Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα να ρωτήσω για παιδικό υπνοδωμάτιο με παλιά κουφώματα αλουμινιου ~10 τμ και χρήση 95% ψύξη / 5% θέρμανση τι θα προτείνατε μεταξύ Toshiba Yukai και TCL Miracle III ή και κάτι άλλο αν υπάρχει πρόταση μέχρι 550 με την εγκατάσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

55 λεπτά πριν, nick_souvlaki είπε

Καλησπέρα παιδιά. 

Θα ήθελα την γνώμη σας για αγορά ενός φτηνού κλιματιστικού για συγγενικό πρόσωπο στα 12.000BTU με ποσό 400-450 ευρώ μαξ. Θέλουμε απλά κάτι που να είναι τίμιο και να μην το μετανιώσουμε άμεσα... ξέρω με αυτά τα λεφτά ότι δεν θα είναι το καλύτερο, αλλά να μην είναι χρέπι.

Στο ψάξιμο είδα ένα Sendo SFM-12WM/AU1 και ένα Carrier Platinum 42QHP12E8S/38QHP12E8S, και μετά κάτι TESLA και Whirlpool, αλλά δεν έχω ιδέα από αυτά.  Ένας ψυκτικός μου πρότεινε για φτηνά κάποιες μάρκες που δεν έχω ακούσει ποτε (WINIA και OMNYS). Εσείς τι λέτε;

Ευχαριστώ πάρα πολύ.

Αν είναι να πάρεις φτηνό πάρε το φτηνότερο, δεν υπάρχει λόγος να πληρώσεις 400 ευρώ για tesla κτλ ενώ 600 κάνει ένα fujitsu κτλ..

https://www.skroutz.gr/s/54211459/Ayco-12FP40BW-Klimatistiko-Inverter-12000-BTU-A-A.html

3 λεπτά πριν, imr είπε

Γνωστη αγορασε ενα 24ρι ac απο μεγαλη αλυσιδα με δωρεαν τοποθετηση.

Κατα την τοποθετηση το συνεδεσαν, το δοκιμασαν στην πριζα απο κατω ακριβως με μια προσωρινη μπαλαντεζα και της ειπαν οτι πρεπει να φωναξει ηλεκτρολογο να της τραβηξει γραμμη.

Ηρθε ο Ηλεκτρολογος της ειπε οτι η γραμμη της μπριζας απο κατω ειναι αρκετη για το ac και δεν μπορει να κανει κατι, δεν αναλαμβανει να συνδεσει καλωδιο στο ac η στην εξωτερικη μοναδα. γενικα δεν ακουμπαει καθολου το ac

 

Υποτιθετε οτι αυτην την συνδεση δεν πρεπει να την κανει ηλεκτρολογος? Να τραβηξει ενα καλωδιο απο την πριζα η τον πινακα στην εξωτερικη μοναδα? Να βρει καποιον αλλον?

 

Στους ορους της εγκαταστασης ηταν οτι δεν αναλαμβανουν τα ηλεκτρικα οποτε λογικο να μην το συνδεσουν

 

Μόνο που είπε να συνδέσεις 24αρι κλιματιστικό στην πρίζα....είναι σίγουρα πραγματικός ηλεκτρολόγος;
Τι μοντέλο είναι το μηχάνημα και τι ασφάλεια αναφέρει ο κατασκευαστής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 minutes ago, Klausx said:

Αν είναι να πάρεις φτηνό πάρε το φτηνότερο, δεν υπάρχει λόγος να πληρώσεις 400 ευρώ για tesla κτλ ενώ 600 κάνει ένα fujitsu κτλ..

https://www.skroutz.gr/s/54211459/Ayco-12FP40BW-Klimatistiko-Inverter-12000-BTU-A-A.html

Μόνο που είπε να συνδέσεις 24αρι κλιματιστικό στην πρίζα....είναι σίγουρα πραγματικός ηλεκτρολόγος;
Τι μοντέλο είναι το μηχάνημα και τι ασφάλεια αναφέρει ο κατασκευαστής;

Ευχαριστώ για το σχόλιο. Σκέφτομαι να πάω σε TCL που κατάλαβα ότι έχουν μια κάπως καλύτερη ποιότητα για σχετικά φτηνά, και διάβασα καλά σχόλια σχετικά.

Επεξ/σία από nick_souvlaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Klausx είπε

Mόνο που είπε να συνδέσεις 24αρι κλιματιστικό στην πρίζα....είναι σίγουρα πραγματικός ηλεκτρολόγος;
Τι μοντέλο είναι το μηχάνημα και τι ασφάλεια αναφέρει ο κατασκευαστής;

Εκτός αν έχεις ξεχωριστή γραμμή μόνο για το aircondition και 16Α ασφάλεια στον πίνακα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, Klausx said:

Αν είναι να πάρεις φτηνό πάρε το φτηνότερο, δεν υπάρχει λόγος να πληρώσεις 400 ευρώ για tesla κτλ ενώ 600 κάνει ένα fujitsu κτλ..

https://www.skroutz.gr/s/54211459/Ayco-12FP40BW-Klimatistiko-Inverter-12000-BTU-A-A.html

Μόνο που είπε να συνδέσεις 24αρι κλιματιστικό στην πρίζα....είναι σίγουρα πραγματικός ηλεκτρολόγος;
Τι μοντέλο είναι το μηχάνημα και τι ασφάλεια αναφέρει ο κατασκευαστής;

 

13 minutes ago, tu-luba said:

Εκτός αν έχεις ξεχωριστή γραμμή μόνο για το aircondition και 16Α ασφάλεια στον πίνακα. 

Εχει 16ρα στον πινακα, μια πριζα και 2 φωτα. Απο τα χαρακτηριστικα που ειδε ο ηλεκτρολογις ειπε οτι ειναι οκ στην πριζα. Ειναι καποιο gree, μαλλον αυτο

https://www.skroutz.gr/s/36786053/Gree-Fairy-Noir-GRC-241QI-KFRB-N5-GRCO-241QI-KFRB-N5-Klimatistiko-Inverter-24000-BTU-A-A-me-Ionisti-kai-WiFi.html

 

Ο ηλεκτρολογος της προτεινε να τραβηξει απλα ενα καλωδιο μεσα απο την πριζα μεχρι το κλιματιστικο αλλα δεν ακουμπαει την συσκευη και να ερθει παλι ψυκτικος για την συνδεση.

Και εμενα μου κανει μεγαλη εντυπωση, θα περιμενα να τραβηξει ενα καλωδιο απο τον πινακα μεχρι την εξωτερικη μοναδα.  Εκτος απο το αν κανει συνδεση απο την πριζα  μου κανει μεγαλη εντυπωση που δεν αναλαμβανει την συνδεση στη μοναδα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, imr said:

 

Εχει 16ρα στον πινακα, μια πριζα και 2 φωτα. Απο τα χαρακτηριστικα που ειδε ο ηλεκτρολογις ειπε οτι ειναι οκ στην πριζα. Ειναι καποιο gree, μαλλον αυτο

https://www.skroutz.gr/s/36786053/Gree-Fairy-Noir-GRC-241QI-KFRB-N5-GRCO-241QI-KFRB-N5-Klimatistiko-Inverter-24000-BTU-A-A-me-Ionisti-kai-WiFi.html

 

Ο ηλεκτρολογος της προτεινε να τραβηξει απλα ενα καλωδιο μεσα απο την πριζα μεχρι το κλιματιστικο αλλα δεν ακουμπαει την συσκευη και να ερθει παλι ψυκτικος για την συνδεση.

Και εμενα μου κανει μεγαλη εντυπωση, θα περιμενα να τραβηξει ενα καλωδιο απο τον πινακα μεχρι την εξωτερικη μοναδα.  Εκτος απο το αν κανει συνδεση απο την πριζα  μου κανει μεγαλη εντυπωση που δεν αναλαμβανει την συνδεση στη μοναδα

 

Πάντως όταν βάλαμε εμείς 24αρι πριν χρόνια ο ψυκτικός τα έκανε όλα πλην της σύνδεσης και ο ηλεκτρολόγος τράβηξε την γραμμή από τον πίνακα και έκανε και την σύνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kn784 είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα να ρωτήσω για παιδικό υπνοδωμάτιο με παλιά κουφώματα αλουμινιου ~10 τμ και χρήση 95% ψύξη / 5% θέρμανση τι θα προτείνατε μεταξύ Toshiba Yukai και TCL Miracle III ή και κάτι άλλο αν υπάρχει πρόταση μέχρι 550 με την εγκατάσταση;

Μάλλον το TCL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, nick_souvlaki said:

Πάντως όταν βάλαμε εμείς 24αρι πριν χρόνια ο ψυκτικός τα έκανε όλα πλην της σύνδεσης και ο ηλεκτρολόγος τράβηξε την γραμμή από τον πίνακα και έκανε και την σύνδεση.

Αυτο θα μου φαινοταν λογικο.

Μαλλον απλα χρειαζετε αλλος ηλεκτρολογος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι η απόδοση του asyg24kmta στην πραγματική ζωή.

Με 33C, καίει 240W, μου αποδίδει 2500W στον χώρο ( αφαιρεί πιο σωστά) , δλδ eer 10.5 και έχω 26C σε 60τμ...

image.png.af715faf11dc26c19459fbd7124fb2cb.png

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tu-luba είπε

Εκτός αν έχεις ξεχωριστή γραμμή μόνο για το aircondition και 16Α ασφάλεια στον πίνακα. 

Screenshot_390.png.9a4047489876c97c49daafc44ceed12e.png

25Α ασφάλεια αναφέρει ο κατασκευαστής... και όχι απλή ασφάλεια όπως βλέπεις.
 

56 λεπτά πριν, imr είπε

 

Εχει 16ρα στον πινακα, μια πριζα και 2 φωτα. Απο τα χαρακτηριστικα που ειδε ο ηλεκτρολογις ειπε οτι ειναι οκ στην πριζα. Ειναι καποιο gree, μαλλον αυτο

https://www.skroutz.gr/s/36786053/Gree-Fairy-Noir-GRC-241QI-KFRB-N5-GRCO-241QI-KFRB-N5-Klimatistiko-Inverter-24000-BTU-A-A-me-Ionisti-kai-WiFi.html

 

Ο ηλεκτρολογος της προτεινε να τραβηξει απλα ενα καλωδιο μεσα απο την πριζα μεχρι το κλιματιστικο αλλα δεν ακουμπαει την συσκευη και να ερθει παλι ψυκτικος για την συνδεση.

Και εμενα μου κανει μεγαλη εντυπωση, θα περιμενα να τραβηξει ενα καλωδιο απο τον πινακα μεχρι την εξωτερικη μοναδα.  Εκτος απο το αν κανει συνδεση απο την πριζα  μου κανει μεγαλη εντυπωση που δεν αναλαμβανει την συνδεση στη μοναδα

 

Δεν έχει σημασία τι έχει ο πίνακας, δεν υπάρχει πρίζα 25Α σε οικιακή εγκατάσταση. Αυτό που πρότεινε είναι εγκληματικό.

Αναγκαστικά θα πληρώσει το επιπλέον κόστος που δεν θα είναι και μικρό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

image.png.2fe6f72365f166450468c17c85c1f92c.png

Με αυτες τις απωλειες σε δωμάτιο 4 ορόφου 13μ2 απο πάνω έχει και άλλο διαμέρισμα και έχει νοτιο προσανατολισμο(ημιυπαιθριος) θα είναι οκ καποιο 9000 btu?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, trelomam είπε

image.png.2fe6f72365f166450468c17c85c1f92c.png

Με αυτες τις απωλειες σε δωμάτιο 4 ορόφου 13μ2 απο πάνω έχει και άλλο διαμέρισμα και έχει νοτιο προσανατολισμο(ημιυπαιθριος) θα είναι οκ καποιο 9000 btu?

Πιθανότατα 12άρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνουμε κάτοχο midea all easy pro ή inventor legend 24άρια.

Κάνω tag μερικούς που βρήκα από search

@axilleaslarisa

@CapFlint

@Kirmike

Όποιος άλλος έχει κάποιο από αυτά τα μοντέλα και θέλει να βοηθήσει να λύσουμε έναν γρίφο, ας το πει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...