Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, kokkinihani είπε

Καλημερα σας

Πριν απο 10 ημερες εβαλα ενα Inventor Neo 9000 btu στο υπνοδωματιο. ΚΑΝΕΙ ΘΟΡΥΒΟ ακομα και στην χαμηλη σκαλα .Μηχανημα αντλιας κενου δεν ειδα οποτε μαλλον δεν εκαναν.Οσο για τις σωληνωσεις παραθετω 2 φωτο.Τι μπορω να κανω?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

 

20240618_101450.jpg

 

8 ώρες πριν, liakjim είπε

Οκ, μιλάς γραπτώς με το κατάστημα (με email) , αναφέροντας ότι ο ψύκτικός τους δεν τήρησε τις οδηγίες του κατασκευαστή δλδ αντλία κενού, μήκος σωληνώσεων (θέλουμε πάνω από 3μ και ζήτημα να έχεις 1-1.5μ) και απαιτείς την επανεγκατάσταση της εξωτερικής μονάδας με νέες σωληνώσεις (μη δεχτείς επέκταση με κόλληση), απόρριψη του παλιού φρέον (έχει ρυπανθεί με το νερό του ατμοσφαιρικού αέρα) ,αφαίρεση του αέρα με αντλία,  πλήρωση με νέο φρέον με ζυγαριά. Θα ζητούσα να έρθει άλλο συνεργείο λόγω έλλειψης εμπιστοσύνης στο προηγούμενο. Κλείσε το email με το "για κάθε νόμιμη χρήση".

ΥΓ Θα βοηθούσε αν έχεις πάρει έντυπο με το τι προβλέπει η εγκατάσταση.


Μία συμπλήρωση γιατί βλέπω κέλυφος, υπήρχαν σωλήνες προεγκατεστημένες ή έκαναν/υπήρχε τρύπα και πέρασαν καινούριες; Αντικραδασμικά να ζητήσεις επίσης γιατί μπορεί να σου κάνει ρωγμές στο κέλυφος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 7/6/2024 στις 11:50 ΜΜ, liakjim είπε

Να του ζήσει 😅

Άποψη για Hisense Energy SE? Νομίζω από τα ποιο αποδοτικά και καλύτερη σχέση ποιότητας/τιμής (σε τιμές skroutz)

Δυστυχώς χωρίς Eurovent...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, HeimerSwag said:

Άποψη για Hisense Energy SE? Νομίζω από τα ποιο αποδοτικά και καλύτερη σχέση ποιότητας/τιμής (σε τιμές skroutz)

Δυστυχώς χωρίς Eurovent...

λιγο παλαιοτερα όταν δεν εβρισκα ενεργειακα ταμπελακια, απευθήνθηκα στην αντιπροσωπεια. Δεν ελαβα απάντηση και αυτο με εκανε να μην συνεχισω να ενδιαφερομαι για το συγκεκριμενο. Αλήθεια, μηπως γνωριζει καποιος τι συμπιεστη φορα η σειρα energy se?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήκωσα καινούργιο ερωτηματολόγιο. Βασικά το ίδιο είναι, απλά έφερα τις οδηγίες πάνω πάνω για να αποφύγουμε όσο είναι δυνατόν τα παλιά λάθη.

Το λινκ της υπογραφής μου πλέον παραπέμπει εκεί.

25 λεπτά πριν, HeimerSwag είπε

Άποψη για Hisense Energy SE? Νομίζω από τα ποιο αποδοτικά και καλύτερη σχέση ποιότητας/τιμής (σε τιμές skroutz)

Δυστυχώς χωρίς Eurovent...

Δεν ξέρω, πάντως πέρασα καλά διαβάζοντας την παρακάτω κριτική ->

image.png.d2d46d59731e5bb652eabc678ceb582f.png

  • Like 1
  • Haha 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, chemkyr είπε

λιγο παλαιοτερα όταν δεν εβρισκα ενεργειακα ταμπελακια, απευθήνθηκα στην αντιπροσωπεια. Δεν ελαβα απάντηση και αυτο με εκανε να μην συνεχισω να ενδιαφερομαι για το συγκεκριμενο. Αλήθεια, μηπως γνωριζει καποιος τι συμπιεστη φορα η σειρα energy se?

 

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Σήκωσα καινούργιο ερωτηματολόγιο. Βασικά το ίδιο είναι, απλά έφερα τις οδηγίες πάνω πάνω για να αποφύγουμε όσο είναι δυνατόν τα παλιά λάθη.

Το λινκ της υπογραφής μου πλέον παραπέμπει εκεί.

Δεν ξέρω, πάντως πέρασα καλά διαβάζοντας την παρακάτω κριτική ->

image.png.d2d46d59731e5bb652eabc678ceb582f.png

 

Πάντως η Hisense θεωρείται από τις ποιο ποιοτικές κινεζικές μάρκες ηλεκτρονικών (είχα διαβάσει 2-3 χρόνια πριν πως εγχώρια τη θεωρούν premium ) . Επίσης έχει σχετικά καλή εγγύηση.  Φαντάζομαι πως παίζει μπάλα με TCL/Haier και είναι  ένα τσακ ποιο κάτω από Gree/Midea και τα κινεζοιαπωνικα πια Toyotomi/Fujitsu ή τα κινεζοκορεατικα (πια) LG και Samsung(;)

Και  λίγο ποιο πάνω από τα random φασόν τύπου Tesla, Sendo κτλ.

1 ώρα πριν, liakjim είπε

 

Δεν ξέρω, πάντως πέρασα καλά διαβάζοντας την παρακάτω κριτική ->

image.png.d2d46d59731e5bb652eabc678ceb582f.png

Lel

Επεξ/σία από HeimerSwag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, HeimerSwag είπε

Πάντως η Hisense θεωρείται από τις ποιο ποιοτικές κινεζικές μάρκες ηλεκτρονικών (είχα διαβάσει 2-3 χρόνια πριν πως εγχώρια τη θεωρούν premium ) . Επίσης έχει σχετικά καλή εγγύηση.  Φαντάζομαι πως παίζει μπάλα με TCL/Haier και είναι  ένα τσακ ποιο κάτω από Gree/Midea και τα κινεζοιαπωνικα πια Toyotomi/Fujitsu ή τα κινεζοκορεατικα (πια) LG και Samsung(;)

Και  λίγο ποιο πάνω από τα random φασόν τύπου Tesla, Sendo κτλ.

Δυστυχώς δεν θυμάμαι να έχουμε ούτε ένα σοβαρό feedback εδώ μέσα, με μετρήσεις κτλ.

Προσωπικά δεν έχω την παραμικρή ιδέα.

Τις προάλλες έβλεπα τους ρώσους να ανοίγουν ένα (με παροχή νωπού αέρα). Έχει συμπιεστή gmcc (midea δλδ) , όχι ότι λέει κάτι και τα toshiba ας πούμε gmcc έχουν.

ΥΓ Αν μου ξαναβάλεις toyotomi και fujitsu στην ίδια εξίσωση, θα σε κάνω ignore 😜

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δυστυχώς δεν θυμάμαι να έχουμε ούτε ένα σοβαρό feedback εδώ μέσα, με μετρήσεις κτλ.

Προσωπικά δεν έχω την παραμικρή ιδέα.

Τις προάλλες έβλεπα τους ρώσους να ανοίγουν ένα (με παροχή νωπού αέρα). Έχει συμπιεστή gmcc (midea δλδ) , όχι ότι λέει κάτι και τα toshiba ας πούμε gmcc έχουν.

ΥΓ Αν μου ξαναβάλεις toyotomi και fujitsu στην ίδια εξίσωση, θα σε κάνω ignore 😜

Ποιο πολύ πως είναι και τα 2 Κίνας εννοούσα (οχι απαραίτητα κακο , προφανώς) 😅

Επεξ/σία από HeimerSwag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, HeimerSwag είπε

Ποιο πολύ πως είναι και τα 2 Κίνας εννοούσα (οχι απαραίτητα κακο , προφανώς) 😅

Τα toyotomi είναι Κίνα ως φασόν gree, τα Fujitsu όχι. Εκτός αν αναφέρεσαι σε χώρα κατασκευής όπου όντως κάποια εργοστάσια είναι στην Κίνα. Πάντως το asyg24kmte είναι Ταϊλάνδη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τα toyotomi είναι Κίνα ως φασόν gree, τα Fujitsu όχι. Εκτός αν αναφέρεσαι σε χώρα κατασκευής όπου όντως κάποια εργοστάσια είναι στην Κίνα. Πάντως το asyg24kmte είναι Ταϊλάνδη.

Εμένα μου τρέχουν τα σάλια γι αυτό 🤤

https://toshiba-aircon.gr/product/daiseikai-10_white/

Φρέσκο φρέσκο μοντέλο  αν και η τιμή είναι τσιμπημένη ακόμα. (Φανταζομαι πως σε 1-2 χρονια θα πεσει στα επίπεδα του Daisekai 9) Ίσως το καλύτερο ποιοτικά μετά το Ururu?  Τα daisekai δε νομίζω ότι έχουν gmcc συμπιεστη; 

Τσιμπημένη τιμή έχει και το Mitsubishi Heavy Industries SRK-ZTL-W (ή αλλιώς Plus Series) που από ότι έχω καταλάβει (και συμφωνα με το PDF των προϊόντων), είναι ένα level ποιο κάτω από τα  SRK-ZR/SRK-ZSX (Diamond Series), αλλά παρόλα αυτά είναι ποιο ακριβό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nimik είπε

Γνωρίζει κάποιος φίλος το Inventor Leon ποιας εταιρείας είναι φασόν ? δεν μοιάζει για Midea ..

Midea.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και πάλι αυτά τα δεδομένα μου βγάζει η εφαρμογή. Σκέφτομαι για αυτό το μηχάνημα με κάνει; https://www.skroutz.gr/s/40600974/Daikin-Siesta-Sensira-ATXC35D-ARXC35D-Klimatistiko-Inverter-12000-BTU-A-A.html

 Όποιος έχει να προτείνει μηχανήματα θα είναι πολύ ευχάριστο. Μπάτζετ έως 550

Screenshot_2024-06-19-02-05-44-341_com.brave.browser.jpg

Screenshot_2024-06-19-07-26-58-411_com.brave.browser.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Vene3 είπε

Γεια σας και πάλι αυτά τα δεδομένα μου βγάζει η εφαρμογή. Σκέφτομαι για αυτό το μηχάνημα με κάνει; https://www.skroutz.gr/s/40600974/Daikin-Siesta-Sensira-ATXC35D-ARXC35D-Klimatistiko-Inverter-12000-BTU-A-A.html

 Όποιος έχει να προτείνει μηχανήματα θα είναι πολύ ευχάριστο. Μπάτζετ έως 550

Screenshot_2024-06-19-02-05-44-341_com.brave.browser.jpg

Screenshot_2024-06-19-07-26-58-411_com.brave.browser.jpg

Δεν χρειάζεσαι 18αρι. Συμπλήρωσε και τα υπόλοιπα ερωτήματα του ερωτηματολογίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...