Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, solution1 είπε

Όμως έχω την εντύπωση, ότι για την ψύξη συγκεκριμένα, χρειαζόμαστε λιγότερα btu από την θέρμανση

Για αυτό βάζουμε 18-19 στην εφαρμογή όταν θέλουμε ψύξη. Είναι μικρότερο το ΔΤ. πχ Αν μέσα έχεις 25 και έξω 40 είναι 15 το ΔΤ , ενώ αν έχεις μέσα 22 και έξω 0 είναι μεγαλύτερο. Χώρια την πτώση για τα defrost. Αλλά δεν είναι πάντα έτσι πχ το πατρικό μου στην Αθήνα είναι 4ο όροφο και το λούζει ο ήλιος. Τον χειμώνα σχεδόν δεν ανάβει, ενώ το καλοκαίρι ψήνεται.

ΥΓ Δεν ξέρω τι παίζει με τα ενεργειακά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με αλφαβητική σειρά, μεταξύ των:

  • Aux Halo
  • Gree Airy
  • Carrier Superia
  • Inventor Leon
  • Toyotomi Izuru

Ποιο θα προτιμούσατε;

Το κλιματιστικό θα χρησιμοποιηθεί μόνο για ψύξη τους θερινούς μήνες

 

image.png.7399cb40330df18a904adf66d7c1b32b.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρες, 

Παρέλαβα μόλις το https://www.skroutz.gr/s/22642323/Tesla-TT34X81-1232IAW-Klimatistiko-Inverter-12000-BTU-A-A-me-Ionisti-kai-WiFi.html.

Επειδή δουλεύω τώρα και δεν μπορώ να ψάξω ο ίδιος ψυκτικό, έβαλα την μάνα μου να ψάξει να βρει εδώ τριγύρω στην περιοοχή, τι ψυκτικοί υπάρχουν και να ρωτήσει τιμές.

Θα σας παραθέσω σκρινσοτς να δειτε τι της είπαν και να μου πείτε αν ισχύουν.


Όντως πήρε 6 διαφορετικούς τύπους, το τσέκαρα απ το ιστορικό του fritzbox :P 

image.png.955e90988571022c23f6bc50a7e1b42f.png

Της είπα ότι θέλουμε ψυκτικό ώστε να κάνει την μελέτη που πρέπει για να γίνει η σωστή τοποθέτηση κλπ (εδώ τα διάβασα αυτά για ψυκτικούς vs υδραυλικούς αν θυμάμαι καλά.

Μετά μου είπε αυτό.

image.png.fc87dc913b2e79f0b93a30b9168cb965.png

 

Μπορεί κάποιος να μου πει τι να κάνω γιατί έχω βαρέσει φρίκες και έχει και τρελή ζέστη παράλληλα ; 

ΥΓ. Δεν ξέρουν καν τι κλιματιστικό έχω. Απλά τους είπε ότι είναι καινούριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, HateMe είπε

έβαλα την μάνα μου να ψάξει να βρει εδώ τριγύρω στην περιοοχή, τι ψυκτικοί υπάρχουν και να ρωτήσει τιμές.

5 λεπτά πριν, HateMe είπε

Μπορεί κάποιος να μου πει τι να κάνω

Μην βάζεις τη μάνα σου να κάνει τέτοιες δουλειές!

https://myconstructor.gr/katalogos/klimatistiko/egkatastasi-klimatatsikou

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mindreader είπε

Παροτι η χρηση των a/c ειναι μικρη, υποχρεουμαι να κανω ετησια συντηρηση για να στελνω τις αποδειξεις στην daikin, για να ισχυει η δεκαετης εγγυηση.

Δεν συμφερει. Το κοστος ειναι τεραστιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, turbat0s said:

Μην βάζεις τη μάνα σου να κάνει τέτοιες δουλειές!

https://myconstructor.gr/katalogos/klimatistiko/egkatastasi-klimatatsikou

Να ρωτήσει την έβαλα γιατί δουλεύω όπως είπα (τηλεφωνική εξυπηρέτηση) και δεν υπάρχει χρόνος γιατί σχολάω και αργά, οπότε έπρεπε να γίνει. 

Το ποστ επίσης το έκανα για να μου πείτε αν ισχύουν αυτά που της είπαν περισσότερο, όχι για την εύρεση ψυκτικού, μιας και Σαλαμίνα, λίγοι έρχονται. Αναγκαστικά θα πρέπει να βρω κάποιον από εδώ.
Ένας που πήρα εκτός Σαλαμίνας μου ζήτησε 130 ευρώ +50 λόγω του οτι βρίσκομαι εδώ. 

Άντε βγάλε άκρη.

Επεξ/σία από HateMe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, solution1 είπε

Με αλφαβητική σειρά, μεταξύ των:

  • Aux Halo
  • Gree Airy
  • Carrier Superia
  • Inventor Leon
  • Toyotomi Izuru

Ποιο θα προτιμούσατε;

Το κλιματιστικό θα χρησιμοποιηθεί μόνο για ψύξη τους θερινούς μήνες

 

image.png.7399cb40330df18a904adf66d7c1b32b.png

Κοιτάς 9αρι για τον χώρο που μας έδειξες πιο πάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

20 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κοιτάς 9αρι για τον χώρο που μας έδειξες πιο πάνω;

Ναι, έχω και 2 ανεμιστήρες οροφής, οπότε πιστεύω ότι θα κάνει δουλειά.

Υποτίθεται ότι συνδιαστικά με τους ανεμιστήρες οροφής, μπορείς να ρίξεις κατά 30% την κατανάλωση.

Επίσης, όλα εκτός του carrier, μπορούν να βγάλουν ~13000btu

Όπως είπα και πριν, πιστεύω ότι αν ο χώρος πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία, μπορεί να την συντηρήσει εύκολα ένα 9άρι

Αν κάνω λάθος βέβαια με διορθώνεις

Δεν είναι μεγάλη η διαφορά κόστους με τα 12άρια

Απλά τα 12άρια, έχουν τουλάχιστον +25% annual ετήσια κατανάλωση για την ψύξη (ότι σημαίνει αυτό..)

Πιστεύω ότι διαφέρει από εταιρία σε εταιρία

Πχ σε αυτό το AUX, αν πάω σε 12άρι, πιστεύω ότι δε θα κάψω παραπάνω, γιατί βλέπω ότι και τα 2 μοντέλα, μπορούν να κατέβουν στα .65KW ψύξης (2218btu), καταναλώνοντας 130W

Σε άλλα μοντέλα, το 12άρι έχει αυξημένη ελάχιστη απόδοση και κατά συνέπεια κατανάλωση, οπότε εκεί αν πας σε 12άρι, μάλλιν θα κάψεις περισσότερο

Ερώτηση: Αν οι θερμικές απώλειες του χώρου, είναι 2 kw (7000btu), ένα 12άρι θα κάψει περισσότερο ρεύμα από ένα 9άρι;

Μπορεί να λέω και βλακείες δεν ξέρω

image.png.87544b95f5a96628ec9cd7bacf8489f2.png

Σε Γειτονικό σπίτι που έχει ακριβώς την ίδια διαρύθμιση, γυρισμένο κατά 90°

(βορράς-Νότος = άλλη κατοικία | Ανατολή-Δύση = ελεύθερο)

και βρίσκεται στον 2ο όροφο (Από πάνω του, αμόνωτη πλάκα)

βγάζει θερμικές απώλειες 6.5ΚW

Έχει 12άρι Carrier, και είναι μια χαρά

Και χωρίς ανεμιστήρες οροφής

Γι' αυτό λέω, εγώ που έχω από πάνω άλλη κατοικία, πιστεύω ότι θα είμαι ok με 9άρι

tom.png

Επεξ/σία από solution1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 07/06/2024 at 23:25, liakjim said:

Link με τα seers από όλα τα κλιματιστικά θα βρεις στο τέλος του sticky.

Αν και υπάρχει αυτό με έκπτωση σε περίπτωση ύπαρξης κάρτας eurobank

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/mitsubishi-heavy-zr-srk-src-80zr-w-b-klimatistiko-28-000-btu-h_4404378

πιστεύω ότι θα τη βγάλετε καθαρή με το αντίστοιχο 71. Δεν βλέπω να παίζει σε προσφορά οπότε υπομονή.

 

Με την ευκαιρία έβαλα και το 80άρι στο διάγραμμα

 

πιο πάνω από το 71 και αρκετά κοντά με το 63. Εντυπωσιακότατο!

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Επειδή τόσα χρόνια όλοι οι εγκαταστάτες που συνάντησα τα περνούσαν χωρίς αντλία κενού, γνωρίζει κανείς κάποιον στη Θεσσαλονίκη που να δουλεύει με αντλία κενού; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, solution1 είπε

 

Ναι, έχω και 2 ανεμιστήρες οροφής, οπότε πιστεύω ότι θα κάνει δουλειά.

Υποτίθεται ότι συνδιαστικά με τους ανεμιστήρες οροφής, μπορείς να ρίξεις κατά 30% την κατανάλωση.

Επίσης, όλα εκτός του carrier, μπορούν να βγάλουν ~13000btu

Όπως είπα και πριν, πιστεύω ότι αν ο χώρος πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία, μπορεί να την συντηρήσει εύκολα ένα 9άρι

Αν κάνω λάθος βέβαια με διορθώνεις

Δεν είναι μεγάλη η διαφορά κόστους με τα 12άρια

Απλά τα 12άρια, έχουν τουλάχιστον +25% annual ετήσια κατανάλωση για την ψύξη (ότι σημαίνει αυτό..)

Πιστεύω ότι διαφέρει από εταιρία σε εταιρία

Πχ σε αυτό το AUX, αν πάω σε 12άρι, πιστεύω ότι δε θα κάψω παραπάνω, γιατί βλέπω ότι και τα 2 μοντέλα, μπορούν να κατέβουν στα .65KW ψύξης (2218btu), καταναλώνοντας 130W

Σε άλλα μοντέλα, το 12άρι έχει αυξημένη ελάχιστη απόδοση και κατά συνέπεια κατανάλωση, οπότε εκεί αν πας σε 12άρι, μάλλιν θα κάψεις περισσότερο

Ερώτηση: Αν οι θερμικές απώλειες του χώρου, είναι 2 kw (7000btu), ένα 12άρι θα κάψει περισσότερο ρεύμα από ένα 9άρι;

Μπορεί να λέω και βλακείες δεν ξέρω

image.png.87544b95f5a96628ec9cd7bacf8489f2.png

Σε Γειτονικό σπίτι που έχει ακριβώς την ίδια διαρύθμιση, γυρισμένο κατά 90°

(βορράς-Νότος = άλλη κατοικία | Ανατολή-Δύση = ελεύθερο)

και βρίσκεται στον 2ο όροφο (Από πάνω του, αμόνωτη πλάκα)

βγάζει θερμικές απώλειες 6.5ΚW

Έχει 12άρι Carrier, και είναι μια χαρά

Και χωρίς ανεμιστήρες οροφής

Γι' αυτό λέω, εγώ που έχω από πάνω άλλη κατοικία, πιστεύω ότι θα είμαι ok με 9άρι

tom.png

Μην κοιτάς την ετήσια κατανάλωση, είναι υπολογισμένη ανάλογα με το φορτίο σχεδιασμού. Τα λέμε στο sticky. Πολλαπλασιάζεται με 3.5 στα 12αρια και με 2.5 στα 9αρια.

Για τον χώρο σου θα έβαζα κάποιο δυνατό 12αρι. Ίσως κάποιο midea που πολλές φορές δίνουν KW στη ψύξη αλλά μη βασίζεσαι στις μέγιστες τιμές, είναι για τους 35C. Δεν ξέρω το κλίμα της περιοχής σου αλλά να το έχεις υπόψη.

Θα έχεις δει τα διαγράμματα που έχω σηκώσει σε προηγούμενες σελίδες με τα 12αρια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα παιδιά ψάχνω για κλιματιστικό, ο χώρος είναι γραφείο είναι στην Χαλκιδική στην Κασσανδρεια αρα όχι παραθαλάσσιο ουτε σε μεγάλο υψόμετρο. Ο χώρος που είναι να μπει είναι 17 τ.μ είναι πρώτος όροφος, από κάτω έχει μαγαζί που δουλεύει χειμώνα καλοκαίρι. Από επάνω έχει κεραμίδια, το διπλανό είναι γραφείο που ειναι άδειο και από την άλλη είναι σπίτι που κατοικείται. Ο χώρος έχει ένα παράθυρο συρόμενο αλουμίνιο όχι κάτι ιδιαίτερο. . Τι προτείνεται να βάλω?  Το χρειάζομαι ψύξη θέρμανση( στην θέρμανση θα  είναι η μοναδική πηγή θέρμανσης το κλιματιστικό.)   σκέφτομαι γι αυτό εδώ.

https://www.bestprice.gr/item/2158266548/daikin-siesta-atxc35darxc35d-klimatistiko-inverter-12000-btu-aa-me-wi-fi.html  

θα με κάνει δουλειά? 

κάτι σε 9000 btu θα με κάνει δουλειά? μπάτζετ απο 400 εως 550 και λίγο παραπάνω. 

https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b10e2kvg-e-ras-10e2avg-e-klimatistiko-inverter-10000btu-134458 

αυτό ειναι μικρό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακάτω θα βρείτε ένα ερωτηματολόγιο για τη διευκόλυνση όλων ως προς τις προτάσεις αγοράς για νέο κλιματιστικό. 

Διαβάστε τα παρακάτω πριν το συμπληρώσετε.

  • Συμπληρώστε όλα τα ερωτήματα. Έχουν σημασία.
  • Στο 11ο ερώτημα θα βρούμε ένα generic εργαλείο. Το λέει κάτω κάτω με μικρά γράμματα ότι δεν αντικαθιστά τη μελέτη ενός μηχανικού. Όχι μόνο αυτό αλλά κάνουμε και αλχημείες. Ενώ είναι για ολόκληρη κατοικία, εμείς πάμε και το βάζουμε να υπολογίσει μεμονωμένο χώρο και επίσης ενώ είναι για θέρμανση, το χρησιμοποιούμε και για ψύξη.
  • Τα δεδομένα που βάζουμε θα πρέπει να είναι μόνο για τον χώρο που θέλουμε να καλύψουμε, δηλαδή ανοίγματα, προσανατολισμό, διπλανοί χώροι, τετραγωνικά. Δεν βάζουμε όλο το σπίτι. Ανεξάρτητα από τι λένε οι οδηγίες της εφαρμογής. 
  • Το ύψος που ζητάει είναι πάντα πάτωμα ως το ταβάνι σε μέτρα πχ 2.8
  • Αν θέλουμε να καλύψουμε παραπάνω από έναν χώρο που δεν είναι ενιαίος πχ ένα σαλόνι και μια κρεβατοκάμαρα, θα πρέπει να τρέξουμε το εργαλείο ανά χώρο ξεχωριστά και πάντα με τα δεδομένα του συγκεκριμένου χώρου, δηλαδή δύο φορές για το παράδειγμα.
  • Αν θέλουμε ψύξη και θέρμανση, βάζουμε ως επιθυμητή θερμοκρασία αυτήν που θέλουμε τον χειμώνα πχ 21C ή 22C. 
  • Αν θέλουμε μόνο ψύξη, βάζουμε ως επιθυμητή 18C μιας και το εργαλείο είναι φτιαγμένο για θέρμανση και εμπειρικά δίνει καλούτσικα αποτελέσματα για ψύξη. 
  • Ανεβάζουμε screenshot από όλες τις ερωτήσεις και τα αποτελέσματα.

 

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού (V3)

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό :
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές:
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση):
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ:
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου.
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ :
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ)
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ:
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ).
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ . 

 

 

Παρακάτω ένα παράδειγμα για καλύτερη κατανόηση:

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 1000€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αλλαγή παλαιού ανεπαρκούς κλιματιστικού 12000BTUs
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 10% ψύξη / 90% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, περιστασιακή σε ψύξη
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου : Ύπαρξη λειτουργικού λέβητα πετρελαίου
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 60τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ): Ωρωπός με 39C το καλοκαίρι και -1C τον χειμώνα http://penteli.meteo.gr/stations/oropos/ ,  πλησίον θαλάσσης, χαμηλό υψόμετρο, βόρειος προσανατολισμός, κρύο και υγρασία τον χειμώνα, δροσερό καλοκαίρι, η εξωτερική μονάδα θα είναι εκτεθειμένη στον βοριά.
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Απαραίτητα μεγάλη εγγύηση, επιθυμητό να είναι αθόρυβο και να έχει wifi.
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλούτσικες μονώσεις, βόρειος προσανατολισμός, κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια χωρίς θερμοδιακοπή.
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ . 

Θερμικές Απώλειες

 

6216.10Watt

 

5345.85KCal/h

 

103.60Watt/m2

 

89.10KCal/h/m2

 

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

Περιοχή: Αττική - Κλιματική ζώνη Β Αλλαγή
Υψόμετρο Περιοχής: Κάτω από 500 μέτρα Αλλαγή
Επιθυμητή Θερμοκρασία: 23 ℃ Αλλαγή
Έτος Kατασκευής: 2008 Αλλαγή
Εμβαδό Κατοικίας: 60 m2 Αλλαγή
Ύψος Ορόφου: 3 m Αλλαγή
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης: Μόνο/Πάνω στην ακτογραμμή Αλλαγή
Μόνωση Τοίχων: Καλή Μόνωση Αλλαγή
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με: Aέρα Αλλαγή
Νότια Πλευρά σε επαφή με: Aέρα Αλλαγή
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με: Aέρα Αλλαγή
Δυτική Πλευρά σε επαφή με: Άλλη κατοικία-διαμέρισμα Αλλαγή
Δάπεδο σε επαφή με: Μη θερμαινόμενο χώρο Αλλαγή
Μόνωση Δαπέδου: Πλημελής - 3εκ. Αλλαγή
Οροφή σε επαφή με: Άλλη κατοικία Αλλαγή
Μόνωση Οροφής: Πλημελής - 3εκ. Αλλαγή
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες: 3 Αλλαγή
Παράθυρα: 5 Αλλαγή
Τύπος Κουφωμάτων: Μεταλλικά κουφώματα Αλλαγή
Τύπος Τζαμιών: Διπλά τζάμια Αλλαγή
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών: 5%

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...