασμούς λειτουργίας και αυτοματισμούς μέσω HA αλλά λύση δεν βρίσκω.

Το διαμέρισμα είναι γκαρσονιέρα 55τμ με τους δύο χώρους δίπλα δίπλα με νότιο προσανατολισμό.

Στη σαλοκουζινα Daikin Perfera 12αρι και στο υπνοδωμάτιο Daikin atxc25c (9αρι).

Το χειμώνα την έβγαλα μόνο με το Perfera 24/7 και είχα συνεχώς 22 βαθμούς.

Όσες φορές άνοιξα και το atxc25c ήταν μόνο για δοκιμές γιατί δεν πρόσφερε κάτι παραπάνω στους χώρους παρά μόνο ατελείωτα on-off με άσκοπη κατανάλωση ρεύματος.

Ήρθε και το καλοκαίρι και με βλέπω πάλι να τη βγάζω μόνο με το Perfera το οποίο δημιουργεί άψογη ατμόσφαιρα στους χώρους.

Όταν ανοίγω και το atxc25c , στην αρχη οκ αλλά μέχρι να πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία.

Μετά αρχίζει τα on- off και η υγρασία εκτοξεύεται στο υπνοδωμάτιο πάνω από τουλάχιστον 10% παραπάνω με δημιουργία αποπνικτικής ατμόσφαιρας.

Προφανώς έχει μεγάλο όγκο αέρα ακόμα και στις χαμηλή ταχύτητα ακόμα και στο silence οπότε ο αέρα που βγάζει (19 βαθμούς έως 26) δεν προκαλεί αφυγρανση αλλά προβληματικό κλίμα στο χώρο.

Αν το βάλω σε αφυγρανση είναι Οκ αλλά επειδή δεν ελέγχει θερμοκρασία στην αφυγρανση και λειτουργεί συνεχώς κατεβάζει τη θερμοκρασία στο χώρο κάτω από τους 25 βαθμούς με αποτέλεσμα να παγώνει ο χώρος και να μην μπορεί κανείς να υπάρχει στο χώρο πόσο μάλλον να κοιμηθεί με κάτω από 25 βαθμούς.

Θα μπορούσα να γράψω κι άλλες λεπτομέρειες αλλά νομίζω δε θα βγάλουν πουθενά...

Αυτά από μένα. Βάζω και μια οθόνη από HA για να δείτε λεπτομέρειες...

Το τελευταίο που σκέφτομαι είναι μήπως αν απευθυνθώ σε κάποιον μηχανικό της Daikin και θελήσει να ασχοληθεί με την περίπτωση μου , μήπως και βρεθεί κάποια λύση.

Καλή συνέχεια σε όλους...

 

Screenshot_2024-06-20-19-03-01-129.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Καλησπέρα σας.

Επειδή άρχισε να εξαντλείται η υπομονή μου με την αποπνικτική ατμόσφαιρα που δημιουργεί το Daikin atxc25c ξαναγράφω ζητώντας τη γνώμη του φόρουμ...

Έχω δοκιμάσει τα πάντα σε συνδυασμούς λειτουργίας και αυτοματισμούς μέσω HA αλλά λύση δεν βρίσκω.

Το διαμέρισμα είναι γκαρσονιέρα 55τμ με τους δύο χώρους δίπλα δίπλα με νότιο προσανατολισμό.

Στη σαλοκουζινα Daikin Perfera 12αρι και στο υπνοδωμάτιο Daikin atxc25c (9αρι).

Το χειμώνα την έβγαλα μόνο με το Perfera 24/7 και είχα συνεχώς 22 βαθμούς.

Όσες φορές άνοιξα και το atxc25c ήταν μόνο για δοκιμές γιατί δεν πρόσφερε κάτι παραπάνω στους χώρους παρά μόνο ατελείωτα on-off με άσκοπη κατανάλωση ρεύματος.

Ήρθε και το καλοκαίρι και με βλέπω πάλι να τη βγάζω μόνο με το Perfera το οποίο δημιουργεί άψογη ατμόσφαιρα στους χώρους.

Όταν ανοίγω και το atxc25c , στην αρχη οκ αλλά μέχρι να πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία.

Μετά αρχίζει τα on- off και η υγρασία εκτοξεύεται στο υπνοδωμάτιο πάνω από τουλάχιστον 10% παραπάνω με δημιουργία αποπνικτικής ατμόσφαιρας.

Προφανώς έχει μεγάλο όγκο αέρα ακόμα και στις χαμηλή ταχύτητα ακόμα και στο silence οπότε ο αέρα που βγάζει (19 βαθμούς έως 26) δεν προκαλεί αφυγρανση αλλά προβληματικό κλίμα στο χώρο.

Αν το βάλω σε αφυγρανση είναι Οκ αλλά επειδή δεν ελέγχει θερμοκρασία στην αφυγρανση και λειτουργεί συνεχώς κατεβάζει τη θερμοκρασία στο χώρο κάτω από τους 25 βαθμούς με αποτέλεσμα να παγώνει ο χώρος και να μην μπορεί κανείς να υπάρχει στο χώρο πόσο μάλλον να κοιμηθεί με κάτω από 25 βαθμούς.

Θα μπορούσα να γράψω κι άλλες λεπτομέρειες αλλά νομίζω δε θα βγάλουν πουθενά...

Αυτά από μένα. Βάζω και μια οθόνη από HA για να δείτε λεπτομέρειες...

Το τελευταίο που σκέφτομαι είναι μήπως αν απευθυνθώ σε κάποιον μηχανικό της Daikin και θελήσει να ασχοληθεί με την περίπτωση μου , μήπως και βρεθεί κάποια λύση.

Καλή συνέχεια σε όλους...

 

Screenshot_2024-06-20-19-03-01-129.jpeg

Μήπως δεν έχει μπει σε σωστή θέση για τον χώρο; Έχει σωστές αποστάσεις; Λογικά έχεις δοκιμάσει auto ανεμιστήρα και 25 βαθμούς, αν όχι δοκίμασε το.
Μπορείς να βγάλεις φώτο τον αισθητήρα θερμοκρασίας που έχει πίσω ή μπροστά από τα φίλτρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Klausx είπε

Μήπως δεν έχει μπει σε σωστή θέση για τον χώρο; Έχει σωστές αποστάσεις; Λογικά έχεις δοκιμάσει auto ανεμιστήρα και 25 βαθμούς, αν όχι δοκίμασε το.
Μπορείς να βγάλεις φώτο τον αισθητήρα θερμοκρασίας που έχει πίσω ή μπροστά από τα φίλτρα;

Το daikin του είναι σε χώρο με λίγες (πραγματικά λίγες) απώλειες οπότε δεν υπάρχει σωτηρία. Το daikin κάνει αυτό που ξέρει, παίζει ρελαντί αλλά πιάνει θερμοκρασία αμέσως ο χώρος και μετά ξεκινάει τα onoff.  Σε αφύγρανση ψύχει παραπάνω από ότι θέλει.

@alexdeskas προσπαθώ να σκεφτώ αν η μείωση του offset σε 0.5 μέσω της αντιπροσωπίας (όπως έχουμε κάνει κάποιοι) θα βοηθήσει ή όχι. Μάλλον δεν έχεις κάτι να χάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexdeskas είπε

Καλησπέρα σας.

Επειδή άρχισε να εξαντλείται η υπομονή μου με την αποπνικτική ατμόσφαιρα που δημιουργεί το Daikin atxc25c ξαναγράφω ζητώντας τη γνώμη του φόρουμ...

Έχω δοκιμάσει τα πάντα σε συνδυασμούς λειτουργίας και αυτοματισμούς μέσω HA αλλά λύση δεν βρίσκω.

Το διαμέρισμα είναι γκαρσονιέρα 55τμ με τους δύο χώρους δίπλα δίπλα με νότιο προσανατολισμό.

Στη σαλοκουζινα Daikin Perfera 12αρι και στο υπνοδωμάτιο Daikin atxc25c (9αρι).

Το χειμώνα την έβγαλα μόνο με το Perfera 24/7 και είχα συνεχώς 22 βαθμούς.

Όσες φορές άνοιξα και το atxc25c ήταν μόνο για δοκιμές γιατί δεν πρόσφερε κάτι παραπάνω στους χώρους παρά μόνο ατελείωτα on-off με άσκοπη κατανάλωση ρεύματος.

Ήρθε και το καλοκαίρι και με βλέπω πάλι να τη βγάζω μόνο με το Perfera το οποίο δημιουργεί άψογη ατμόσφαιρα στους χώρους.

Όταν ανοίγω και το atxc25c , στην αρχη οκ αλλά μέχρι να πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία.

Μετά αρχίζει τα on- off και η υγρασία εκτοξεύεται στο υπνοδωμάτιο πάνω από τουλάχιστον 10% παραπάνω με δημιουργία αποπνικτικής ατμόσφαιρας.

Προφανώς έχει μεγάλο όγκο αέρα ακόμα και στις χαμηλή ταχύτητα ακόμα και στο silence οπότε ο αέρα που βγάζει (19 βαθμούς έως 26) δεν προκαλεί αφυγρανση αλλά προβληματικό κλίμα στο χώρο.

Αν το βάλω σε αφυγρανση είναι Οκ αλλά επειδή δεν ελέγχει θερμοκρασία στην αφυγρανση και λειτουργεί συνεχώς κατεβάζει τη θερμοκρασία στο χώρο κάτω από τους 25 βαθμούς με αποτέλεσμα να παγώνει ο χώρος και να μην μπορεί κανείς να υπάρχει στο χώρο πόσο μάλλον να κοιμηθεί με κάτω από 25 βαθμούς.

Θα μπορούσα να γράψω κι άλλες λεπτομέρειες αλλά νομίζω δε θα βγάλουν πουθενά...

Αυτά από μένα. Βάζω και μια οθόνη από HA για να δείτε λεπτομέρειες...

Το τελευταίο που σκέφτομαι είναι μήπως αν απευθυνθώ σε κάποιον μηχανικό της Daikin και θελήσει να ασχοληθεί με την περίπτωση μου , μήπως και βρεθεί κάποια λύση.

Καλή συνέχεια σε όλους...

 

Screenshot_2024-06-20-19-03-01-129.jpeg

Σε μκρο υπνοδωματιο 9τμ κι εγω το ιδιο θεμα εχω με το 9αρι sensira, μετα απο καποια ωρα ξεκινα τα on/off.. Η λυση που βρηκα για λιγοτερα on/off ειναι να αφηνω λιγο την πορτα ανοιχτη. Βελτιωνεται σημαντικα! 

Με ποιο αλλο ομως δεν θα το εβλεπες αυτο απ τη στιγμη που εχεις τοσες λιγες απωλειες..; Ηθελες ιδανικα 50-60w min.. Δοκιμασες με κλειστο το perfera? 

Αλλαγη πλακετας με μεγαλυτερο offset (-3) ισως ειναι η λυση (το σκεφτομαι κι εγω) ετσι ωστε να μην κλεινει αλλα με ~150w min και παλι θα σου ριχνει τη θερμοκρασια πιο πολυ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, chemkyr είπε

το περφερα καλύπτει δύο χώρους? Πώς γίνεται αυτό? Οι χώροι σου είναι χωρισμένοι ή ένας χώρος που διαιρείται νοητώς?

Νομίζω ιδανικό για το χώρο μου θα ήταν το midea all easy pro 9αρι και επειδή κατεβαίνει πολύ χαμηλά 50-60w απ' ότι ξέρω και έχει και gear 50-75-100 και έχει και ρύθμιση ταχύτητας ανεμιστήρα από 1 έως 100 με βήμα 1.

Messenger_creation_96c4ed96-caf8-47f2-9598-bbe5eb3d085c.jpeg

Επεξ/σία από alexdeskas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/6/2024 στις 5:06 ΜΜ, physnik είπε

Χαίρετε παιδιά.

Έχω ένα κλιματιστικό inventor passion pro II από 19/10/2017. Εδώ και πάνω από ένα χρόνο ακούγεται το ρουλεμάν της φτερωτής, αλλά δεν πήρα στην εξυπηρέτηση γιατί 1) το αμελούσα, 2) γιατί είναι στο σαλόνι και όχι σε υπνοδωμάτιο και 3) δεν είναι τρελός ο ήχος αλλά είναι σπαστικός.

Τώρα είπα να ασχοληθώ, μιας και το χρησιμοποιώ και τον χειμώνα αρκετά.

Το είχα δηλώσει κανονικά στο site για την εγγύηση τότε που το πήρα και ενώ νόμιζα ότι είχα κρατήσει κάποιου είδους αντίγραφο, τελικά δεν το βρίσκω. Απόδειξη υπάρχει κανονικά. Επίσης θυμάμαι ότι τότε δεν είχε κάποιον ιδιαίτερο όρο η εγγύηση και γι αυτό είχα πει ότι θα κρατούσα τους όρους.

Γνωρίζετε αν θα με καλύψουν εφόσον έχω περάσει την εγγύηση στο σύστημά τους;

Ευχαριστώ

Τελικά βρήκαν τη δήλωση κανονικά με το νούμερο του τηλεφώνου. 

Μου ζήτησαν βίντεο λίγων δευτερολεπτων για να δουν μήπως έρθει απευθείας και κάνει την επισκευή. Τελικά δεν καταλάβαιναν. Ήρθε ο τεχνικός σε 2 εργάσιμες και το είδε. Απευθείας μοτέρ ανεμιστήρα. Σε 2 εργάσιμες ήρθε το ανταλλακτικό. Επειδή έλειπα κανονίσαμε και ήρθε μετά από 2 μέρες. 

Γενικά, είμαι πολύ ευχαριστημένος από την εξυπηρέτηση. Συντηρήσεις δεν ζήτησαν. Κάλυψαν και εργασία και ανταλλακτικό. Νομίζω όμως ότι ήταν άλλοι οι όροι εγγύησης το '17 και δεν απαιτούσαν ετήσιες συντηρήσεις. Εδώ και 2-3 χρόνια κάπου πήρε το μάτι μου ότι και η Inventor ζητάει ετήσιες συντηρήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, physnik είπε

Νομίζω όμως ότι ήταν άλλοι οι όροι εγγύησης το '17 και δεν απαιτούσαν ετήσιες συντηρήσεις. Εδώ και 2-3 χρόνια κάπου πήρε το μάτι μου ότι και η Inventor ζητάει ετήσιες συντηρήσεις. 

Ακριβως αυτο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσθεσα τα legend και Leon στα διαγράμματα με seer

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1yAOW5cSgrxhVvsUXfyfiiu6iVP2hC_x6dt8Zs6vN0as/edit?usp=sharing

Τα legend και leon έχουν ολόδια νούμερα μεταξύ τους.

Έχουν λίγο μεγαλύτερο seer στα 9άρια και λίγο χειρότερο στα 12άρια από τα midea all eay pro αλλά στα 18Κ και 24Κ είναι ακριβώς τα ίδια με αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλά το Public έχει φέρει το AUX με το κορυφαίο SEER!! 

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/aux-c-series-asw-h24f4a4-car3di-c8-24000-btu-aa-me-wi-fi-klimatistiko-inverter/1940875

Τα Inventor Legend και Mideal All Easy Pro έχουν αρκετά μεγαλύτερη εγγύηση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, rkb είπε

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλά το Public έχει φέρει το AUX με το κορυφαίο SEER!! 

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/aux-c-series-asw-h24f4a4-car3di-c8-24000-btu-aa-me-wi-fi-klimatistiko-inverter/1940875

Τα Inventor Legend και Mideal All Easy Pro έχουν αρκετά μεγαλύτερη εγγύηση. 

Εδώ ένα πιο καλό φυλλάδιο https://gastechnic.gr/wp-content/uploads/2024/04/GasTechnic.gr-AUX-C-Series-Klimatistika-Diafhmistiko-Fylladio.pdf

Λέει 230W min (στους 35C ).

Κρατάω τη ψύξη έως 60C ( !!! ) .

Ήλπιζα για πιο μεγάλη εγγύηση.

Τώρα το μόνο που μένει είναι να βρεθεί το πειραματόζωο που δεν θα φοβηθεί από το τεράστιο φορτίο σχεδιασμού σε θερμό. 😅

image.png.67537f7946b828e677b849dbaf76a018.png

 

edit

Μόλις διαπίστωσα ότι έχει μόλις 6.1KW pdesign σε ψύξη, δεν το είχα δει. Το διόρθωσα, βγαίνει λίγο μικρότερο seer αλλά και πάλι πρώτο. Χίλια συγγνώμη.

pubchart?oid=1558716294&format=image

 

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, alexdeskas είπε

Νομίζω ιδανικό για το χώρο μου θα ήταν το midea all easy pro 9αρι και επειδή κατεβαίνει πολύ χαμηλά 50-60w απ' ότι ξέρω και έχει και gear 50-75-100 και έχει και ρύθμιση ταχύτητας ανεμιστήρα από 1 έως 100 με βήμα 1.

Messenger_creation_96c4ed96-caf8-47f2-9598-bbe5eb3d085c.jpeg

Την πόρτα του υπνοδωματίου την κλείνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά. Ψάχνω ένα 9αρακι που θα δουλεύει μόνο 3 4 ώρες την μερα ίσα ίσα για τον ύπνο στο δωμάτιο. Καθαρά ψύξη με ενδιαφέρει καθώς σε σπίτι 60 τμ υπάρχουν ήδη ένα TOSHIBA EDGE 18 και ένα MIDEA XTREME LINE 12. Σε θερμανση δεν με πολύ ενδιαφέρει γιατί βολεύουν ήδη τα παραπάνω στη θέση που είναι και με τον χειμώνα που έχουμε πλέον. Απλά το δωμάτιο είναι πολύ ζεστό μιας και το χτυπάει όλη μέρα ήλιος και χωρίς καμία προστασία μόνωσης και κουφωμάτων βράζει. Θα ήθελα ένα με όσο χαμηλότερο BUDGET γίνεται μιας και δεν θα δουλεύει μόνιμα. Να πω ότι αν δεν βρεθεί κάτι πιο φθηνό από το TCL MIRACLE III που διαβάζω ήδη οτι προτείνετε,θα πάρω αυτό αν και τα 500ευρω στρογγυλά για 3 4 ώρες την ημέρα και 2 3 μήνες το καλοκαίρι μου φαίνονται αρκετά. Τώρα αν δεν υπάρχει κάτι πολύ πιο οικονομικό θα κινηθώ εκεί. Ευχαριστώ.  

Υγ. Κάποια στιγμή θα ανεβάσω καταναλώσεις και εντυπώσεις από τα 2 κλιματιστικα μου αν και ο χώρος μου με τόσες απώλειες δεν είναι κανόνας για το πόσο οικονομικά δουλευουν. Ίσως βέβαια αν το 3ο κλιματιστικό που θα μπει να βοηθήσει και τα υπόλοιπα  2 αν δω ότι οι καταναλώσεις συμφέρουν να τα έχω και τα 3 ανοιχτά. Προφανώς και τα 2 κλιματιστικα που έχω τώρα είναι 24ωρο ανοιχτά αλλιώς βράζουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, phanispal είπε

Την πόρτα του υπνοδωματίου την κλείνεις;

Θα ήθελα να μπορούσα όταν θέλω να την κλείνω , αλλά όχι, μένει ανοιχτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...