Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, BrunoB είπε

Για πες επισης, στο auto fan κατεβαινει μεχρι το low και οχι το quiet, σωστα? και στα off, το auto fan σταματαει ενω το manual fan συνεχιζει ?

Στο πρώτο ναι, ως το low. Το 2ο δεν το ξέρω.

7 λεπτά πριν, BrunoB είπε

Το σημερινο και χθεσινο πχ 170w θα ηταν 600 χωρις off, ιδιος χωρος, ιδια αισθηση, ιδια ροη κλπ. Υποθετω λοιπον οτι στον χωρο μου η διαφορα στο τελος θα ειναι αισθητη, θα τολμησω να πω ισως και -50%.

Ναι αλλά το asyg θα παίζει ασταμάτητα ενώ το midea θα έπαιζε onoff, οπότε αν δούλευε στο 25% του χρόνου μέσα στην ώρα θα κάψει τελικά το ίδιο σε KWh. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, BrunoB είπε

Θα ήταν χωρίς off, όπως έγραψα. Θα το δω αύριο αλλά νομιζω όλα τα onoff του midea ήταν νύχτα.

Ως προς τη θερμοκρασια στον χωρο πως ειναι τωρα; η λογικη λεει πως με το midea θα κρυωνες με τοση διαφορα στην καταναλωση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Kountouris είπε

Υπάρχει και αυτός ο τύπος στη φωτογραφία.  Τη θεωρείς καλύτερη; 

Επίσης υπάρχουν και οι βάσεις πολυαμιδίου. Ποια είναι η γνώμη σου και γι΄αυτές (δεν έχω φωτογραφία για να βάλλω εδώ). 

410025-wall mount ACMW-L-100x100.jpg

Παρατηρώ επίσης ότι ακόμα και οι βάσεις που πωλούνται ως ανοξείδωτες  τελικά σκουριάζουν. Εμπιστεύεστε από άποψη αντοχής  τις συνθετικές;  Αντοχή τόσο στο βάρος που σηκώνουν, αλλά και αντοχή στο χρόνο. Να αλλοιωθεί το υλικό τους με τον καιρό, λόγω περιβαλλοντικών συνθηκών και να πέσει μια μέρα το κλιματιστικό στο δρόμο, ιδιαίτερα αν δεν υπάρχει μπαλκόνι από κάτω.

https://www.acrtoolsnet.com/vase-toichoe-klimatistikou-15-24000btu-senthetike-stathere-eos-90kg-acrtools.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, energy52 said:

Ως προς τη θερμοκρασια στον χωρο πως ειναι τωρα; η λογικη λεει πως με το midea θα κρυωνες με τοση διαφορα στην καταναλωση.

Οχι, μιλαμε παντα για το ιδιο επιθυμητο αποτελεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μωνοτικο που μπαίνει γύρο γύρο από τόν συμπιεστή Στην εξωτερική μονάδα θέλω να αγοράσω και δεν βρίσκω πουθενά νά τό πουλάνε. Είναι σάν γυαλοβαμβακα με επένδυση από μια πλευρά Με δέρμα. 

Όποιος μπορεί νά βοήθησει Στην Αθήνα που μπορώ να τό αγοράσω. Το θέλω για κλιματιστικο inventor vision 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, μου έγινε η εγκατάσταση του fujitsu ASYG18KMTE/AOYG18KMTA και μου έκανε εντύπωση ότι το επάνω μέρος της εσωτερικής μονάδας δεν έχει κάποιο πλαστικό αλλά κάποια σίτα. Είναι έτσι η δεν τοποθετήθηκε κάποιο πλαστικό;

IMG_20240615_205614.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, gangel said:

Καλημέρα, μου έγινε η εγκατάσταση του fujitsu ASYG18KMTE/AOYG18KMTA και μου έκανε εντύπωση ότι το επάνω μέρος της εσωτερικής μονάδας δεν έχει κάποιο πλαστικό αλλά κάποια σίτα. Είναι έτσι η δεν τοποθετήθηκε κάποιο πλαστικό;

IMG_20240615_205614.jpg

Έτσι βγαίνουν τώρα (είχες μάλλον κάποιο παλιό και ήταν κλειστό από πάνω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, gangel είπε

Καλημέρα, μου έγινε η εγκατάσταση του fujitsu ASYG18KMTE/AOYG18KMTA και μου έκανε εντύπωση ότι το επάνω μέρος της εσωτερικής μονάδας δεν έχει κάποιο πλαστικό αλλά κάποια σίτα. Είναι έτσι η δεν τοποθετήθηκε κάποιο πλαστικό;

IMG_20240615_205614.jpg

Αυτά είναι τα φίλτρα σου, από εκεί ρουφάει αέρα.

Μάλλον θα πρέπει να ρίξεις μια ματιά στο εγχειρίδιό σου.

Καλοδούλευτο! Πήρες τούμπανο εργαλείο!

Μπορείς να μας ανεβάσεις καμιά φωτογραφία από την εγκατάσταση; Μέσα και έξω;

Και επίσης το έχεις σε πρίζα; Θα βάλεις μετρητή;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε να προτείνετε τεχνικό ή εταιρεία που να κάνουν σοβαρή και σωστή συντήρηση και σύστημα «ελεφαντάκι» για κλιματιστικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, BrunoB είπε

Οχι, μιλαμε παντα για το ιδιο επιθυμητο αποτελεσμα.

Ενεργειακά δυσκολεύομαι να το αποδεχτώ αλλά αν ισχύει (θα περιμένω τις μετρήσεις σου), μου έρχεται να σβήσω όλα τα custom seer διαγράμματα γιατί πιθανώς στην πράξη να είναι όλα διαφορετικά.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου βγήκε σε διαφήμιση. Τηλεχειριστήρια κλιματιστικών.

Ίσως ενδιαφέρει κάποιους. Εννοείται με κάθε επιφύλαξη γιατί δεν έχω παραγγείλει ούτε έχω αγοράσει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, liakjim said:

Ενεργειακά δυσκολεύομαι να το αποδεχτώ αλλά αν ισχύει (θα περιμένω τις μετρήσεις σου), μου έρχεται να σβήσω όλα τα custom seer διαγράμματα γιατί πιθανώς στην πράξη να είναι όλα διαφορετικά.

αν και τα διαγράμματα που έχει ανεβάσει αυτό δείχνουν ίσως το προηγούμενο να είχε πρόβλημα στην εγκατάσταση.

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, userAnon είπε

αν και τα διαγράμματα που έχει ανεβάσει αυτό δείχνουν ίσως το προηγούμενο να είχε πρόβλημα στην εγκατάσταση.

Όχι, αν ψάξεις ( νομίζω πέρυσι το καλοκαίρι) θυμάμαι ότι έχουμε παρόμοια αναφορά από μέλος με το 24αρι legend με τα ίδια νούμερα ( κάπου 600 ελάχιστα).

Edit, καλά θυμόμουν

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, liakjim said:

Όχι, αν ψάξεις ( νομίζω πέρυσι το καλοκαίρι) θυμάμαι ότι έχουμε παρόμοια αναφορά από μέλος με το 24αρι legend με τα ίδια νούμερα ( κάπου 600 ελάχιστα).

Edit, καλά θυμόμουν

 

τοτε αν ισχύει ότι το φουτζιτσου παίζει στα μισά στον ίδιο χώρο όντως υπάρχει θέμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...