Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Τα 9 έχουν gmcc, οπότε θα μου έκανε εντύπωση αν τα 10άρια δεν έχουν (δεν μπόρεσα να τα βρω).

πχ

image.png.18505ea806a69f2a704415d9629c28a6.pnghttps://areacooling.com/p/ktn150d42ufz/

Σε τόσο μικρό χώρο που λογικά θα έχει λίγες απώλειες, ιδανικά θα έβαζα perfera. Για vfm κοίτα το tcl miracle iii , προσέχοντας να αποφύγεις τα καταστήματα που αναφέρονται στο tclgreece.gr . Από τι λίστα σου θα έβαζα το midea.

Στα μικρά μοντέλα, έχει αναφερθεί ότι τα perfera κατεβαίνουν στα 60-70W και έχουν παραπάνω χαρακτηριστικά, οπότε θα τα έβαζα ένα κλικ πάνω από τα edge, περίπου σαν τα daisekai.

Μαλλον θα τσιμπησω το perfera απο you.gr https://www.you.gr/oikiakes-syskeves-klimatismos-thermansi/klimatistika/klimatistika-toichou/klimatistiko-inverter-daikin-siesta-perfera-atxm25?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=2022_PMax_Conversions_ALL_ALL_ALL_Perf_Max_All_Products&utm_content=pmaxallproducts&utm_id=go_cmp-18281548711_adg-_ad-__dev-c_ext-_prd-599738_sig-CjwKCAjwg8qzBhAoEiwAWagLrFbkTJUcVE-t67w0IXKyiHCiF_7U-np71OVZgi6EuQOwqBb-QUiGUhoCT4UQAvD_BwE&gad_source=1&gclid=CjwKCAjwg8qzBhAoEiwAWagLrFbkTJUcVE-t67w0IXKyiHCiF_7U-np71OVZgi6EuQOwqBb-QUiGUhoCT4UQAvD_BwE. Με την εγγυηση 3 ετη στα daikin τι γινεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, TimeLooper είπε

Μου φαινεται λιγη οταν τα αλλα δινουν πχ 7. Διαβασα για επεκταση στα 5 ετη, η τιμη γι αυτο ειναι στανταρ;

Επέκταση μέσω public (αν έχει δεν ξέρω) ή επέκταση στα 10 μέσω daikin (δεν ξέρω πόσο κοστίζει νομίζω 150€, θα πρέπει να ρωτήσεις).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim θυμηθηκα την αναφορα εδω μεσα προσφατα κ την συζητηση σου με το ρομποτακι, για τον συντελεστη Bypass Factor  AFR , την ωρα που μετρουσα το haier.

Απο σημειο σε σημειο τεραστια αποκλιση σε βαθμους εξοδου στην περσιδα, μεχρι κ 5 !!! βαθμους λιγα εκατοστα πιο διπλα!

Ηταν αλλωστε αντιληπτο κ με το χερι παλιοτερα το ποσο ανομοιογενες ηταν κατα μηκος της περσιδας το ρευμα αερα.

Εξ ου κ το σχετικο βιντεο απο τοτε με το ανεμομετρο, το ξανανεβασα https://uploadnow.io/f/S9vbrPN

Στα Daikin τοτε ηταν σε ολο το μηκος περσιδας ιδια η ροη αερα.

Ισως κ εκει να οφειλεται το οτι ενω στις μετρησεις το Haier εβγαζε πολυ υψηλους βαθμους αποδοσης ( αλλωστε στα χαρτια eurovent ηταν εφαμιλλο του Daikin Sensira) οταν εβλεπες την πραγματικη καταναλωση ανα 24ωρο αδιαλλειπτης λειτουργιας, το Sensira καταναλωνε 40% λιγοτερο.

Αν δηλαδη ετυχε κ πηρα μετρηση απο το πιο κρυο το καλοκαιρι σημειο ροης στην περσιδα , τοτε ολα εξηγουνται πλεον, γιατι η απορια μου ηταν πως ειναι δυνατον εφοσον παρεχει ιδια ποσοτητα ψυξης με το Daikin, στο τελος της ημερας η θερμοκρασια τοιχου μου να εχει ανεβει κιολας.

Για αλλη μια φορα, οσοι νεοι διαβαζετε, μπορει να σας φαινονται λεπτομερειες αυτα κ ειναι, αλλα αποτυπωνονται δυστυχως στην καταναλωση κυριως...αλλα δειχνει και την ποιοτητα σχεδιασης κ προγραμματισμου των επωνυμων.

Οποιος μπορει ας δωσει την διαφορα, μονο να κερδισει εχει.

Υποψιν τα κλιματιστικα βρισκονται στον ιδιο χωρο κ οι εξωτερικες μοναδες επισης κοντα.

40 minutes ago, TimeLooper said:

Διαβασα για επεκταση στα 5 ετη, η τιμη γι αυτο ειναι στανταρ;

Να ρωτησεις αν αλλαξε, περισυ ηταν αυτα:

daikin-Copy.jpg.eb0b6019c00522f36dc7744ecc42c130.jpg

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

@liakjim

Παίζει να κάνεις share τον αυτοματισμό του sensira ώστε όταν κλείνει να γυρνάει σε fan mode για λίγα λεπτά όπως τα toshiba;

Κάτι μου φαίνεται έχω κάνει λάθος στο home assistant.

 

2 ώρες πριν, alexdeskas είπε

Καλο αυτό για το κλιματιστικό αλλά έχεις μετρήσει πόσο θα ανέβει η υγρασία στο χώρο μετά από αυτό ;;;

Νομίζω καλό θα ήταν να παρακολουθούμε όχι μόνο τη θερμοκρασία ενός χώρου κατά τη διάρκεια του κλιματισμού του αλλά και την υγρασία για να μην πω και άλλους δείκτες...

 

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Νομίζω ότι το καλό στέγνωμα του κλιματιστικού, είναι σημαντικότερο από το να ανέβει λίγο % η υγρασία του χώρου.

Έτσι και αλλιώς για να το κλείνεις, σημαίνει ότι μάλλον θα ανοίξεις παράθυρα αν δεν έχεις πρόβλημα υγρασίας , οπότε οι τιμές θα εξομοιωθούν με τις εξωτερικές.

πχ χθες έκλεισα το asyg, έκανε πρώτα το στεγνωματάκι του για 20' στα πρότυπα των toshiba ->

image.png.af47090d27cccdce4b71bc2df2914082.png

Ενδιάμεσα άνοιξα παράθυρα, οπότε η υγρασία έπεσε τελικά μιας και έξω είχε χαμηλή υγρασία ->

image.png.62e4dca017136ed8cea547b0e6d81953.png

Πολύ βασικό το στέγνωμα, θα έπρεπε να το είχαν όλοι οι κατασκευαστές.

Μηχάνημα συντηρημένο τέλη Αυγούστου μέσα σε 1 μήνα έπαθε το παρακάτω. Ο λόγος; Κράτησαν οι ζέστες μέχρι αρχές Οκτωβρίου με χρήση μόνο το μεσημέρι επί καθημερινή βάση τα αποτελέσματα:


Screenshot_393.png.ed0852f8f8cbb323c535678101621413.png

Από τότε φυσικά σταμάτησα να αμελώ το στέγνωμα και όλα καλά. 🤣

Επεξ/σία από Klausx
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Specs είπε

αλλωστε στα χαρτια eurovent ηταν εφαμιλλο

Για όσους πιστεύουν ότι το να υπάρχει πιστοποιητικό eurovent έχει κάποια πραγματική αξία πέρα από το νταβατζιλικι του marketing "πιστοποίηση eurovent" που μοστραρουν κάποιες μάρκες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, dimostr said:

Για όσους πιστεύουν ότι το να υπάρχει πιστοποιητικό eurovent έχει κάποια πραγματική αξία πέρα από το νταβατζιλικι του marketing "πιστοποίηση eurovent" που μοστραρουν κάποιες μάρκες 

Ισως να εχεις δικιο κ εγω εχω μπερδευτει πλεον με αυτα απο οταν τα μετρησα κ ισως εκει να ισχυει το "οτι δηλωσεις εισαι".

Παντως το αποτελεσμα ειναι αυτο που μετρησαν τα κιλοβατωρομετρα κ δεν χωραει αμφιβολια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Specs είπε

Ισως να εχεις δικιο κ εγω εχω μπερδευτει πλεον με αυτα απο οταν τα μετρησα κ ισως εκει να ισχυει το "οτι δηλωσεις εισαι".

Παντως το αποτελεσμα ειναι αυτο που μετρησαν τα κιλοβατωρομετρα κ δεν χωραει αμφιβολια.

 

Το eurovent επαληθεύει τα ενεργειακά πιστοποιητικά των κλιματιστικών τσεκαροντας εάν βγαίνουν τα νούμερα που δίνουν οι κατασκευαστές που απορρέουν από τη μεθοδολογία μετρησης των κατασκευαστών και αυτό φαίνεται από τα φορτία που δηλώνει ο κάθε κατασκευαστής ,δυστυχώς δεν υπάρχει ενιαία φόρμουλα που να μετράει και να λέει πχ γιαν9αρι τόσο φορτίο στη θερμή τόσο στη Μέση ζώνη για να δούμε τι βγάζει σε όλες τις μάρκες 

Αντίθετα ο καθένας όπως σωστά είπες ότι θέλει  δηλώνει

 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιος ειχε ποσταρει παλιοτερα μετρησεις απο Δανια νομιζω, γιατι οι Βορειες Χωρες που εχουν δικους τους εξτρα μηχανισμους ελεγχου εψαχναν αν ειναι αληθεια οσα ισχυριζονταν οι κατασκευαστες.

Η μονη εταιρια νομιζω που ηταν πιο αποδοτικη στις μετρησεις  απο οσο δηλωνε ηταν η Panasonic.

Τις υπολοιπες κ ποσο εβγαιναν ενταξει στην πραγματικη χρηση, δεν τις θυμαμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, physnik είπε

Να διακόψω λίγο τη ροή και να ρωτήσω κάτι άλλο. 

Αυτό το γνωστό πράσινο καθαριστικό (αλκαλικό λέει) που κυκλοφορεί σε τετραλιτρο, δημιουργεί θέμα σε μακροχρόνια χρήση με πολυμερισμό στα πλαστικά του κλιματιστικου; Ή μόνο το αντίστοιχο ροζ-κόκκινο (όξινο) που είναι για την εξωτερική μονάδα δημιουργεί θέμα; 

Και αν το πράσινο δημιουργεί πρόβλημα μπορούμε τουλάχιστον να το χρησιμοποιήσουμε στην εξωτερική μονάδα; Γιατί είχα πάρει ένα και το χρησιμοποίησα μια φορά, μέσα κι έξω και έχει μείνει. 

Επειδή το παραπάνω χάθηκε μάλλον μέσα στις κιλοβατώρες, θα μπορούσε κάποιος να  με διαφωτίσει; 

Μιας και αναφέρθηκε κάτι για στέγνωμα, το clean mode (σε inventor) δεν κάνει ουσιαστικα αυτό; Στο τέλος του κύκλου στεγνώνει το στοιχείο. Το βάζεις, κάνει τον κύκλο και σε κανα 20λεπτο σταματάει. Στην ουσία το στεγνώνει για να μην μείνει η υγρασία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κι αφου μιλαμε για στεγνωμα, ολα καλα με τα sensira ευχαριστημενος αλλα να μην εχουν δηλαδη αυτη τη λειτουργια αυτοματα με το κλεισιμο απαραδεκτο..τι θα τους κοστιζε τιποτα...τωρα θα πρεπει να κανω σεμιναρια για αυτοματισμους...ακομη κ τα παλια inventor/gree το εχουν σαν blow -Χfan 

 

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, energy52 είπε

κι αφου μιλαμε για στεγνωμα, ολα καλα με τα sensira ευχαριστημενος αλλα να μην εχουν δηλαδη αυτη τη λειτουργια αυτοματα με το κλεισιμο απαραδεκτο..τι θα τους κοστιζε τιποτα...τωρα θα πρεπει να κανω σεμιναρια για αυτοματισμους...ακομη κ τα παλια inventor/gree το εχουν σαν blow -Χfan 

 

Το κάνεις πανεύκολα με ένα broadlink rm mini 4.

@Specs στο asyg24kmta έχω δει ακριβώς την ίδια θερμοκρασία σε όλο το πλάτος. Ανεμόμετρο δεν έχω αλλά από την ομοιογένεια των θερμοκρασιών υποθέτω ότι θα είναι παντού παρόμοια. Έτσι και αλλιώς στις εξισώσεις μπαίνει όλη η παροχή. Πάντως κάνω ότι κάνουν και οι τεχνικοί που μετράνε. Το βάζουν στη μέση.

Όσον αφορά τα eurovent κτλ, οι μετρήσεις είναι καλές σε εργαστήριο, αλλά στην πραγματική ζωή πως είναι τα πράγματα;

Προσωπικά θα το πάω ένα βήμα παραπάνω μιας και στη ψύξη αυτήν τη στιγμή που μιλάμε μετράω μόνο θερμοκρασία στην έξοδο, άρα μετράω sensible heat capacity όπως φαίνεται και στον παρακάτω πίνακα αλλά μας λείπει η Latent Heat (δλδ μετράω την αλλαγή στη θερμοκρασία αλλά στη ψύξη έχουμε και αλλαγή και στην ποσότητα των υδρατμών του αέρα).

Spoiler

image.png.9d773f13a7fa966d4ea6ae7c1d28b534.png

Μόνο τότε θα έχω το total capacity .

Κοινώς το eer θα βγει ακόμη μεγαλύτερο από αυτό που μετράω (αν και πιστεύω όχι πολύ διαφορετικό).

Οι εξισώσεις φαίνονται εδώ -> https://www.engineeringtoolbox.com/cooling-heating-equations-d_747.html

Spoiler

Total Heat - Latent and Sensible Heat

Total heat due to both temperature and moisture can be expressed in SI units as:

h t = ρ q dh                                            (3)

where

h t = total heat (kW)

q = air volume flow (m3 /s)

ρ = density of air (1.202 kg/m3 )

dh = enthalpy difference (kJ/kg)

Στη θέρμανση είμαστε οκ.

Έχω παραγγείλει sht45 και περιμένω. https://www.aliexpress.com/item/1005001626776392.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, liakjim said:

Προσωπικά θα το πάω ένα βήμα παραπάνω μιας και στη ψύξη αυτήν τη στιγμή που μιλάμε μετράω μόνο θερμοκρασία στην έξοδο, άρα μετράω sensible heat capacity όπως φαίνεται και στον παρακάτω πίνακα αλλά μας λείπει η Latent Heat (δλδ μετράω την αλλαγή στη θερμοκρασία αλλά στη ψύξη έχουμε και αλλαγή και στην ποσότητα των υδρατμών του αέρα).

Τελεια! δηλαδη εγω που εχω κολλησει μεσα στα Daikin το υγρασιο-θερμομετρο της Xiaomi μπορω να βαζω αυτες τις μετρησεις στην εξισωση.

Εχεις ανεβασει κανα εξελ να δοκιμασω καταχωρησεις (με την πληρη εξισωση εννοω οχι αυτη που εχω τωρα μονο με θερμοκρασιες)?

Φυσικα αυτα ολα δεν αλλαζουν την συμπεριφορα του Haier. Γιατι εγω απλα προσπαθω να εξηγησω πως ενα eurovent μηχανημα εχει τετοια αποκλιση απο ενα αλλο.

Μα 40% κατω το Daikin Sensira 12 ?

Aκομη δεν μπορω να το αποδεχτω...

1 hour ago, physnik said:

Μιας και αναφέρθηκε κάτι για στέγνωμα, το clean mode (σε inventor)

Νομιζω πως αυτο ειναι για καθαρισμο απο βρωμιες στο μεσα στοιχειο με παγοποιηση κ λιωσιμο μετα. Διαρκει στο Haier μου ενα τεταρτο και παιζει στα 600-900 w , φυσικα και δεν ειναι για καθημερικη χρηση, αλλα αραια κ που...

1 hour ago, physnik said:

Στην ουσία το στεγνώνει για να μην μείνει η υγρασία. 

Το Tosbiba μου, απλα λειτουργει μονο ο ανεμιστηρας για κανα 10λεπτο αφου το κλεισεις, με μισανοιχτες τις περσιδες κ μετα κλεινει εντελως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...