Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, alogoalogoalogo είπε

Καλησπέρα έχω το παρακάτω κλιματιστικό και δεν μπορώ να βρω πως αφαιρείται το πτερύγιο.

Το κλιματιστικό έχει αυτό το περίεργο στη μέση.

 

20220131132819_41858d2c.jpeg

 

image.png.3031149f548fccae3e4916761a025704.png

ΔΕΝ ΤΟ ΑΦΑΙΡΕΙΣ.

Είναι σεταρισμενο με μοτέρ και εάν το βγάλεις δεν θα βρίσκεις καν που είναι η σωστή θέση μετά.

Δεν είναι κατασκευασμενο για να βγαίνει και θα κάνεις ζημιά ανεπανόρθωτη.

Εάν θέλεις να καθαρισεις τα φίλτρα βγαίνουν εύκολα αλλιώς. Δες το manual.

Ούτως ή άλλως αυτές είναι γρυλιες εξόδου οπότε δεν μαζεύουν σκόνη.

ΜΗΝ το πειράξεις

Υπάρχουν και σπρευ καθαρισμού φίλτρων και των ψυκτρων του κλιματιστικου. Κάνουν δουλειά αλλά δεν προτείνονται διότι μπορεί να σου καταστρέψουν τα φίλτρα εάν δεν είναι καλής ποιότητας και επίσης η βρωμιές θα συμπυκνωθουν και θα φύγουν προς την δεξαμενή από κάτω που καταλήγει στο σωληνακι εξόδου που μπορεί και να βουλώσει.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 ώρες πριν, Justelene235 είπε

Γνωρίζει κανεις αν υπάρχει θέμα από την εγκατάσταση εξωτερικής κλιματιστικής μονάδας σε μπαλκόνι όπου σε 1-1,2 m υπάρχει τέντα;

Όχι. Γιατί να υπάρχει πρόβλημα?

Το AC θα πρέπει να έχει απλά επαρκη αερισμό.

Το μόνο θέμα εάν το βάλεις κάτω από οποιονδήποτε σκεπαστό χώρο είναι ότι όταν δουλεύει το καλοκαίρι θα σου βγάζει όλο τον ζεστό αέρα εκεί μέσα. Οποτε θα θερμαίνει αυτό τον χώρο.

Εάν πάλι δεν έχει επαρκη αερισμό τοτε όπως και το ψυγείο έχει μειωμένη απόδοση και υψηλότερη κατανάλωση.

Σε ένα τυπικό σκεπαστό χώρο λειτουργεί μια χαρά και μάλιστα είναι και προστατευμενο από καιρικές συνθήκες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Klausx είπε

Όπως βλέπεις ο πίνακας αναφέρει σωστή ασφάλεια για 18αρι.

32073 Btu/h το μέγιστο στην θέρμανση, κάνε το σε kW, μια χαρά τα λέει ο κατασκευαστής τώρα τι κάνει ο καθένας είναι επιλογή του. Το μόνο σίγουρο είναι ότι έχουμε δει αρκετά καμμένα καλώδια σε 24αρια.

Βασίζεσαι στο ότι ρίχνει στροφές σύντομα σε μία οικία (με δικό σου ρίσκο, ένας τεχνικός που υπογράφει και δεν είναι πλανόδιος δεν μπορεί να κάνει τέτοια), σε επαγγελματικούς χώρους μαζί με τα βουλωμένα φίλτρα κτλ κτλ...

Νομίζω ότι δεν είναι ακριβώς όπως τα λες 

το ταμπελάκι που ανέβασα παραπάνω γράφει για 13Α max δηλαδή το πολύ 2860-3000watt, αναφέρει επισης maximum input 3500watt.

Αν έχεις 16A ασφαλεια και 2.5αρια καλώδια αντέχουν μέχρι και 3680watt.

Σε κάθε περίπτωση έχω ρυθμίσει την tapo να κόψει αν υπερβεί κάποια στιγμή τα 3550watt 

IMG_8992.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, BrunoB είπε

Άψογο

903 rpm = low ή quiet ?

Σε ισορροπία, πάει στο low όταν έχεις fan auto.

Spoiler

image.png.764d97cb54915be6a907f5d83ada6766.png

 

Και το low είναι 900rpm

Spoiler

image.png.7947c0cdbf80634e3b56d59514cab9b6.png

και το low σημαίνει 640m3/hr

Spoiler

image.png.fad01f38696c20cf0bac5b01500f6070.png

έτσι ξέρω και υπολογίζω την ισχύ σε πραγματικό χρόνο.

1 ώρα πριν, periklis10 είπε

Εχω ενα 24 ρι τουγιοτομι 571 ιζουρου μου έχει βγάλει το πλανταμι

Μετάφραση;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tu-luba είπε

Επειδή και εγω το 24αρι toyotomi (gree) που έχω λέει για 25A ασφαλεια, ενδεχομένως αυτή η οδηγία να έχει μείνει από πολύ παλιά.

εγω βασίστηκα στο ταμπελάκι του που λέει μέχρι 13Α και το έβαλα σε πρίζα του είναι ξεχωριστή κατευθείαν στον πίνακα μόνο για το κλιματιστικό.

Επιπροσθετως πλέον τα περισσότερα ινβερτερ, αν όχι όλα, ξεκινούν ομαλά και όχι απότομα όπως τα παλιά on/off που μπορεί στιγμιαία να ζητούσαν περισσότερο ρεύμα.

IMG_8991.jpeg

 

48 λεπτά πριν, tu-luba είπε

Νομίζω ότι δεν είναι ακριβώς όπως τα λες 

το ταμπελάκι που ανέβασα παραπάνω γράφει για 13Α max δηλαδή το πολύ 2860-3000watt, αναφέρει επισης maximum input 3500watt.

Αν έχεις 16A ασφαλεια και 2.5αρια καλώδια αντέχουν μέχρι και 3680watt.

Σε κάθε περίπτωση έχω ρυθμίσει την tapo να κόψει αν υπερβεί κάποια στιγμή τα 3550watt 

IMG_8992.png

Το τι αντέχει είναι διαφορετικό από τις νομοθεσίες, ΕΛΟΤ, κτλ που γνωρίζει κάποιος ηλεκτρολόγος καλύτερα.

Δεν έχει και eurovent... Μπορείς πάντως να υπολογίσεις τα 3500W πόσα Αμπέρ είναι, σίγουρα όχι 13.

Το δικό μου 9αρι π.χ. με eurovent αναφέρει 10A max με 2150W που βγαίνει σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Klausx είπε

 

Το τι αντέχει είναι διαφορετικό από τις νομοθεσίες, ΕΛΟΤ, κτλ που γνωρίζει κάποιος ηλεκτρολόγος καλύτερα.

Δεν έχει και eurovent... Μπορείς πάντως να υπολογίσεις τα 3500W πόσα Αμπέρ είναι, σίγουρα όχι 13.

 

Πάντως σε δοκιμαστική λειτουργία στο φουλ δεν ξεπέρασε ποτέ τα 2700watt που είναι τα 13A.

το Eurovent δεν νομίζω ότι ελέγχει τα Amper και τα watt των συσκευών αλλά την απόδοση τους σε κάποιες συνθήκες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, tu-luba said:

Πάντως σε δοκιμαστική λειτουργία στο φουλ δεν ξεπέρασε ποτέ τα 2700watt που είναι τα 13A.

Eιναι διαφορετικο το τι μπορει να καταναλωσει, απο τοτι ζηταει/οριζει ο κατασκευαστης ως οριο για τα αμπερ που πρεπει να "ασφαλιζεται".

Ισως να εχουν, τα μεγαλα κυριως πολλα αμπερ εκκινησης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Specs είπε

Eιναι διαφορετικο το τι μπορει να καταναλωσει, απο τοτι ζηταει/οριζει ο κατασκευαστης ως οριο για τα αμπερ που πρεπει να "ασφαλιζεται".

Ισως να εχουν, τα μεγαλα κυριως πολλα αμπερ εκκινησης...

Το συγκεκριμένο erai 24 το διαφημίζει και για το ομαλό ξεκίνημα 

Σε κάθε περίπτωση ο καθένας πράττει σύμφωνα με τις οδηγίες του ηλεκτρολόγου που είναι και αρμόδιος να δώσει απαντήσεις τέτοιας μορφής.

Οτι και να λέμε κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί συγχέετε τη μέγιστη συνήθη τιμή λειτουργίας με την τιμή που θέλει ο κατασκευαστής να ασφαλιστεί;

Το toyotomi πρέπει να ασφαλιστεί με 25Α ασφάλεια και να συνδεθεί με τα αντίστοιχου πάχους καλώδια.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την φτερωτή που είναι μέσα θέλω να καθαρίσω και με εμποδίζει το πτερύγιο. Κανένα πιεστικό δεν την καθαρίζει εφόσον έχει πιάσει μάκα όπως πρέπει και σιγά μη κάτσει ο μάστορας να την τρίψει για να καθαρίσει. Περνάει πινέλο και έτσι όπως είναι απλά θα δυσκολεύει την κατάσταση αλλά τι να γίνει δε θα σκάσουμε κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, alogoalogoalogo είπε

Την φτερωτή που είναι μέσα θέλω να καθαρίσω και με εμποδίζει το πτερύγιο. Κανένα πιεστικό δεν την καθαρίζει εφόσον έχει πιάσει μάκα όπως πρέπει και σιγά μη κάτσει ο μάστορας να την τρίψει για να καθαρίσει. Περνάει πινέλο και έτσι όπως είναι απλά θα δυσκολεύει την κατάσταση αλλά τι να γίνει δε θα σκάσουμε κιόλας.

Πάρε καθαριστικό κλιματιστικων με ψεκαστήρα ή σε σπρει.

Κανουν δουλίτσα και όντως αφαιρούν την σκόνη από τις επιφάνειες.

Προσοχή σε αυτή την περίπτωση να κάνεις καθαρισμό λίγο λίγο και να ρίχνεις στο ενδιάμεσο νερο μέσα για να απομακρύνεται η σκόνη σιγά σιγά και να μην σου βουλώσει το παροχετευτικο σωληνακι.

Μπορείς να πάρεις και σε σπρέι με σωληνακι για να φτάσεις εκεί που θέλεις πιο εύκολα. Πχ

Σε σπρει

https://ideastores.gr/σπρέϊ-spray-ειδικών-εφαρμογών/43361-rolma-υγρο-βακτηριοκτονο-καθαρισμου-κλιματιστικων-8022670260029.html

Με απλό ψεκαστήρα

https://www.skroutz.gr/s/15171134/Durostick-Bioclean-Katharistiko-Air-Condition-0-5lt.html

 

Έχω πρόσφατα χρησιμοποιήσει ένα τέτοιο και όντως καθάρισε αρκετά τις εσωτερικές ψύκτρες του κλιματιστικου.

Μην τα χρησιμοποιήσεις στα πλαστικά φίλτρα γιατί μπορεί να μην είναι καλης ποιότητας και να στα καταστρέψει. Με νεράκι στο ντουζ καθαρίζουν Εύκολα αυτά.

Όπως είπα αφού ψεκάσεις ρίξε και νερό μέσα να παρασυρει τα χνούδια να φύγουν. Ένα μπουκαλάκι με μια τρύπα στο καπάκι κάνει καλή δουλειά. Οδηγίες φίλου ψυκτικού.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

image.png.f09c62616d8d7501bea10c36e110f805.png

image.png.9d29a960ceab9c7bde0d0c2fe73f8b0e.png

ο χώρος είναι 12 τμ. ημιυπαιθριος δυτική και νοτια πλευρα εκτεθημενη και ανατολικη και βορεια ειναι το υπολοιπο ειναι το διαμερισμα. το διαμερισμα ειναι στον 4ο και γυρω γυρω απο την πολυκατοικια έχει κενό μέχρι τα άλλα σπιτια που είναι μέχρι 2 ορόφους. αν πρέπει να αλλαξω κατι στις επιλογες πειτε μου, βασικη χρηση θα ειναι ψυξη. ευχαριστω για τη βοηθεια και ελπιζω σε προτασεις δοκιμασμενες...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, trelomam είπε

image.png.f09c62616d8d7501bea10c36e110f805.png

image.png.9d29a960ceab9c7bde0d0c2fe73f8b0e.png

ο χώρος είναι 12 τμ. ημιυπαιθριος δυτική και νοτια πλευρα εκτεθημενη και ανατολικη και βορεια ειναι το υπολοιπο ειναι το διαμερισμα. το διαμερισμα ειναι στον 4ο και γυρω γυρω απο την πολυκατοικια έχει κενό μέχρι τα άλλα σπιτια που είναι μέχρι 2 ορόφους. αν πρέπει να αλλαξω κατι στις επιλογες πειτε μου, βασικη χρηση θα ειναι ψυξη. ευχαριστω για τη βοηθεια και ελπιζω σε προτασεις δοκιμασμενες...

 

Έχεις 3 μπαλκονόπορτες και 3 παράθυρα σε 12τμ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, liakjim said:

έτσι ξέρω και υπολογίζω την ισχύ σε πραγματικό χρόνο.

Πολυ ενδιαφέρον, βρηκα το tech manual και θα το μελετησω, αντιστοιχο του All easy pro δεν βρηκα πουθενα,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...