Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

26 λεπτά πριν, userAnon είπε

τοτε αν ισχύει ότι το φουτζιτσου παίζει στα μισά στον ίδιο χώρο όντως υπάρχει θέμα..

Πρόσεξε τι γίνεται.

image.png.923f8a3cd8a8245ab31ba2b2f4bfacfa.png

Δεξιά το mideal all easy pro 24Κ και αριστερά το asyg24kmte.

Το midea βγάζει το seer . Έχει μεγαλύτερα eer σε όλα τα βήματα του eurovent. 35, 30, 25 και 20 (στα δικά μου διαγράμματα έχω άλλες θερμοκρασίες προς τα πάνω, αλλά και πάλι κερδίζει).

Το θέμα είναι ότι στην πραγματική ζωή, δεν πάμε στα 2000W στους 35C. Ή 1000W στους 30C.

Πόσο eer βγάζουν σε πιο χαμηλά φορτία σε αυτές τις θερμοκρασίες;

Εγώ πχ βλέπω ότι το asyg μου δίνει 11 eer όταν παίζει στα 200W με 30.5C έξω.

Αν πχ το Midea με ελάχιστα 600W, παίζει με όχι πάνω ας πούμε με 6-7 eer, τότε ο χρήστης γιατί να μη δει μεγαλύτερη οικονομία με ένα asyg;

Screenshot2024-06-16183530.png.d044548bbc3a644e9e8f70e224a30b98.png

Όποιος έχει midea all easy pro ή inventor legend 24Κ και έχει λίγο χρόνο, μπορεί να έρθει να κάνουμε ένα τεστ eer; Θέλουμε μόνο ένα ψηφιακό θερμόμετρο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, freelove είπε

Το μωνοτικο που μπαίνει γύρο γύρο από τόν συμπιεστή Στην εξωτερική μονάδα θέλω να αγοράσω και δεν βρίσκω πουθενά νά τό πουλάνε. Είναι σάν γυαλοβαμβακα με επένδυση από μια πλευρά Με δέρμα. 

Όποιος μπορεί νά βοήθησει Στην Αθήνα που μπορώ να τό αγοράσω. Το θέλω για κλιματιστικο inventor vision 

Καμμία πρόταση??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, BrunoB είπε

Αντικατάσταση Midea All Easy Pro 24 με Fujitsu ASEG24KMTE.

Εχω αναφέρει σε παλιότερα post την κατανάλωση του Midea, χειμώνα-καλοκαίρι. 600w περιπου τα ελάχιστα, γύρω στα 850 μεσο ορο.  Ενδεικτικά, μια χαλαρή καλοκαιρινη χρηση: (ακομα πιο ψηλα τον χειμωνα)

12-7.png.5e874c00d37df8b1b8fce722ae5cc931.png

Απαγορευτικη καταναλωση για ΚΟΤ. Το μηχανημα επιλεχθηκε από μηχανικο κατα τη διαρκεια ενεργειακης αναβαθμισης του σπιτιου μόνο λογω SEER (και πριν ανακαλυψω το νημα). (Ενας θεος ξερει τι εχει μπει στα σπιτια με το εξοικονομω).

Παρακολουθωντας εδω λοιπον εκτός των άλλων και τον @liakjim και την απόδοση του ASYG24KMTA που εχει, μπηκε πριν ενα μηνα στη θέση του το ASEG24KMTE πλέον.

Αυτές τις μέρες 26/27 ζήτηση (με πειραματισμους και διαφορες δοκιμες) :

10-6-24.png.e8279b1e8d736b6eca6bcbd4523f2d4c.png

13-6-24.png.9df2c33789e417120dea60678a9b2aaa.png

14-6-24.png.9d8eb5f71671d63199a0fcfd384a87aa.png

15-6-24.png.f939ed80c28eb0cff0e9fead5ebf18e2.png

Απολαυστικη και οικονομικη λειτουργια λοιπον στον ίδιο χώρο, χωρις το αγχος των 20Kwh την ημερα. Προσωπικά, όχι για το οικονομικό αλλά για το γαμώτο. Διαφημισεις τύπου Α+++ και seer 8.5 και τα λοιπά δεν μου λένε τπτ. Γνώμη μου, θα έπρεπε όλα τα μηχανήματα να αναφέρουν τα ελάχιστα W που μπορουν να πετυχουν σε τάδε συνθηκες. Κοιτάω τώρα 159w ενω θα έβλεπα 600w. Χαοτική διαφορά 🙄


Έχεις φώτο από την εσωτερική μονάδα; Στην ίδια θέση μπήκε;
Αν είχε μπει Midea 18αρι θα έβλεπες πιο σωστά νούμερα γενικά όμως έκανες την καλύτερη επιλογή να πας σε ASEG24KMTE.

250w είναι το ελάχιστο στο 18αρι midea prime(2018 μοντέλο) με προσοχή στον θερμοστάτη (27-28 βαθμούς) καίει 6-7kwh από το μεσημέρι μέχρι το βράδυ... αν το βάλεις 25 όπως κάνουν αρκετοί φτάνει 10-12κwh για πλάκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@liakjim είδα πως έφεραν τις "νέες" σειρές Fujitsu (airstage), υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά στις τοπ σειρές μικρών και μεγάλων, αν τα έχεις παρακολουθήσει καθόλου;

3 λεπτά πριν, Justelene235 είπε

Γνωρίζει κανεις αν υπάρχει θέμα από την εγκατάσταση εξωτερικής κλιματιστικής μονάδας σε μπαλκόνι όπου σε 1-1,2 m υπάρχει τέντα;

Πολύ πιθανό να σου ανακυκλώνει ζεστό αέρα στην ψύξη, μειώνοντας την απόδοση.., αν μπορείς να την σηκώνεις τέρμα πάνω καλώς.., για πόσα BTU μηχάνημα μιλάμε; έχεις χώρο στο μπαλκόνι; από πάνω μήπως έχεις ταράτσα να βγει καλύτερα στην ταράτσα;

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, Klausx said:

Έχεις φώτο από την εσωτερική μονάδα; Στην ίδια θέση μπήκε;
Αν είχε μπει Midea 18αρι θα έβλεπες πιο σωστά νούμερα γενικά όμως έκανες την καλύτερη επιλογή να πας σε ASEG24KMTE.

250w είναι το ελάχιστο στο 18αρι midea prime(2018 μοντέλο) με προσοχή στον θερμοστάτη (27-28 βαθμούς) καίει 6-7kwh από το μεσημέρι μέχρι το βράδυ... αν το βάλεις 25 όπως κάνουν αρκετοί φτάνει 10-12κwh για πλάκα.

Στην ιδια θεση ναι, εχουμε μιλησει μαζι για την θεση και την τοποθετηση περυσι, τωρα εχει ακομα πιο πολυ αερα απο πανω αφου πιο μικρη εσωτερικη.

18αρι και εγω πιστευω θα σηκωνε ο χωρος άνετα λογω μονωσης, και δουλευω 27-28. Το 18αρι all easy pro εχει αναφερθει με 300w χαμηλα, μεγαλο σκαλοπατι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

@liakjim είδα πως έφεραν τις "νέες" σειρές Fujitsu (airstage), υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά στις τοπ σειρές μικρών και μεγάλων, αν τα έχεις παρακολουθήσει καθόλου;

Πολύ πιθανό να σου ανακυκλώνει ζεστό αέρα στην ψύξη, μειώνοντας την απόδοση.., αν μπορείς να την σηκώνεις τέρμα πάνω καλώς.., για πόσα BTU μηχάνημα μιλάμε; έχεις χώρο στο μπαλκόνι; από πάνω μήπως έχεις ταράτσα να βγει καλύτερα στην ταράτσα;

12αρι μηχάνημα daikin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Bρηκα ευκαιρια κ μετρησα την αποδοση των Daikin,  Perfera 9 και Sensira 12 , θυμιζω οτι ειναι στον ιδιο χωρο.

Η διαφορα τους παιζει στο High του ανεμιστηρα απο 40% εως 50% , υπερ του Perfera.

Επισης παρατηρηστε στο δευτερο μισο των μετρησεων, το Sensira μονο του με διαφορες ρυθμισεις ταχυτητας ανεμιστηρα.

Μιας κ το Haier 9 παραμενει στον ιδιο χωρο, θα ΞΑΝΑμετρηθει κι αυτο οσονουπω.(για οσους θυμουνται το σοκ με την καταναλωση ως προς το 12ρι Daikin Sensira...)

Εντυπωσιακο για μενα ειναι το γεγονος οτι αλλαζοντας ταχυτητες χειροκινητα (οταν πλεον εχει πιασει ρελαντι το Sensira, θα τσεκαρω κ το Perfera) ο προγραμματισμος το κραταει σε σταθερη καταναλωση παση θυσια.

Οποιος εχει απορια η κατι να μετρησω που πρεπει κ δεν το θυμαμαι, εδω ειμαι.

 

1662024112737.jpg.6d6e65f7af6787444207d70d5eb74b68.jpg

Θερμομετρα υπαρχουν...

Εδιτ

Παρελαβα το στροφομετρο , οποτε θα μπορω πλεον να μετραω συμπεριφορες κ στο αυτοματο εχοντας μετρηση στροφων κ ιδιως στο Haier κ ολα αυτα που ανεβοκατεβαζουν αν θυμαμαι ταχυτητα στο αυτοματο αλλα κ ισχυ.

 

Επεξ/σία από Specs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/6/2024 στις 11:40 ΠΜ, liakjim είπε

 

@Opel007

Είναι service menu, όπου με συγκεκριμένες εντολές θέτει τον συμπιεστή και ανεμιστήρα σε fixed προκαθορισμένες τιμές.

Το κλιματιστικό δεν δουλεύει πλέον με αυτόματο τρόπο, δλδ δεν δίνει σημασία στο τι μετράει ο αισθητήρας θερμοκρασίας του χώρου, οπότε είναι δεδομένο ότι ο χώρος είτε θα υπερθερμανθεί είτε θα υπερψυχθει αλλά υπό προϋποθέσεις μπορεί να κάτσει σε τέτοια ενεργειακή στάθμη που τελικά ο χώρος να είναι μια χαρά. Πχ κάποια μέλη εδώ κατάφεραν τον χειμώνα να έχουν χαμηλή σταθερή κατανάλωση αντί για τα συνεχή onoff. Παρόμοια μπορεί να γίνει από ότι φαίνεται και στη ψύξη σε προβληματικές περιπτώσεις όπως του φίλου που ταγκαρα.

Είναι κάτι σαν το gear lock των Carrier & Midea που κλειδώνει η απόδοση το 100/75 ή 50%?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

@liakjim είδα πως έφεραν τις "νέες" σειρές Fujitsu (airstage), υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά στις τοπ σειρές μικρών και μεγάλων, αν τα έχεις παρακολουθήσει καθόλου;

Ναι τα έχω δει. Από eurovent βγαίνουν ίδια με λίγες εξαιρέσεις ( τα έχω βάλει ήδη στα διαγράμματα ). Μάλλον είναι τα ίδια μηχανήματα που απλά πάνε να ενοποιηθούν κάτω από την ίδια smart πλατφόρμα ( την οποία παρόλα αυτά την υποστηρίζει και το δικό μου και ας είναι το asyg24kmta ).

10 λεπτά πριν, solution1 είπε

Είναι κάτι σαν το gear lock των Carrier & Midea που κλειδώνει η απόδοση το 100/75 ή 50%?

Όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/6/2024 στις 1:50 ΠΜ, ~Joker~ είπε

Η απόψεις διίστανται.. Η συμπαγής βάση σαν ενιαίο σώμα είναι πιο στιβαρή "μασίφ". Η σπαστή αποτελείται από 2 μέρη.. Στην δική μου περίπτωση επειδή έχω κακή τοιχοποιία όμως η συμπαγής στα Arata μου βγήκε σε αρνητικό γιατί δεν έχει "ανοχή" σε ταλαντώσεις (είναι μπετό) και σε μικροσυντονισμους και μου τους φέρνει μέσα στο σπίτι σε λίγη βαβούρα όταν ανάβεις το air-condition και δουλεύει στην αρχή τα πρώτα δύο λεπτά σε φουλ στροφές μέχρι να τις ρίξει ακόμα και με τα αντικραδασμικά..

Το Fujitsu το βάλαμε με σπαστή τελικά και ΧΩΡΙΣ αντικραδασμικά.. Και δεν ακούγεται κιχ πουθενά και πότε για τους λόγους που αναφέρω παραπάνω τι το δούλευα στους 18 Full power ένα τέταρτο, τι το ξαναεριχνα στους 26 και μετά πάλι στους 20 να φορτώσει στροφές ξανά.. Κιχ.. Εκτός και αν έπεσα στο μηχάνημα με την σούπερ ντούπερ καλοζυγισμένη φτερωτή.. Τι να πω. 

Σε κάθε περίπτωση σε μεγαλύτερου βάρους και όγκου εξωτερικές μονάδες δεν θα επέλεγα σπαστή γιατί δεν εμπνέει την ίδια σιγουριά... Στα 9αράκια πάει και έρχεται.. 

Και σίγουρα αν είχα την επιλογή τοποθέτησης στο πάτωμα (αν είχα μονοκατοικία) θα επέλεγα αυτή εκεί είναι πολλές οι επιλογές και οι μικροαλλαγές που μπορείς να κάνεις ακόμα και αφού έχει μπει το μηχάνημα.. 

Εκτός και αν μπορούσα να μου εγγυηθώ οτι γνωρίζω τι δουλειά έχει γίνει στα ντουβάρια αν ήταν δικό μου το σπίτι και δε με ενδιέφερε όπου και να μπει.. 

Σπαστή βάση είναι η πρώτη. Συμπαγείς είναι οι άλλες δύο. Φαίνεται ποια είναι τι, απλή φυσική είναι το βάρος και οι κάθετες πιέσεις που ασκούνται μακροπρόθεσμα ποια είναι πιο ανθεκτική. 

BASI-SPASTI-GALBANIZE-MEGALI.jpg

20220112171150_tool_0068.jpeg

09705027-tzimasparts-vasi-klimatistikou-megali.jpg

Δες αν θέλεις και τη βάση που σου έβαλα σε φωτογραφία στη μεθεπόμενη σελίδα (από λάθος, αντί εδώ) και πες μας αν έχεις άποψη για τις συνθετικές που δεν σκουριάζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...