Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, Kountouris είπε

Δες αν θέλεις και τη βάση που σου έβαλα σε φωτογραφία στη μεθεπόμενη σελίδα (από λάθος, αντί εδώ) και πες μας αν έχεις άποψη για τις συνθετικές που δεν σκουριάζουν.

Έλα φίλε μου δεν το είχα δει.. Δεν έχω άποψη για άλλου είδους βάση αλλά που κολλάει η σκουριά.. Αν υπάρχει τόσος φόβος για σκουριά πέρασε τη βάση με αστάρι μινίου πριν την τοποθέτηση και βάψε την μετά ότι χρώμα θες.. Δοκιμασμένο σε παραθαλάσσια περιοχή σε βάθος δεκαετίας. 

Πρώτα θα παραδώσει πνεύμα το μηχάνημα και μετά θα έχεις πρόβλημα με σκουριές.. 

Επεξ/σία από ~Joker~
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/6/2024 στις 2:49 ΠΜ, XghosT7 είπε

Καλησπέρα παλικάρια, ενοικιάζω ένα σπίτι μονοκατοικία με ταράτσα χωρίς κεραμίδια το οποίο μέσα έχει ίδια θερμοκρασία με έξω και δεν έχω AC. Για παράδειγμα αν έξω έχει 35 βαθμούς, το σπίτι μέσα έχει το ίδιο η μπορεί να υπάρχει διαφορά 0.5C. Είμαι συνεχώς με ανεμιστήρα ο οποίος βγάζει ζεστό αέρα και η ζέστη που έχουμε αυτές της μέρες με ενοχλεί πολύ σωματικά, δεν νιώθω καθόλου καλά. Έχω προσπαθήσει να καταλάβω γιατί συμβαίνει αυτό αλλά δεν είμαι απόλυτως. Όταν αγγίζω το ταβάνι από την μέσα μεριά καίει απίστευτα, που με κάνει να πιστέυω ότι έχει μαζέψει όλη την θερμοκρασία από τον ήλιο και την "σπρώχνει" προς τα κάτω μέσα στο σπίτι και γιαυτό τον λόγο η θερμοκρασία γίνεται ίση με το έξω αλλά χείρότεροι γιατί είναι σαν είσαι μέσα σε φούρνο χωρίς αέρα. Η τοίχοι του σπιτιού είναι λιγότερο θερμοί από το ταβάνι. 

Σκέφτομαι για να αγοράσω AC αλλά φοβάμαι για την επένδυση επειδή το σπίτι έχει πρόβλημα με την μόνωση (αν το λέω σωστά) δεν θα βοηθήσει καθόλου η θα λειτουργεί όλη την ώρα χωρίς να πιάσει ποτέ 22-24C με αποτέλεσμα να μου έρχεται τεράστιος λογαριασμός ρεύματος. Ένα άλλο πρόβλημα είναι ότι στο δωμάτιο που σκέφτομαι να το βάλω έχω μόνο 1 μπρίζα και είναι γεμάτη με διάφορες συσκευές. Ο πίνακας του σπιτίου είναι μικρός και δεν έχει άδια θέση οπότε δεν γνωρίζω αν μπορεί κάπως να τραβιχτεί γραμμή για το AC και την εξωτερική μονάδα.

Καμία συμβουλή τι να κάνω; μπορώ να κάνω μια έρευνα για να καταλάβω αν θα βοηθήσει το AC; η αν υπάρχει τρόπος να διορθωθεί το πρόβλημα με την θερμοκρασία; 

Το άτομο που μου μισθώνει το σπίτι δυστηχώς δεν έχει καθόλου ανθρώπινη ψύχη και δεν είναι πρόθυμο να βοηθήσει με το οτιδήποτε...

Στις 14/6/2024 στις 2:49 ΠΜ, XghosT7 είπε

Καλησπέρα παλικάρια, ενοικιάζω ένα σπίτι μονοκατοικία με ταράτσα χωρίς κεραμίδια το οποίο μέσα έχει ίδια θερμοκρασία με έξω και δεν έχω AC. Για παράδειγμα αν έξω έχει 35 βαθμούς, το σπίτι μέσα έχει το ίδιο η μπορεί να υπάρχει διαφορά 0.5C. Είμαι συνεχώς με ανεμιστήρα ο οποίος βγάζει ζεστό αέρα και η ζέστη που έχουμε αυτές της μέρες με ενοχλεί πολύ

 

Σου έχω δοκιμασμένη λύση. Ασβεστωσε την πλάκα από πάνω και η θερμοκρασία της εγγυώμαι θα πέσει 20 βαθμούς. Θα αγγίζεις το ταβάνι από μέσα και θα ειναι δροσερό.  Στα νησιά νομίζεις ειναι βλακες? Μετά βάλε αc .

 

 

@Χghos T7

Σου έχω δοκιμασμένη λύση. Ασβεστωσε την πλάκα από πάνω και η θερμοκρασία της πλάκας  εγγυώμαι θα πέσει 20 βαθμούς. Θα αγγίζεις το ταβάνι από μέσα και θα ειναι δροσερό.  Στα νησιά νομίζεις εινσι βλακες? Μετά βάλε αc .Χωρίς ασβεστωμα το ac θα δουλεύει αντιοικονομικα.

Επεξ/σία από chriskan22
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα και από εμένα, παρακολουθώ το thread  εδώ και καιρο!,  πραγματικά οφείλω να ομολογήσω οτι μου άνοιξε τα μάτια 

σε δωματιο μου με υπολογισμους για 22 βαθμους ωστε να δουλεψει και για ζεστη και για ψυξη  (πολυ απλα δεν υπαρχει κατι αλλο για θερμανση ) οι υπολογισμοι δειχνου απωλειες  2100 watt ( και ειναι 10 τετραγωνικα ) 

βλεπω το TOSHIBA YUKAI  10ΡΙ

υπαρχει κατι αλλο στο 500 ρικο +50 ευρω  που να ειναι καλυτερο η φτηνοτερο με την ιδια τουλαχιστον αποδοση ? θερμασνσης - ψυξης  και αντιστοιχης ποιοτητας ?  μήπως  επειδή  εχω σοβαρες απωλειες και με τις ακραιες καιρικες συνθηκες 40ρια στην αθηνα  να πρεπει να κοιτω σε 12 ΡΙ  (δεν αντεχω για toshiba 12RI  παει μακρια)

ευχαριστω εκ των πρότερων  

γιωργος

 

Επεξ/σία από george0310
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, george0310 είπε

καλημέρα και από εμένα, παρακολουθώ το thread  εδώ και καιρο!,  πραγματικά οφείλω να ομολογήσω οτι μου άνοιξε τα μάτια 

σε δωματιο μου με υπολογισμους για 22 βαθμους ωστε να δουλεψει και για ζεστη και για ψυξη  (πολυ απλα δεν υπαρχει κατι αλλο για θερμανση ) οι υπολογισμοι δειχνου απωλειες  2100 watt ( και ειναι 10 τετραγωνικα ) 

βλεπω το TOSHIBA YUKAI  10ΡΙ

υπαρχει κατι αλλο στο 500 ρικο +50 ευρω  που να ειναι καλυτερο η φτηνοτερο με την ιδια τουλαχιστον αποδοση ? θερμασνσης - ψυξης  και αντιστοιχης ποιοτητας ?  μήπως  επειδή  εχω σοβαρες απωλειες και με τις ακραιες καιρικες συνθηκες 40ρια στην αθηνα  να πρεπει να κοιτω σε 12 ΡΙ  (δεν αντεχω για toshiba 12RI  παει μακρια)

ευχαριστω εκ των πρότερων  

γιωργος

 

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#2100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, george0310 είπε

καλημέρα και από εμένα, παρακολουθώ το thread  εδώ και καιρο!,  πραγματικά οφείλω να ομολογήσω οτι μου άνοιξε τα μάτια 

σε δωματιο μου με υπολογισμους για 22 βαθμους ωστε να δουλεψει και για ζεστη και για ψυξη  (πολυ απλα δεν υπαρχει κατι αλλο για θερμανση ) οι υπολογισμοι δειχνου απωλειες  2100 watt ( και ειναι 10 τετραγωνικα ) 

βλεπω το TOSHIBA YUKAI  10ΡΙ

υπαρχει κατι αλλο στο 500 ρικο +50 ευρω  που να ειναι καλυτερο η φτηνοτερο με την ιδια τουλαχιστον αποδοση ? θερμασνσης - ψυξης  και αντιστοιχης ποιοτητας ?  μήπως  επειδή  εχω σοβαρες απωλειες και με τις ακραιες καιρικες συνθηκες 40ρια στην αθηνα  να πρεπει να κοιτω σε 12 ΡΙ  (δεν αντεχω για toshiba 12RI  παει μακρια)

ευχαριστω εκ των πρότερων  

γιωργος

 

Καλή τιμή, χτύπα το https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b10e2kvg-e-ras-10e2avg-e-klimatistiko-inverter-10000btu-134458

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, liakjim είπε

Ναι τα έχω δει. Από eurovent βγαίνουν ίδια με λίγες εξαιρέσεις ( τα έχω βάλει ήδη στα διαγράμματα )

Μπορείς να βάλεις πάλι το λινκ για τα διαγράμματα; (ή αν θες και στην υπογραφή σου για να το βρίσκουμε ευκολότερα;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Μπορείς να βάλεις πάλι το λινκ για τα διαγράμματα; (ή αν θες και στην υπογραφή σου για να το βρίσκουμε ευκολότερα;)

Το έχω βάλει στο τέλος του sticky.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1yAOW5cSgrxhVvsUXfyfiiu6iVP2hC_x6dt8Zs6vN0as/edit?usp=sharing

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. 

Θα ήθελα την γνώμη σας για αγορά ενός φτηνού κλιματιστικού για συγγενικό πρόσωπο στα 12.000BTU με ποσό 400-450 ευρώ μαξ. Θέλουμε απλά κάτι που να είναι τίμιο και να μην το μετανιώσουμε άμεσα... ξέρω με αυτά τα λεφτά ότι δεν θα είναι το καλύτερο, αλλά να μην είναι χρέπι.

Στο ψάξιμο είδα ένα Sendo SFM-12WM/AU1 και ένα Carrier Platinum 42QHP12E8S/38QHP12E8S, και μετά κάτι TESLA και Whirlpool, αλλά δεν έχω ιδέα από αυτά.  Ένας ψυκτικός μου πρότεινε για φτηνά κάποιες μάρκες που δεν έχω ακούσει ποτε (WINIA και OMNYS). Εσείς τι λέτε;

Ευχαριστώ πάρα πολύ.

Επεξ/σία από nick_souvlaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Justelene235 είπε

Γνωρίζει κανεις αν υπάρχει θέμα από την εγκατάσταση εξωτερικής κλιματιστικής μονάδας σε μπαλκόνι όπου σε 1-1,2 m υπάρχει τέντα;

Κάθε κλιματιστικό λέει τις ελάχιστες αποστάσεις που πρέπει να έχουν οι εσωτερικές και εξωτερικές μονάδες.

1-1,2m δεν φαίνονται λίγα αλλά εξαρτάται από το μηχάνημα και τι λέει το εγχειρίδιο εγκατάστασης.

Τα Toshiba θυμαμαι θέλουν 0,6-1μ

Από την άλλη το Midea All Easy Pro θέλει απόσταση 2μ

Οπότε εξαρτάται από το κλιματιστικό σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, nick_souvlaki είπε

Καλησπέρα παιδιά. 

Θα ήθελα την γνώμη σας για αγορά ενός φτηνού κλιματιστικού για συγγενικό πρόσωπο στα 12.000BTU με ποσό 400-450 ευρώ μαξ. Θέλουμε απλά κάτι που να είναι τίμιο και να μην το μετανιώσουμε άμεσα... ξέρω με αυτά τα λεφτά ότι δεν θα είναι το καλύτερο, αλλά να μην είναι χρέπι.

Στο ψάξιμο είδα ένα Sendo SFM-12WM/AU1 και ένα Carrier Platinum 42QHP12E8S/38QHP12E8S, και μετά κάτι TESLA και Whirlpool, αλλά δεν έχω ιδέα από αυτά.  Ένας ψυκτικός μου πρότεινε για φτηνά κάποιες μάρκες που δεν έχω ακούσει ποτε (WINIA και OMNYS). Εσείς τι λέτε;

Ευχαριστώ πάρα πολύ.

Το platinum κάνει πάνω από χιλιάρικο.

Αν θέλει μόνο ψύξη, ας πάει σε tcl με στόχευση το miracle III (μακριά από παραεισαγωγές, βλέπε μαύρη λίστα στο tclgreece.gr και επίσης στο bestprice παίζουν συνήθως καλύτερες τιμές).

Αν θέλει και θέρμανση, τότε προσπάθησε να τον πείσεις να πάει σε daikin atxc35d. Θα τα αποσβέσει από το ρεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, liakjim said:

Το platinum κάνει πάνω από χιλιάρικο.

Αν θέλει μόνο ψύξη, ας πάει σε tcl με στόχευση το miracle III (μακριά από παραεισαγωγές, βλέπε μαύρη λίστα στο tclgreece.gr και επίσης στο bestprice παίζουν συνήθως καλύτερες τιμές).

Αν θέλει και θέρμανση, τότε προσπάθησε να τον πείσεις να πάει σε daikin atxc35d. Θα τα αποσβέσει από το ρεύμα.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μάλλον είναι λάθος/πολύ παλιά τιμή για το Carrier. Θα δω για το TCL. Για τις άλλες μάρκες τι γνώμη, εαν, έχεις (Sendo, Whirlpool, TESLA, WINIA, OMNYS);

Επεξ/σία από nick_souvlaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nick_souvlaki είπε

Για τις άλλες μάρκες τι γνώμη, εαν, έχεις (Sendo, Whirlpool, TESLA, WINIA, OMNYS);

Δεν έχω προσωπικά άποψη. Θα είναι λογικά κατά περίπτωση φασόν tcl, midea, aux. Δεν θυμάμαι να έχουμε feedback εδώ στο φόρουμ. Ας δει κριτικές στο σκρουτζ (με επιφύλαξη γιατί έχουμε διαβάσει απίθανα πράγματα) και είπαμε, αν θέλει ψύξη ας προσπαθήσει για seer 8.5 και άνω , αν θέλει και θέρμανση καλύτερα να αποφύγει τους κινέζους.

ΥΓ  Δες και αυτό με τίμημα όμως την μικρή εγγύηση για χρήση 100% ψύξη (φασόν midea all easy pro)

https://www.e-shop.gr/air-condition-arielliall-easy-pro-arsin12aep-12000btu-a-a-wifi-inverter-p-HAP.004448

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστη αγορασε ενα 24ρι ac απο μεγαλη αλυσιδα με δωρεαν τοποθετηση.

Κατα την τοποθετηση το συνεδεσαν, το δοκιμασαν στην πριζα απο κατω ακριβως με μια προσωρινη μπαλαντεζα και της ειπαν οτι πρεπει να φωναξει ηλεκτρολογο να της τραβηξει γραμμη.

Ηρθε ο Ηλεκτρολογος της ειπε οτι η γραμμη της μπριζας απο κατω ειναι αρκετη για το ac και δεν μπορει να κανει κατι, δεν αναλαμβανει να συνδεσει καλωδιο στο ac η στην εξωτερικη μοναδα. γενικα δεν ακουμπαει καθολου το ac

 

Υποτιθετε οτι αυτην την συνδεση δεν πρεπει να την κανει ηλεκτρολογος? Να τραβηξει ενα καλωδιο απο την πριζα η τον πινακα στην εξωτερικη μοναδα? Να βρει καποιον αλλον?

 

Στους ορους της εγκαταστασης ηταν οτι δεν αναλαμβανουν τα ηλεκτρικα οποτε λογικο να μην το συνδεσουν

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...